PALUBA
April 26, 2024, 04:20:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Padobranstvo  (Read 144418 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #75 on: March 11, 2012, 08:30:04 am »

 
 Vest od juče o pogibiji padobranca.

 http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/311414/Padobranac-poginuo-prilikom-doskoka-na-aerodromu-Lisicji-jarak

 A evo i o udesu sportskog aviona na aerodromu u Vojki.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/311445/Povredjen-pilot-prilikom-sletanja-aviona-u-mestu-Vojka-kod-Nove-Pazove
« Last Edit: March 11, 2012, 08:36:40 am by kilezr » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #76 on: March 11, 2012, 09:57:51 am »

A šta se desilo sa rezervnim padobranom, ne piše ništa?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #77 on: March 11, 2012, 12:58:47 pm »


 Po nekim mojim saznanjima, napravio je oštar zaokret na jako maloj visini. Glavna kupola je znači bila OK. Verovatno ljudska greška, no da ne prejudiciram rezultat istrage.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #78 on: March 11, 2012, 01:08:24 pm »

Pošto pratiš, postavi ishod istrage, ako ti ne bude teško.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #79 on: March 11, 2012, 01:34:56 pm »


 Ako se dokopam  zapisnika biće još bolje!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #80 on: March 11, 2012, 02:43:36 pm »

To bi bilo idealno ako bi došao do zvaničnog zapisanika.
Znaš i sam kako to posle bude u novinama, ispadne sasvim drugačije.

Nego jedno pitanje, pominjao jesi ali sam ispustio taj podatak.
Koliko beše imaš skokova, i to koliko vojnih u uniformi, a koliko sportskih, ako nije tajna naravno. Smiley
Koliko me sećanje služi znam da nije mala cifra.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #81 on: March 11, 2012, 04:18:09 pm »


 Da sad netražim knjižicu. Onako iz glave, oko 500 ukupno od toga 20 u JNA . To je mali broj skokova. Kolege iz ostalih AK. su za isti vremenski period napravile daleko više.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #82 on: March 11, 2012, 04:43:32 pm »

Malo? Pa i ne čini se mala cifra. Shocked

Da li skačeš još?

I ako može barem jedno tvoje iskustvo, ako ih je bilo, gde bilo otvaranja rezervnog padobrana ili tako neke teže situacije gde se mora reagovati brzo i promišljeno.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #83 on: March 11, 2012, 07:03:19 pm »

Čenej, snimak iz 1996 godine.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/dSKuzSrylH4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/HK_EId_WIT0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LsXx767LVNE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VVrsLzw3k2U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #84 on: March 11, 2012, 08:17:38 pm »

Najverovatnije je koristio tzv. "brzu" kupolu koja ne prašta greške. Taj tip kupola je jako brz, u smislu da su kod njih i horizontalna i vertikalna brzina propadanja visoke. Znatno su nebezbednije u odnosu na klasične kupole, jer ako se npr. nešto desi padobrancu, pa ne prikoči pred prizemljenje nego ostavi kupolu bez kontrole, smrtni ishod je maltene zagarantovan. Takve kupole se uglavnom ne koriste za doskok na cilj, jer je njima jako teško precizno upravljati. Figure koje padobranac može da izvede sa ovakvom kupolom jesu spektakularne, naročito nagli zaokreti i "burgijanje", kada je kupola maltene u istoj horizontalnoj ravni sa samim padobrancem, ali je zato njihov "safety record" prilično loš. Što se praktične primene tiče, koriste ih specijalne jedinice uglavnom za HALO (visoko iskakanje, nisko otvaranje) skokove, gde je apsolutni prioritet što brže se prizemljiti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #85 on: March 11, 2012, 11:19:42 pm »


 Vrlo verovatno da je Rocker u pravu što se tiče udesa. No, rekoh da za sada ne bih da komentarišem pošto nemam podataka. Osvrnuo bi se malo na postavljene snimke. Prvi je pakovanje padobrana PD-08 na prinudno dejstvo( bez stabilizacije) i PŠ-03 za osnovnu obuku. Potom sledi snimak odvoja iz aviona ( obrađeno na Forumu) Zatim su snimci više obuke, verovatno preobuka za padobran tipa "Krilo" . Na snimku se pojavljuju tri tipa padobrana; Kluz 1, Kluz 3 i neki od Parafojlova. Na drugom snimku se vidi i smeštak padobranaca u avionu kada rezervoar za hemikalije nije izvađen( većinom smo tako skakali, isto sam rekao jedno prilikom ranije). Prilikom dolaska na cilj sa padobranima " Krilo" nastavnik ( Klajić Slavko, oktobarska 1983; 63 Padobranska) navodi učenike padobrance glasom, to jest daje im instrukcije.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #86 on: March 11, 2012, 11:44:22 pm »

Zar nije oznaka Kluzovih padobrana bila K-360, K-386 itd. (dakle, kompletni padobrani sa sistemima veza itd.), a oznake K-1, K-4 itd. su oznake samih kupola? K-1 takođe spada u brze kupole.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #87 on: March 12, 2012, 02:27:07 pm »


 Da. Ali pogledaj rančeve. Tamo piše KLUZ 01; . . . Ja na svom padobranu tipa Kluz 01 nisam imao tu oznaku ( K-360; 386) Ili se ne sećam dobro? Moguće! Davno sam skakao! Kluz 01 ne spada u " brze " Kupole. To je  razvoj PS 11, spakovana u sistem veza " Pigi beck" . Mi smo se i onda ludirali i našivali džepiće na nožni obuhvat i pravili sistem " hendy ploy" to jest budžili smo  takozvano " meko padobranče" na sistem gde mu mesto nije po fabrici.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #88 on: March 12, 2012, 03:27:35 pm »


 Nego, Rocker da li si bio na " Lisičijem Jarku " Kada se desio udes???
 Zvanični organi imaju snimak skoka. I da, skakao je sa " brzom" kupolom. Čovek je inače poznat po bezbednosti. Desila se omaška. Hteo je da "prokliza " punom brzinom. Prilikom izvođenja te radnje povlače se zadnje gurte i time se menja ugao aerodinamičkog profila. Svetski rekord je negde preko 180 m. u tom " režimu" Kada je trebalo pustiti zadnje gurtne i povući komande za upravljanje radi normalnog prizemljenja, jednostavno mu je proklizla desna ruka i dobila se oštra komanda u jednu stranu. Padobran se svalio sa nekih 30 metara na stranu  pri horizontalnoj brzini od preko 120 km.h. Opet kažem, i ovo je nezvanična varijanta udesa( Mada sam je malo pre čuo od člana komisije) Istraga je u toku. Datum sahrane kolege će biti određen za par dana.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #89 on: March 12, 2012, 05:35:32 pm »

Što se kupole tiče, možda i grešim, ali nešto mi je K-1 ostala u sećanju kao brza kupola. Možda je K-2 u pitanju? Nisam imao prilike da vidim mnogo brzih kupola, a i te koje sam video su uglavnom bile inostrane proizvodnje, poput Vector-a. Ne volim brze kupole, kao ni base jumping. Te discipline mi nikada nisu bile interesantne. Dok traje slobodan pad, do tada je brzina. Posle je uživanje u laganom spuštanju i prelepom pogledu. To je neka moja lična filozofija padobranstva.

Nisam bio na Jarku godinama, otkad sam prestao sa skakanjem. Nisam poznavao nastradalog kolegu. Takođe ništa nisam čuo ni zvanično, ni nezvanično o udesu, ali oni šturi detalji koje su objavile novine su me navele na zaključak da je u pitanju baš ovo što sam napisao, a što i ti potvrđuješ. Puna kupola, oštar zaokret, maltene školski primer udesa sa brzim kupolama. Da je bilo klasično krilo i da se deo kupole ugasio, valjda ne bi napisali da je kupola bila puna.
Inače, proklizavanje zaista izgleda spektakularno, ali sam jednom prilikom lično video kolegu kako se "upecao" u krošnju dok je pokušavao da izvede slalom između 2 drveta. Dobro je "bupnuo", ali nije bio povređen ako zanemarimo da mu je pozadina malo utrnula i poplavela.
I još jedna stvar, ako padobrancu pobegne komanda iz ruke, ume da bude prilično teško da je ponovo uhvati, naročito na maloj visini kada nema vremena, jer zbog brzine propadanja ona počne da leprša i mlatara. A tada je padobran u punoj brzini. Stariji tipovi brzih kupola su imali ovakav problem, kod novijih je to rešeno tako što su komande u krajnjem opuštenom položaju fixirane na lako dostupnom mestu iznad padobranca. Ovo pišem po davnom sećanju i po priči iskusnijih, možda nešto baš i nisam najbolje razumeo/objasnio.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.