PALUBA
April 23, 2024, 11:23:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Deset brodova koji su napravili revoluciju u ratnoj mornarici  (Read 8271 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« on: August 04, 2008, 09:22:31 pm »

Na naučnim programima često možete videti emisije o deset najboljih aviona, tenkova, ručnog oružja....
Ali nažalost ne i brodova.
Hteo bih da pokrenemo diskusiju na tu temu, za kojih deset ratnih brodova smatrate da su u svoje vreme napravili revoluciju u brodogradnji, ili bili bez premca na morima.

Evo za početak mojih predloga, poređanih otprilike po erama, sa kraćim opisom zašto mislim da zaslužuju mesto na ovoj listi. Neki od njih nisu čisto ratni, jer su se u starom veku koristili i za trgovinu i za borbu.

1. Trirema - Najbrojniji trgovački / ratni brod starog veka u Mediteranu. Koristili su ga Feničani, Grci, Rimljani... Zgodan za priobalnu plovidbu, sa ili bez vetra, niskog gaza, što je pogodno za pristajanje na peščane plaže. U velikim bitkama starog veka su se borile stotine ovakvih brodova.
2. Vikinški dugi brod - Vikinzi su bili strah i trepet mora u srednjem veku. Smatra se da su doplovili i do Amerike, a išli su i do Mediterana - preko Gibraltara ili preko Rusije...
3. Džunka - Brod na jedra sa dalekog istoka. Jedra su im omogućavala da plove i u vetar, imali su sistem vodonepropusnih pregrada u trupu, i putovali po otvorenim morima. Vrlo napredan brod u svoje vreme.
4. Karaka - Ovi brodovi su prevashodno bili trgovački, ali su omogućili portugalcima, koji su ih usavršili u XV veku, da oplove ceo svet - i dobar deo pokore.
5. Oklopnjače - Ratni brodovi, sa trupom od metala, parnom mašinom za pogon. Prvi brodovi ove klase su imali drveni trup i jedra, koji su se sa vremenom gubili.
6. Bojni brod - Kapitalni brod, simbol moći velikih sila. Pokrenuo trku u naoružanju velesila krajem XIX veka. Za ono vreme ogroman deplasman, velika brzina, jako artiljerijsko naoružanje su davali ovim brodovima snagu da sa jednim plotunom potope bilo koji brod.
7. Podmornica - Tehnološki napredak je omogućio da brod može da zaroni (i izroni) po komandi. Prvobitno su napravljeni da bi se borili protiv kapitalnih, a i drugih brodova, dok danas, naoružani sa ICBM, služe i kao krajnje oružje.
8. Torpedni / raketni čamac - Napredak u naoružanju je omogućio i da mala plovila imaju vatrenu moć dovoljnu da unište bilo koji brod. Defanzivno oružje izbora za siromašnije mornarice, a ni velike ga se nisu stidele.
9. Nosač aviona - U II svetskom ratu je potisnuo bojni brod kao gospodar mora, i prvi put preneo pomorsku bitku izvan horizonta sukobljenih flota. I danas gospodare morima.
10. Brodovi sa vođenim raketama - Napredak u tehnici naoružanja je poboljšao efikasnost i domet naoružanja ratnih brodova. Danas skoro svi savremeni ratni brodovi imaju vođeno raketno naoružanje, kojim mogu da dejstvuju po ciljevima na vodi, kopnu i u vazduhu, izvan horizonta.

(moram da napomenem da nisam neki pomorac, slobodno možete da me ispravite i dopunite)
Dodao bih samo da mislim da ovde zaslužuje da se nađu i Linijski brod i Fregata, kao čisto ratni brodovi na jedra. Možda čak i pre zadnjeg unosa - barem po broju bitki koje su imali.
« Last Edit: August 04, 2008, 09:37:26 pm by vathra » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #1 on: August 08, 2008, 08:45:26 pm »

Napravljena je i o brodovima, poredak je otprilike ovakav:
1. bojni brodovi klase Iowa
2. nosač aviona klase  Nimitz
3. Aegis brodovi
4. bojni brod klase Queen Elizabeth
5. razarač klase Fletcher
6. klasa North Caroina
7. nosač klase Essex
8. Bizmark
9. Graf Spee
10. Hood

Emisija je očigledno pristrasna, kao i ostale tog tipa... Hood je stavljen na spisak čistop sentimenta radi, nema nitii jednog tipa nemačkih podmornica koje su žarile i palile na Atlantiku, nema dosta toga.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: August 28, 2008, 06:48:04 pm »

Добар ти је избор Ватро. ;)Лијепо си их посложио једино ми онај торпедни чамац не стоји баш, јер торпедно наоружаље је кориштено и на другим типовима бродова у то вријеме, мада што јесте јесте , италијани су их у првом сјетском искористили добро.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #3 on: August 28, 2008, 06:48:27 pm »

Torpedni/raketni čamac ipak se uklapa u top listu... napravili su dar mar slično prilikom ulaska podmornica u operativu, kada su ih pojedine mornarice smatrale inferiornim u odnosu na kapitalne brodove... sve dok prvi kapitalni brod nije spušten na dno podmornicom.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: August 28, 2008, 08:51:07 pm »

Torpedni i raketni čamci su vrlo specifični na ovoj listi.
Mali su, i prilično defanzivno oružje. Njihova pojava je naterala velike mornarice da smisle protivmere za njih. Prva je bila kontra-torpiljer, odnosno razarač, koji je i danas okosnica velikih mornarica.
Sailor, i veći brodovi su imali torpeda, ali mi se čini da što je brod veći, manje ih je koristio.

PS imam slike bugarskog čamca Drazki, koji je oštetio turski BB kod Varne, postaviću ih ovih dana.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #5 on: August 28, 2008, 09:00:44 pm »

Проблем код торпедних чамаца су његове слабе маритимне способности, тј мала аутономија дејства, тако да су претежно кориштени уз обалу гјде су постигли највише успјеха у изненадним акцијама.Разарачи су ти који су осим подморница, највише користили торпеда у поморским биткама површинских бродова.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: August 28, 2008, 09:07:34 pm »

Samo da dodam, ova moja lista je samo predlog.
Možete slobodno da date i neke druge predloge, npr. ako vam se ne sviđaju čamci, dajte šta mislite da bi valjalo mesto njih.
A za čamce sam napisao da su defanzivno oružje, pod tim sam i mislio da služe samo za odbranu svoje obale.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: August 28, 2008, 09:18:59 pm »

A za čamce sam napisao da su defanzivno oružje, pod tim sam i mislio da služe samo za odbranu svoje obale.

Po čemu smatraš raketne i torpedne čamce za defanzivno oružje?
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #8 on: August 28, 2008, 09:29:09 pm »

A za čamce sam napisao da su defanzivno oružje, pod tim sam i mislio da služe samo za odbranu svoje obale.

Po čemu smatraš raketne i torpedne čamce za defanzivno oružje?
Najviše zato što ne mogu da idu daleko od svoje baze, i kako je spomenuo SailorCG, slabe su ima maritimne sposobnosti. Treba dodati i slabu zaštitu - nema PVO raketa, samo univerzalni topovi. Očigledno da sami nemaju šta da traže na otvorenom moru.
Neka velika mornarica ih sigurno neće koristiti kad ide u goste.

S druge strane, ponekad mogu da se koriste i u napadu, npr. kad su Indijci gađali rezervoare goriva u Pakistanu. Mada je dosta toga trebalo da se složi da bi to ispalo uspešno.

Mada bi se u svemu ovome dalo diskutovati o pojmu "defanzivno". Pretpostavljam da je način njihove upotrebe da se čeka da protivnik priđe, a onda brzim udarom dejstvuje po njemu. Meni to liči na odbrambenu akciju.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: September 03, 2008, 07:28:03 am »

Slažem se sa Vathrom.Torpedni čamac kao najbrojniji deo flote svojstven je "malim" mornaricama.Strateški on je odbrambeno oružje sposobno da napadaču zada brz i direktan udarac i da se brzo povuče zashtichen velikom brzinom,mada takticki moze biti upotrebljen kao ofanzivno oruzje u pojedinim slučajevima.Vathra,mislim da si pogodio suštinu pojma "defanzivno".Neprijatelj pridje a ti"udri i bježi" Grin
« Last Edit: November 07, 2008, 08:03:29 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: September 03, 2008, 08:05:13 am »

Ah,da....umalo da zaboravim.Rade, mislim da je potpuni skandal što na toj listi od deset brodova nema "ugaonog kamena".HMS "Dreadnougt" je "bacio u staro gvoždje" sve tadašnje flote.De ćeš većeg revolucionara od njega....
« Last Edit: November 07, 2008, 08:05:21 pm by dreadnought » Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #11 on: September 04, 2008, 11:49:36 am »

Po meni bi ipak nosači aviona zauzeli prvo mesto jel kad su se pojavili ni jedan drugi brod ih nije mogao ugroziti. Čak i u današnjici su superirorni u odnosu na sva druga plovila.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #12 on: July 07, 2009, 05:58:04 am »

Quote
Napravljena je i o brodovima, poredak je otprilike ovakav:
1. bojni brodovi klase Iowa
2. nosač aviona klase  Nimitz
3. Aegis brodovi
4. bojni brod klase Queen Elizabeth
5. razarač klase Fletcher
6. klasa North Caroina
7. nosač klase Essex
8. Bizmark
9. Graf Spee
10. Hood
Rade , pretpostavljam da je ovo neka zvanicna lista , a ne tvoj izbor , jer :
 - Cudno je da na listama nema bojnog broda Dreadnought , posto je on u domenu kapitalnih brodova napravio najveci pomak .
 - Queen Elizabeth je bio sledeci pomak kod kapitalnih brodova - brzi bojni brodovi , upravo podklasa koja je kasnije evoluirala u Iowu .
 - Hood ... hm recimo da zasluzuje prisustvo na listi . Hibrid bojnog broda , i bojnog krstasa . Vrlo brz za to doba , najveci ratni brod na svetu 20 - ak godina , pa hajde neka je to parametar koji ga je svrstao na listu ...
 - Pre Bismarcka bih na listu ubacio Yamato .
 - Narocito North Carolina klasa nema sta da trazi na ovoj listi . Revolucionarna ni po cemu ...
 - Iowu osim brzine ne izdvaja nista , pa opet Quenn Elizabeth je u svoje doba bio vise brzi od konkurenata , nego Iowa od svojih .
 - Graf Spee jeste bio inovacija , ali ne i ratni brod koji je " pomerio granice " .
 - Verovatno bih na neku svoju listu ubacio klasu bojnih brodova Orion , koja je prva imala topove veceg kalibra od 305 mm , a taj kalibar je bio osnovni kako drednotima , tako i preddrednotima .
 - Essex je revolucionaran jedino po broju proizvedenih primeraka  Cheesy
 - Mozda bi prvi bojni krstasi zasluzili mesto na listi , ne koliko Dreadnought , ali svakako vise od North Caroline .
 - Nimitz definitivno zasluzuje listu , to ne moram objasnjavati .
 - Aegis nije borbeno isproban koliko ja znam . Kolika je stvarna vrednost takve elektronike , a koliki deo je propaganda ? Mozda je i uneo revoluciju na polju informacionih sistema .
 - Fletcher mozda i zasluzuje listu , ali nikako peto mesto .
Ovo je naravno moje licno , subjektivno misljenje .
« Last Edit: July 07, 2009, 07:29:02 am by Dylan Dog » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #13 on: July 07, 2009, 07:57:47 am »

Naravno da nije moja lista, piše na kraju posta:
Quote
Emisija je očigledno pristrasna, kao i ostale tog tipa... Hood je stavljen na spisak čistop sentimenta radi, nema nitii jednog tipa nemačkih podmornica koje su žarile i palile na Atlantiku, nema dosta toga.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.