PALUBA
March 28, 2024, 01:56:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 40   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratno vazduhoplovstvo i PVO Vojske Srbije- aktivnosti  (Read 158816 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #15 on: August 04, 2008, 04:44:48 pm »

Ja sam hteo da odem, ali, jbg. imam nevidjeno puno posla... 
Konacno da se neko setio da su dani otvorenih vrata najbolja reklama za vojni poziv!
Logged
Rile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35



« Reply #16 on: August 18, 2008, 12:59:04 pm »

Sa nekoliko dana zakasnjenja (nisam bio tu) - evo i klipa, ako nekog interesuje ostali su na youtubu...

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/PZt7dq6abz0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 04, 2010, 03:22:09 am by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje YouTube taga » Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #17 on: August 18, 2008, 02:26:40 pm »

Касним мало, јел  Embarrassed али боље икад него никад Smiley Ево мало слика http://s536.photobucket.com/albums/ff328/TanjaKisa_2008/Batajnica%202008/01/ и http://s536.photobucket.com/albums/ff328/TanjaKisa_2008/Batajnica%202008/02/
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #18 on: August 18, 2008, 09:21:37 pm »

Прво па мушко. ;)Браво Тања, фотке су одличне.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: October 06, 2008, 09:21:45 am »

Интервју генерал-мајора Драгана Катанића за „НИН“

03.10. 2008.
 

Србија ће моћи 2010. године да се определи за неки од препоручених типова авиона. У најбољем случају, прва испорука би се могла очекивати тек 2011. године
Генерал-мајор Драган Катанић, командант српске војне авијације, имао је прошле среде тежак задатак; да медијима објасни како је погинуо Иштван Канас. И сам пробни пилот (низ година је био начелник Сектора за летна испитивања), он за НИН каже да старост ваздухоплова уопште није пресудна у безбедности летења:
Сваки авион се од прве до последње године свог радног века, који је предвидео произвођач, одржава по правилима која је прописао произвођач, како би и у тој последњој години био подједнако исправан као и у првој. Сви ваздухоплови се генерално ремонтују на десет година, а на сваких 50, 100 или 200 сати налета, прегледају и замењују им се делови које је већ произвођач предвидео да буду замењени у том року. Све се редовно проверава. И никада се не пушта неисправан авион на лет.

- Ви ипак тврдите да је техничко стање боље но раније...

То значи да од укупног броја летелица ми свакодневно имамо исправних у просеку 50 одсто. Наравно, тај број је релативан. Данас, у току лета, можете имати 60 летелица које ми третирамо као исправне. Али, када се након летења прегледа авион, анализирају примедбе пилота, онда их може бити исто толико, или мање. Јер, све се мора проверити и довести у ред.
Достигли смо 21 сат налета прошле године, а надамо се да ћемо ову завршити са више од 30 сати. Иако је путања узлазна, то је још далеко од минималних 80 сати годишње, колико је потребно да би пилот био обучен. У овом случају више није реч о новцу – горива имамо. У питању је захтевност обуке. Након година нелетења, људе морамо враћати у тренажу и обучавати постепено. Све друго било би ризик и беспотребно трошење средстава. Овде се ништа не постиже преко ноћи.

- Много се говори о модернизацији авиона Г4, супер галеба. Шта се овим добија и колико то кошта?

Планови модернизације предвиђају увођење потпуно нове и савремене електронске опреме која ће обезбедити савремено управљање наоружањем авиона, системима за виртуелну обуку и нови кокпит авиона. Ова модарнизација би требало да обезбеди потпуно припремање пилота за прелазак на савремене борбене авионе. Сам систем обуке који би се овим добио, појевтинио би тај процес. Ми, нажалост, немамо времена да покушавамо са развојем новог авиона, или пак куповином других погодних за обуку. Сваки нови авион би тражио и обуку техничара, авио индустрије, везивао нас за произвођача. Осим тога, ми овом модернизацијом добијамо истовремено и школски и борбени авион. За суму од 4,5 милиона евра по авиону.

- Међутим, студија о потребама В и ПВО за набавку новог, вишенаменског авиона је већ завршена. Када можемо очекивати прву испоруку?

Сада смо у фази тзв. „претходне анализе“ и тај посао ће бити готов до средине следеће године. Вагамо све, и мислим да ће Србија моћи 2010. године да се определи за неки од препоручених типова авиона. У најбољем случају, прва испорука би се могла очекивати тек 2011. године. Не може раније. И друге државе утроше године да би пажљиво одабрале и купиле. Наравно, ова набавка ће зависити и од економских и од политичких прилика. То значи да ће цела држава морати у њој да учествује.

М.М.
« Last Edit: October 06, 2008, 03:39:26 pm by Broker » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #20 on: October 06, 2008, 02:19:33 pm »

Интервју генерал-мајора Драгана Катанића за „НИН“

Kakvih bre crnih 4,5 miliona evra po G-4? Jel može neko jednom u našoj vojsci da sedne, podvuče crtu i kaže: "Dosta je bilo zafrkancije, hajde stvarno da vidimo šta nam treba za narednih 20-30 godina, pa da vidimo šta je od toga realno i da napravimo neku dinamiku nabavke."

Pa dokle da presipamo iz šupljeg u prazno, krpimo rupe i rešavamo probleme za koje je već neko smislio ne jedno nego na desetine rešenja?
« Last Edit: October 06, 2008, 06:12:26 pm by Bane » Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #21 on: October 06, 2008, 08:15:46 pm »

@Bane

Evo ja sam jedan od onih članova foruma koji pojima nemaju šta se krije iza modernizacije G-4. Sad da tražim da priložiš neki dokaz svemu onome što si gore napisao bi bilo malo glupavo i neozbiljno od mene a opet blago rečeno sa tvoje strane je malo preuranjeno dovoditi u vezu onu epizodu oko tendera za remont 29-tki sa budućim (još ne objavljenim i ne započetim) remontom G-4.

Ako možeš ja bih te molio da sa nama podeliš saznanje oko toga šta sve "ulazi" u onih 4,5 mil.eura, jer ja takve informacije ne posedujem a mislim da ih javno nije niko ni publikovao.

Ja naravno kao i svaki ljubitelj vazduhoplovstva jedva čekam da vidim tih 15 modernizovanih Supergalebova, i naravno ne bih voleo da neko trpa u svoje džepove moje tj. naše novce (poreskih obveznika) ali da nije malo preuranjeno za takve zaključke (ako sam dobro shvatio to je za tebe već gotova stvar)?  
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #22 on: October 06, 2008, 09:26:53 pm »

Molim da mi neko objasni, ako neke validne informacije postoje, da li nasi zaista planiraju da kupe neki novi avion. Cela ova prica o kupovini se vrti vec godinama ali niko ne daje nikakvu informaciju sta bi to bilo ili da li ce uopste biti.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #23 on: October 06, 2008, 09:27:53 pm »

Molim da mi neko objasni, ako neke validne informacije postoje, da li nasi zaista planiraju da kupe neki novi avion. Cela ova prica o kupovini se vrti vec godinama ali niko ne daje nikakvu informaciju sta bi to bilo ili da li ce uopste biti.

Pročitaj poslednji odgovor generala. U njemu ti sve piše.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #24 on: October 06, 2008, 09:48:58 pm »

On meni zvuci kao da je sve "mozda" i pod znakom pitanja. Evo prodje skoro 10 godina jedva remontovasmo ono malo migova, ako se ovako nastavi od vazduhoplovstva nema nista.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: October 06, 2008, 10:41:40 pm »

Što znači da će kupiti neke krševe 2011...ma nema ništa od tog posla.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #26 on: October 06, 2008, 10:57:40 pm »

Što znači da će kupiti neke krševe 2011...ma nema ništa od tog posla.

Da su to hteli uraditi, imali su mnogo prilika do sada, kao što je bio slučaj sa nemačkim 29-kama. Mislim da naši stvarno žele da reše ovo pitanje na što bolji način.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #27 on: October 06, 2008, 11:03:09 pm »

Ja navijam za Gripene,cirka 26 komada puna kapa,taman za 126 i 127 LAE.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #28 on: October 07, 2008, 05:45:18 am »

2011. meni deluje prebrzo. Npr. Hrvati su mnogo dalje odmakli od Srbije kad je reč o studiji o nabavci novog višenamenskog aviona, čak je JAS otvorio svoju kancelariju u Zagrebu, aktivno se vode pregovori između Švedske i Hrvatske, i to traje već par godina, a Hrvatska se nada novim Gripenima tek oko 2010/11. Mi smo tek na početku procesa definisanja polaznih TT-zahteva. Kada MO objavi svoje specifikacije, onda se čitava priča seli na viši - državni nivo, jer takva javna nabavka iziskuje ne samo vojnu, već i političku i ekonomsku raspravu. To je uobičajena procedura i mislim da je nerealno da očekujemo nove avione za manje od 5 godina.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: October 10, 2008, 09:41:46 am »

09.10. 2008.  Сајт Војске Србије
 

На интервидовском полигону “Пасуљанске ливаде”, јуче су изведена заједничка бојна гађања артиљеријско-ракетних јединица из састава Ваздухопловства и против–ваздухопловне одбране и Копнене војске.

Јединице артиљеријског дивизиона и артиљеријског-ракетног дивизиона ПВО гађале су реалне циљеве у ваздушном простору. Мета-рукавац коју је вукао авион Ф-62 Т, на 1200 метара, циљана је из 11 противавионских оруђа калибра 40 милиметара „Бофорс“. Авиони су имали два налета, а сваки је трајао 90 минута.

Бригадни генерал Јовица Драганић, начелник штаба Команде ВиПВО, истакао је да ватрено оспособљавање АРЈ ПВО представља врхунац обучавања и оспособљавања борбених послуга у том роду Војске Србије. Генерал Драганић је оценио одличном оценом припрему јединица и организацију бојних гађања, и похвалио ангажовање припадника дивизиона на вежби, посебно главног руководиоца гађања потпуковника Вујадина Николића.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 40   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.