PALUBA
April 25, 2024, 04:58:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Sablja JRM M.1946  (Read 31551 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #15 on: July 12, 2012, 12:44:08 pm »


Kolega Chombe i ja sam novi na forumu.
Jedan kolegijalni savet, ako se pokrene neka tema kao nova onda je red da u postu napišeš što više o temi.
Ovako ispada da si nešto video ili iskusio pa pokrenuo temu ili pitanje a ostavio drugima da se trude a posle se to poredi sa nečim što se zna više a pre nije rečeno.

Pozdrav.
Bez ljutnje, kolega "oficir neaktivne rezerve", je u pravu.

Neka elementarna logika, koji zastupa prećutno i Paluba, je da se pokretač teme izjasni sa svojim znanjem i to priloži u okviru teme.
Nakon toga eventualnosti koje nedostaju mogu dopuniti ostali koji prate temu. Bilo koji drugi način komuniciranja dovodi učesnike
i u možebitnu neugodnu situaciju.

Prema tomr cenjeni "Chombe", napred i reci šta znaš po ovom pitanji.. Cool, pa ćeš i ostalo saznati.
Ugodan rad. Wink
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #16 on: July 12, 2012, 12:58:31 pm »

Ne treba nikad bežati od znanja, ako želiš podeli ga sa drugima da bi uvidevši celinu i drugi mogli da budu efikasniji i svrsishodniji u svom radu na palubi.
Samo u tom smeru je savet i ništa više ni manje od toga.

Mene a i ostale u tvom prvom postu u ovoj temi je verovatno zbunila rečenica sad slobodno parafraziram " da je pomenuta sablja verovatno korišćena-postojala i korišćena u tim prilikama " a posle vidimo da si u stvari već sve znao da je postojalo i korišćeno nego su ti samo fotografije nedostajale.

"Ja znam da ništa neznam, ali sam u prednosti u odnosu na one koji ni to neznaju i to je moje najveće znanje" (Sokrat)

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #17 on: July 12, 2012, 02:49:42 pm »

Dragi prijatelji !!!
Stvarno ne znam u čemu je problem. Kao što se jasno vidi ( ako netko hoće ) ja u trenutku postavljanja pitanja nisam znao ama baš ništa o ovoj sablji osim onoga iz Bogdanovićeve knjige. To naravno ne znači da nemam prethodno znanje o hladnom oružju, ali kao što rekoh nije mi bila namjera prodavati pamet ostalim članovima foruma. Ja sam samo tražio podatke o jednom konkretnom modelu. Pošto ovdje nisam dobio tražene odgovore ( a iskreno sam vjerovao da hoću ), naravno da sam pokušao na nekim drugim mjestima. Uspio sam doći do nekakvih podataka što sam također napisao ponovno otvarajući istu temu. Od vas ne tražim da slušate moja predavanja o sabljama već da mi pomognete u traženju fotografija iz tog perioda.

Da bi se moglo normalno komunicirati vrlo je bitno pozorno pratiti što vaš sugovornik govori !!!

Iskreno - Chombe
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #18 on: July 12, 2012, 02:58:06 pm »

Sve je u redu, samo kad dobijete loptu u šesnaestercu, spustite je na zemlju i pogledajte gde je golman pre šuta. Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #19 on: July 12, 2012, 03:08:51 pm »

Dragi Chombe,

Nije ni bilo problema, već samo savet u cilju izbegavanja nerazumevanja kako bi svi zajedno mogli da damo najveći doprinos svojim radom na forumu.

Kao što si i sam iz Bogdanovićeve knjige zaključio ne postoji poseban model sablje M 1946 osim na papiru.Praktično postoje samo sablje M 1924/36 nasleđene, sa kojih je skinut grb Kraljevine Jugoslavije i u tri navrata postavljana petokraka ili grb SFRJ sa 6 ili 8 buktinja.To je u stvari ista sablja kao sa predhodnih slika.Osim grba sve ostalo je identično ornamentika itd. pa se može reći da je to ista sablja što i jeste ali sa dve modelne oznake u zavisnosti od toga čije državno znamenje se nalazi na balčaku.
Nadam se da će nam se pridružiti još neko od kolega koji ima fotografije M 1946 ili je imao iskustvo počasnog pozdrava sa istom.

Iskreno i prijateljski,

Oficir neaktivne
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #20 on: July 12, 2012, 03:28:00 pm »

Ma nema frke prijatelju!!!

Malo adrenalina je uvijek dobro da se oživi tema. U suštini to i jeste ista sablja, ali su sa nje uklonjena sva monarhistička obilježja - kako sa korpe, tako i sa korica i samog sječiva. U znak "pomirenja" evo jedne poznate fotografije s parade u Beogradu 1975. godine kada je ova sablja bila posljednji put u javnosti.

Srdačan pozdrav, Chombe


* PARADA008.jpg (169.14 KB, 1024x701 - viewed 223 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: July 12, 2012, 11:07:07 pm »

tek da se pomene, grb fnrj imao je 5 a sfrj 6 buktinja. nisam cuo da se ikad pojavio grb sa 8 buktinja.

combe, daj nabaci to sto znas o ovoj sablji. ja, eto, ne znam nista, i zato bi bilo pametno da ti, koji si se iz nekog razloga interesovao i prikupio podatke, to svoje znanje podelis sa nama koji o tome nemamo pojma.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #22 on: July 13, 2012, 07:32:25 am »

Pa dragi prijatelju, nema se tu puno šta za dodati!!!

UKRATKO:

UREDBOM O ODEĆI JA br.75 OD 24.TRAVNJA 1946.GODINE PREDVIĐENO JE DA „ SABLJU NOSE UZ SVEČANO ODELO ZA STROJ SVI OFICIRI KOJI UČESTVUJU U STROJU NA PARADAMA, PEŠKE I NA KONJU “. U STROJEVOM PRAVILU 1212 OD 10. STUDENOG 1947. GODINE, DETALJNO JE OPISAN I „ RAD SABLJOM “.

Ova sablja definitivno postoji i upravo je onakva kakvu je Branko opisao u svojoj knjizi. Ova splitska je najstarija verzija sa zalemljenom zvijezdom na korpi i ustima korica, te prebrušenim grbom kraljevine na sječivu. Sve vrijeme je bila u magacinu, a svijetlo dana je ugledala samo četiri puta kada je iznošena prilikom parada za „Dan pobjede“ 09.05. u Beogradu. Iz razgovora sa zapovjednikom POČASNOG EŠALONA MORNARIČKOG ŠKOLSKOG CENTRA JNA U SPLITU koji je dužio ovu sablju, doznao sam još čitav niz detalja koje ću za sada ostaviti u svojoj privatnoj arhivi.

Što se tiče one brijunske verzije, i ona definitivno postoji. Sam Branko Bogdanović ju je vidio još kao vojnik. To je definitivno bila jedna od kasnijih verzija sa grbom s 5 ili 6 buktinja ( svakako ne 8  Grin). I njena slika postoji, ali je zbog poštivanja autorskih prava na žalost ne mogu objaviti.

Srdačan pozdrav,
Chombe
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #23 on: July 13, 2012, 07:57:55 am »

 Cheesy Grin

Seaćanja su čudo.Pa se i ja po sećanjima "prebrojah" i napravih plagijat po formuli: 6 S.Republika + 2 SAP-a= 8 Buktinja

a u stvarnosti je prvo bilo 5 buktinja (konstitutivnih naroda) pa je posle dodata još jedna za još jedan (konstitutivni narod) pa ih je bilo 6.Znači nikada se nisu brojale republike nego narodi u grbu.Da ne odemo u drugu temu.
Ko radi taj i greši a ko greši, zna se mora na popravni  .
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #24 on: July 13, 2012, 02:19:03 pm »

Ako sam dobro razumio sablja JRM je zapravo bila sablja JKM samo što su izmijenjene (izbrušene pa zalemljene) insignije? Ono što je fascinantno jest da je sablja JKM preživjela kaos Drugog svjetskog rata. Zna li netko detalje? Kako je preživjela Aprilski rat? Kako to da je se nisu domogli Talijani i NDH? Je li sablja možda spašena na Nebojši i torpiljarkama koje su pobjegle u Egipat pa se tako vratila u Jugoslaviju?
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #25 on: July 13, 2012, 03:17:02 pm »

Pozdrav kolega !!!

Dobro si razumio - to je u biti adaptirana sablja JKM. Nije nikakvo čudo što je ova sablja preživjela. Originalnih , netaknutih mornaričkih sablji iz perioda Kraljevine još uvijek ima popriličan broj na ovim našim prostorima. Ostale su po raznim magacinima ili privatnim kućama starih oficira. Stvar je u tome da je adaptacija izvršena 1946. godine kada je već nastupila "narodna vlast", a odonda je jednostavno nisu imali od koga sakrivati Cheesy.

Srdačan pozdrav,
Chombe


Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #26 on: July 13, 2012, 10:11:07 pm »

Shvaćam. Mnogi oficiri JKM su "dužili" sablje. Nije bila riječ o jednoj jedinoj ceremonijalnoj sablji. U JNA je tek nekoliko sablji korišteno za protokol. U ovom slučaju jedna u JRM.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #27 on: July 13, 2012, 10:19:46 pm »

По мом суду управо тако како каже ViribusUnitis. Пре Другог светског рата сабља је била статусни симбол официра, па о морнаричких. Још у то време се предвиђало њено избацивање из свакодневне употребе (увођењем бодежа). После Другог светског рата сабља је изгубила статусни симбол и задржала само церемонијални. Како се број церемонија уз коришћење сабље свеле на "прсте једне руке" било је логично да се постојеће (наслеђене) сабље искористе, уз скидање старог и постављање новог државног знамења. Временом је број тих церемонијала био још и мањи,а са смрћу Тита једва да их је   било. Дакле "морнаричке" сабље нису требале и нису направљене (преправљене) у великом броју.

Мене лично занима где су завршиле, односно где су данас те преправљене сабље по моделу "М.1946."
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #28 on: July 14, 2012, 08:42:53 am »

Poštovani kolega dzumba !!!

Potpisujem svaku vašu riječ. Iako je ova adaptacija bila odobrena UREDBOM O ODEĆI JA br.75 OD 24.TRAVNJA 1946.GODINE, to automatski ne znači da je ona i u praksi bila masovno provođena. Ipak te mornaričke ceremonije nisu bile tako učestale kao one KOV. Iz toga proizlazi da je i broj ovakvih sablji bio vrlo, vrlo mali. Ja osobno znam samo za ove dvije, a ni one nisu iste ( splitska je sa petokrakom, a brijunska s grbom ). Postoji čak i velika vjerovatnoća da se radi o unikatnim primjercima, što naravno ne isključuje mogućnost da se u nečijoj privatnoj zbirci ne nalazi još neki sačuvani primjerak za koga se ne zna.

Srdačan pozdrav,
Chombe




Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #29 on: July 14, 2012, 01:27:20 pm »

Врло је могуће да су преправке урађене само на те две сабље, управо због церемонијала који се проводио баш у тим гарнизоним (Сплит и Пула). Где су сада те две сабље?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.