PALUBA
April 23, 2024, 05:04:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 106767 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #75 on: January 31, 2012, 10:35:14 pm »

Uredjaj za dovodjenje topa na ugao za punjenje.

Izuzetan pdf Vlado. Pokusacu nekim samurajskim stilom da ga prevedem.....ali cisto sumljam da cu uspeti u nameri.....
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #76 on: February 01, 2012, 06:52:49 am »

Uređaj za dovođenje je samo prevod od  прибор приведения.

Hidraulika elevacije dovodi top na ugao punjenja. A za što onda služi ova kutijica. Nije veća od šake. 

A unutra je samo nekoliko kontakata.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #77 on: February 01, 2012, 07:56:35 am »

U dokumentu koji si postavio piše

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ali moj ruski jezik 

Možda nekom pomogne.

LPB


* Snap2.jpg (269.92 KB, 1448x797 - viewed 250 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #78 on: February 01, 2012, 10:08:31 am »

Dobro, ubijedili ste me. Bitno je da ste se potrudili i da sam vas naveo da malo mozgate o ovome uređaju.

Prevešću ja.

Uređaj za navođenje

Uređaj za navođenje (crtež 6) služi za navođenje topa na ugao punjenja i zadržavanje na tom uglu za vrijeme punjenja. Uređaj za navođenje je elektromehanički uređaj i sastoji se iz lijevanog aluminijskog kučišta zatvorenog poklopcem.  Itd...

Ovaj opis nije tačan. Mislim prevod je tačan, ali sam tekst na ruskom nije.

U samom PP28 nalazi se nekoliko kontakata koji se označavaju kao: top je na uglu punjenja, top je blizu ugla punjenja, top je ispod ugla punjenja i top je iznad ugla punjenja.

Uređaj se nalazi iza mehanizma za davanje elevacije (mehanizam za ručno pokretanje topa) gledano sa strane nišandžije i učvršćen je za kupolu tenka, a zupčanik je spregnut sa zupčastom letvom koja se pomjera, a koja se nalazi na topu. Pomjeranjem topa po visini zavisno od položaja topa ovi kontakti daju automatu punjenja položaj topa. Pri zahtjevu za punjenje topa prema signalu koji je dobijen od ovoga uređaja daje se od sistema za upravljanje vatrom maksimalna komanda za brzinu topa (gasi se regulaciona petlja, povratna veza) i top se pomjera prema uglu punjenja. Pri davanju signala "top je u blizini ugla punjenja" daje se komanda elektromehaničkom sklopu kočnice topa, a koji se nalazi ispred komandira tenka, na kupoli, da počne da koči top tako što izbaci iz sebe osovinu (bolcn) koja koči top, smanjuje mu brzinu u blizini ugla punjenja i na kraju, pri usporenom topu, osovina kočnice topa prolazi kroz rupu na kolijevci topa i mehanički blokira top za vrijeme punjenja topa.
U isto vrijeme kad je top zablokiran mehanički, pali se signal hidrokočnice topa na hidraulici i top se blokira i sa te strane. Na ovom ruskom tekstu piše ... i držanja na tom uglu za vrijeme punjenja topa... , a što nije tačno. Za vrijeme punjenja topa top na uglu punjenja drži elektromehanička kočnica topa čija je osovina prošla kroz za to namjenjenu rupu na kolijevci topa.

U svim upustvima za tenk T72 i M84 piše da se ova kočnica ne smije podmazivati, ta da ako ima masti na njoj tu mast treba očistiti. Međutim, pošto su sva predavanja u vojsci "cilj teme da prođe vrijeme" vojska čuje samo ono ".. kočnica topa ...spavanje, spavanje, podmazivanje, spavanje... mast "  i na svim tenkovima je ovo dobro podmazan dio. Stavi vojska mast. I onda top pri dolasku na ugao punjenja top samo prođe pored rupe za kočenje, jer je kočnica podmazana, te ne koči. I top počinje da se klati gore-dole oko ugla punjenja. I onda brisanje, pa pranje alkoholom, a ono dođe druga vojska, ili starješina i pita ko je ovo obrisao, jer mora biti podmazano, i onda sve u krug.

Pogrešna montaža uređeja PP28 zna da dovede do loma osovine kočnice topa jer izbaci kočnicu topa prije vremena, pa top kad krene na ugao punjenja može da udari u osovinu, te je polomi. Takođe se kod pogrešne montaže zna desiti da top krene u pogrešnu stranu prilikom davanja komande za popunu topa. Zato na samom mehanizmu postoje crtice (zarezi, reperi, nulti položaj zupčanika) koji se podese prije montaže uređaja u tenk.

Ako su za vrijeme davanja komande za popunu topa i za vrijeme popune topa, držane komande na KBN-u stisnute (dlan prekidači) top se nakon popune sam vraća na ugao na kojem je bio prije davanja zahtjeva za popunu topa, te ulazi u kapije greške, ta nakon ulaska topa u kapiju greške po elevaciji i azimutu daje dozvolu za opaljenje, odnosno, pali se regulaciona petlja nakon popune topa, vidi se velika greška u položaju topa, te sistem sam ispravlja grešku u regulacionoj petlji.

Uređaj je u SFRJ pravio Čajavec, Profesionalna Elektronika, Elektromehanički uređaji i sistemi. Banja Luka, Braće Pavlića 23a.

Eto malo objašnjenja o ovom uređaju.

Vlado
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #79 on: February 01, 2012, 01:59:31 pm »

PP28


* 037.JPG (49.84 KB, 286x255 - viewed 366 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #80 on: February 01, 2012, 03:42:31 pm »

Odlična slika uređaja.

Taman da sad pitam za ove plave cijevi. Za šta služe.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #81 on: February 01, 2012, 03:47:48 pm »

Plave cevi u tenku su za vazduh pod pritiskom. Možda za pranje nišanske sprave?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #82 on: February 01, 2012, 03:55:40 pm »

Odgovor iz prve.

Ove cijevi idu od boce pod pritiskom koja se nalazi na obrtnom transporteru, a ventil na njoj može da odvrne nišandžija desnom rukom.
Cijev ide od boce sa vazduhom do mješača vode i vazduha i gura vodu iz rezervoara za vodu za pranje prednjeg stakla nišanske sprave, te tako pere prednje staklo. U slučaju da nije potrebno prati staklo, nego samo otprašiti okrene se poluga na mješaču i sa ventilom se sada pušta samo vazduh na prednje staklo nišanske sprave.

Pitanje:

Kako se puni rezervoar za vodu nišanske sprave.


Pozdrav

Vlado
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #83 on: February 01, 2012, 06:21:50 pm »

Pravilo TU 1/2
Popuna rezervoara i ispuštanje tečnosti vrši se na sledeći
način:
U rezervoar naliti 2,21 tečnosti, bez mehaničkih primesa, pomoću levka sa sitom i nastavkom. Ako je temperatura spoljnjeg vazduha niža od 5°C u rezervoar ne nalivati vodu nego nesmrzavajuću tečnost. Za popunu rezervoara tečnošću treba:
—   odvrnuti čep (5, sl. 109) otvora za popunu, koji se nalazi na vijku ispred nišanske sprave;
—   napuniti rezervoar do ivice otvora za nalivanje;
—   ispustiti iz rezervoara 0,1 do 0,15 1 tečnosti kroz slavinu za ispuštanje - nalazi se na spremniku ispod s desne strane;
—   uvrnuti čep.

Prekidač za uključivanje brisanja NS i slavina s dva položaja


* Picture 123.jpg (144.7 KB, 600x800 - viewed 128 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #84 on: February 02, 2012, 01:43:26 pm »

Kukimiro,

je li ti odmah čim ja napišem neki tekst odeš u tenk, pa to uslikaš. Imaš neki tenk pri ruci. Daj još slika ako imaš. Ovo su prve objavljene slike uređaja PP28 i lijeve table sa osiguračima, te ventila za pranje i otprašivanje nišanske sprave.

Pitanje za ljubitelje tenka. Kako se pregleda pod tenka M84 ili T72.

Postupak. Ili, kako se vadi nešto što je palo na pod tenka.

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #85 on: February 02, 2012, 04:00:29 pm »

Izvadi se jedna do tri kasete iz OT-a.
Tako smo radili više puta. A na podu, može se naći svašta, od nafte do para, kondoma, upaljača...
Mom drugu u maršu je ispala ručna bomba M-75 ispod OT-a. Grin
Sada se smejem ali onda nije bilo za smejanje.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #86 on: February 02, 2012, 05:43:47 pm »

Nemam tenk ali fotkić radi kao lud.

Ne želim kolegama s foruma oduzeti mogućnost odgovora na pitanja g. Vlade. Jedna slika.
Nadam se da g. Vlado neće zamjeriti.
Čemu služi ispust zaokružen crvenom bojom na el.meh. kočnici.


* Picture 261.jpg (61.8 KB, 518x450 - viewed 146 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #87 on: February 02, 2012, 05:57:11 pm »

Za ručno pomeranje osovine elektromagnetne kočnice. Ako osovina kočnice zaglavi sa viljuškastim ključem br.8 se može kočnica vratiti u početni položaj. Uvući i osloboditi top.

Na ovoj slici se lijepo vidi mehnička kočnica topa. Pored nje je drvena palica sa kojom se može ugurati zrno i punjenje u top, te zatvoriti zatvarač ako ne radi automatika.

Na kočnici se lijevo od zaokruženog dijela vidi osovina koja izlazi iz kočnice i blokira top na uglu punjenja.

Više teksta Paluba, pa ono INFO vidi se prekidač koji daje signal da je top u režimu trzanja.


Vlado

PS

Večeras je dan Radija Republike Srpske, tako da sam sutra neupotrebljiv. Mislim, nakon žurke do ujutru.
« Last Edit: February 02, 2012, 06:03:53 pm by vladimir_16 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #88 on: February 02, 2012, 06:15:54 pm »

A RRS će kao biti upotrebljiv kad ti dođeš.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #89 on: February 02, 2012, 09:13:54 pm »

Na slici zelena kutija oznake KP-1 služi za?


* Picture 237.jpg (28.73 KB, 448x336 - viewed 89 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.