PALUBA
April 20, 2024, 02:47:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Padobranstvo  (Read 143635 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #90 on: March 12, 2012, 10:30:03 pm »

                                             

                                                        TEORIJA LETANJA PADOBRANOM TIPA „ KRILO“


   Padobran tipa „ KRILO“ predstavlja aerodinamički profil koji je fabrički ojačan i omogućuje letenje kroz vazduh. Ugao preklapanja materijala obezbeđuje dužinom nosećih konopaca takav položaj kupole u vazduhu da je prednja ivica nešto niža od izlazne. Na ovaj način oblikovana površina kupole klizi kroz vazduh kao ptica ili jedrilica u poniranju.

 Kupola padobrana  PS 11 ima izvestan uzgon, zahvaljujući pre svega pritisku vazdušnih strujnica na prednji, povijeni deo kupole.     Prednja ivica kupole je praktično odsečena, formirajući na taj način suženja koja se pune vazduhom . Unutrašnji vazdušni pritisak prouzrokuje potiskivanje izvesne ,manje količine zaostalog vazduha ispred površine platna, formirajući na taj način jednu veštačku napadnu ( prednju) ivicu.  Središnji deo ovog zaostalog vazduha igra ulogu prave napadne ivice( prednje),skrećući relativnu struju vazduha iznad i ispod kupole.
  Otpor je sila koja dejstvuje u istom smeru kao i relativna struja vazduha koja usporava kretanje kupole unapred. Sila teže sa rezultantom navedenih sila daje kao rezultat veoma blag ugao planiranja napred.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Zaustavljanje progresivnog kretanja kupole, kočenje, izvodi se povijanjem izlazne ivice kupole, što skraćuje putanju strujanja vazduha, stvara dodatnu prepreku i smanjuje brzinu planiranja kupole. Ovo ujedno prouzrokuje proporcionalni gubitak uzgona što rezultira strmim uglom klizanja. Pri punom kočenju dolazi do potpunog gubitka uzgona, ovo dalje dovodi do gotovo vertikalnog spuštanja naniže. Svako prekomerno kočenje, prevlačenje, dovodi i do nestabilnosti kupole, naglog propadanja, odnosno svaljivanja na leđa.

  Različitom primenom kočenja, povlačenja samo jednog konopčića za upravljanje ili jednog više od drugog, prouzrokujemo nejednake sile na izlaznoj ivici kupole što dovodi do okretanja u stranu s većim otporom vazduha. Pošto pri zaokretu „ sporija“ strana ima manji uzgon, ona se spušta naniže i zaostaje( slično kao kod jedrilice pri zaokretu) . Nagib kupole u zaokretu će biti oštriji ukoliko je konopčić za upravljanje više zategnut.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PS 11..jpg (34.59 KB, 588x545 - viewed 179 times.)

* PS 11 ...jpg (27.39 KB, 573x526 - viewed 189 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #91 on: March 12, 2012, 11:04:18 pm »

Kako se pravi padobran.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Tbzu0h6G-J0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #92 on: March 14, 2012, 09:59:04 pm »

Objavljeni su neki detalji iz istrage o pogibji padobranca na Lisičjem Jarku:

Quote
sreda 14.03.2012
Padobrancu proklizala šaka
Izvor: Tanjug

Beograd -- Padobrancu M.N. (36) koji je u subotu poginuo prilikom skoka iz aviona na aerodromu Lisičji Jarak pre udara u tlo proklizala je šaka preko levog kraja padobrana

To je i bio uzrok nesreće.

"Prema prvim analizama, u fazi ravnanja kupole došlo je do proklizavanja leve šake padobranca preko levog zadnjeg slobodnog kraja padobarana", navodi se u izveštaju Komisije Direktorata za utvrđivanje uzroka udesa u civilnom vazduhoplovstvu.

Dodaje sa da je to "uzrokovalo da se padobranac zbog faktičkog povlačenja samo desnog zadnjeg slobodnog kraja, bez svoje namere, nađe u oštrom desnom zaokretu na visini od oko 10 metara".

To je izazvalo "dodatno ubrzanje i prevođenje tela padobranca u približno horizontalni položaj u kojem je velikom brzinom udario u travnatu površinu u blizini rulne staze".

Navodi se i da su posledice udara tela o tlo bile fatalne i da je padobranac, sa prethodnih više od 600 uspešnih skokova, preminuo na mestu nesreće i pored brze i stručne pomoći.

Nastradali padobranac je prethodno izveo dva uspešna skoka sa visine od 1.500 metara iz aviona "Cesna 182 ca" da bi do nesreće došlo prilikom trećeg skoka iz iste letelice.

"Poletanje, penjanje na visinu, iskakanje, odvajanje od aviona i proces otvaranja glavne kupole padobrana protekli su u najboljem redu", navodi se u izveštaju.

Očitani podaci sa digitalnog visinometra, koji je nastradali koristio tokom skoka pokazuju da je odvajanje od aviona izvršeno na visini od 1.480 metara i da je punjenje glavne kupole, nakon aktiviranja nastupilo posle 18 sekundi na visini od 780 metara.

To je bilo u potpunosti u skladu sa planiranim zadatkom i bezbednosnim normama skoka, navodi se u izveštaju, objavljenom na sajtu Direktorata civilnog vazduhoplovstva.

Objašnjava se i da je padobranac, po dolasku iznad planiranog rejona prizemljenja, na bezbednoj visini inicirao zaokret, odnosno "ubrzavanje glavne kupole padobrana radi izvođenja 'svupa' - tehnike prizemljenja visokosposobnim kupolama".

Navodi se i da je padobranac, nakon toga, po izlasku iz zaokreta, na oko 30 metara "počeo sa povlačenjem zadnjih slobodnih krajeva radi ravnanja kupole", odnosno prevođenja u horizontalni let.

Nakon povlačenja zadnjih slobodnih krajeva padobranac se našao u oštrom desnom zaokretu, na visini od oko 10 metara "koji je izavao dodatno ubrzanje i prevođenja tela u približno horizontalni položaj u kom je velikom brzinom udario u tlo".
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #93 on: March 15, 2012, 03:30:51 am »

^Evo i zvanične informacije o udesu, mada je ovo što je Dexy postavio maltene prekopirano:

http://www.cad.gov.rs/docs/udesi/2012/INFORMACIJA%2001-12%20CROSSFIRE2.pdf
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #94 on: March 15, 2012, 02:25:22 pm »


 Nego, Rocker da li si bio na " Lisičijem Jarku " Kada se desio udes???
 Zvanični organi imaju snimak skoka. I da, skakao je sa " brzom" kupolom. Čovek je inače poznat po bezbednosti. Desila se omaška. Hteo je da "prokliza " punom brzinom. Prilikom izvođenja te radnje povlače se zadnje gurte i time se menja ugao aerodinamičkog profila. Svetski rekord je negde preko 180 m. u tom " režimu" Kada je trebalo pustiti zadnje gurtne i povući komande za upravljanje radi normalnog prizemljenja, jednostavno mu je proklizla desna ruka i dobila se oštra komanda u jednu stranu. Padobran se svalio sa nekih 30 metara na stranu  pri horizontalnoj brzini od preko 120 km.h. Opet kažem, i ovo je nezvanična varijanta udesa( Mada sam je malo pre čuo od člana komisije) Istraga je u toku. Datum sahrane kolege će biti određen za par dana.

 Ja rekoh!  Nevolim baš da citiram sam sebe. Nije baš sve bilo najjasnije kad sam dobio informaciju. Inače, to mi je nezvanično kazao čovek koji je potpisao taj zapisnik.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #95 on: March 16, 2012, 03:46:26 pm »


 E, sad! Da li je i ovo padobranstvo ili nije teško je reći!

 http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/vest/petar-prvi-beogradanin-koji-izvodi-bejs-skok-sa-zgrade/32785.phtml
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #96 on: March 16, 2012, 04:16:32 pm »

Granica između hrabrosti i ludosti nikada nije bila tanja. BASE je jedna od najopasnijih delatnosti koju je čovek mogao da smisli, a koja pri tom ne doprinosi bilo čemu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #97 on: March 16, 2012, 04:31:44 pm »


 Moje mišljenje o tome nije za šire narodne mase ( u vezi " Base" Grin)  Mahom su nas zbog toga gledali kao ludake i samoubice.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #98 on: March 16, 2012, 05:01:26 pm »


Pa ako mu se otvori padobran, onda se može reći da je padobranstvo Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #99 on: March 16, 2012, 05:58:43 pm »


 A ako ne ? Mislim pošto se padobran kao tehničko sredstvo koristi da je padobranstvo. Uostalom razvoj padobranstva je usko vezan za " BASE" skokove. Da nije bilo njih ne bi ni bilo padobranstva. Mada, mislim da je sada to nepotrebno jer ne donosi ništa novo i bolje.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #100 on: March 16, 2012, 05:58:53 pm »

A tek ovaj šišmiš.
Dobro se slupao.


Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #101 on: March 16, 2012, 06:12:13 pm »

Da slavi taj dan kao drugi rođendan!
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #102 on: March 16, 2012, 08:52:27 pm »


 Ja sam mogao kad sam otvarao rezervu sa PS 11 da se okačim o Đeram. Zamalo sam ga promašio, a bilo niskoooo kad sam otvorio rezervu da sam video kako maravi mile po travi! Grin
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #103 on: March 26, 2012, 12:53:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ПРОТОСИНЂЕЛ Јован (Ћулибрк), новоименовани патријархов викар, изузетно је занимљива, образована личност. Познат је и као падобранац у мантији. Подофицир је и резервиста чувене 63. падобранске бригаде из Ниша.

Често своје монашко одело поносно замени падобранским комбинезоном, а до сада је укњижио 140 скокова. За њега је падобрански скок задатак који треба да се изврши, а не спорт.

- Ако сам на нешто у животу поносан, после монашког и свештеничког чина, то је црвена падобранска беретка - каже протосинђел Јован. - Живети са падобранцима подразумева да се стално доказујете. И ратник и војник, и монах и свештеник, требало би, ако су истински оно што јесу, да живе за друге и буду спремни на жртву.

Када је митрополит Амфилохије први пут пресекао славски колач у 63. падобранској бригади, 2002. године, командант бригаде и његови сарадници затражили су од митрополита да отац Јован остане као бригадни свештеник у јединици.

То је захтевало да се уведе у резервни састав јединице, али и да прође падобранску обуку да би био истински припадник јединице.

- Где иде српски војник, мора да иде и српски свештеник - речено му је тада.

Будући патријархов викар тренутно се налази у Јерусалиму, где представља Одбор за Јасеновац. Тамо је такође магистрирао на историографији холокауста у Југославији, а тренутно ради на докторату везаном за мање познате аспекте антифашистичке борбе у Југославији.

У Пећкој патријаршији боравио је од јуна 1999, после изласка Војске Југославије са Косова и Метохије, и старао се о престоници Српске цркве, остацима народа и метохијским светињама у једно апокалиптично време, тако да га сада поново очекује исти задатак.

Занимљиво је да је протосинђел Јован осмислио и водио музички пројекат, чији је епилог својеврсна збирка песама на стихове владике Николаја у рок аранжману - „Песме изнад Истока и Запада“.

Рођен је 1965. године у Зеници, а његово презиме је типично за Крајину. Студирао је књижевност у Бањалуци, а на Филозофском факултету у Загребу 1991. је дипломирао јужнословенске језике и књижевност. Теологију је учио у Београду, дипломирао је на Духовној академији у Србињу. Замонашио се 1993. у Цетињском манастиру, од када предаје словенски и српски језик и књижевност у Богословији светог Петра Цетињског.
Протосинђел Јован је и уредник у часопису „Светигора“ и Радију Светигоре, а ангажује се и као уредник за литургичку књижевност у пројекту српске културе на интернет-порталу „Растко“. За рад „Црно сунце и око њега круг“ добио је 1991. награду Матице српске, а 2004. у Јерусалиму је добио награду „Голда Меир“.

Током осамдесетих година прошлог века био је укључен у алтернативне уметничке покрете на линији Скопље-Ниш-Загреб-Љубљана и свакако је један од најзанимљивијих тумача наше националне и глобалне поп културе.

Извор:http://forum.crveneberetke.com/viewtopic.php?f=16&t=743

Љуба


* rep-culibrk.jpg (78.76 KB, 800x695 - viewed 103 times.)
Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #104 on: March 27, 2012, 05:52:33 pm »

au ovaj sismis me frapirao, i ti kile gde bi lala mogao drugo da se okaci nego o djeram kad nisam crkao od smeha iako tebi nije bilo smesno.....
sad sam odledao jos par klipova od onog sismisa da imam kosu digla bi mi se na glavi....
« Last Edit: March 27, 2012, 05:58:09 pm by taz1cl » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.