PALUBA
April 20, 2024, 12:28:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Što bi ovo moglo bit'?  (Read 2628 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« on: January 17, 2012, 07:52:38 am »

Krajem 70-ih je moj otac radio na remontu sovjetskih podmornica u Arsenalu. On, a i ostali radnici su od podmorničara dobijali svakojake suvenire i dragunlije. Često su Rusi te stvarčice trampili za alkohol i kojekakvu "ekskluzivnu" robu. Između svega ostalog, stari je sa podmornice donio i ovo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čelična boca dužine dvadesetak centimetara sa, kao što vidite, natpisom ВОЗДУХ na sebi. E sad, interesuje me da li je ovo možda dio nekog ličnog kompleta za spašavanje? Meni se to čini najlogičnije.


* 16012012425.jpg (122.27 KB, 1600x1200 - viewed 274 times.)

* 16012012426.jpg (122.02 KB, 1600x1200 - viewed 256 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 17, 2012, 08:40:03 am »

Definitivno je od tog kompleta. Na slici je ta boca u desnom džepu na grudima ovog podmorničara u odelu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo ga i malo detaljnije.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://en.wikipedia.org/wiki/Survival_suit


* 800px-Immersion_Suite.JPG (111.07 KB, 800x600 - viewed 254 times.)

* Immersion_Suite.JPG (221.38 KB, 582x824 - viewed 241 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #2 on: January 17, 2012, 09:56:34 pm »

Da, to je individualni komplet za spasavanje IDA59/59M. Standardna oprema na ruskim podmornicama već dugo godina. Evo ga opet. IDA je valjda оd Индивидуальный дыхательный аппарат.


* 2555126.jpeg (173.44 KB, 634x800 - viewed 98 times.)
« Last Edit: January 17, 2012, 10:07:19 pm by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #3 on: January 17, 2012, 10:27:31 pm »

Krajem 70-ih je moj otac radio na remontu sovjetskih podmornica u Arsenalu. On, a i ostali radnici su od podmorničara dobijali svakojake suvenire i dragunlije. Često su Rusi te stvarčice trampili za alkohol i kojekakvu "ekskluzivnu" robu. Između svega ostalog, stari je sa podmornice donio i ovo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čelična boca dužine dvadesetak centimetara sa, kao što vidite, natpisom ВОЗДУХ na sebi. E sad, interesuje me da li je ovo možda dio nekog ličnog kompleta za spašavanje? Meni se to čini najlogičnije.
Verovatno su Lee Cooper farmerke bile poprilično cenjene.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #4 on: January 18, 2012, 09:08:33 am »

Bočice koje ima Rasho su bočice koje služe za napuhivanje kombinezona koji su podmorničari oblačili prilikom spašavanja iz potonule podmornice. Kombinezon je bio opremljen sa dvije takve bočice, na desnoj strani u visinu buta noge. Jedna bočica je služila za napuhavanje predje sekcije (napuhivala se je prva) a druga bočica (stražnja) za napuhivanje stražnje (leđne) sekcije kombinezona. Bočice su bile smještene jedna do druge, okomito, ventili su bili okrenuti na suprotne strane. Bočice su se punile na 200 atm, a prilikom vježbi u ronilačkom tornju punile su se na manji tlak kako se ne bi oštećivao kombinezon.
Boca koja je prikazana na slici naprijed pripada aparatu IDA-59, znatno je većih dimenzija, zapremine 1 litar. To je boca mješavine zraka, na suprotnoj strani od te boce (crna) je boca kisika (plava). Između njih nalazi se kontejner sa regenerativnom materijom. Inače, na ovaj aparat bilo je predviđeno i priključivanje treće boce sa helijem (bila je smeđe boje) a koristila se prilikom spašavanja na dubinama preko 100 m do 120 m.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.