PALUBA
March 28, 2024, 10:28:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedo podvodno oružje u Mornaricama Svijeta  (Read 113696 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: January 02, 2012, 04:40:05 pm »

TORPEDO podvodno oružje u Mornaricama Svijeta

Otvaram ovu temu sa namjerom da se na jednom mjestu nađe što veći broj Torpeda, kao podvodnog oružja. Lično mislim da je ono, kao takvo, na ovom forumu pod imenom ''Paluba'', kojoj i samo ime asocira na more, brodove i sve oko toga, zapostavljeno i veoma malo prisutno. Namjera mi je da, na neki način napravimo svojevrsnu ''biblioteku'' Torpeda, bez obzira na tip, namjenu, godinu pronalaska ili bilo šta slično. Ako svako  samo po jedno Torpedo priloži, imaćemo najveću ''biblioteku'' na Balkanu pa i šire.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na jednom sajtu o podvodnim oružjima u koja spadaju i Torpeda već je rečeno: ''Podvodno oružje je jedno od najefikasnijih oružnih sistema ratnih mornarica. Na njegovo usavršavanje  i istraživanje novih principa i načina primjene mnoge ratne mornarice  troše golema finansijska sredstva. Polje podvodne eksplozije kao osnovna karakteristika rušilačkog djelovanja  tog oružja od posebnog je interesa za daljnja istraživanja. Ta istraživanja posebno su usmjerena  na preciznije određivanje  svih elemenata koji utječu na rušilačko djelovanje podvodne eksplozije. Veliki napredak učinjen je u tehnologiji izrade klasičnih eksploziva  kojima se pune podvodna oružja , tako da danas mnoge ratne mornarice upotrebljavaju eksplozive koji su za 1,5 do 2 puta jači od eksploziva upotrebljavanih u drugome svjetskom ratu’’.

Temu otvaram sa slikom lidera među Torpedima, Torpedom M5  V-111 Škval, Ruskim Torpedom koji je momentalno najbrži na svijetu. Pogonjen hidroreaktivnim marševskim motorom, dostiže brzinu preko 200 čvorova. Domet oko 11 km (priblizno 6 Nm). Za sada toliko o njemu jer je inače detaljnije prikazan na linku   Torpedo VA-111 Škval (шквал) .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Torpedni pogodak.jpg (508.87 KB, 1600x1032 - viewed 459 times.)

* M5 V-111 Torpedo Shkval.jpg (91.96 KB, 800x864 - viewed 413 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1 on: January 02, 2012, 04:41:14 pm »

                                  SPISAK  Oznaka  priloženih  Torpeda


Oznaka torpeda                           Operativna upotreba                                       Poreklo
53-VA.......Rusija/SSSR
53-65 KE1969. -Rusija/SSSR
SET-53.......Rusija/SSSR
M5 V111 Škval 1977. - danasRusija/SSSR
APR-1 Kondor1971. - 1997.Rusija/SSSR
APR-2 Jastreb1976. - danasRusija/SSSR
APR-3 Orel1991. - danasRusija/SSSR
Mk-441956. - danas (SAD 1978.)SAD
Mk-461960/3/5/7.* - danasSAD
Mk-481972. - danasSAD
Mk-50.......SAD
Mk-542004. - danasSAD
Black Shark2004. - danasItalija
MU90 IMPACT1993. - danasItalija/Franscuska
Tip 93 Long Lance1933. - 1945.Japan
Cheongsangeo (Blue Shark)2006. - danasJužna Koreja
DM2A4 Seehecht.......Njemačka
Spearfish.......Velika Britanija
Torpedo 2000 (Tp-62).......Švedska
...................
...................



* - različiti izvori navode različitu godinu ulaska u službu 1960./1963./1965./1967.
   
Ovaj post je namjenjen za ažuriranje spiska priloženih torpeda unutar teme. Nadam se s vremenom njegovom širenju,
ako mi se nada ne izjalovi.
« Last Edit: March 22, 2012, 06:58:20 pm by leut » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: January 04, 2012, 09:26:03 pm »

Black Shark

Black Shark, teško torpedo u mornarici Italije. Poreklo nastanka također Italija.
Originalna verzija je Usavršeno A184 torpedo. U februaru 1999 god preimenovano i nazvano “Black Shark'' teško torpedo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Tip torpeda                       Teško torpedo
PorekloItalija
Uvedeno u naoružanje2004 god
Dužina6300 mm
Težina1200 kg
Kalibar533 mm (21 in)
Domet50 km
Bojeva glavapunjenje u skladu sa STANAG 4439/MURAT-2
Težina bojeve glave jož nepoznat
PogonElektro, kontra rotirajući motor
NapajanjeBaterija Al AgO
Brzina torpeda50 čv
Nositelj lansiranjaPodmornice


* 00 Black Shark.jpg (77.31 KB, 900x420 - viewed 339 times.)

* 01 Black Shark .jpg (39.21 KB, 472x389 - viewed 345 times.)
« Last Edit: January 05, 2012, 09:20:15 pm by ORIĆAREB » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #3 on: January 05, 2012, 11:46:38 am »

Domet 50km je verovatno nešto sporijom vožnjom nego 50čv. To ne može ni Mk48 sa efikasnijim -hemijskim pogonom. Interesantna je slika sa kontrarotirajućim propelerom. Lopatice su sabljolike i broj je paran -8 na svakom propeleru. Obično je broj lopatica neparan.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: January 05, 2012, 12:41:46 pm »

Ćiro, tehnički podaci za torpedo black Shark su mi malo sumnjivi i nejasni;

- domet mi se čini prevelik, a torpedo je prebrzo za električni pogon, pri takvom dometu. Opet sa druge strane - previše je lako (1200 kg) da bi na sebi imalo moćne baterije, za toliki domet.
- nejasan mi je podatak eksplozivnog punjenja bojeve glave. Nisam posebno kopao na netu, ali iz navedenog mi nije jasno o kakvom tipu eksploziva se radi. Dali su to ove standardne mešavnie koje se posvuda koriste - ili je u pitanju nešto novo?

 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: January 05, 2012, 03:00:32 pm »

Mislim, da je Ćiro i zamisliop ovu temu, da se dopunjuje, a eventualne grške isprave. Ja još nisam stigao, pošto radim nešto drugo. A pitanje TT i drugih podataka je uvjek upitno. Ovisi ko jih daje, i sa kakvom namjenom. I meni nisu logični svi podaci, ali ono stoje, dok jih netko argumentirano ne opovrgne.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #6 on: January 05, 2012, 05:15:30 pm »

Dopunsko objašnjenje za bojevo punjenje torpeda black shark:

STANAG 4439 je standard koji detaljno propisuje klasifikaciju municije. Ono pokriva uvođenje u upotrebu određenog tipa municije (eksploziva) i propisuje sve njene parametre. To znači da municija koja se bazira na STANAG 4439 mora da zadovolji kriterijume koje taj standard propisuje.

Dakle, to nije vrsta eksploziva, već eksplozivno punjenje (može biti raznih tipova) koje zadovaljava uslove propisane standardizacijom STANAG 4439.

Šta znači MURAT-2, nisam uspeo da prokužim - verovatno se radi o nekoj sličnoj začkoljici kao što je STANAG.

Moja procena (slobodno objašnjenje) je da se radi o sledećem:
Veliki vojni blok kao što je NATO direktno ili indirektno vezuje za sebe veliki broj proizvođača naoružanja, municije i raznorazne vojne opreme. Svi članovi tog bloka koriste veoma širok asortima opreme i municije, ali da bi to bilo kompatibilno i svestrano upotrebljivo kod širokog broja korisnika, sva oprema mora da zadovolji određene kriterijume. Za municiju jedan od kriteriju je standard SRANAG 4439.

Ovo moje tumačenje je veoma kratko - ali samo sam izneo suštinu! 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #7 on: January 05, 2012, 05:26:10 pm »

Na sajtu Wass Livorno i piše da je warhead stanag i murat compliant, dakle nije reč o eksplozivu ili tehnološkom postupku već o saglasnosti sa standardima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #8 on: January 05, 2012, 09:17:13 pm »

............Mislim, da je Ćiro i zamisliop ovu temu, da se dopunjuje, a eventualne grške isprave.

Odlično momomci, Odlično...

Upravo tako, kako reče moj drugar "duje". Temu sam zamislio u smislu velike saradnje. Sam ja tu nemogu puno. Uostalom tema o Torpednoj problematici, pogotovo današnjoj, savremenoj, je puno zahtjevna i puna izazova. Treba nam stručnjaka i za eksplozive, i za pogon, i za elektriku, i za elektroniku, a da ne pominjem područje hemije i njene primjene.
Momentalno aktualna torpeda su tu uznapredovala i trebaće nam puno novog istraživanja i naukovanja. Ali zato je i izazovna. Evo već na prvim koracima masu pitanja. Biće tu inače još puno problema. Pojavilo se masu tehničkih rješenja i novotarija, za koje još i nemamo usvojene nazive u našem jeziku (Balkanskom).  Huh?  A ja sam tek pukim slučajem otabrao ovo "Black Shark Torpedo" , te priložio sasvim šture podatke i tek najobičniju sliku o istom. Ali nadam se s vremenom sve višim i višim saznjanjima kako budemo odgonetali prisutne nam nepoznanice.

Evo već smo jednu riješili. Dođosmo do zaključka da su pojam "STANAG 4439 and MURAT-2" ustvari vrsta standarda usvojenog od NATO zemalja kod primjene eksploziva, koliko shvatih.  

Odmah ćemo korigovati podatak o punjenju Bojeve glave: "Bojeva glava.....punjenje u skladu sa STANAG 4439/MURAT-2".
Nadam se da je sad OK.  Wink Toliko zasad, idemo dalje.
« Last Edit: January 05, 2012, 09:36:02 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: January 05, 2012, 09:31:51 pm »

Ćiro, tehnički podaci za torpedo black Shark su mi malo sumnjivi i nejasni;
.....Opet sa druge strane - previše je lako (1200 kg) da bi na sebi imalo moćne baterije, za toliki domet.
Za podatak o težini moram da priznam da je za sada upitan, dok ne dođemo do konkretnijeg.
Na zvaničnom sajtu se ne navodi, a slučajno sam na njega naleteo na jednom mjestu i kao takvog
priložio. Vidjećemo kasnije šta je istina.  Undecided

Što se tiče brzine, od 50 čv i dometa 50 km, svugde takvi podaci figuriraju. I to ama baš na svim linkovima i
tekstualnim opisima. Tako je pa šta da mu radimo... Grin

Na jednom mjestu sam naleteo i na podatak da je težina bojeve glave 250 kg. To još nisam priložio dok ne
prikupimo malo više informacija.  Wink
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #10 on: January 05, 2012, 09:38:51 pm »

jedno pitanje - navodim se na prvi post.
zašto postoje dva udara kot eksplozije?
prvi izgleda nešto slabiji. Sa znatnim zakašnjenem sledi drugi udar, koji totalno devastuje brod.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: January 05, 2012, 10:05:51 pm »

Domet 50km je verovatno nešto sporijom vožnjom nego 50čv. To ne može ni Mk48 sa efikasnijim -hemijskim pogonom. Interesantna je slika sa kontrarotirajućim propelerom. Lopatice su sabljolike i broj je paran -8 na svakom propeleru. Obično je broj lopatica neparan.
"kumbor"-e, druže slabo brojiš.  Grin Naaravno šalim se, vrag će ih izbrojati. Ja pokušavao pa nisam ni 8, a kamoli ostale.
Ali evo šta je stvarnost... Wink

"Pogon je omogućen “axial flux motorom” napajanim iz nove vrste AlAgO baterije punjene sa elektrolitom nadziranim od
strane posebnog sistema.
Propulsor koristi dva kontrarotirajuća propelera  (10-sabljasti listova i 13 sabljasti listova), čiji su sabljasti
listovi izliveni od karbonskih vlakana. Time je omogućeno postizanje brzine koja premašuje 52 čv".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tako piše, pa ne ostaje nam ništa nego da ponovo brojimo.  Cheesy


* 001 Black Shark.jpg (30.28 KB, 372x307 - viewed 314 times.)
« Last Edit: January 05, 2012, 10:12:41 pm by ORIĆAREB » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #12 on: January 05, 2012, 10:11:05 pm »

Najveća oštećenja kod podvodne eksplozije nastaju od tzv. hidrauličkog udara. Voda je praktično nestišljiva i potrebna je relativno veoma velika zapremina da bi se apsorbovao udar mase vode. Upravo  je zato podvodna zaštita bojnih brodova zavisila pre svega od dovoljne udaljenosti PT oklopne pregrade od centra eksplozije, kako bi se omogućilo što je moguće veća ekspanzija gasova u vodi, njihovo rasejavanje i slabljenje udarnog talasa. Zato se kod višestrukih torpednih pogodaka događalo da se poremeti centraža osovinskih vodova, da se turbine i kotlovi praktično odvale iz svojih ležišta, te da brod ako i ne potone bude i po par godina van borbene službe. Kome je bilo gusto, trudio se da brod što pre popravi, ali je svakako popravka morala biti dugotrajna, jer u ratu se pitanje koliko šta košta često i ne postavlja, jer se nešto prosto mora!

Što se tiče brojanja, događa se da omanem, ništa čudno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: January 06, 2012, 05:36:57 am »

jedno pitanje - navodim se na prvi post.
zašto postoje dva udara kot eksplozije?
prvi izgleda nešto slabiji. Sa znatnim zakašnjenem sledi drugi udar, koji totalno devastuje brod.

Možda ti na pitanje da odgovor tema "Podvodna eksplozija - teorija"  na ovom Forumu.
« Last Edit: January 07, 2012, 03:30:02 pm by leut, Reason: ubačen link » Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #14 on: January 06, 2012, 07:28:41 am »

pročito i dobio odgovor
hvala duje
samo tako dalje!
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.