PALUBA
March 29, 2024, 07:12:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Stigla polarna zima 2012 [prošla]  (Read 41724 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #315 on: February 21, 2012, 06:48:35 pm »

I malo ljepša priča u svemu ovome  Cheesy

--------------

Pomoć iz Srbije: Vrgorčaninu su iz Zemuna poslali kondome.

Nakon što je t-portal objavio vijest da snijegom zametenom Vrgorcu prijeti nestašica kondoma skupina prijatelja iz Zemuna poslala je paket pomoći jednom mještaninu.
Piše: Maja Blažević

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nakon što je t-portal objavio da u snijegom zametenom Vrgorcu ne nedostaje ni hrane ni pića, već da im prijeti nestašica kondoma, vijest se brzo proširila, a prenijeli su je i mediji izvan zemlje.

Objavio ju je i srpski Kurir nakon čega je grupa prijatelja iz Zemuna odlučila jednom Vrgorčaninu poslati pomoć koja je stigla ovih dana.

Paket je sadržavao stranicu srpskih novina s tekstom o nestašici, pismo i paket kondoma. Brane, Miško i Vesna napisali su da su nakon što su vidjeli vijest malo zasjedali te su se odlučili na hitno slanje pomoći. Poslali su paket kondoma iz kućnih zaliha da posluži dok se stanje u Vrgorcu ne normalizira.

Izvor : 24sata

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #316 on: February 26, 2012, 10:39:19 am »

 Roll Eyes  U Sarajevu

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/KWs3N4_V2tc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/F1IcuzNPypc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #317 on: February 26, 2012, 09:01:08 pm »

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Regioni&clanak=321253&datum=2012-02-25
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #318 on: March 03, 2012, 12:18:45 pm »

Da zaključimo ovu temu, hm ko zna, možda i ne  Huh?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* ljub.jpg (163.44 KB, 800x600 - viewed 149 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #319 on: March 03, 2012, 01:48:58 pm »

Preimenovah je, dodao sam u zagradi prošla. Mislim da se nisam prevario.
Inače sada pošto smo se adaptirali na -22, ova temperatura od 1 do 8 stepeni je idealna za mene.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #320 on: March 03, 2012, 02:11:37 pm »

Danas u 2 popodne, ništa se ne bunim.
Termometar u debeloj sjeni.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2012-03-03.jpg (337.92 KB, 1536x1152 - viewed 145 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #321 on: March 03, 2012, 04:09:39 pm »

Vi u Sloveniji ste postigli u dobrom delu gotovo punu automatizaciju u svojim kućama.
U vezi te napravice koju si uslikao Madmitch.

Isto kod jednog drugara iz Postojne, sve je u kući povezano bežičnim putem. Od TV-a do mobitela i sličnih gadžeta. Smiley
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #322 on: March 03, 2012, 06:45:12 pm »

Nismo baš sve, ostaji poslovi, koje još uvijek obavljamo analogno i "manualno" iako nas i u tome žene več polako mjenjaju za duracell i silikon.  Lips Sealed
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #323 on: March 03, 2012, 07:16:25 pm »

A mi samo nivijamo "stare seiko satove"  Grin
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #324 on: March 03, 2012, 10:43:03 pm »

Danas u 2 popodne, ništa se ne bunim.
Termometar u debeloj sjeni.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja sam u stanu uveo ovakve termoregulatore ove zime. Računi za grejanju su mi gotovo duplo manji nego prethodne. Investicija se isplati za jednu sezonu. Kad bi makar pola domaćinstava to uradilo, nebi bilo problema sa nestašicom struje ove zime.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #325 on: March 04, 2012, 12:06:55 am »

Meni su u kući ove igračke. Odlične igračke, kontroliraju sve, od temperature, svijetla (sunčevog i umjetnog), vrata, grijanje pred garažom - nema šaflanja više, kamere i osiguranje...
Još nismo potpuno upoznati, tako da još ne radi sasvim optimalno ali eto, još malo i usvojit ču sve.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #326 on: March 04, 2012, 12:12:40 am »

Ja sam u stanu uveo ovakve termoregulatore ove zime. Računi za grejanju su mi gotovo duplo manji nego prethodne. Investicija se isplati za jednu sezonu. Kad bi makar pola domaćinstava to uradilo, nebi bilo problema sa nestašicom struje ove zime.
Може ли укратко објашњење о каквим уређајима се ради и чему служе?

----

Ја сам урадио другу ствар:
Купио сам преко Купинда ИЦ термометар (са поштарином око 1800дин), јевтинији модел који мери на око 10 цм даљине. Лако се користи - упери се на жељено место, притисне тастер и после који секунд се очита температура.

Следећи корак је био да сам нацртао (угрубо) мапу стана, и у свакој соби на неколико места мерио температуру пода, плафона, зидова, прозора. Тако сам добио који зидови су хладнији, те их треба изоловати. Нашао сам да је зид испод прозора неизолован, што се не примети је је радијатор испред њега. Толико цури топлота, да је темп. тог зида напољу топлија код радијатора за 2 степена.

Измерио сам и темп. радијатора, на цеви, и на по 3 места на врху и дну ребара. Нашао сам да је мали пад температуре (на неким радијаторима се закрче пролази, па топла вода слабије циркулише).
Мерио сам и темп. на стаклима на прозорима које имам (стари), и код комшије (пвц нови). Нови боље дихтују (најбоље се примети по спољашњем звуку), али је само стакло мало топлије (на спољ. темп од 3, унутрашњој од 23, обично стакло је било 16,5, а у ПВЦ прозору 18).

Прошле године сам хтео да очистим радијаторе и заменим вентиле, као и да уградим нове прозоре. Ради се о скупој инвестицији, а како сам утврдио овим мерењем, добитак би био незнатан.
Уочио сам где су главни проблеми - на слабо изолованим зидовима, те ћу то решити јевтиније са унутрашњом изолацијом стиродуром.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #327 on: March 04, 2012, 09:42:35 pm »

Quote
Може ли укратко објашњење о каквим уређајима се ради и чему служе?

Termoregulator je najobičniji termostatski ventil, koji se podesi na određenu vrednost ambijentalne temperature i kada se ona ostvari zatvori ventil koji napaja grejno telo (radijator). Na samom radijatoru se nalazi senzor, koji meri temperaturu i preračunava na osnovu utrošenih kalorija i potrošnju gasa. Sam uređaj odašilje radio signal. Jednom mesečno, ispred zgrade se na par sekundi zaustavi vozilo u kome tehničar radio vezom skine podatke o utrošenom energentu i na osnoivu toga ti izdaju račun.

Ovo može da funkcioniše samo ako su svi stanari koji se napajaju sa jednog kotla instalirali ovaj sistem. Kod nas to dobro funkcioniše, jer je stambeni objekat manji - ima 30-ak stanova i 4 kotla. Na kotlu na kome je moj je još 4 stana i svi smo ugradili ove sisteme.

Poenta je da grejanje plaćaš onoliko koliko ga potrošiš. To znači da, ako npr. ceo dan nisi kod kuće (na poslu si npr.) ti podesiš termoregulatore da ti održavaju temperaturu na 15-18 stepeni. Kada dođeš kući, pojačaš na 22-23 stepena i stan ti se ugreje za 30-ak minuta. Kada si odsutan više od dan ili dva - zatvoriš sve ventile i u tom intervalu, tvoj račun za grejanje je 0din, jer nisi potrošio ništa gasa.

Meni je račun za grejanje stana od 53m2 sa 4500 din spao na cca 2100-2300 din. I dalje celu zimu provodim u stanu u majici sa kratkim rukavima. Cela investicija je cca 150 evra.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #328 on: March 04, 2012, 11:17:37 pm »

Nebi se složio sa tobom, FF. MOžeš manje grijati i sve ali ipak.

U Slo je to postalo obaveza, mada se trudimo da ne uvodimo to.
Plača se po potrošenoj energiji. Ali to znači,d a se plača grejanje u zimskim mesecima po 300€ mesečno, dok se u letnim mesecima ne plača. Tako kako je sada, plačamo na 12 jednakih delova. Suma sumarum ispadne, da je cena tu tu, ali je raspoređena preko cele godine.

Problem su i korekciski faktori. Stanovi u zadnjem katu ili u podrumu trebaju grejati više, da bi dosegli temperaturu, koju dostigne stan u sredini kuče sa samo jednim vanjskim zidom.

Imam dva stana, u jednom je takav režim sa meračem energije u stanu, a u drugom se plača po starom.

LPB
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #329 on: March 05, 2012, 07:02:25 am »

Neznam Božo koliku hacijendu treba da zagreješ, kada plaćaš 300 evra. Ja plaćam do 25 evra i to samo u mesecima kada je grejna sezona. U drugoj plovini godine račun je cca 500din (oko 4.5 evra) za održavanje sistema. Da budem precizan, ako ne koristiš grejanje u toku sezone, ipak plaćaš neku minimalnu cenu, jer kotao ipak radi i rasipa neku energiju do samog grejnog tela. Minimalna mesečna pretpalta je 20-ak evra. Maksimalna - koliko potrošiš.

Jako bitna stvar je da postoji dobra izolacija zgrade. Ja stanujem u novoj zgradi sa prilično dobrom toplotnom izolacijom, tako da i to ima prilično uticaja na račune.
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.