Aerodrom Jugovicevo

(1/11) > >>

aleksandar9:
Aerodrom vise nije u funkciji, vec je tu sada samo kasarna Vojske Srbije ali je vrlo zanimljivo spomenuti ga.Nalazio se u Novom Sadu , a bio je izgradjen 1913. za potrebe Austrougarske carevine i stvaranjem Kraljevine SHS i Jugoslavije, dobija znacaj , i na njemu je bila prva pilotska skola.Naziv dibija 1928.godine posle pogibije komandanta puka ,p.pukovnika Jovana Jugovica.Odmah je bombardovan pocetkom rata 1941. i Nemci su izgradili betonsku pistu i koristili ga za letove prema Rusiji.Posle rata gubi na znacaju i pedesetih vec nije u funkciji.
Evo par slika i na kraju ......krajem leta prosle godine nekako je "isplivao" web sa aeromitinga 1939.godine ,bas na Jugovicevu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] izvor fotografije: Dobnikar via Predrag Miladinovic
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] izvor fotografije: kolekcija Sime Ostirc


VP1159:
Film je snimljen na Sajlovu, sportskom aerodromu Novog Sada, ne na Jugovicevu.

Aerodrom Jugovicevo  nije imao klasicnu betonsku pistu, vec samo betonirane rulne staze. Zbog toga je i pedesetih sa njega povucena avijacija, jer je bio neperspektivan pored nekoliko boljih aerodroma u njegovoj blizini, poput Sombora, Zrenjanina, Kovina, Zemuna i kasnije Batajnice, koji su svi imali moderne betonske piste sposobne da prime , tada vec u najavi, mlazne avione.

aleksandar9:
Izvinjavam se Forumu ako je doslo do previda,ali .......citiracu novinara Aleksandra Savanovica i njegov clanak u BLICU iz 2009.
 "Novi Sad je u prvoj polovini proslog veka bio centar jugoslovenske avijacije - na poljanama kraj grada napravljeni su prve piste, prva fabrika letelica i odrzavani prvi aeromitinzi, a na Petrovaradinu se nalazila i Vazduhoplovna komanda Kraljevine SHS. Iako ljubitelji visina, aviona, jedrilicarstva i aviomodelarstva danas koriste Aerodrom "Cenej", pre njega su postojali i aerodromi "Jugovicevo" i "Isailovo" na koje danas podsecaju jos jedino nazivi Avijaticarskog naselja i Sajlova."
Dodajem da sam u materijalu koji sam citao prilikom pripreme posta nasao i da se Jugovicevo koristilo prilikom aeromitinga ,obicno kada su proslave na drzavnom nivou,ili slave, a na Isailovu su se nalazili hangari.Travnata pista na Jugovicevu........iako je prvo uradjen aerodrom "Isailovo" pa zatim "Jugovicevo" cini mi se iste godine.....Odatle moja konstatacija..
VP1159,obzirom da poznajes "materiju" mogao si nam jos o tome.....Pozdrav  :)

kilezr:

 Polako! Poznavajući našeg člana VP1159  sve će biti i razjašnjeno i potkrepljeno dokazima.
 

aleksandar9:
Svakako.......cak sta vise ubedjen sam da ce clanovi koji su upuceniji doprineti postovima i uticati na to da sto lepse i kvalitetnije uokvirimo i popunimo temu.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page