PALUBA
October 19, 2019, 11:21:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Upozorenje za sve clanove

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mesovita artiljerijska brigada - aktivnosti  (Read 8357 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #30 on: November 23, 2012, 09:16:12 am »

MA i to je bolje nego cevi od orkana na lafeti nemačke 88-mice.

* orkan na topovskom lafetu.jpg (48.39 KB. 590x359 - viewed 112 times.)

Nešto ovakvo? Grin

dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #31 on: October 25, 2013, 09:31:21 pm »

Бојна гађања Мешовите артиљеријске бригаде

Припадници Мешовите артиљеријске бригаде извели су јуче на Интервидовском полигону „Пасуљанске ливаде“ припремна бојна гађања с ракетним пројектилима 128 мм.

Командант Мешовите артиљеријске бригаде пуковник Звонко Стојковић, представници команде Копнене војске и други посматрачи бојног гађања су се на лицу места уверили да су командири одељења, водова и батерија, нишанџије, рачуначи, везисти, топографи и припадници других специјалности Мешовитог ракетног артиљеријског дивизиона, којим командује потпуковник Жељко Куриџа, спремни да изврше задатке ефикасне артиљеријско–ракетне подршке борбених јединица.

* IMG_3841.jpg (144.79 KB. 1024x683 - viewed 34 times.)

Стопостотна прецизност при гађању циљева на Великом Антрвељу представља значајну потврду да старешине и војници артиљеријске батерије 128 мм „огањ“ одлично раде на плану обуке и подизања оперативних способности, а још више охрабрује податак да је гађање  реализовано с јединицом коју су већим делом чинили припадници резервног састава.

Одлични резултати гађања нису били неочекивани, пошто су  професионализам, мотивисаност и обученост припадника јединице и добри временски услови гарантовали да промашаја не може бити. Видело се на ватреним положајима да су послуге „огњева“ увежбане до аутоматизма да брзо поседну и напусте лансирне положаје и ефикасно изведу ракетне ударе на великим даљинама и у дубини распореда непријатеља.

Заменик командира артиљеријске батерије капетан Предраг Радуновић наводи да су на гађању посебно добре резултате постигли чланови посаде предвођени командиром одељења заставником Дејаном Тасићем и нишанџијом Дејаном Станимировићем, док само речи хвале има за припаднике резервног састава, који су се одазвали на вежбу, максимално ангажовали и у великој мери помогли да јединица успешно изврши ватрене задатке.

* IMG_3894.jpg (170.75 KB. 1024x683 - viewed 48 times.)

– Момци из резервног састава су се добро уклопили у наш састав – потврђује и командир одељења заставник Дејан Тасић – а својим радом, одговорношћу и обученошћу помогли су нам да постигнемо одличне резултате на гађању и покажемо да смо батерија за пример.

Година у артиљеријској батерији самоходних вишецевних лансера ракета 128 мм „огањ“ дели се на период пре гађања и период после гађања, што само по себи говори колико је дан бојног гађања значајан за нишке ракеташе.

– У том дану се слегне све што се радило током претходне године – истиче нишанџија десетар Дејан Станимировић – и то је тренутак када сви морамо да покажемо колико смо добри артиљерци и колико волимо артиљерију.

Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #32 on: June 03, 2015, 11:19:24 pm »

"Ватрени скок 2015" на полигону Пасуљанске ливаде! Ракетни систем Пламен-С М-63/94 и топ 130мм М-46 у акцији...

* Пламен-С.jpg (86.32 KB. 960x597 - viewed 43 times.)

* М-46.jpg (61.32 KB. 960x530 - viewed 48 times.)

Извор: ФБ страница Министарство одбране и Војска Србије

Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #33 on: June 04, 2015, 01:52:08 pm »

Завршним бојевим гађањем које су извели у оквиру тактичке вежбе „Ватрени скок 2015“ на Интервидовском полигону „Пасуљанске ливаде”, припадници Првог топовско-хаубичког дивизиона и Мешовитог ракетног артиљеријског дивизиона Мешовите артиљеријске бригаде из Ниша, завршено је десетодневно покретно логоровање припадника те јединице, којом командује пуковник Звонко Стојковић.

Припреме за вежбу и бојева гађања започели су припадници те артиљеријске јединице два месеца пре доласка на вежбовну просторију. Најпре су у нишкој касарни „Мија Станимировић”, а потом и у околини Ниша и Алексинца, извели више тактичких увежбавања.

Период интензивне обуке окончан је десетодневним покретним логоровањем које се одвијало на потезу Ртањ – ИВП „Пасуљанске ливаде”. Из матичне касарне „Мија Станимировић” из Ниша кренули су 26. маја. Шест дана провели су на Ртњу, а четири на „Пасуљанским ливадама“. Руководилац вежбе био је начелник штаба Мешовите артиљеријске бригаде потпуковник Дејан Новаковић.

Артиљерци су увежбавали заузимање елемената борбеног распореда, поседање ватрених положаја, рад по командама за гађање, премештање са једног на други положај, док су припадници 69. логистичког батаљона правовремено и редовно обезбеђивали исхрану, водоснабдевање, здравствену заштиту, техничку подршку...

Током боравка на полигону припадници Првог топовско-хаубичког дивизиона су у оквиру тактичке вежбе на терену извели велики број вежбовних и испитних батеријских гађања и испалили више стотина метака — гађали су из уметнуте цеви 20 мм, на домету од 1.000 до 2.500 метара. Потом је изведено бојево гађање из топова 130 mm М46 са ватреног положаја на Великој Брезовици. Након тога су припадници Мешовитог ракетног артиљеријског дивизиона дејствовали из лансера ракета самоходног четвороцевног 262 mm — ЛРСЧ 262 mm „оркан”, тачније из вежбовних уређаја за гађање на скраћеном растојању из тог система ракетама „пламен А“ 128 mm и из ракетног система 128 mm „пламен С“ М63/94 са ватреног положаја из Михајлове рупе.

Синоћ је изведено и ноћно гађање. Рејон циља била је средина Великог Антрвеља. Дејствовало је одељење минобацача 120 mm из састава Прве бригаде Копнене војске, које је осветљавало рејон циља, а артиљерија је гађала са Велике Брезовице. Тим гађањима присуствовао је генерал-потпуковник Милосав Симовић, командант Копнене војске.За разлику oд прошлогодишњег покретног логоровања нишких артиљераца, ове године су стални састав допунили и резервни официри, подофицирин и војници.

Вежбе на терену најсложенији су и најтежи облик обучавања јединица ранга батаљон-дивизион, али је то и једини поуздан начин да се утврди у којој су мери команданти јединица, командири одељења, водова и батерија и припадници разних специјалности спремни да изврше задатке ефикасне ватрене подршке борбених јединица.

* 1.jpg (66.42 KB. 960x641 - viewed 26 times.)

* 2.jpg (128.24 KB. 960x638 - viewed 36 times.)

* 3.jpg (70.22 KB. 960x641 - viewed 43 times.)

* 4.jpg (102.68 KB. 960x639 - viewed 38 times.)

* 5.jpg (53.79 KB. 549x365 - viewed 24 times.)

Извор: ФБ страница Министарство одбране и Војска Србије

Фото: Игор Салингер

Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #34 on: June 04, 2015, 01:55:31 pm »

* 6.jpg (23.33 KB. 549x366 - viewed 30 times.)

* 7.jpg (69.52 KB. 960x641 - viewed 30 times.)

* 8.jpg (46.45 KB. 549x366 - viewed 37 times.)

* 9.jpg (84.59 KB. 960x638 - viewed 37 times.)

* 10.jpg (52.54 KB. 960x638 - viewed 32 times.)

pvanja
poručnik bojnog broda
*

« Reply #35 on: June 04, 2015, 02:26:20 pm »

Pitanje za znalce - zato je potreban ovoliko broj uzemljenja za samohodni VBR Plamen ?

To ranije nisam video na gadjanjima sa PLAMENOM.

Da li je to zbog ovih ispitnih gadjanja ?
"Током боравка на полигону припадници Првог топовско-хаубичког дивизиона су у оквиру тактичке вежбе на терену извели велики број вежбовних и испитних батеријских гађања".

* b0a200ee-0a86-11e5-adf6-00163e135009.jpg (435.24 KB, 1024x681 - viewed 47 times.)
« Last Edit: June 04, 2015, 02:26:49 pm by pvanja » Logged
tihi
zastavnik I klase
*

« Reply #36 on: June 04, 2015, 02:30:47 pm »

Moram da se pohvalim, ovaj na prvoj slici za MB 120mm sam ja licno, upravo sam se vratio sa zadatka. Imam samo reci pohvale za ljude iz artiljerije Smiley
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #37 on: June 04, 2015, 02:55:52 pm »

Moram da se pohvalim, ovaj na prvoj slici za MB 120mm sam ja licno, upravo sam se vratio sa zadatka. Imam samo reci pohvale za ljude iz artiljerije Smiley

Браво "Тихи"!

Можда си и на неким од ових фотографија са ноћног гађања:

* 11.jpg (50.39 KB. 960x638 - viewed 18 times.)

* 12.jpg (34.44 KB. 960x638 - viewed 27 times.)

* 13.jpg (28.83 KB. 960x641 - viewed 32 times.)

* 14.jpg (22.06 KB. 960x640 - viewed 34 times.)

* 15.jpg (81.06 KB. 960x638 - viewed 27 times.)

Bozo13
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #38 on: June 04, 2015, 03:17:45 pm »

Baš pomislio na tebe, kad video gađanje MB.. Smiley
tihi
zastavnik I klase
*

« Reply #39 on: June 04, 2015, 05:43:12 pm »

Na ovom gadjanju sam bio u ulozi punioca. Formacijski punioc je hteo da radi kao nisandzija pa smo se ( uz dozvolu komandira) zamenili na ovom gadjanju. Ruku na srce nije tu bilo sta mnogo da se promasi, mi smo osvetljavali bojiste, tj zonu dejstva za topove 130mm, i taj zadatak smo ispunili uspesno. Iako sam vec imao nocno gadjanje iz MB, ipak je bila " nesto manja noc" nego sto smo smo imali sinoc. Prilicno je tesko uraditi korekciju libela na minobacacu u mrkloj noci, sto usporava dejstvo (moje licno zapazanje), tako da sam ja samo na slikama neposredno pored orudja, dok su na ostalim slikama moje kolege, npr ja se nalazim i na prvoj slici u sledecem nizu ali se ne vidim od minobacaca, jer vrhumin libele uz pomoc ogledalca.  Zacudio sam se zasto su nas zvali, tj da budem precizniji da nijedno orudje iz MABR nema sposobnost da osvetljava bojiste, ili ima a mi smo pozvani iz nekog treceg razloga?
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #40 on: June 09, 2015, 06:26:42 pm »

И репортажа са вјежбе...

Извор: Јутјуб канал РТС-а
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #41 on: June 09, 2015, 09:13:18 pm »

Као питомац Војне академије био сам на логоровању у рејону планине Ртањ, нешто мало ближе самом подножју планиненего ови артиљерци. Био је април месец и упамтио сам да су се за тих 15 дана променила сва годишња доба. Никад се у животу нисам толико смрзао као тада на том логоровању. Био је баш прави "тртањ" а не Ртањ. Зато ми је савршено јасно како су се ови провели чак и крајем маја када је топлије.
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  

Jump to: