PALUBA
March 29, 2024, 04:35:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Grci kupuju oružje - da bi dobili pomoć?!  (Read 5665 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: January 21, 2012, 04:36:36 pm »

Grci kupuju oružje - da bi dobili pomoć?!

Kad je u pitanju Grčka i spašavanje njezine ekonomije i društva od potpunoga kolapsa, pomalo čudi da su uz spasonosne kredite EU-a naručeni i − tenkovi?!

Unatoč 500 milijardi eura nagomilanih državnih dugova, grčki su se generali i admirali odlučili za prvu ovogodišnju turu nabave naoružanja. Grčka je vojska tako odlučila kupiti krupnu pošiljku Ruske bojne tehnike. Riječ je o 415 oklopnih vozila pješaštva BMP-3, čija je vrijednost veća od milijardu eura.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prema ruskim izvorima, realizacija ovog ugovora bila bi, u praksi, najveći “obrambeni posao” između Rusije i jedne zemlje članice NATO-a. Kako nabava ne bi ostala samo na malom ruskom oklopnom vozilu, grčki će glavni stožer spremno prihvatiti ponudu ministra obrane SAD-a Leona Panette za kupnju, ni manje ni više, nego čak 400 tenkova “ambrams M1”.

Tenkovi iz Kuvajta

Američki potpredsjednik Joe Biden izjavio je da će SAD pomoći Grčkoj u ovim teškim vremenima, no nije objasnio kako će 60-tonski tenkovi pomoći bankrotiranoj Grčkoj da iziđe iz bezdana ekonomske krize. No, Grci ne bi bili Grci da se glasnogovornik grčke vojske Yiannis Sifakis brzopotezno nije pohvalio da je delegacija stručnjaka već obišla ponuđene tenkove. Riječ je o “abramsima” koji su korišteni tijekom oslobađanja Kuvajta od iračke okupacije 1991., te su kao vojni višak uskladišteni u pustinji Nevade.

− Grčke narudžbe oružja godišnje se u prosjeku kreću od tri do osam milijardi dolara. Njima ekonomska kriza ne znači puno, zapravo vode utrku u naoružanju s Turskom − kaže nam Miroslav Lazanski, poznati vojni analitičar i komentator beogradske “Politike”.

− Grčka uglavnom prati vječnog rivala Tursku, koja također stalno nabavlja nove količine naoružanja, smatrajući da mora zaštititi svoje interese na moru, u zoni epikontinentalnog pojasa koji se u mnogim točkama preklapa s turskim epikontinentalnim pojasom. U pitanju su i velika nalazišta nafte i plina u tim pograničnim morskim zonama.Grčka je nedavno nabavila i nove količine američkih lovaca F-16 − kaže Lazanski za “Slobodnu”.

Prošle je godine, u jeku krize, na kolosijek grčkih želja uskočila i Francuska, pa je tako francuski šef države Nikolas Sarkozy ponudio Grčkoj plan sirenskoga zova prodaje vojne flote iz asortimana koji proizvodi francuska kompanija DCNS. Za četiri fregate klase “fremm”, vrijedne 300 milijuna eura, ponuđen je kredit uz neviđene povoljne uvjete: odgoda plaćanja od pet godina i popust od 100 milijuna eura po brodu!

Ali to nije sve. Ako Grčka nakon pet godina odluči da ne želi razarače, može ih vratiti francuskoj ratnoj mornarici. S druge strane, direktori njemačkog “ThyssenKruppa,“ koji također sudjeluje u natjecanju za posao u Grčkoj, požalili su se vladi kancelarke Angele Merkel na situaciju s grčkom narudžbom. Iz “ThyssenKruppa” upozoravaju na to da će Grčka novcem njemačkih poreznih obveznika financirati kupnju francuskih ratnih brodova. Grčka je 2010., u jeku ekonomske krize, donijela odluku o kupnji dviju njemačkih podmornica U-214 za 800 milijuna eura.

Generiranje duga

Većina vojne opreme dolazi iz Njemačke, zemlje koja snosi najveći teret financijske pomoći Grčkoj i najglasnija je u osudi službene Atene zbog toga što žive iznad vlastitih mogućnosti. Pojedini dužnosnici Europske unije, prema pisanju nekih europskih i američkih magazina, čak optužuju Francusku i Njemačku da sudjelovanje u financijskoj pomoći Grčkoj uvjetuju sklapanjem ugovora o prodaji vojne opreme. Dvije zemlje to, naravno, službeno odbacuju.

Činjenica je, međutim, da je Grčka sa svojih 11 milijuna stanovnika najveći europski uvoznik konvencionalnog oružja. Grčki vojni proračun najveći je u EU-u u odnosu na nacionalni BDP i jedan je od glavnih uzroka nacionalnog duga. Inače, prema službenim podacima, Grčka je 2010. na vojsku izdvojila sedam milijardi eura.

Denis Krnić

Sigurno tržište

Najveću zaradu od grčkog naoružavanja imat će zemlja koja se sada predstavlja kao spasitelj Unije i euro-zone − Njemačka. Prema najnovijem izvješću “Rüstungsexportbericht 2010” (godišnje izvješće o izvozu oružja), Grčka je nakon Portugala (još jedna zemlja koja je plesala na rubu bankrota) najveći uvoznik njemačkog oružja.

MMF pomaže, ali bankrot još prijeti

Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio je pregovore o novom zajmu za spas Grčke, izjavio je jučer grčki ministar financija Evangelos Venizelos. Slovački ministar financija Ivan Mikloš i dalje smatra da se mogućnost bankrota Grčke ne može isključiti.

Slovačka je inače jedina članica euro-zone koja je odbila sudjelovati u prvom paketu financijske pomoći za Grčku 2010. godine. “Ako na pregovorima grčkih uglednika i privatnih kreditora ne bude postignut dogovor, njihovo sudjelovanje u drugom paketu pomoći neće biti dobrovoljno i doći će do bankrota”, oprezan je Mikloš.

MMF će od država članica zatražiti dodatnih 500 milijardi dolara kako bi spriječio da dužnička kriza ugrozi globalno gospodarstvo. Japanska je vlada poručila da je spremna izdvojiti nova novčana sredstva za potrebe Fonda, ali SAD je to odbio. Istodobno je iz Njemačke stigla vijest po kojoj je broj Nijemaca koji se protive nastavku pomaganja Grčkoj osjetno pao posljednjih mjeseci, objavila je televizija ARD.

Naime, u listopadu prošle godine 53 posto Nijemaca bilo je protiv pomaganja Grčkoj radi stabiliziranja eura, dok posljednji rezultati govore o 46 posto Nijemaca koji se protive takvoj vrsti pomoći. Istodobno, broj onih koji smatraju da Grčkoj i dalje treba pomagati porastao je na 46 s prijašnjih 42 posto.

Izvor : SD


* grc.jpg (45.2 KB, 800x511 - viewed 321 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: March 07, 2012, 06:42:11 pm »

SLUŽBENE brojke iz najnovijeg izvješća Europskog vijeća o prodaji oružja pokazuju kako su EU zemlje grčkoj prodale oružje vrijednosti veće od milijardu eura u isto vrijeme kad su s njom 2010. godine pregovarale o uvjetima prvog bailouta.

Francuska, jedna od zemalja koja je Grčku najviše forsirala da uvede rigorozne mjere štednje, pokazala se i kao jedan od najvećih licemjera. U doba pregovora o štednji, Grčkoj je prodala letjelice vrijedne 794 milijuna eura, rakete vrijedne 58 milijuna i vojnu elektroniku vrijednu 19 milijuna eura.

Sprema li se Grčka za rat s Turcima ili vlastitim građanima?

Dežurni advokati štednje, Nizozemska i Njemačka, zajedno su Grčkoj prodale oko 90 milijuna eura vrijedna vojna vozila i elektroniku. Italija joj je prodala puške i aviodijelove vrijedne 52 milijuna eura, a Špajolska vojne kemikalije vrijedne 33 milijuna. Ali zadnje dvije zemlje barem nisu bile u poziciji nikom propovijedati o potrebi štednje, jer ih je ubrzo i same zadesila "grčka tragedija".

S obzirom na to da Grčka zadnjih mjeseci pokušava uštedjeti doslovno svaki cent, pa se smanjuju plaće, mirovine, beneficije i sva moguća javna potrošnja, logično se nameće pitanje čemu onda trošenje milijarde eura na oružje. Spremaju li se na rat s Turskom? Ili možda s vlastitim građanima?

Ništa od oružja, ništa od bailouta

Iako je 2010. tadašnji zamjenik ministra obrane Panos Beglitis kazao za Reuters kako druge članice EU-a nisu stavile pritisak na Grčku da kupi oružje ili "ništa od bailouta", jedan anonimni suradnik tadašnjeg premijera Papandreoua sugerirao je drugačije.

"Nitko vam otvoreno neće reći 'Kupite oružje ili vam nećemo pružiti financijsku pomoć'. Ali jasno su nam dali do znanja da će biti puno spremniji pomoći nam ako to oružje zaista i kupimo", kazao je dužnosnik koji je želio ostati anoniman.

Izvor : index
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #2 on: March 11, 2012, 06:21:17 pm »

            Na jednoj strani se poziva na štednju i odricanje, a sa druge se bez problema ista zemlja dodatno zadužuje. Kupuje se oružije koje realno gledano Grčkoj u ovom momentu baš i nije potrebno. Naravno , osim ako se ista ne sprema za rat! Dobro je pitanje sa kim, Turska ili sopstveni grdjani u ovom trenutku neko treći se ne vidi. Grčka ipak u ovom trenutku nije sposobna ni za jedan od ovih ratova.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #3 on: May 01, 2014, 11:54:49 pm »

Bivši službenik grčkog ministarstva obrane priznao je kako je primio milijune eura od njemačkih proizvođača oružja.

Dok njemačke tvrtke niječu takvu praksu, slučaj se istražuje i u Njemačkoj i u Grčkoj. Tako je, kako javlja Deutsche Welle, na saslušanju pred državnim tužiteljstvom Antonis Kantas priznao kako je primio ukupno oko osam milijuna eura mita, od kojih je oko 3,2 milijuna od njemačkih tvrtki. On je od 1997. do 2002. bio zamjenik glavnog direktora za nabavu vojne opreme i na toj funkciji je dogovarao nabavu oružja i modernizaciju oružanih sustava s tvrtkama HDW/Ferrostaal, Atlas Elektronik i KMW. Konkretno, riječ je o modernizaciji grčkih podmornica, nabavi 170 tenkova tipa Leopard 2 i sustava protuzračne obrane tipa Asrad. Kantas pritom nije favorizirao samo njemačku industriju, već je primio mito i od tvrtki iz Rusije, Švedske i Francuske.Vijest koju je objavio grčki list To Vima uzburkala je i njemačku javnost. Kako je u Njemačkoj kazneno djelo i primanje i davanje mita, koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW) požurio je listu Süddeutsche Zeitung demantirati kako je ikome plaćao za dobivanje posla.

Priznaju da su s Grčkom 20. ožujka 2003. sklopili kupoprodajni ugovor za vojnu opremu, no tvrde da Grke nije predstavljao Kantas. Još lani u kolovozu su po nalogu državnog odvjetništva iz Bremena, pretraženi uredi tvrtke Atlas Elektronik temeljem optužbe o davanju mita u Grčkoj. Sad istraga očito uzima maha i u Grčkoj pa su tako pred sud u Ateni pozvani i šefovi grčkih podružnica tvrtki Rheinmetall i Atlas.Kantas je u svom priznanju poimence spomenuo 17 poduzetnika i grčkih političara umiješanih u davanje i primanje mita. Među njima je i bivši grčki ministar obrane Akis Tsohatsopoulos koji je zbog pasivnog primanja mita i pranja novca već osuđen na 20 godina zatvora. Kantas tvrdi kako je i njegov nasljednik Janos Papantoniou sudjelovao u poslu s nabavom tenkova i tvrdi kako su grčki političari "držali džepove otvorenima" bez obzira na stranku i političko opredjeljenje.

http://www.poslovni.hr/

Teške mucke i šta je najveca baza opet se radit isto tj zajam za kupnju nekakvog oružja u onih koji taj zajam odobravaju.
« Last Edit: May 02, 2014, 04:44:30 pm by SOLARIS 1972, Reason: uređena vijest » Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #4 on: May 02, 2014, 12:11:41 am »

Grčke obrambene rupe bez dna

Grčke rasprave o budžetu koje kulminiraju proteklih mjesec dana ponovno su osvijetlile neka pitanja koja su dugo vremena bila gurana pod tepih, što dalje od očiju javnosti. Jedno od njih je zasigurno pitanje vojne potrošnje koja je kao i u većini država širom svijeta, prevelika i nepotrebna, te konačna sudbina pripadajuće vojne industrije, važne karike u lancu ogromne potrošnje. Naime, iz često korištene premise kako se vojnoj industriji ne može pristupati jednakom logikom kao i ostalim, „civilnim“ industrijskim granama (isplativost, profit) jer je po srijedi viši interes – „obrana zemlje“, slijedi i konkluzija kako stvari moraju ostati upravo onakve kakve jesu. A riječ je o ogromnim troškovima, koji se ne mogu uspoređivati sa minornim stavkama poput plaća liječnika i prosvjetara.

Grčka vojna potrošnja iznosi otprilike 4,3 posto od ukupno 301,8 milijardi dolara BDP-a, što je najveći postotak u Evropi. Rezovi vojnih troškova koje je predlagao dio EU, trebali su ići do 30 posto u idućih nekoliko godina. Hladnoratovska kontra-argumentacija kako „Grčka pokušava održati korak s izdvajanjima Turske za naoružanje“ je besmislena, budući da zemlja koja je u NATO-savezu nema stvarnih neprijatelja. Ali zato ima vojsku koja, kao i većina vojski na svijetu, ima ogromne apetite. Tako je, primjerice, grčka vojska 2006. godine bila jedna od najvećih uvoznika oružja u svijetu, iza Kine i Indije, a naručivala je rakete, podmornice i drugo oružje dok je zemlja u isto vrijeme smanjivala mirovine i oporezivala siromašne. Ugledni Guardian je prije nekoliko mjeseci konstatirao kako bi se „da su vojni troškovi u posljednjih 20 godina iznosili uobičajenih 1,7 posto, uštedjelo ukupno 52 posto grčkog BDP-a“. Permanentno plašenje vlastitog naroda „turskom opasnošću“ te prigodna narušavanja zračnoj prostora susjeda kao argument za povećanje budžeta je tragikomično. Osobito jer je Turska grčki saveznik u NATO-u koja je predložila zajedničko smanjenje naoružanja, što je Grčka odbila.

Vlada pokušava spasiti kičmu vojne industrije koji u prvom redu predstavljaju državne tvrtke Helenski obrambeni sustavi (EAS) – proizvođač oružja i municije te i Helenska industrija vozila (ELVO). Riječ je o kroničnim gubitašima čije se održavanje na životu ne isplati. Naime, obje tvrtke ne mogu kroz izvoz svojih proizvoda ostvariti profit i tako se tržišno dokazati. Vlada je, primjerice, spremna utrošiti 144 milijuna eura za otpremnine u EAS-u, ali o takvim otpremninama viškovi profesora, novinara ili liječnika mogu samo sanjati. Vlada je planirala potrošiti 27,5 milijardi eura na ELVO, sve dok ta tvrtka ne dobije nove narudžbe iako u ovom trenutku nema nikakvih narudžbi. „Ne smijemo se fokusirati samo na financijski aspekt grčke vojne industrije jer ima mnogo važnijih stvari od novca“, navode grčki vojni izvori. Strani stručnjaci drže kako bi stečaj navedenih tvrtki bio optimalno rješenje.

U cijeloj zavrzlami oko grčke vojne industrije i povećane vojne potrošnje nije bez krivnje ni EU. Neke od članica, poput Njemačke i Francuske, insistirale su doduše na rezanje grčkih troškova u zdravstvu, mirovinama, prosvjeti, ali su u isto vrijeme stimulirale Grčku, svojeg najboljeg kupca, da kupuje oružje od njihovih proizvođača. Patrick Theros, bivši američki ambasador u Kataru i stručnjak za obranu, izjavio je da se Grčka bez problema može nositi sa smanjenjem vojne potrošnje od 10-15 posto, ukoliko Francuska i Njemačka dozvole Grčkoj otkazivanje ugovora koji su unosni za te zemlje, prebaci opskrbu na domaće proizvođače i obnovi postojeće ratne brodove. „Grčka može imati efikasnije oružane snage ako se eliminira mito“, izjavio je američki diplomat.

Vlada je u međuvremenu pokušala smanjiti otpremnine za odlazak u mirovinu u tvrtkama koje su dio vojne industrije. Predstavila je u parlamentu i nove podatke koji pokazuju da su dvije vojnoindustrijske tvrtke u boljem stanju nego što se čini, tvrdeći da EAS može učiniti profitabilnim u roku od dvije godine. Grčka je prošle godine na obranu potrošila 2,5 posto svojeg BDP-a, skoro pet milijardi eura, a dobar dio tog iznosa otišao je državnim poduzećima. Ministar financija Yannis Stournaras je izjavio kako manjak u grčkom proračunu za 2014. godinu iznosi 500 milijuna eura te se može pokriti rezovima u socijalnom osiguranju i drugim nenavedenim reformama, kao i boljom naplatom poreza, dok EU strahuje da bi budžetska rupa mogla dosegnuti i 2,5 milijarde eura.

http://www.aurora.hr/

Ovih 500 miljuna eura nemaju više nigdje ni rezat nego jedino na vojsci a to upravo i rade :

Paket uključuje rezove 517 milijuna eura . Od tog iznosa , 80.000.000 € koje se odnose na troškove poslovanja koji su navedeni kako slijedi :

- Hoće li u mirovinu 11 brodova Grcke RM-a (npr. minesweepers ) i 47 stara zrakoplova A7 Corsair ( bombaša ) .
- Hoće li biti zatvoreno 55 kampova , od kojih će neki biti trajno zatvorene i više će se dodjeljivati ​​u Ministarstvo javnog reda za smještaj ilegalnih imigrante
- Hoće li se smanjiti broj centara regruta .
- Smanjiti broj viših i visokih časnika u vojsci , mornarici i zrakoplovstvu.
- Smanjiti broj učenika viših ustanova Oružanih snaga za 30% kako bi značajne uštede za sljedećih 40 godina .

Osim toga , održat će se reže i čisti obrambeni troškovi kao što su:

- Otkazivanje naoružanje programa od 104 milijuna eura .
-Smanjenje od 333 milijuna eura za troškove opreme , bilo smanjenjem cijene ili količine .

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=476067
« Last Edit: May 02, 2014, 04:46:09 pm by SOLARIS 1972, Reason: uređena vijest » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.