PALUBA
March 19, 2024, 10:49:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Бробени бродови класе "Данкерк" - понос Француске пре,за и после ДСР  (Read 2048 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« on: August 12, 2017, 12:22:33 pm »

Ево размишљам нешто,и нисам видео тему о овом броду на форуму.Ако је има,преусмерите ме и обришите ову која је вишак,ако је нема,онда да поченмо.

Не знам пуно о овом броду,тј. о овим бродовима близанцима,поготово не о њиховој улози у битци за Француску и остатку Другос светског рата.

Знам да је изградња почела,чини ми се 1932 и завршен је 1937,ако се не варам.Његов млађи брат близанац је завршен 1939. године.
Нисам пуно истраживао о њему,па не могу да вам кажем информације о дужини,ширини,наоружању итд.То ћу касније да истражим,а за сада ево неких слика.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Оно што је упечатљиво код овог борбеног брода јесу његове куполе са чак 4 цеви.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Када обично гледамо слике великих борбених бродова и тешких крстарица,углавном једна купола има 2 топа,ретко кад код борбеног брода се нађе купола са 3 цеви,а код тешких крстарица никада нисам видео неку такву куполу,увек су биле 2 цеви на јендој куполи код тешких крстарица.
Док,како сма већ навео,код борбених бродова су биле 2 и ређе 3 цеви на јендој куполи.

На "Данкерку" видимо на јендој куполи чак 4 масивна топа.



Шта ви имате да додате ?
Ако неко зна шта се са њим,тј са њеим и његовим млаћим братом близанцем дешавало током рата од 1940-1945 нека подели са нама.
Ја сам негде прочитао да је био у служби Вишијевске Француске док га нису запленили Америкацни и предали трупама Слободне Француске,и то је све што знам о њему за време ДСР.


* 010-battleship-dunkerque.jpg (92.39 KB, 700x359 - viewed 76 times.)

* 01_strasbourg.jpg (133.22 KB, 744x967 - viewed 67 times.)

* d59ylTL.jpg (581.77 KB, 2083x1665 - viewed 71 times.)

* warship-dunkerque-d88a73.jpg (90.88 KB, 640x491 - viewed 80 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1 on: August 12, 2017, 12:44:35 pm »

Ниси пажљиво претражио форум...

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,19687.0.html

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,26009.0.html
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #2 on: August 12, 2017, 12:46:34 pm »

Подаци које имате су углавном погрешни. Бојни бродови (тако су их Французи сами класификовали) Денкерк и Стразбур и каснији Ришеље и Жан Бар су ми омиљени.  Воде се као Batiments de ligne de 26.000tD. Прве инфо сам добио одакле би него код Прикрила - Борба за Средоземље. Изузетно добро пројектовани, брзи, прелепих линија, адекватно заштићени за ту тонажу, са изузетно разрађеном подводном заштитом и револуционарним концептом четвороструких кула, одмах су ми привукли пажњу. После трагедије у Орану (Мерс Ел Кебир), (операција "Катапулт", оба брода су поправљена, али су ретко излазили на море. Оба су тешко оштећена у Тулону 27. новембра 1942., намерном експлозијом машина. Италијани су убрзо подигли један, чини ми се "Стразбур", али су жабари имали преча посла па су се ограничили крађом свега што су могли скинути. Као зарђали хулкови дочекали су педесете године, када су били продати у старо гвожђе.

Ко се бави крађом ауторских права, ето неко као ја, Grin  може скинути са нета у PDF одличну књигу Robertа Dumasа - Cuirasses Dunkerque et Strasbourg - ако се сналази са француским. Чак су комплетнија  руска издања сличних књига о ова два брода. Имам два разна издања на руском. Њихова документација је помно проучена у Москви, јер су је Руси запленили од Немаца и држали је код себе да би је вратили Французима тек 1992. Нека решења су искоришћена у пројектима ББ пр.23НУ и пр.24, никада почетих.  Са сајта Marine Nationale скинуо сам комплетне планове док су били доступни. Више нису.
« Last Edit: August 12, 2017, 12:56:33 pm by kumbor » Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #3 on: August 12, 2017, 01:12:39 pm »

А само да питам.
Који је брод био бољи,класа "Данкерк" или класа "Ришеље" ?

Колико сма схватио читајући(нисам све прочитао) тему о Француским бродовима у ДСР,и Данкерк и Стразбур су потопљени 1942. па су потом извађени и ремонтовани ?

И да питам пренего опет покренем тему,да ли на форуму постоји тема о оној огромној француској подморници са великом куполом од 2 велика топа ?
Име јој почиње на слово "С" али сам заборавио како се звала.Добила је назив по јендом човеку,тј по његовом презимену.



Иначе тек сада видим да сма побркао бродове класе "Данкерк" са бродовима класе "Ришеље",пошто је један од бродова класе "Ришеље" био на ремонту у САД.

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #4 on: August 12, 2017, 01:47:18 pm »


"Денкерк" је врло успела класа ББ ограничене тонаже, испод "вашингтонских стандарда". Ришеље је прави "стандардни ББ, наводно стандардног Д од 35.000 тона, мада је њигов Д ст. био скоро 40.000т. Као једине мане оба типа могу се навести 1. лош систем дотура муниције главног калибра, услед чега је брзина гађања била нижа од пројектоване. растурање погодака је било релативно велико на већим даљинама. 2. Код Денкерка лош концепт универзалне батерије 130мм, недовољне брзине гађања и спорог покретања по азимуту и елевацији. Исто важи за Ришељеа, што се тиче мешовите батерије 152 и 100мм. 3. Французи нису имали добар топ 37/40мм за блиску ПВО. То је исправљено на Ришељеу после модернизације у САД, кад је добио америчке 40мм Бофорсе. После рата је Жан Бар добио радарски управљане Бофорсе 57мм/Л60, 28 комада у 14 кула. Иначе оба типа су у сваком погледу сем наведених мана изузетни бродови. На Форуму сам у теми о оклопу бродова нешто писао о њиховој заштити.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.