PALUBA
April 26, 2024, 09:38:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 107083 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #165 on: October 25, 2012, 05:41:41 pm »

Zar je DŠK toliko težak?

NSV ima 25 kg.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #166 on: October 25, 2012, 06:16:45 pm »

"Duška" je teška 34kg, samo automat. A još se tome dodaje lafet, nišan i priručni borbeni komplet. 70 kg ne izgleda preterano.
« Last Edit: October 25, 2012, 06:39:36 pm by kumbor » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #167 on: October 25, 2012, 06:57:44 pm »

Sa sve postoljem, moguće.
Logged
djolesuv
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #168 on: October 26, 2012, 05:45:01 pm »

Među prvih nekoliko lekcija u radu sa suvom bi moralo da bude i proveri položaj ruč/aut prekidača na panelima AP, ja sam to naučio tako što mi je glava  ostala zaglavljena između mesne sprave (montirana na zadnjak) i DNNS-2 a nije bilo ni sedišta ispod mene. mogu samo da vam kažem da je jako neprijatan osećaj kada je cev krenula na ugao a i moja glava sa njom ( ah rani radovi). Grin

Što se tiče budženja stabilizatora mislim da će biti u redu, podesili smo mehaničku i električnu "0" i to se slaže sa našim predpostavkama (bilo je potrebno malo ili nimalo podešavanja), a krajnji dokaz će biti proba na tenku i puna provera uglova, brzina i nadam se gađanje na kraju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #169 on: October 26, 2012, 07:14:08 pm »

Malo je komplikovano, ali nije neka nauka. Uzdužni ugao sa referentne ravni kupole (na kupoli pored poklopca za izbacivanja danca), preneseš na referentnu ravan topa. Najlakše je kad uzdužni ugano postaviš na nulu okretanjem kupole, pa kad ga nađeš na tom mestu blokiraš kupolu. Onda i uzdužni ugao na topu postaviš u nulu. Prebaciš na KBN-u preklopnik u mehaničko podešavanje, blokiraš spravu po elevaciji i azimutu, i dugmetom za mehaničko podešavanje dovedeš končanicu u nulu. Ako ne može nevalja ti podešavanje paralelograma. Isto uradiš i za električno podešavanje. Ako ne ide popustiš pera na elevacionom senzoru, te nađeš nulu električnog podešavanja.

Ovo inače nije potrebno raditi. Ovo se radi jednom u pet, šest godina, ili ako se mjenja nišanska sprava. Ili ako nije moguće uraditi jednu ili obe rektifikacije po visini (nema dovoljnog opsega za pomjeranje optike).

Pozdrav

Vlado
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #170 on: November 29, 2012, 01:45:09 pm »

Sta oznacava svetlo "mala izlazna snaga lasera" na koncanici DNNS-2?

https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=17684.0;attach=452876;image
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #171 on: December 15, 2012, 09:59:54 pm »

Tek sam sad vidio ovo pitanje. Izvinjavam se.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unutar nišanske sprave DNNS-1 i 2 ima štampana pločica oznake SIND. Na njoj imaju dva četverocifrena sedam segmentna displeja sa tačkom iza broja, te četiri diode. Prikaz tih dioda i displeja vidljiv je u desnom okularu nišanske sprave. Dnevnom. Lijevi okular je za noćni kanal.

Diode u sredini su:

1 Cilj unutar blokirane daljine. Ako se sopstvena pješadija nalazi ispred tenka može se napraviti zabrana gađanja unutar podešene daljine. Kod mjerenja daljine do cilja koji je unutar te podešene daljine upali se lampica (LED dioda) unutar okulara te signalizira da je izmjereni cilj suviše blizu, te sistem ne dozvoljava mogućnost opaljenja. Ovo mi je dosta glupa stvar, jer ko bi gađao preko svojih. Em što bi ih pritisak oduvao na malim daljinama, raznio bi im bubne opne, a da ne govorim o otpadanju nosača potkalibarnog zrna na nekih 200 metara ispred tenka.

2. Kapija vatre. Indikacija da je greška koju pravi sistem dovoljno mala (razlika od traženog i trenutnog položaja po elevaciji i po azimutu), te su ispunjeni uslovi za gađanje. Već sam negdje pisao na Palubi o ovome, o predikciji kapije, o veličini kapije u zavisnosti od daljine, kašnjenju sistema opaljenja, o kašnjenju u reagovanju nišandžije, itd, pa koga interesuje neka nađe negdje na Palubi.

3. Top napunjen. Negdje piše Gotov. Jedan od uslova za opaljenje. U prevodu, top nije u hidroblokadi, top nije u režimu trzanja, top je u prednjem položaju, zatvoren zatvarač, prekidači AUT-RUČ na pultu popune i pultu nišandžije su u položaju AUT, donosač zrna u zadnjem položaju, kaseta spuštena, ram izbacivača danceta spušten, nema akvizicije vozača i komandira itd. Mislim da sam i o ovome negdje več pisao na Palubi.

4. Mala izlazna snaga lasera. Više čeonog naslona na nišanskoj spravi ima jedno izbočenje. Unutra njega je jedan veliki kondenzator koji se mora napuniti da bi dao dovoljno energije za rad bljeskalice lasera. U slučaju čestih laserovanja nema dovoljno energije za rad lasera. Obično treba sačekati nekoliko sekundi da se ugasi ova lampica. Do paljenja ove lampice može dovesti i kvar dijelova u tenku van nišanske sprave.

To je otprilike ovo o čemu ovdje držim nastavu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pričam na engleskom, kapetan Adnan iz pakistanske vojske prevodi na Urdu. Ovdje je na tabli i dio predavanja oko korigovanog tabličnog ugla, tablica gađanja i odskočnog ugla tenka. Vidim da sam na tabli napisao i 0.2 mills. Dakle, pričao sam o kapiji vatre. Na displeju su oznake koje se dobiju kod ručnog unosa daljine i maksimalne daljine gađanja mitraljezom.

U pozadini lijevo TZI T55. Na drvetu dvije vjeverice tipa Čip i Dejl koje su me stalno uveseljavale. Otprilike su onakve kao u crtanom sa Pajom Patkom.

Pozdrav

Vlado


* DNNS-2.koncanica.jpg (126.3 KB, 1500x1157 - viewed 514 times.)

* drzim nastavu u pustinji.jpg (162.08 KB, 977x637 - viewed 442 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #172 on: December 20, 2012, 07:16:36 am »

Kad sam pisao o gađanju preko svojih snaga, pješadije, mislio sam o otpadanju nosača potkalibarnog jezgra. Na nekih 150 do 200 metara ispred tenka otpadaju nosači. Prilikom gađanja na poligonima u siromašnim zemljama otprilike na toj razdaljini izleću lokalci, seljaci, iz zemlje i kupe ove nosače dok se gađa. Nekoliko sekundi po opaljenju. Otpadno gvožđe koje se kasnije prodaje na kilu. Za one koji su prisustvovali gađanjima velikog kalibra znaju koji je to veliki pritisak iza topa, a da ne govorim koji je ispred topa.

Dakle, ovo otpada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Početna brzina ovog zrna je oko 2000 m/s. Maksimalni domet, tablični, 4000 metara. Dakle vrijeme leta je oko 2 sekunde. Oko dvije sekunde, jer brzina zrna opada sa daljinom, tako da je brzina zrna manja na cilju. Postoji i vrsta ovog zrna sa traserom. Da bi se vidjelo gdje pogađa. Međutim, zbog jakog svjetla na ustima cijevi kod opaljenja, u nišanskoj spravi ima zaštitna mehanička pregrada, šater, koja se aktivira sa opaljenjem i koja pada u nišanskoj spravi, te zaštićuje oči i noćnu optiku. Noćnu optiku, jer bi jako svjetlo koje se javlja kod opaljenja još više pojačao pojačavač svjetlosti, te bi napravio velike problema očima nišandžije.

Ovaj šater pada i kod opaljenja laserom, te vrši zaštitu očiju kod laserovanja. Vrijeme od spuštanja do dizanja ove mehaničke pregrade nije isto za opaljenje i za laserovanje.

Dakle, napravi se zrno sa traserom, da bi se vidjelo gdje zrno pogađa, a onda se u nišanskoj spravi napravi zaštita za oči koja djeluje duže nego nego što traje let zrna. I tako se ne vidi učinak trasera.  

Što se tiče pojačavača svjetlosti, negdje 1984 godine smo radili ispitivanja nišanske sprave u tamnoj komori i jedan drugar je u mrkloj tami tražio neki alat. Ja sam sjedio za nišanskom spravom. I on je upalio šibicu. Mene je doslovno kao da je neko opalio čekićem po glavi. Svjetlo pojačano oko 100.000 puta. Oko mi je bilo crveno desetak dana. To navodim zbog potrebe za ovom zaštitnom pregradom.

Pozdrav

Vlado


* 27gp.jpg (21.83 KB, 389x295 - viewed 528 times.)

* 76apfsds.jpg (15.76 KB, 547x316 - viewed 345 times.)

* 956228.jpg (44.49 KB, 500x381 - viewed 384 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #173 on: December 20, 2012, 08:20:05 am »

Vlado,
to je prava terenska obuka. Oni upicanjeni a ti kao da si s bauštele došao. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #174 on: January 27, 2013, 10:29:57 am »

Poštovani Brodarski,

Ja sa bauštele, džepovi puni dolara, a ovi upicanjeni ostaju u pustinji Tamavale i Kandavale. Sto kilometara od Bahavalpura.

Pustinja, taman prošli monsuni, vlaga 100 %, temperatura blizu 50 u hladu, kao da si u blizini ekspres lonca koji šišti u maloj kuhinji.

Prvi čin dobijaju nakon 18 godina u vojsci. Postaju razvodnici. Disciplina engleska, urednost vrhunska, hijerarhija neviđena.

Pozdrav

Vlado
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #175 on: March 11, 2013, 05:56:22 pm »

Nadjoh danas ovu sliku, ali nemam pojma o čem' se tu radi?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 63268_350824251704059_1321724560_n.jpg (57.61 KB, 850x564 - viewed 226 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #176 on: March 11, 2013, 06:14:45 pm »

Evo i nastavka fotografija na zadatu temu, što se tiče tenka u pitanju je Merkava
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 002.jpg (88.86 KB, 780x518 - viewed 179 times.)

* 003.jpg (44.32 KB, 385x580 - viewed 140 times.)

* 004.jpg (70.55 KB, 780x520 - viewed 151 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #177 on: March 11, 2013, 06:16:56 pm »

Nisam znao za nastavak serije... onda mu dodje kao neka rektifikacija?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #178 on: March 11, 2013, 07:39:07 pm »

Izgleda kao retifikacija..

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #179 on: March 11, 2013, 09:02:14 pm »

To dođe kao ovo na našem M84 u Kuvajtu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zoran vrši rektifikaciju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Savo vrši rektifikaciju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj slici Savo drži durbin za rektifikaciju u ruci. Pored njega jedan sumnjivi tip sa sumnjivim naočalima. Po položaju kape na glavi sumnjivog tipa vidi se ko je bio za nišanskom spravom. Zbog čeonog naslona nišanske sprave kapa se mora okrenuti unazad, inače se ne može uraditi rektifikacija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Savo je bio glavni.

Na ovome rektifikacionom durbinu za tenk Merkava vide se veoma dobra rješenja za durbin. Zaštićen od udara, prolaska svjetla (sunca) pored objektiva durbina koje zna veoma da smeta i bolji kontakt sa topovskom cijevi. Puno bolje nego durbin za rektifikaciju DR125 mm i rektifikacione trupka za top 125 mm, a koja se isporučivala na nivou bataljona. Na ustima cijevi postoje ucrtane linije na koje se trebaju staviti dva končića unakrsno, a na mjesto udarne igle u zatvaraču se stavlja trupka 125 mm, durbin za rektifikaciju. To je ruski način rektifikacije. Naš je bio sa DR 125 mm.

Interesuje me za što služi ona svijetla šelna na ustima topa kod ove Merkave.

Pozdrav

Vlado


* 19.JPG (390.5 KB, 1818x1228 - viewed 186 times.)

* 20.JPG (381.82 KB, 1818x1228 - viewed 152 times.)

* 21.JPG (465.75 KB, 1818x1228 - viewed 179 times.)

* 16.JPG (417.61 KB, 1818x1228 - viewed 143 times.)
« Last Edit: March 11, 2013, 09:10:59 pm by vladimir_16 » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.