PALUBA
April 26, 2024, 08:01:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 107076 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #45 on: January 28, 2012, 12:13:04 pm »

regulise brzinu okretanja kupole?
nisam nikad razbio levo koleno...nije ni cudo sto ne znam...
ali me zveknuo zadnjak topa T-55 u desni lakat vise ka podlaktici...i to boli al sam tada naucio da ne guram ruke tamo gde ne treba
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #46 on: January 28, 2012, 12:25:40 pm »

Regulacija brzije kupole. Nije.

Pokretanje kupole vrši se higromotorom ogromne snage upravljanim preko hidropumpe. Hidropumpa dobija komandni signal od kutije pojačavačke, a kupolom se upravlja pomoću komandnog bloka nišandžije kao osnovnog signala na koji se dodaju poremećaji nastali promjenom položaja kupole kao posljedica vožnje tenka plus poremećaji nastali promjenom pritiska vazduha, temperatura, vjetra...
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #47 on: January 28, 2012, 02:45:13 pm »

Mehanizam za ručno pokretanje kupole po azimutu.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=1473.msg162743#msg162742

Gosn profan je vec o tome predavao ....
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #48 on: January 28, 2012, 03:00:18 pm »




   Malo sam se kasno uključio u ovaj kviz ali ću valjda pogoditi. KP-1 služi za uključenje MOK-a pomoću elektromagneta.


Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #49 on: January 28, 2012, 03:32:36 pm »

da relej slucajno nema ulogu izbacivanja rucnog okretanja kupole kad je ukljucen sistem, kao ona polugica na tenku T-55 koja se nalazi na tocku mehanizna za rucno okretanje sa zadnje strane koja se prilikom ukljucivanja stabilizatora obara na dole?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #50 on: January 28, 2012, 03:46:41 pm »

off
Ako imate bolji naziv za ovu novonastalu temu koja je izdvojena iz teme T-80(U), napišite ovde ili mi pustite na pp novi naslov.
/off
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #51 on: January 28, 2012, 05:48:27 pm »

Pa dobro momci. Napredujete zajedničkim snagama.   

Dakle, ona kutija za koju sam postavio pitanje služi za napajanje elektromagneta MPB spojke, a koji se nalazi sa donje strane mehanizma za ručno pokretanje kupole. Stiskanjem ili otpuštanjem dlan prekidača na komandnom bloku nišandžije daje se komandni napon za elektromagnet koji se nalazi na MPB spojci. MPB je механизм поворота башни ili mehanizam okretanja kupole. Sa ovim se mehanizmom može ručno vrtiti kupola, a kad su stisnuti dlan prekidači mehanizam odspaja ručni pogon kupole. Tada se kupola vrti preko hidromotora i ručica za ručno okteranje kupole je isključena. sama kutija o kojoj sam postavio pitanje služi da obrne napajanje na elektromagnetu MPB spojke. Dakle, kod stiskanja komande na KBN-u elektromagnet dobije napon kontakt A  26 volti, kontakt B masa. Kod puštanja komande da bi se kupola brže i jače zakočila daje se iz ove kutije napon na kontakt A masa, a na B 26 volti. Dakle, nije samo davanje ili ne davanje napona ili mase nego obrtanje polariteta napona na MPB spojci. Kod pokvarenih ili loše podešenih spojki zna se desiti da se vrti točak za ručno pokretanje kupole kad se kupola vrti automatski ili da se vrti neko vrijeme po davanju ili prekidu davanja komande za okretanje kupole. To zna razbiti koljeno nišandžije, a imam o tome jako bolno iskustvo. Kod nagnute kupole ovaj mehanizam treba da kupolu drži ukočenu. Ti je jako veliko opterećenja. U slučaju da se tenk vozi ( prevozi i sl), a nije blokirana kupola sa mehanizmom za blokadu kupole  zna se desiti da puknu štiftovi koji ovaj mehanizam drže fiksiran za kupolu. Tada se takođe vrti točak za ručno pokretanje kupole kada se kupola vrti automatski.

Ovaj mehanizam i koči kupolu kod prekidanja automatkog okretanja kupole. U slučaju pokvarenog mehanizma ili ako su mu lamele izgorile, istrošile, zna se desiti da kupola klizi bočno sama od sebe. Tada se osjeti jak miris gorenja lamela u tenku.
Jak miris lamela koje gore se osjeti i kad se okreće kupola maksimalnom brzinom na dole kod bočno nagnutog tenka i otpuštanja komande za automatsko okretanje.
Ubrzanje kupole treba biti veće ili jednako od 400 hilj/sek na kvadrat pri davanju maksimalne komande za okretanje kupole. Takvo treba biti i usporenje kod prekidanja komande za automatsko okretanje kupole, a kupola se je prije toga vrtila maksimalnom brzinom.

U bivšoj nam državi ovaj mehanizam je pravila firma "21 maj" Rakovica.

Dakle, napredujemo.

Vlado

Mogu o ovome da još pišem, ali ako kome treba još teksta neka traži.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #52 on: January 28, 2012, 06:30:56 pm »




   Da, taj miris spaljene lamele podseća na miris pregrejanog filtera radio smetnji F5 iz ranijeg pitanja. Valjda prigušnice ovog filtera plivaju u trafo-ulju i kada se usled velikog opterećenja elektro-instalacije zagreje takođe pušta karakteristišan miris. Kod 72-ke i 84-ke i F5 i F10 su relativno pristupačni pa se mogu napipati rukom da bi se osetilo da li se greju, dok kod 55-ice F10 stoji iza table vozača koja se mora demontirati da bi joj se prišlo. Kada sam prvi put imao ovaj slučaj nisam ni znao koja mu je uloga i da sva struja ide preko njega a našao sam ga samo pomoću mirisa. Ovakve cake koje iznosi Vladimir nisu opisane u pravilima i uputstvima i predstavljaju pravo bogatstvo za sve koji rukuju ovim sredstvom a nemaju toliko iskustva. Dobro je što je Admin otvorio posebnu temu za sladokusce.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #53 on: January 28, 2012, 08:58:40 pm »

Idemo dalje,

gdje se nalaze tanjiraste opruge u kupoli tenka.

Bilo kojeg.
A otprilike su velike kao tanjir za kolače.

Da vas vidim.

Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #54 on: January 28, 2012, 09:36:08 pm »

Da nisu u AP-u?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: January 28, 2012, 09:43:59 pm »


Memorija za popunu OT-a ima 4 klizne staze...


Ako se ne varam, na toj slici se lepo vide staze i način programiranja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB


* Snap2.jpg (240.27 KB, 867x749 - viewed 218 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #56 on: January 28, 2012, 10:30:03 pm »

Jeste Božo. To je memorija automata punjenja. Presjek. Nekad je to pravio Čajevac, Profesionalna elektronika. Elektromehanički uređaji i sistemi. Sad je tu teretana, pa se lijepo iznojiš i nabiješ mišiće.

Unutra se vide 4 klizne staze. Na poklopcu fino piše "Čvrsto zatvoriti". Bilo mi je nekad čudno čitajući taj natpis, ali sam kasnije imao gadnih problema jer poklopci nisu bili čvrsto zatvoreni. Polako je ulazila voda, kiša, rosa, vlaga i slično u memoriju, te se je punila sa vodom. Kad se napuni vodom do izvjesnog nivoa počinju problemi u obrtnom transporteru. Jedan od najčeščih problema je nestajanje obrtnog transportera na otvor za izdavanje zrna, nego se isti stalno vrti u krug. Neprekidno. To sam lako rješavao jednom modifikacijom koju sam napravio na ovoj memoriji. Zna se desiti, ali rijetko, da memorija ne daje tačno signal o položaju zrna u kaseti. Obrtni transporter ima dvije brzine. Brzinu sa kojom vrti transporter i smanjenu brzinu kada zrno dođe na dva mjesta do otvora za izdavanje zrna. Tada se OT uspori i ukoči na mjestu za izdavanje zrna. Ako se ne uspori, a mehanizam za kočenje transportera da komandu da se ukoči OT dolazi do pucanja uški na reduktoru.
Memorija obrtnog transportera se vrti sinhrono sa obrtnim transporterom preko mehaničkog reduktora koji se nalazi na transporteru. Često se desi da pukne kućište tog reduktora. I to uglavnom na uškama (rupama) za montažu. I to sam rješio sa nekom modifikacijom tako da ova kučišta više ne pucaju.

To je kratka priča o memoriji i OT-u.

Tanjiraste opuge, više njih, naslagane jedna na drugu, ne nalaze se u OT-u. Opruge mjenjaju oblik ako se na njih djeluje silom jednakom ili većom od 80 Kg. Nije sila, ali je težina, ali to je to.  Opruge imaju zaštitnu namjenu.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #57 on: January 28, 2012, 11:32:55 pm »


gdje se nalaze tanjiraste opruge u kupoli tenka.

ispod zica
taman za 80 kg
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #58 on: January 29, 2012, 12:43:07 pm »

Malo nejasno.

Još jedno pitanje.

Ako tenk prilikom vožnje kroz neki nezgodan teren udari topom u zemlju, kamen ili nešto tvrdo, gdje će da nastane oštećenje. Hoće li pući topovska cijev, iskriviti, hoće li se poloniti mehanizmi u kolijevci topa.

Na snimcima sa Youtube-a kod prikaza tenkova i u dijelu kad tenk prelazi neko uzvišenje uglavnom je top uzdignut, ili je kupola bočno. Šta bi se desilo da je top u donjem položaju i da tenk udari sa topom u zemlju.

Kako bi se rješila oštećenja tenka u tom slučaju.

Vlado
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #59 on: January 29, 2012, 09:02:49 pm »

ispod zica = nagađam, da su tanjuraste opruge ispod sedišta
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.