PALUBA
March 28, 2024, 04:02:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Muzej vazduhoplovstva prodaje „lokid P-38“  (Read 50115 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #75 on: December 29, 2011, 03:36:59 pm »

Trpe ispravio bih te za samo jednu stvar, pre T11 Muzej jeste sarađivao sa zavodima i sa vojskom, ali to nije bilo besplatno, već su ljudi iz vojske koji su angažovani za to dobijali dnevnice od muzeja. Moj otac je radio na nekoliko takvih projekata, ali već tada je bilo problema sa finansiranjem pa je ostao zakinut za veliki broj dnevnica (oko 130-140), a to je bilo 1990. ako se ne varam.
Postavlja se pitanje koje je najbolje rešenje danas za taj problem, i već sada govorimo ne kako obnoviti muzej, već kako ga održati u životu uopšte. Vidim ima mnogo predloga, valjda će neko od nadležnih da pročita ovu temu i da iskoristi nešto od napisanog...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #76 on: December 29, 2011, 03:46:13 pm »

Dexy nisam znao za placanje, pretpostavljao sam da je besplatno (ili barem po povlascenoj ceni Cheesy )
Dao sam neke predloge i za sadasnje prezivljavanje muzeja, i nadam se da sam sa mojim predlozima barem malo pomoci upravi muzeja. Bilo bi stvarno steta da muzej propadne na ovakav ili onakav nacin.
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #77 on: December 29, 2011, 08:38:08 pm »

trebalo bi da se nadje neko resenje, ipak je to nase nasledstvo, i bilo bi greota istrasno da nemozemo da sacuvamo u ovakvoj tehnoloski razvijenoj planeti nesto sto se cuvalo kada je radila kukai motika samo.
Mozda bi najjednostavnije bilo da se uz svaku kupljenu kartu na aerodromu Nikola tesla za bilo kojieg prevoznika doda 200 dinara i dodeli na avionsku kartu parce papira koje bi pozivalo da se dodje u muzej posto je vlasnik mesta u avionu istu posetu platio unapred.
Recimo milion putnika prodje  godisnje to je odma za muzej 200miliona dinara ili ti dva miliona evra, pa malo li je taman bi mogli da srede i FW i fiat G-50 i da naprave hangare prosire posed i slicno.
Ako neko od nadleznih slusa evo mu odlican predlog, taman sebi mogu da strpaju pare u dzep i da opet ostane za muzej, i taman mogu iz amerike da poruce delove za P-38 posto se na nekim od grobalja avion ovakvi delovi prodaju sigurno za odredjenu svotu.
Sto se mene tice problem je uz ovakav sistem uz kartu za letenje problem je resen, tu bi tamn bilo dovoljno novca i za plate i za sredjivanje, a ne racunam ono sto bi se zaradilo eskurzijama ili posetom muzeju
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #78 on: December 30, 2011, 05:59:46 am »

Siguran sam, da če se nači neko rješenje. Po ovome, koliko smo u tako kratkom vremenu komentirali problematiku na Palubi, muzej ima šanse! Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #79 on: December 30, 2011, 06:43:32 am »


   Tresla se gora,rodio se mis. Nesto mi smrdi da ce debata ovde biti slicna kao i ona za muzej u Kacarevu.

  I da odgovorim,ne znam ko je pitao, prototip J-22 orla se nalazi u Pancevu ispred fabrike aviona "utva".
Logged
Profa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 198


Četkica zakon!


« Reply #80 on: December 30, 2011, 06:49:26 am »

Dobro sam ja rek'o, Grandić je uspeo da skrene pažnju Wink:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:359753-Muzej-vazduhoplovstva-na-rubu-opstanka
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:359965-Muzej-vazduhoplovstva-Unikati-trunu-u-vlazi-depoa

Sa'će da vidimo kako će pomenuti nadležniji da reaguju, ili će priča (i muzej) da potone u zaborav...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #81 on: December 30, 2011, 09:18:59 am »

Dobro sam ja rek'o, Grandić je uspeo da skrene pažnju Wink:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:359753-Muzej-vazduhoplovstva-na-rubu-opstanka
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:359965-Muzej-vazduhoplovstva-Unikati-trunu-u-vlazi-depoa

Sa'će da vidimo kako će pomenuti nadležniji da reaguju, ili će priča (i muzej) da potone u zaborav...

 Nikako. Idu praznici, potom ide ono što ide u politici, i sve će da se lepo zaboravi. Šteta, a baš smo se lepo izdivanili ovde!
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #82 on: December 30, 2011, 10:17:07 am »

Цитат са оног сајта који описује стање у музеју:

"Uz krilo Musolinijevog „fijata“ u depou muzeja danas je Hitlerova „štuka“. Ova letilica, tipa „junkers 87“, nije sasvim kompletna, ali su sačuvani rep, delovi kokpita i krila aviona. Nemački „lovac“ pre nekoliko godina bio je prodat, ali je njegov odlazak sprečen u poslednji čas. Delovi ovog raritetnog aviona, zapakovani za putovanje, u minut do dvanaest vraćeni su sa carine u muzej."
 

Сад које овим стручњацима дао ову информацију, да ли неко од запослених, или су они ескперти из ове области питање је....

Видим да су у питању: "R. DRAGOVIĆ - B. HADŽIĆ"

Вероватно, да такви експерти не залазе на "Палубу" да се упознају са типовима и врстама авијације
 
« Last Edit: December 30, 2011, 12:42:22 pm by Љуба » Logged
Profa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 198


Četkica zakon!


« Reply #83 on: December 30, 2011, 10:29:30 am »

Za čitanje zabavnijeg štiva preporučujem novosti iz 2006: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:181672-Srpsko-blago-medju-oblacima
Inače, po B-92, za prodaju je bio namenjen "P-28 Lokid"...
Oni pišu za široke narodne mase, a ne za znalce, i ne obraćaju pažnju na greške tog tipa... Kad malo bolje razmislim, i mojoj ženi je avion avion, citiram: "pa takvog si već radio"... Nema veze što je samo bio iste kamuflaže, a potpuno drugi tip - šta sad tu ima da se detaljiše i razmatraju varijante
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #84 on: December 30, 2011, 12:10:36 pm »

Za čitanje zabavnijeg štiva preporučujem novosti iz 2006: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:181672-Srpsko-blago-medju-oblacima
Inače, po B-92, za prodaju je bio namenjen "P-28 Lokid"...
Oni pišu za široke narodne mase, a ne za znalce, i ne obraćaju pažnju na greške tog tipa... Kad malo bolje razmislim, i mojoj ženi je avion avion, citiram: "pa takvog si već radio"... Nema veze što je samo bio iste kamuflaže, a potpuno drugi tip - šta sad tu ima da se detaljiše i razmatraju varijante


E moj Profo,
i moja bivša žena se svaki put, kada kupim neku novu knjigu o avionima, bunila i govorila: "A šta će ti to, kao da nemaš dovoljno knjiga o avionima", normalno uz sve one ostale "lepe" reči koje nisu primerene ovom forumu.
Ali, ipak verujem da bi njih dve vrlo brzo dovele stanje na bar pristojno, iako moja bivša nema nikakve veze sa avionima.

Juče i danas mi se motaju po ovoj ludoj glavi neke ideje.
- Zar nije bezobrazno i bahato da direktor aerodroma Beograd ima tako veliku platu.
Pa njegova je plata, n puta veća od toga što Muzej dobija za godinu. Umanjiti je samo za 10% i Muzej je već dobio pristojan prihod.
Ideja da se svim putnicima ponudi poseta Muzeju je odlična. Kroz simbolično povećanje usluge za 100 (sto) dinara, to je blizu 1.000.000,00 EUR-a. Pod pretpostavkom da ima 1.000.000 putnika.
- Zar nije isto tako bezobrazno i bahato da direktor UKL ima tako veliku platu.
Pa i njegova je plata n puta veća od toga što Muzej dobija za godinu. Pa i njemu umanjiti platu samo za 10% i Muzej dobija još jedan pristojan prihod.
Od naplata za prelet preko teritorije Srbije, ne od % već 10 ili 100 deo % pa da imamo Muzej, da nam svi zavide.
Ako dodamo tome, da će se tim poboljšati i reklama, a naravno i prodaja ulaznica, dolazimo do toga da će Muzej moći normalno da funkcioniše, a svima nama biti drago da ga posećujemo češće.
Znam da je sve ovo UTOPIJA, ali sam bar skinuo određeni teret sa srca.
Možda, jednog dana, kada postanem milioner, sve bude bolje (ako Muzej i tada bude u funkciji).
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #85 on: December 30, 2011, 02:10:45 pm »

  Na kraju krajeva,neka se tako osakaceni iznesu u postavku i meni bi bila cast da to vidim!
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #86 on: December 30, 2011, 02:51:19 pm »

problem je što tamo mnogo neuporedivo važnijih stvari da se sredi i uradi za nas i našu istoriju od ovih par koje se stalno guraju u pravi plan!
da ne pominjemo ranije nestale i prodate eksponate...

lično sve sam ubeđeniji da su nam se namerno ovih 20-30 godina kad god se pokrene neka priča oko muzeja pod nos poturali Fijat i FW, Štuka, sad i P-38 jer je opšte poznato da ništa od toga sami nikada nećemo moći da sredimo - dok su neke nama dostupne i istorijski važnije stvari gurane u 'senku'... Ispred muzeja su bili kao novi onaj C-47, Il-14, Mi-4... Jastreb ispred ulaza je sada 'low-viz' na kvadrat, još malo pa će postati 'nevidljivi'...

Evo malo podsećanja na takve eksponate koje mnogi zaborave kada udare u priču o Fijatu ili FW, i koji nisu uključeni u postavku (ima još dosta toga, ovo je deo). Inače je veliki deo stvari u dosta kompletnom stanju što se tiče delova, nije neka velika filozofija to sređivati!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* zbirka_1.jpg (90.33 KB, 600x1475 - viewed 430 times.)

* zbirka_2.jpg (70.81 KB, 600x1283 - viewed 390 times.)

* zbirka_3.jpg (97.19 KB, 600x1876 - viewed 423 times.)

* zbirka_4.jpg (44.68 KB, 600x978 - viewed 397 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #87 on: December 30, 2011, 05:01:10 pm »

Jos me cudi sto niko nije izasao sa ponudom da "kupi" ceo muzej.....Ionako, mi niti eksponate mozemo da sredimo a izgleda nam ni muzej ne treba....
Logged
Profa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 198


Četkica zakon!


« Reply #88 on: December 31, 2011, 12:36:28 am »

Izgleda da je Grandićev potez (čitaj: vapaj) urodio plodom:

Spas za Muzej vazduhoplovstva
T. SPALEVIĆ - R. DRAGOVIĆ | 30. decembar 2011. 20:58

Tri javna preduzeća ponudila rešenje za spas Muzeja vazduhoplovstva i njegovih eksponata. Posle pisanja „Novosti“ pomoć Direktorata, Aerodroma i Agencije za kontrolu letenja
BRIGU o Muzeju vazduhoplovstva koji je na rubu propasti, mogli bi uskoro da preuzmu Direktorat civilnog vazduhoplovstva, Aerodrom „Nikola Tesla“ i Agencija za kontrolu letenja. Ova preduzeća finansirala bi sve troškove rada ove kuće i zaštitu vrednih eksponata koje Muzej čuva.

Ovo je suština predloga Direktorata civilnog vazduhoplovstva koji je upućen Ministarstvu za infrastrukturu. Ova preduzeća, kako saznaju „Novosti“, izdvojila bi ukupno 20 miliona dinara za rad Muzeja. Prema predlogu, Muzej bi najviše pomogla Agencija za kontrolu letenja, koja bi godišnje izdvajala deset miliona. Direktorat i Aerodrom plaćali bi po polovinu tog iznosa.
- Ova sredstva dovoljna su za najnužnije popravke i normalan rad Muzeja - kažu u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva. - To podrazumeva plate zaposlenih i troškove održavanja. Ne smemo da dozvolimo da propadne ustanova koja je jedna od simbola domaćeg vazduhoplovstva. To bi bila sramota.
Ideja o zajedničkom finansiranju Muzeja sredstvima tri velika javna preduzeća prvi je konkretan predlog za rešenje katastrofalnog stanja u kome se nalazi jedina srpska ustanova koja brine o vazduhoplovnom nasleđu. Direktorat, Aerodrom i Agencija za kontrolu letenja su među desetak ministarstava i preduzeća koja su i osnovala Muzej.

Na probleme u ovoj kući pažnju je skrenuo pokušaj direktora Predraga Grandića da proda vredne delove američkog lovca „lokid“ P38 iz Drugog svetskog rata jednom privatnom Muzeju iz Kalifornije, kako bi obezbedio sredstva za hitne radove u muzeju. Iako su delovi ovog aviona još 2009. proglašeni kulturnim dobrom Zavod za zaštitu spomenika kulture najpre je izdao, pa povukao izvoznu dozvolu. Našem muzeju, po ovoj transakciji, trebalo je da pripadne replika aviona „blerio“ i oko 230 hiljada dolara u kešu.

Ova afera, prekinuta zahvaljujući pisanju „Novosti“, otvorila je pitanje sudbine eksponata koji se čuvaju u surčinskom muzeju, kojim caruje javašluk i siromaštvo. U posebno teškom stanju su predmeti koji se čuvaju u muzejskom depou, kome je neophodna sanacija. Eksponati, kojima je inače potrebna restauracija,izloženi su vlazi, koroziji ...

„Lokidu“, čija je prodaja sprečena, u pećinskim uslovima društvo prave i izuzetno vredni delovi „štuke“, „foke vulfa“ i jedini primerak na svetu letelice „fijat G-50“.

NEREŠENA SVOJINA
UPRAVA Muzeja vazduhoplovstva smatra da je jedini izlaz iz krize u koju ova ustanova tone godinama u prelasku na državni budžet. Problem, međutim, čini njegova podeljenost na vojni i civilni deo, ali i nerešeni imovinskopravni odnosi. Nedavno „skeniranje“ svojine pokazalo je da bi najveći udeo vlasništva u Muzeju trebalo da ima Ministarstvo odbrane. Među osnivačima su i javna preduzeća i fabrike namenske industrije.

Izvor: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:360075-Spas-za-Muzej-vazduhoplovstva

E, sad, ne lipši magarče...
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #89 on: December 31, 2011, 02:30:55 pm »

Ajde da vidimo i to čudo.  Roll Eyes

A da se nisu malo pretrgli 20.000.000 RSD : 100 RSD/EUR = 200.000 EUR-a, pa to će jedva da pokrije tloškove plata i održavanja objekta. Za eksponate opet ne ostaje ništa.  

Ali neka se ipak nešto pokrene sa mtrve tačke.

P.S. A šta sam ja ludovao u Reply #84  
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.