PALUBA
April 26, 2024, 01:26:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatski vojnici: I mi ćemo u sindikat  (Read 7498 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #15 on: January 02, 2012, 03:52:05 pm »

Odrediti da svaki pojedinac odgovara lično za ugrožavanje ili onemogućavanje ostvarivanja nečijih prava, a ne da se krije iza VP kada dodje stani - pa'ni.
Jeste malo offtopic, ali iznenadio sam se kad sam čuo da je danas u Hrvatskoj normalan radni dan! Praznuje se samo 1. siječnja (januara), a danas se već radi. Da li je i 31. prosinca bio običan radni dan?

Da, praznik je samo 1.

poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: January 02, 2012, 03:58:08 pm »

Odrediti da svaki pojedinac odgovara lično za ugrožavanje ili onemogućavanje ostvarivanja nečijih prava, a ne da se krije iza VP kada dodje stani - pa'ni.
Jeste malo offtopic, ali iznenadio sam se kad sam čuo da je danas u Hrvatskoj normalan radni dan! Praznuje se samo 1. siječnja (januara), a danas se već radi. Da li je i 31. prosinca bio običan radni dan?


Na prvo pitanje je več odgovorio Solaris 1972, a na drugo, da odgovorim ja, i 31.12. je normalni radni dan.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #17 on: January 02, 2012, 04:06:30 pm »

Odrediti da svaki pojedinac odgovara lično za ugrožavanje ili onemogućavanje ostvarivanja nečijih prava, a ne da se krije iza VP kada dodje stani - pa'ni.
Jeste malo offtopic, ali iznenadio sam se kad sam čuo da je danas u Hrvatskoj normalan radni dan! Praznuje se samo 1. siječnja (januara), a danas se već radi. Da li je i 31. prosinca bio običan radni dan?


Na prvo pitanje je več odgovorio Solaris 1972, a na drugo, da odgovorim ja, i 31.12. je normalni radni dan.
Zato Srbija i ima najmanje plaće u regionu! Ovde će mnogi doći na posao tek devetog januara, a manje srećni moraće raditi već u sredu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #18 on: January 02, 2012, 04:14:55 pm »

Odrediti da svaki pojedinac odgovara lično za ugrožavanje ili onemogućavanje ostvarivanja nečijih prava, a ne da se krije iza VP kada dodje stani - pa'ni.
Jeste malo offtopic, ali iznenadio sam se kad sam čuo da je danas u Hrvatskoj normalan radni dan! Praznuje se samo 1. siječnja (januara), a danas se već radi. Da li je i 31. prosinca bio običan radni dan?

Da, praznik je samo 1.

poz.

I kod nas je bio normalni radni da za privatni sektor, do duse, bio je proglasen za neradni dan od strane vlade, ali ko sljivi vladu, pa su svi privatnici radili.
Takodje radilo se i za 31 Januar.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #19 on: January 02, 2012, 04:15:46 pm »

Odrediti da svaki pojedinac odgovara lično za ugrožavanje ili onemogućavanje ostvarivanja nečijih prava, a ne da se krije iza VP kada dodje stani - pa'ni.
Jeste malo offtopic, ali iznenadio sam se kad sam čuo da je danas u Hrvatskoj normalan radni dan! Praznuje se samo 1. siječnja (januara), a danas se već radi. Da li je i 31. prosinca bio običan radni dan?


Na prvo pitanje je več odgovorio Solaris 1972, a na drugo, da odgovorim ja, i 31.12. je normalni radni dan.
Zato Srbija i ima najmanje plaće u regionu! Ovde će mnogi doći na posao tek devetog januara, a manje srećni moraće raditi već u sredu.

Ma nije to, državne praznike svaka država određuje prema svojim potrebama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #20 on: January 02, 2012, 05:02:11 pm »

Колико се сећам о овој теми (синдикат у војсци) смо већ негде писали, чини ми се о вести да Војска у Србији има право на синдикално организовање.

Раде, ако персоналци раде мимо закона или противно закону постоји начин да им се "до ака" и без синдиката. Слажем се да оне који крше прописе треба санкционисати, па и "персоналце". На пример, онај који је одбио да исплати војним пензионерима у Србији оно што их по закону следује, заслужио је да оде у затвор или доживотно, макар симболично плаћа штету коју је проузроковао тиме што је одбио очигледно законит захтев. Једно је када нема пара, па се нешто одлаже, али не укида, а друго је када се крши закон. Када држава не може нешто да испуни онда увек може да промени пропис - закон, али на легалан начин (у Скупштини). То сигурно не могу да чине појединци, макар се звали и министри.

Ипак, војска је стуб режима (власти), који год да је и не може она да штрајкује. Када војска штрајкује, као што је речено, то је побуна. Зато доследно поштовање прописа и бескомпромисно инсистирање да се они поштују је јаче од синдиката. То инсистирање и "борба" за права потчињених је једна од основних дужности сваког надређеног старешине. Када се тако постави старешина (командир, командант) постаје лидер de facto. Брига о потчињеном је основа добре војске.

Синдикат се увек, баш увек, претвори у интересну групу која на крају види само себе, пре свега своје руководство. Када будете формирали синдикат у војсци (војскама на овим нашим просторима) то ћете и видети. Имам искуство са разним "синдикатима" и "синдикалистима" из грађанства и знам да су они који се заиста боре за права запослених у битној мањини.  Већина се бори са свој интерес и групе око њих. Што је богатија фирма у којој је синдикат то је израженије. Врло често су у руководству фрустрирани и неиспуњени појединицима у професионалном смислу који су увек "антипротивни". Уживају бројне привилегије ( не можеш их отпустити, чак ни одређен број година након престанка функције у синдикату, често имају директорске плате, бар у великом државним системима, службено возило и сл. ) и тешко да их баш увек дотиче проблем "сиротиње раје". Врло су гласни у заштити нерада, а све под фирмом бриге о раднику, чак и када је то очигледно на штету већине. Битно је да је њихов члан синдиката. Разни синдикати су чето посвађани и међусобно ссе више гложе него што се брину за чланство. и тако даље и тако даље. Нема данас оних правих синдиката.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #21 on: January 11, 2012, 03:11:34 pm »

U MInistarstvu obrane i Oružanim snagama RH već djeluju tri sindikata:
Sindikat djelatnika u vojsci i državnim službama,
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika RH te
Samostalni sindikat djelatnika u zrakoplovstvu.


Utorak, 10. Siječanj 2012.

Ministar Kotromanović sa predstavnicima sindikata

Ministar obrane Ante Kotromanović održao je u utorak, 10. siječnja 2012., prvi radni sastanak s predstavnicima sindikata koji djeluju u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama, a riječ je o predstavnicima Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama, Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH te Samostalnog sindikata djelatnika u zrakoplovstvu. Predstavnici sindikata su upoznati s planovima i aktivnostima u Ministarstvu obrane te je istaknuto kako će u narednom razdoblju biti informirani i uključeni u rad kod izrade određenih akata. Dogovorene su i aktivnosti oko budućeg načina rada i radnih sastanaka s predstavnicima sindikata.

Ministra Kotromanovića predstavnici sindikata upoznali su s dosadašnjom suradnjom u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama.

Sastanku su uz ministra Kotromanovića nazočili i zamjenica ministra obrane Višnja Tafra, načelnik Glavnog stožera OS RH general pukovnik Drago Lovrić i o.d. glavnog tajnika Ministarstva Petar Barać.

Izvor: MORH web
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #22 on: January 11, 2012, 03:30:27 pm »

Eto, to je problem sindikata. Sad,ako se odobri, bit če formirano još nekoliko sindikata vojnih osoba, i evo ti rascjepkanosti taško če svi biti reprezentativni.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #23 on: January 12, 2012, 12:28:50 pm »

          Uvek bio i ostao! Kad dozvoliš sindikat, oni odmah naprave pet, jedan se bori za prava, jedan je neutralan, a ostala tri kupljeni od strane raznih interesnih grupa ili vlasti. U praksi sve to je efikasno, kao i da ga uopšte i nema. Sindikat je dobra stvar ako funkcioniše, ali bojim se u državama kao što su naše, oni jednostavno ne funkcionišu. To je zato što osim radnika koji se udružuju u iste, to nikome drugom ne odgovara, na prvom mestu drzavi, apotom i poslodavcima. Koje odmah po formiranju istog deluju u smeru njegovog usitnjavanja, čime dodatno umanjuju značaj sindikata, igrajući na kartu razjedinjenosti.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.