PALUBA
March 28, 2024, 08:23:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 104329 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #90 on: February 02, 2012, 09:53:03 pm »

Pa ti preuzeo postavljanje pitanja.   

O toj kutiji je pisano nedavno na ovom dijelu foruma.

Polarizacioni rele za upravljanje magnetom mehanizma okretanja kupole. MPB spojkom.

A sad ti reci ko ga je pravio i broj relea unutra, te struje na kontaktima, i oznaka tipa konektora, te ko je pravio konektor i relee unutra.

Nabroj imena tehnologa, kontrolora i vojnih kontrolora. Da pomognem. Alat za lijevanje kučišta je pravio Trivo (moja žena mu je bila kuma kad se vjenčavao), završen uređaj ispitivao je Ico Glavaš (pokojni otac Nikola mu je bio odličan stolar), vojni kontrolor još ima pčele i istu ljubavnicu. Ico pije pivo, ali me ne može nikad stići kad se zapijemo. Sin mu je kupio pola fabrika Čajevac, a inače je (bio ili je još) evropski prvak u ful kontaktu.

Samo sam malo svratio u svoju kancelariju, jer su tamo na proslavi već neki pijani, a i puši se u prostorijama gdje je zabranjeno pušenje, pa sam malo pobjegao.

Pjevaju pjevaljke iz Srbije, iz Velikog Brata, muzika trešti. Pjeva neka što je na Velikom Bratu stalno pokazivala gaće, pa očekujemo reprizu.  Roll Eyes Roll Eyes


Pozdrav

Vlado
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #91 on: February 02, 2012, 11:10:37 pm »

pravio "21 maj" Rakovica (rek'o Vlado dve stranice unazad)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #92 on: February 03, 2012, 01:03:51 am »

Mehanizam okretanja kupole je pravljen u Rakovici, ali ko je pravio uređaj za koji je Kukimiro postavio pitanje, ko je pravio žicu AWG24 koja je korištena unutra, ko je pravio konektor i koja je oznaka konektora na uređaju i koje su struje na releu. Napon je normalno, napon tenka, 28 volti. Zašto je kučište uređaja pravljeno u tempir livu.

Evo malo pitanja.

Ajmo momci. Vidim da se cure na javljaju.


PS
Ovdje kod mene plešu na stolu.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #93 on: February 03, 2012, 07:58:07 am »

Vlado to su sve pitanja za majstora popravljača...nisu za tenkistu...to su stvari koje tenkista ne mora da zna. dobar tenkista mora da zna druge stvari...ako nešto zataji - tu je majstor, tenkista nišandžija mora da pazi da ne pobije svoje ako gadja preko svojih jedinica npr, dobar tenkista vozač će recimo smanjiti brzinu kad čuje u slušalicama da se recimo puni top i paziti da ne vozi preko rupa da ne izazove propadanje, a ne mora znati da ako izazove propadanje brzine te i te da će top na punjenju da bi izbegao zabijanje u zemlju dobiti maximalnu elevaciju najvećom mogućom brzinom...

što više razmišljam (sa ovo 2,6 grama mozga u glavi) shvatam da je T-84 prekomplikovan, nabudžen nepotrebno, da jako važni sklopovi zavise od neke sitnice (jeftine sitnice). u pokušaju da se napravi bolji tenk od 72 otišlo se u drugu krajnost.

evo jednostavnog primera
koliko traje doobuka za nišandžije sa tenka t-55 na m-84?
koliko traje doobuka za nišandžije sa tenka t-55 na t-72?
uslov koji mora biti zadovoljen je da ih posle te doobuke pustiš sa u borbu

odmah da ti kažem da je početkom člana 11 neki momci sa područja vojvodine petičara (osnovni ves 11401) išlo u banja luku na doobuku koja je trajala mesec i po dana. neke od tih momaka sam kasnije sreo i bio sa njima u istoj četi u gardijskoj brigadi 1.mb. pa pojma nisu imali. kaže k-dir čete npr da se uradi nulovanje sistema oni sede u kupoli prčkaju nešto po onim potenciometrima i očigledno je da ne rade ništa - ne znaju

za to vreme...ja (imenom i prezimenom) došao sam u tu četu kasnije bez te doobuke kod četnog starešine (iz čete pešadije) iskukao jedva nekako priručnik (ne pravilo nego priručnik) za t-72 i to popodne seo u tenk na mesto nišandžije i tu su me zatekli ujutru, priručnik otvoren na krilu gledam sliku i prstima tražim taj uredjaj ili sklop. bio sam spreman za manje od 24 sata

ili drugačiji primer
sedi u m-84, ja ću u t-72, sistemi su nam potpuno raštelovani. ko prvi opali iz pokreta na cilj nepoznate udaljenosti preko 2000  metara pobednik je

kažeš da si pogadjao cilj na 4000 metara koji se bočno kreće 40 km/h dok si se kretao brzinom od 40 km/h, ali...to je sa naštelovanim sistemom, a da bi došao do takvog sistema moraš nulovati sistem (jednom ili dva puta) laserovati da bi odredio daljinu pa da ti komp odradi šta mora da odradi pa još jednom da laseruješ i onda da čekaš opet komp da se uključi lampica "kapija vatre" i da konačno opališ

za to vreme ja samo treba da pomoću ključa dovedem nišansku oznaku na cilj (rektifikacija po pravcu), oborim polugicu sa leve strane nišanske sprave u položaj "rastoporeno", podesim spravu po visini,  laserujem, nišanska oznaka će se sama spustiti za daljinu koju sam prešao izmedju laserovanja i opaljenja - i ja pucam.

a u toku člana 11 nikada nisam vodio nijednu borbu na daljini većoj od 200 metara, i nikada mi se cilj nije kretao brzinom većom od 15 km/h (vala ni ja u borbi nisam prelazio 15).

uostalom...
dodješ u neku jedinicu da popraviš neki tenk. nikada nisi od tenkiste očekivao da ti kaže "kutija K1 je neispravna" - sve i da ti je rekao baš tako (jer je tenkoljubac) tvoje pitanje za njega biće "kako se manifestuje kvar koji je uočio" pa kad ti kaže kako se ponaša verovatno ćeš sam poželeti to da vidiš (jer vojsci je "cilj teme da prodje vreme), pa češ zaključiti da je eto baš ta kutija u pitanju i da je tenkista bio u pravu i zamenićeš kutiju.

dlan prekidače ovom prilikom neću pominjati, ali imam utisak (čitajući tvoje postove) da još uvek misliš da na KBN T-72 postoje dlan prekidači. ili samo nesrećno sklopiš rečenicu.

da se razumemo - znanje ti je ogromno ego još veći, previše si nadmen nepotrebno. sve i da si najbolji tenkista na svetu za svaki tenk - ne vredi...ne možeš pucati iz 3 tenka istovremeno.

za kraj malo ću izmeniti jednu narodnu poslovicu
boj ne bije znanje nego srce u junaka. bacam rukavicu svakom tenkovskom vodu abramsa (unapredjenog) da ću ga zaustaviti u napadu tenkom T-55.
kako...?
e to je pitanje za prave tenkiste

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #94 on: February 03, 2012, 09:18:14 am »

Dobar si.
Ajde da se nađemo na nekom piću.

Na T72 nema dlan prekidača.

Da bi bio kompletan tenkista moraš da znaš tenk u sastavne dijelove, sve moguće načine rada, sve moguće situacije u kojima možeš da se zadesiš, dosta svjetskih tenkova i td.
Nije tenkista onaj koji je to po VES-u. Taj je u već prethodno naštelovanom tenku, na poznatoj stazi opalio jedan ili dva metka u platnenu metu. Ostalo vrijeme je glancao pistu i mazao kremom za cipele točkove tenka. Nije vježbao moguće rezervne režime rada u koje je morao preći za nekoliko sekundi itd... Imao je standardnu obuku od starješina koji su se bojali tenka kao velike nepoznanice i koji su obuku prebacivali na nekog drugog koji je morao po naređenju da ...

Pa makar nulovanje nije problem.
Ali, prošle godine na Sajmu naoružanja, a gdje je organizovano otišla ekipa Palube ( pa zaglavili do kasno u kafani na splavu), ni predstavnici VTI-a koji su prezentovali uređaje za tenk M84 nisu znali uraditi nulovanje, tako da to nije nešto s čim se pati samo vojska.

Šta misliš koliko sam ja dana i noći potrošio gledajući u šeme tenkova i crtajući nešto po njima. A onda vidiš da ti neki napon nije dobar jer ti ne valja tvrdoća čelika, pa ...

Kad se radi na razvoju, proizvodnji, tehnologiji, servisu, korištenju, pa ga koristiš u ratu, itd, e to je nešto što je kompletno znanje. Pa još kad te zovnu iz Đure Đakovića jer nešto zapne kod proizvodnje tenke, pa tamo rješavaš raznorazne moguće probleme, od metalurgije do elektronike, ... i to godinama...

Svaki tenk ima filozofiju koju treba shvatiti. Ako mu ne shvatiš filozofiju džaba ti sve učenje.

U svakom tenku ima ona plava knjižica. Rukovanje tenkom. Gađanje. Moj rad. Ali ja ne gađam po upustvima napisanim u toj knjižici.  Kad gađam mislim o naponu na D/A konvertoru koji ne smije preći  napon od ...

Sistem na kojem sam radio se po raznim upustvima ispituje u TRZ Čačak nekoliko dana. A ima caka sa kojom se to sve uradi za za nekoliko minuta.

U bivšoj nam državi je jako malo ljudi shvatilo filozofiju tenka. I njima treba nekoliko minuta. Onima drugim treba nekoliko dana.

U Srbiji je samo Vesna S. shvatila filozofiju tenka. Otišla je iz TRZ Čačak, jer kao inžinjer nije....

Taj tenk je komplikovan taman koliko treba. U tom tenku ima jedan konektor, na računaru, P11, a koji se ne koristi. Na taj konektor se spaja još jedna kompletna konfiguracija za gađanje. Da gađa komandir tenka. Šta misliš koliko bi tek bilo komplikovano da je i to ugrađivano u tenk. O tome nikad nisam pisao jer bilo nekima neshvatljivo.

To što tenk ima neke mogućnosti koje se ne koriste, to nije ni do mene ni do tebe. Svaki tenk može ići pod vodu, ima ABHO opremu, može da gađa u uslovima  ovakvim ili onakvim, na daljinama do...., a ni jedan još nije koristio ABHO opremu niti je u ratu išao pod vodu, ne računajući jedan što je upao i potonuo u septičku jamu.

Kad sam radio servis tenkova vojska često nije ni znala da je tenk pokvaren. U periodičnim pregledima sam otkrivao kvarove za koje niko nije znao, a niti je neko mislio da je to kvar.

Drago mi je da ima neko kao Ti i Kukimiro. Poznavaoci oklopa. Veoma mi je drago da je ovo sve Kukimiro odmah uslikao.

Nešto u ovim pitanjima smatraj da zna jako malo ljudi i da nikad neće biti odgovoreno. Kad je Kukimiro objavio sliku kočnice topa, sjetio sam se postupka podešavanja položaja kočnice. To su one podloške koje stoje između kupole i samog mehanizma kočnice. Normalno da nikad neću pitati o nečemu takvom.

Nisam ja  ni mislio da će se sve odgovoriti, ali ću u svojim odgovorima nakon vaših pokušaja dati detaljan opis rada i namjene uređaja  ili postupak rukovanja.

Normalno da tu neći reći sve. Dovoljno je pogledati razvaljen tenk (nisam rekao rastavljen) u TRZ Čačak. Znanje je roba, a roba se prodaje.

Molim Te da nastaviš sa svojim tekstovima. Odlični su.

Pozdrav

Vlado
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #95 on: February 03, 2012, 10:13:21 am »

Kad gađam mislim o naponu na D/A konvertoru koji ne smije preći  napon od ...


1 milivolt
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #96 on: February 03, 2012, 01:29:21 pm »

Možda bih i znao samo da imam literaturu gdje to mogu pročitati. No evo jedne sheme za T-72.


* 20120203100453.jpg (128.21 KB, 726x581 - viewed 153 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #97 on: February 03, 2012, 01:32:08 pm »

Vidim...ovde se i puca....Pa da i ja opalim jednom i sa time da zavrsim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 125-mm.jpg (100.48 KB, 800x600 - viewed 234 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #98 on: February 03, 2012, 02:14:37 pm »

Tu je ekipa.

Napon na D/A konvertoru je dosta veći. Jedan milivolt  je samo tolerancija. Sad kad si ovo napisao znaš li zašto negdje na 5000 metara tenk ide u posredno gađanje sa TF zrnom. Zato što mu je izlazni napon na D/A konvertoru tada 10 volti, a skal faktor za taj napon koji ide prema nišanskoj spravi je 79,56, tj, kada nišanska sprava dobije napon za pokretanja po visini napon veći od 10 volti, u stvari dobije komandu da se devijator u nišanskoj spravi pomjeri prema gore za 79,56 hiljaditih. Devijator u nišanskoj spravi može pomjeriti samo 80 hiljaditih, te sa komandom većom od ove sistem gasi pomjeranje devijatora i prelazi u posredno gađanje.

Šema navođenja po azimutu za tenk T72.  Ima dosta tih upustava na ruskom, ali nemam ništa prevedeno.


Ona slika sa ispitivanja topa 2A46 je sa sajta TOC-a. Gađa se u tunel u kojem je pjesak.



Pozdrav

Vlado
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #99 on: February 03, 2012, 02:57:37 pm »

e vidiš...znam da je tolerancija +/- 1 milivolt i očekivao sam da nije mnogo veći ni sam napon (kad je tako mala tolerancija)...

ne pomaže logika svaki put
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #100 on: February 03, 2012, 07:19:24 pm »

Da mi je znati što ispituju s onim opaljenjem? Može dogovor, g. Vlado postavi pitanje a ja probam pronači sliku.
Pozdrav
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #101 on: February 03, 2012, 08:26:05 pm »

Da ti je znati.

Odeš na http://www.toc.vs.rs/foto_ispitivanjenvo.html#.Tywp3IHYFrY

i vidiš ove slike. Ali na skoro svakoj slici ima jedan mali detalj. Radar za mjerenje brzine projektila.  Kad se napravi serija municije prijavi se na ispitivanje vojnoj kontroli. Vojna kontrola uzme uzorke za ispitivanje po važećem standardu za uzorkovanje. Uzorci se podvrgnu ispitivanju i na osnovu toga se daje jedan od stavova o prijavljenoj seriji. Ispituje se početna brzina, pad brzine tokom leta, domet, učinak na cilju i slična ispitivanja.

Ako su ispitivanja destruktivna, ili skupa, ispitivanja koje vrši fabrička kontrola može da uzme u obzir vojna kontrola, ili da prisustvuje ispitivanju fabričke kontrole.

Svaki se vojni uređaj ispituje na povišenoj i sniženoj temperaturi. Mora da radi u opsegu od /do i da izdrži skladištenje u opsegu temperatura od /do.

Pošto je teško uraditi ispitivanje municije ovog kalibra u klima komori sprovodi se ispitivanje serije, serija, uzorka, partije itd  u ljetnom i u zimskom perodu na poligonu u Nikincima. Na ovome sam poligonu proveo dosta vremena.

Na istom sajtu na http://www.toc.vs.rs/foto_ispitivanjetp.html#.Tywuv4HYFrY vidi se ispitivanje tehničkih proizvoda. Ovdje se na nekoliko slika vidi ispitivanje uticaja magnetnog polja na uređaj (rad pod vanjskom smetnjom, magnetnim poljem), a i ispitivanje uređaja na zračenje  (sopstveno zračenje uređaja, magnetno polje, koje smeta okolnim uređajima). Svojevremeno sam radio ovo ispitivanje, ali u VTI-u u Katanićevoj 17 u Beogradu. U podrumu gdje se nalaze veliki Faradejevi kavezi, a i velike magnetno hermetične komore.

Ova fotografisanja na ovom zadnjem linku su rađena u komori, ali pri isključenim generatorima magnetnog polja. Sam ulazak u komoru pri uključenim generatorima i antenama može biti smrtonosan za ljudstvo koje radi sa opremom. Imam veoma loše iskustvo od ovoga ispitivanja jer sam prišao blizu magnetnom polju i patio zbog toga mjesecima.

Kukimiro, pokušaj naći sliku rotacionog kontakta VKU440, kardana pogona kupolice komandira i uređaja sa četkicama na kupolici komndira. Kardan pogona komandira na T72 ima kosinusni potenciometar, dok tog dijela nema na M84.
Pričao bih o tome kasnije.

Vlado
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #102 on: February 03, 2012, 08:32:50 pm »

Sutra ću pogledati na prijenosnom hardu kojeg trenutno nemam. I "imam" mali tenkić, pogledaj Daimler Ferret Mk2/8 na forumu.
Pozdrav
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #103 on: February 04, 2012, 07:01:23 am »

...za kraj malo ću izmeniti jednu narodnu poslovicu
boj ne bije znanje nego srce u junaka. bacam rukavicu svakom tenkovskom vodu abramsa (unapredjenog) da ću ga zaustaviti u napadu tenkom T-55.
kako...?
e to je pitanje za prave tenkiste



Cerepovec privukao si mi paznju gorenavedenim komentarom. Mozes li malo da obrazlozis kako ovo zamisljas? Da me ne svatis pogresno, uopste ne postavljam pitanje cinicno ili sarkasticno.
Interesira me kako generalno 'zamisljas' jedan takav susret izmegu abramsa i T-55, cisto hipoteticki...Na sto baziras 'srce junacko'?
Po pisanju mi ne licis na samoubicu, sigurno imas neki takticki plan kako da porazis abramse i da ides kuci posle Smiley
Inace nisam tenkista, samo forumski entuzijasta i pasivni citac u 'oklopnu skolu' Smiley
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #104 on: February 04, 2012, 08:52:01 am »



Cerepovec privukao si mi paznju gorenavedenim komentarom. Mozes li malo da obrazlozis kako ovo zamisljas? Da me ne svatis pogresno, uopste ne postavljam pitanje cinicno ili sarkasticno.
Interesira me kako generalno 'zamisljas' jedan takav susret izmegu abramsa i T-55, cisto hipoteticki...Na sto baziras 'srce junacko'?
Po pisanju mi ne licis na samoubicu, sigurno imas neki takticki plan kako da porazis abramse i da ides kuci posle Smiley
Inace nisam tenkista, samo forumski entuzijasta i pasivni citac u 'oklopnu skolu' Smiley
Одговор је веома прост:

А) нису њега учили ови: „Imao je standardnu obuku od starješina koji su se bojali tenka kao velike nepoznanice koji su obuku prebacivali na nekog drugog koji je morao po naređenju da……” – од таквих се клонио, веома успешно;

Б) примењивао је ово: „A ima caka sa kojom se to sve uradi za za nekoliko minuta.“ – открио је све цаке;

В) осим: „U Srbiji je samo Vesna S. shvatila filozofiju tenka” он је још један неоткривени “схватилац” филозофије тенка;

Г) „To što tenk ima neke mogućnosti koje se ne koriste” – е он користи те неискориштене могућности:

Д) „Kad sam radio servis tenkova vojska često nije ni znala da je tenk pokvaren” – е наш друг је увек знао шта му је покварено, па су му мајстори то поправљали;

Ђ) има стручну верификацију; „Drago mi je da ima neko kao Ti i ………. Poznavaoci oklopa” – или ти сетификат о својој оспособљености:

Е) не користи ово; „Dovoljno je pogledati razvaljen tenk (nisam rekao rastavljen) u TRZ Čačak”, само тенкове које је растављао Влада;

Ж) имао је редовне лабарторијске вежбе и консултације: „Ali, prošle godine na Sajmu naoružanja, a gdje je organizovano otišla ekipa Palube ( pa zaglavili do kasno u kafani na splavu)“


Према томе: „........boj ne bije znanje nego srce u junaka. bacam rukavicu svakom tenkovskom vodu abramsa (unapredjenog) da ću ga zaustaviti u napadu tenkom T-55.
kako...?
e to je pitanje za prave tenkiste”

Ваљда ти је сада јасно како.

Љуба
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.