PALUBA
March 29, 2024, 07:32:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 104379 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #150 on: October 19, 2012, 07:09:12 am »

Otprilike.
Kad je poziciona greška i po azimutu i po elevaciji u zadanim granicama, a ne postoji tendencija izlaska iz tih zadanih granica u vremenu koje sam naveo kao vremena kašnjenja, postoji jedan od uslova za opaljenje, a koji se zove kapija vatre. Kapija vatre se javlja i prije ispunjenja tih uslova, ali ako ima tendenciju ulaska u zadane vrijednosti za vrijeme manje ili jednako navedenom kašnjenju.

Matematika gađanja ovdje (u ovom slučaju) počinje na ustima cijevi. Od uočavanja cilja, pa stiskanja okidača, do pojavljivanja zrna na ustima cijevi postoji vrijeme, a koje je unijeto u sistem kao kašnjenje sistema.

Dakle, da vidim ima li koji tenkista koji bi objasnio šta je nacrtano na tabli u pustinji Tamawalla u centralnom Pakistanu. Tablu sam stavio u hladovinu, a u krošnji drveta ima nekoliko vjeverica, ne kao ove naše, nego one tip Čip i Dejl, koje skaču po nama i po tabli. Došli smo im u teritoriju.


Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #151 on: October 19, 2012, 07:32:12 am »

Jes da nisam bio nišandžija, ali koliko vidim, nacrtao si im između ostalog i končanicu DNNS-2 sa signalnim lampicama i pokazivačima daljine. A jedna od tih signalnih lampica je i "kapija vatre".



* DNNS-2.jpg (51.38 KB, 795x612 - viewed 147 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #152 on: October 19, 2012, 01:08:01 pm »

Nikada nisam gledao u te lampice, i ako sam morao znati za šta služe u teoriji, samo mi je bila važna daljina. Smiley
Logged
djolesuv
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #153 on: October 24, 2012, 06:00:48 pm »

Ćao palubaši
Ovaj topic bi trebalo da se bavi samo stabilizatorom tenka t72 i nišanskom spravom tpdk-1. Pokrećem temu najviše što mi je potrebna pomoć oko sprave tpdk.
Elem pitanje je za početak sledeće:

Da li je sprava montirana tako da je njena ravna površina (tuširani deo sprave kod klina za montažu) paralelan sa kvadratnom ravni kupole.

Kao što možete predpostaviti imam spravu ali ne i tenk, odrađena su neophodne pripremne radnje za pokretanje elektronskih sistema i nekoliko manjih zahvata na popravci a sad se došlo do dela kada mi je neophodan njen položaj u prostoru.
Za sada toliko nadam se da će "neko" od forumaša imati odgovor ili bar ideju kako ovo da proverim (bez vickastih komentara idi na tenk pa vidi) hvala najlepše
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #154 on: October 24, 2012, 06:11:43 pm »

Za početak bih ti preporučio da odeš i predstaviš se Predstavljanje članova foruma, a onda možeš očekivati i neku pomoć...

I Dobro došao na forum..
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #155 on: October 24, 2012, 06:57:02 pm »

Samo mala drugarska ispravka. Nismo palubaši, ni palubnici - već palubarci.

Dobro došao na forum.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #156 on: October 24, 2012, 06:58:08 pm »

Đorđe, nadam se da si rješio trofazni generator, 36 volti, sinus, maksimalno opterećenje oko 15 ampera. On ti je neophodan za rad žiroskopa stabilizacije u nišanskoj spravi. Možeš koristiti pretvarač 26 volti jednosmjerno na RST 36 volti iz bilo kojeg ruskog borbenog vozila. Veoma su slični.

Davno sam to radio, ali koliko se sjećam tamo na bazi imaju već neke podloške koje su ugrađena da se dobije paralelnost.
Pa zar to Veljković nije napisao u upustvima.

Kumbore, ovo je crnogorski akcent kod Đorđa.

Pozdrav
Vlado

PS

Đorđe ovo tvoje pitanja na ovom mjestu je otprilike kao da si postavio o načinu uparivanja s/h kondenzatora sa a/d konvertorom SD362. Ovo je forum za široke narodne mase. Od ovih svih na forumu 5% je bilo u tenku, a manje od toga zna šta je TPDK-1 i TPD2-49, iako sam o tome pisao na ovom forumu.
« Last Edit: October 24, 2012, 07:19:51 pm by vladimir_16 » Logged
djolesuv
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #157 on: October 24, 2012, 08:16:42 pm »

Oprostite palubarci nisam mislio ništa loše  marinero

Vlado hvala vam za i ovoliko informacija, a znam i sam da lovim u mutnom što se tiče nekog stručnijeg poznavanja tenka pogotovu t-72
al sam se ipak nadao.

Veljković je pisao uputstvo za M-84 (pojačavačka i završno ispitivanje SUV-a) a T-72 ima samo TU 1 (knjiga 3 i 4) pomoću kojih sam uspeo da uradim pobuđivanje davača ugla i upravljanje končanicom i još po nešto.

Međutim sada sam zapeo na nalaženju "0" mehaničke.

Što se tiče akcenta pokupilo se svud po malo šta da se radi


Eh moram naučiti da skrolujem do kraja strane na kojoj je predstavljanje
Pozdravi će biti preneti Simu a sa Vesnom nažalost nisam radio niti sam je upoznao, znam je samo po "čuvenju" i zahvalan sam joj za sve što je uradila kod nas

Pozdrav svima hvala na dobrodošlici

« Last Edit: October 24, 2012, 08:27:45 pm by djolep07 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #158 on: October 24, 2012, 09:30:46 pm »

Daj Simu ove slike. Slikano kod mene u Banja Luci. Tu je i Vesna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova je snimana kod tebe u firmi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a ova kad sam držao nastavu u tvojoj firmi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovoj slici se vidi jedan slušaoc koji nije savladao nastavu o rukovanju sa PAM-om. Pogodi koji. Veoma vidljivo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da olakšam,  GL Medić iz VP 4001 Petrovaradin nije savladao lekciju čitajući i slušajući, nego na drugi način.

Pozdrav

Vlado


* 15.JPG (564.07 KB, 1818x1228 - viewed 305 times.)

* 16.JPG (432.3 KB, 1818x1228 - viewed 291 times.)

* 33.JPG (337.17 KB, 1818x1228 - viewed 288 times.)

* 38a.jpg (363.79 KB, 1816x1112 - viewed 299 times.)

* 35a.jpg (244.28 KB, 1493x986 - viewed 298 times.)
« Last Edit: October 24, 2012, 09:36:53 pm by vladimir_16 » Logged
djolesuv
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #159 on: October 24, 2012, 09:54:15 pm »

Sutra ću odneti slike Simu na posao.

Koja je godina u pitanju kada ste bili kod nas kao instruktor?
Pitam zato što su ljudi na slikama uglavnom optičari, ne vidim ili ne prepoznajem nikoga od elektroničara. A i ovi koji jesu na slikama se nikada nisu bavili tenkom?! Undecided
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #160 on: October 24, 2012, 10:18:37 pm »




   Ne znam da li mogu Medi da prenesem pozdrave. On nije član ovog foruma ali mu mogu javiti da ga ponekad pominjete pa ako hoće neka se pridruži. Pretpostavljam da je ova slika iz TRZ Čačak 91.g . Zanima me da li imate sliku ekipe koja je te godine ispalila projektil iz M-84 sa Petrovaradina i hrabro pogodila kupatilo lokalnog muzičara u Sremskim Karlovcima. Mislim da su neki od njih na ovoj slici.
   Meda je u to vreme bio početnik, tek izašao iz škole i pomalo napaljen pa nije čudo što je srljao i dirao gde ne treba. Dobro da se na tome završilo. Koliko znam on je vezista i ne znam šta je radio u to vreme u Čačku. Verovatno neki kurs jer je u Vojvodini tada M-84 mogla imati samo Dunavska Divizija u Zrenjaninu i to možda samo jednu četu.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #161 on: October 24, 2012, 10:28:39 pm »

Nakon održanog kursa direktor TRZ-a je proglasio moje predavanje najbolje ikad održano u TRZ Čačak. Simo zna detalje.

Dakle, niko nije prepoznao po čemu se prepoznaje momak koji nije savladao rukovanje sa PAM-om.

Evo, vidim da je Micha prepoznao Medu. Pozdravi ga. Kasnije sam držao nastavu i u VP 4001 Petrovaradin. Mjesec dana table i krede i priče o tenku. Neka ti Medo ispriča kako nije savladao rukovanje PAM-om i odakle mu ovi šavovi i krpljenje na glavi.

Projektil iz kasarne u Petrovaradinu je opalio Dakić Miroslav. Kad se to dešavalo ja sam bio u Pakistanu i radio na tenku T59. Po povratku iz Pakistana dobio sam naredbu da odmah odem u Petrovaradin i da sredim situaciju.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #162 on: October 25, 2012, 12:03:15 pm »

Jedna od prvih lekcija prilikom susreta sa tenkom M-84 je: "Nikako ne dirati postolje PAM-a, kada na njemu nije montiran mitraljez, a postolje ukočeno po vertikali".
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #163 on: October 25, 2012, 01:34:46 pm »

Bandzi je savladao lekciju. Nema šavove na glavi.

 Grin Grin Grin Grin
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #164 on: October 25, 2012, 03:14:49 pm »



   Isto je i kod T-55 na DŠKM gde je postolje jako slično, ako ne istovetno kao i za NSV. Dve jake opruge na donjem delu imaju zadatak da PAM težak oko 70 kg drže u ravnoteži da bi se njime moglo lakše upravljati vatrom po visini. Kada PAM nije postavljen na postolje opruge su sabijene i ukočene po vertikali klinom koji, ako se oslobodi, na praznom postolju podiže postolje u vis poput katapulta. Jedne prilike sam video kako vojnika baca na susedni tenk usled pomenutog oslobađanja postolja i nije mi bilo nimalo smešno. Srećom bez nekih krupnih povreda poput Medine kopče na glavi.
  
   Na ranijim postovima si okačio sliku kolege koji je imao taj peh sa opaljivanjem, čini mi se da je imao kovrdžavu kosu i naočare. I on je tada bio jako mlad a za pomenuti slučaj je kriv jedino što nije proverio da li je top napunjen pre nego što je probao električno okidanje. Iako je bio čl. 11 malo je glupo da se tenk sa napunjenim topom doveze na srednji remont a da to niko ne primeti i posebno označi. Čini mi se da je tada bio povređen i momak iz VP 4100 koji je stajao na susednom vozilu od navlake usta cevi koja se razletela a njega je zakačio po licu kaiš kojim se navlaka priteže za cev. Jednom rečju, skup nesretnih okolnosti u kojoj je jedina sreća bila da je pomenuti muzičar nekoliko trenutaka pre toga izašao iz kupatila u koje je granata pogodila. Osim materijalne štete i pomenute povrede nije bilo većih posledica.

   Očigledno, cela priča je sa ciljem da se kaže da je tenk složeni sistem koji ne trpi improvizacije i nestručno rukovanje. Nesreće su moguće pri najbanalnijim svakodnevnim radnjama koje izvodi posada a kamo li pri ,,budženju'' stabilizatora.



Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.