PALUBA
April 20, 2024, 08:19:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prevodjenje u trofejno oružje  (Read 22909 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: December 22, 2011, 04:56:27 pm »

Kao što i naslov teme kaže, da li je ko od vas imao iskustva, tj. da li je prevodio svoje oružje u kategoriju trofejnog?

Posedujem pištolj M70 u kalibru 7,65 mm i više mi se ne plaća porez (čitaj: harač). Kako ne bih da ga prodam, jer je uspomena, preveo bih ga u trofejno oružje.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: December 22, 2011, 05:21:56 pm »

O ovome sam jednom prije nekoliko godina pričao sa poznanikom iz policije i ako se dobro sjećam, barem u RH, je to nemoguće napraviti ako je pištolj ispravan.

Trebalo bi se raspitati o zakonima, možda postoji mogućnost da se registriraš kao sakupljač starog oružja tada, hm, možda ?

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #2 on: December 22, 2011, 05:22:51 pm »

Nisam siguran, ali prevođenje u trofejno oružje podrazumeva radnje na mehanizmu oružja koje podrazumevaju trajno i nepovratno uklanjanje mogućnosti za njegovu borbenu upotrebu. To može biti npr. oštećenje udarne igle, bušenje cevi,radnje na zatvaraču,rezanje duž jednog od ležišta kolevke topa, itd. Cev artiljerijskog oruđa (topa) se jednostavno pretvara u trofejni primerak bušenjem cevi pod 90*, tj. normalno u odnosu na kanal cevi, prečnika npr.10mm, u prvoj trećini cevi, gledano od zatvarača ka ustima cevi. Takva cev više ne može pucati, sem možda za vatromet. U pravilima  Dejtonskog sporazuma se detaljnije navodi koji su to zahvati na borbenom oružju koji ga trajno i nepovratno izvode iz borbene upotrebe v. Sporazum o podregionalnoj kontroli naoružanja, sa protokolom o smanjivanju  efektiva, opštim uslovima, standardima, postupcima i kriterijumima smanjenja uništenjem, konverzijom, preinakom za korišćenje za ciljeve, statično izlaganje, itd, itd.Kad bi danas Vojska Srbije imala tehnike i efektiva koliko joj je određeno sporazumom o podregionalnoj kontroli - bila bi najveća vojna sila između Alpa i Mesopotamije (sa izuzetkom Turske).
Osim tehničkih radnji prevođenja u trofej, potrebno je naravno sve to konstatovati određenim Administrativnim aktom, a to i jeste najveći problem, pretpostavljam.
« Last Edit: December 22, 2011, 05:32:06 pm by kumbor » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3 on: December 22, 2011, 05:23:29 pm »

Mislim, da je jednostavnije da ga jednostavno predaš SUP-u, uz obrazloženje da ga više ne želiš držati. Prevođenje u trofejno oružje će te koštati, kao ''svetog Petra kajgana''.

Prvo moraš da podneseš zahetv SUP-u za tako nešto, zatim oni će tražiti onesposobljavanje oružja - kod ovlaštenog servisa (obično se cev zalije), zatim, moraš podneti zahtev za držanje trofejnog oružja .......

Da se radi o retkom oružju trofejne vrednosti - rekao bih, isplati se, ali pošto se radi o najobičnijem pištolju, ne bi trebao da se zaj..bvš sa tim administrativnim glupostima! Mnogo je komplikovano!

Ako imaš veze i poznanstva kod lokalnog SUP - možda prođeš jednostavnije i jeftinije.

Ovo je moj lični stav!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #4 on: December 22, 2011, 05:24:41 pm »

Ma ja bih ga davnih dana u Moravu bacio, nego mi je to uspomena od oca.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: December 22, 2011, 05:39:46 pm »

Evo nešto o tome iz HR zakonika.   pravilo

3. Sakupljanje oružja

Članak 31.

Građani smiju bez odobrenja nadležnog tijela nabaviti i držati do tri primjerka starog oružja.

Staro oružje je oružje koje ima povijesnu vrijednost, oružje koje čini sastavni dio narodne nošnje, oružje koje se pali kremenom, fitiljem ili kapislom te drugo vatreno oružje, osim vojnog i policijskog oružja, koje je dotrajalo i neuporabljivo.

Za držanje više od tri primjerka starog oružja ili sakupljanje oružja koje se prema odredbama ovoga Zakona može sakupljati potrebno je odobrenje za sakupljanje oružja.

Nadležno tijelo izdat će odobrenje za sakupljanje oružja osobi koja ispunjava uvjete iz članka 18. stavka 1. točke 1) do 6) ovoga Zakona i posjeduje prostor za siguran smještaj i čuvanje sakupljenog oružja.

Članak 32.

Građanin koji dobije odobrenje za sakupljanje oružja, smije sakupljati pored starog oružja i hladno oružje te automatsko i poluautomatsko oružje koje više nije u naoružanju oružanih snaga ili policije, a onesposobljeno je za uporabu.

Oružje je trajno onesposobljeno za uporabu ako je cijev trajno zatvorena cijelom svojom dužinom ili je ležište metka trajno zatvoreno. Ukoliko se radi o oružju kod kojeg se cijev može izmijeniti bez uporabe alata, cijev mora biti pored trajnog zatvaranja i trajno povezana s kućištem.

Članak 33.

Staro oružje i oružje koje se drži na temelju odobrenja za sakupljanje oružja ne smije se nositi, upotrebljavati niti se za njega smije nabavljati, držati ili praviti streljivo.

Vatreno oružje koje je onesposobljeno za uporabu u smislu članka 32. stavka 2. ovoga Zakona ne smije se osposobljavati za uporabu.

Oružje iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona smije se prodati ili predati samo osobama kojima je izdano odobrenje za sakupljanje oružja.

Članak 34.

Oružje iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona mogu nabavljati i držati pravne osobe koje se bave snimanjem filmskih djela ili prikazivanjem kazališnih predstava i muzeja pod uvjetima iz članka 31. i 33. ovoga Zakona.

Pravne osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu, pod uvjetima iz članka 31. i 33. ovoga Zakona, nabavljati i oružje za samoobranu, lovačko, športsko te oružje iz članka 11. stavka 1. točke 1. i 2. ovoga Zakona, koje je prepravljeno tako da može ispaljivati samo lažno streljivo.

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_oruzju.asp
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #6 on: December 22, 2011, 06:22:48 pm »

@Rade

Samo se ode u policiju sa dozvolom i trazi se da se prevede u trofejno... sigurno se nesto plati... a na kraju svega toga dobije se jedan papir (resenje) i to je to... Po nasem zakonu, trofejno se vise ne moze prebaciti u aktivno sem kada promeni vlasnika. U tom slucajnu bi ono moglo da ponovo postane aktivno. I jos na kraju, za trofeno oruzje se ne moze imati municija niti se moze dobiti odobrenje za nabavku municije. Cini mi se da je pre 90tih ili cak mozda i 80tih, oruzje i fizicki blokirano od strane policije (livljenje cevi ili zasecanje iste itd) ali toga danas vise nema...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: December 22, 2011, 06:23:32 pm »

Ma ja bih ga davnih dana u Moravu bacio, nego mi je to uspomena od oca.
Ma... Huh?

Ama bre, ...ne, ko te vuče za jezik. Roll Eyes
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #8 on: December 22, 2011, 06:44:20 pm »

Ovo je sve što stoji i ima veze sa trofejnim oružijem u Zakonu o oružiju i municiji R. Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* clan3.jpeg (93.55 KB, 641x250 - viewed 760 times.)

* clan08.jpeg (173.7 KB, 791x568 - viewed 618 times.)

* clan10.jpeg (36.75 KB, 676x130 - viewed 575 times.)
« Last Edit: December 22, 2011, 09:41:27 pm by trifko86 » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #9 on: December 27, 2011, 08:49:01 pm »

Veceras sam sreo poznanika koji radi u MUP-u na oruzju. Pitao sam ga za ovo i odgovor je da nije moguce prevesti konkretan pistolj u trofejno. Susret se desio na brzinu pa nisam stigao da ga detaljnije pitam neke stvare ali definitivno nije moguce izvesti prevodjenje ovog pistolja u trofejno, a da bi se izbeglo placanje poreza  jedina mogucnost je pokloniti ga drzavi.
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #10 on: December 27, 2011, 09:12:20 pm »

Pa sad malo sam iznenadjen.

Pre dve godine je 100% moglo jer znam osobu koja je to uradila.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #11 on: December 27, 2011, 09:16:55 pm »

Covek me pitao koje je oruzje u pitanju, kada sam mu odgovorio rekao mi je da nije moguce prevesti u trofejno. Mozda ipak ima neka fora. Pomenuo mi je nesto u smisli: ``ako ga je preveo na sebe onda nema sanse``. Mozda postoji neka caka oko ovoga. Rekoh da smo se iznenada sreli i da se sve odigralo na brzinu,
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #12 on: December 27, 2011, 11:02:24 pm »

Колико се ја разумем могао би тај пиштољ, ако је стар бар десетак година да превдеш у колекционарско ("старо" оружје) ане трофејно, али ипак тешко и уз везу. Проблем је у ономе на шта указује и Кузмин познаник из полиције. У обе варијанте је тешко то извести а да остане исти власник. Да се ради о наслеђу или поклону то би се врло лако решило. Овако, поставља се питање зашто је нешто што је било апсолутно употребљиво, одједном постало "трофејно" (трофеј је нешто што се "осваја") или "старо" код истог корисника.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #13 on: December 28, 2011, 08:06:02 am »


 Postupak je sledeći:
 
 odneti pištolj kod ovalaštenog puškara da onesposobi udarnu iglu i izda potvrdu o tome; S potvrdom otići u SUP- MUP ili  Policiju( kako ko voli) i popuniti zahtev uz plačanje takse. Po izdavanju potvrde o prevođenju odneti istu u Poresku upravu radi brisanja iz evidencije zaduženja. Mislim da je zbog sadašnjeg štrajka to sada nemoguće izvesti tako da će porez ukoliko se uradi posle Nove godine verovatno biti umanjen za 2012.godinu
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.