PALUBA
April 26, 2024, 05:50:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Smart Defence - zajednička obuka hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova  (Read 33544 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #45 on: February 03, 2014, 10:09:24 pm »

01/2014

Hrvatski, češki i mađarski piloti na zajedničkoj obuci u Češkoj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: Boris Panić

U Ostravi u Češkoj Republici 14. je siječnja započela obuka hrvatskih, čeških i mađarskih pilota na simulatoru helikoptera Mi-171 u sklopu 6. tečaja zajedničke obuke savjetodavnih zrakoplovnih timova (6. AAT PTC- Air Advisory Team Pre-deployment Training Course) u kojem se multinacionalne posade helikoptera obučavaju za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.Riječ je o prvom dijelu pripremne obuke u kojoj se posade već standardno obučavaju na simulatoru helikoptera Mi-171. Obuka uključuje sedam sati pojedinačnog naleta te 23 sata teorijske pripreme, a cilj je posade dovesti u uvjete multinacionalnog okružja u kabini helikoptera kako bi se uskladili standardi u normalnim te izvanrednim uvjetima. Posade prolaze letačke zadaće letenja na velikim visinama, slijetanja na nepripremljene terene pokrivene snijegom ili prašinom, reakcije na otkazivanje motora i druge izvanredne postupke u različitim fazama leta s naglaskom na taktičkoj komponenti obuke.

Obuka u Češkoj traje do kraja siječnja nakon čega posade dolaze u Hrvatsku u 93. zrakoplovnu bazu HRZ i PZO gdje će u vojarni "Zemunik" nastaviti s praktičnom letačkom obukom na hrvatskim helikopterima Mi-171 Sh i češkom borbenom helikopteru Mi-24.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu Zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a u Europi (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative Smart Defence, odnosno Pametne obrane.

Tečaj je važan za RH jer je dio šireg projekta stvaranja međunarodnog zrakoplovnog obučnog središta (Multinational Aviation Training Centre - MATC) pilota i zrakoplovnih tehničara, u čemu će 93. zrakoplovna baza HRZ-a i PZO-a imati značajnu ulogu. MATC i AAT - PTC kao kompatibilni projekti su regionalni pothvat te za Republiku Hrvatsku predstavljaju model u kojem će se razmjenjivati sposobnosti za podizanje obuke pripadnika ratnog zrakoplovstva za nove izazove i stvaranje vještina za tradicionalne zadaće u okolini koja razvija interoperabilnost i primjenu NATO standarda.

M. KARAČIĆ, Hrvatski vojnik


* 4.jpg (70.57 KB, 600x450 - viewed 124 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #46 on: February 03, 2014, 10:31:38 pm »

3.2.2014.

Nastavak "Pametne obrane" u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vojarni "Zemunik" 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a u ponedjeljak, 3. veljače 2014. započeo je 6. tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (6. AAT PTC- Air Advisory Team Pre-deployment Training Course), u sklopu kojeg se multinacionalne posade helikoptera obučavaju za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR), te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane".

Riječ je o drugom dijelu tečaja koji se provodi u 93. zb HRZ i PZO-a Zemunik, a prvi dio održan je u siječnju u Ostravi u Češkoj Republici gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171.

Polaznike tečaja pozdravio je zapovjednik 93. zrakoplovne baze pukovnik Karol Lučan koji je rekao da je od prvog tečaja održanog u travnju 2012. godine sveukupno uvježbano više od 200 pripadnika hrvatskih, čeških i mađarskih helikopterskih posada za misiju obuke u Afganistanu. "Iako je planirano sveukupno 6 tečajeva, "Pametna obrana" se nastavlja u bazi Zemunik kroz još dva dodatna tečaja čime se u potpunosti potvrđuje opravdanost pokretanja ove obuke te se na praktičan i učinkovit način promovira uspješnost načela "Smart Defense", a u budućnosti i kroz uspostavu Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra (Multinational Aviation Training Centre – MATC) u kojem će baza Zemunik zauzimati značajno mjesto treninga i obuke međunarodnih helikopterskih timova", naglasio je Lučan te polaznicima zaželio dobar rad, timsku radnu atmosferu i ugodan boravak u zemuničkoj vojarni i Gradu Zadru.

Letačka obuka u Zemuniku obuhvaća naprednu letačku obuku, a provodit će se na dva hrvatska helikoptera Mi-171 Sh i jednom borbenom helikopteru češkog zrakoplovstva Mi24 koji će biti u ulozi imitacije borbene pratnje prilikom uvježbavanja letenja u planinskim uvjetima. Tijekom obuke u Zemuniku provest će se i bojno gađanje bočnih strijelaca iz helikoptera na helikopterskom strelištu "Crvena zemlja" kod Knina.

Uvodni dio tečaja otvorio je pukovnik Michael Križanec koji je do sada vodio sve dosadašnje tečajeve dok šestim Tečajem zapovijeda pilot HRZ i PZO-a satnik Dalibor Ivelja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO / M. Karačić, morh.hr


* pametna_obrana_03022014_v.jpg (207.5 KB, 1200x900 - viewed 120 times.)

* zemunik_03022014_5.jpg (54.89 KB, 630x472 - viewed 136 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #47 on: April 01, 2014, 04:28:07 pm »

28.3.2014.

Dogovor za nastavak Pametne obrane u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Budimpešti u Mađarskoj u tijeku je Planska konferencija za provedbu sedmog tečaja zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (7. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course), u sklopu kojeg će se multinacionalne posade helikoptera u bazi Zemunik uvježbavati za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.

Konferencija traje do subote 29. ožujka 2014. godine, a na pripremama u Mađarskoj sudjeluje voditelj tečaja satnik Dalibor Ivelja i koordinator aktivnosti iz Zapovjedništva HRZ-a i PZO-a bojnik Boris Panić, predstavnici Ministarstava obrane i oružanih snaga Češke i Mađarske te predstavnici HTP Ostrave, tvrtke u kojoj se provodi obuka na simulatoru helikoptera Mi-171 Sh (Helicopter Training Point Ostarva).

Planirani početak tečaja je u svibnju 2014. godine kada će se helikopterski timovi okupiti u Ostravi zbog obuke na simulatoru Mi-171Sh dok će se letačka obuka u Zemuniku odvijati kroz mjesec lipanj.

Na konferenciji se razmatraju planovi obuke tečaja, izmjene u programima u odnosu na aktualne potrebe savjetničkih timova u Afganistanu te načelni planovi i pripremni koraci za osmi tečaj koji će se organizirati u rujnu ove godine, a planski i organizacijski hrvatski, češki i mađarski timovi dogovaraju sve potrebne detalje oko provedbe obuke bazirane na stvarnim potrebama savjetodavnih postrojbi Afganistanske nacionalne vojske.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense" odnosno "Pametne obrane.

osrh.hr


* 1pametna.jpg (395.41 KB, 1600x1200 - viewed 116 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #48 on: September 16, 2014, 01:30:33 pm »


12.9.2014.

Certifikacija mađarskih pilota u 91. zb HRZ i PZO

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: HRZ i PZO/ G. Seretin

U vojarni  "Lučko " u Eskadrili višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO danas je, 12. rujna 2014. godine, provedena certifikacija četvorice pripadnika OS Republike Mađarske u sklopu provedbe drugog dijela Međunarodnog tečaja za obuku zrakoplovnih savjetničkih timova (8. AAT PTC-Air Advisory Team Pre-deployment Training Course).

Pripadnici mađarskog ratnog zrakoplovstva, dvojica pilota i dvojica tehničara-letača, nakon provedenog teorijskog dijela pristupili su praktičnom dijelu, letenju na helikopteru Mi-171 sh. Nakon provedenog certifikacijskog leta na aerdromu Lučko stekli su uvjete za nastavak obuke u sklopu 8. AAT PTC, koja će se održati u 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO, na helikopterima Mi-171 sh i Mi-8 MTV, zajedno s pripadnicima Oružanih snaga Češke Republike i Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Voditelj tečaja 8. AAT PTC bojnik Andreas Duvnjak pripadnik Eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO ocjenio je certifikaciju uspješnom te pohvalio suradnju s pripadnicima mađarskog ratnog zrakoplovstva.

morh.hr


* hrz_12092014_v.jpg (163.62 KB, 1200x800 - viewed 106 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #49 on: September 16, 2014, 01:38:35 pm »

15.9.2014.

Tečaj hrvatskih, čeških i mađarskih zrakoplovnih timova u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: HRZ i PZO/ M. Karačić

U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO-a u vojarni Zemunik, danas, u ponedjeljak, 15. rujna 2014., započeo je osmi tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (8. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course).

Prvi dio tečaja održan je u Ostravi u Češkoj Republici, gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171, a letačka obuka u Zemuniku provodit će se na hrvatskim helikopterima Mi-8 MTV, te češkom helikopteru Mi-24. Tijekom obuke provest će se i bojno gađanje bočnih strijelaca iz helikoptera na helikopterskom strelištu Crvena zemlja kod Knina.

Tečajem zapovijeda hrvatski pilot bojnik Andreas Duvnjak, dok je koordinator aktivnosti bojnik Boris Panić.

Dosadašnji tečajevi bili su prethodnica za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva, a ovaj je tečaj ima funkciju zadržavanja razvijenih sposobnosti zemalja sudionica ovog projekta.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a, te je prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO-ove inicijative „Pametna obrana“ ("Smart Defense").

morh.hr


* smart_defence_15092014_v.jpg (372.2 KB, 1200x900 - viewed 104 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #50 on: February 17, 2015, 04:47:52 pm »

9.2.2015.

Deveti ciklus Pametne obrane u Zemuniku

U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ-a i PZO-a u vojarni Zemunik, 9. veljače 2015. započeo je deveti tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (9. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course).

Organizacija tečaja pokrenuta je 2012. godine sa zadaćom pripreme multinacionalnih helikopterskih posada koje su obučavale pripadnike Afganistanskog ratnog zrakoplovstva u operaciji potpore ISAF, a nastavak provedbe tečajeva u bazi Zemunik u funkciji je nastavka pružanja savjetničke uloge zemalja sudionica ovog projekta kroz misiju potpore miru Odlučna potpora (Resolute Support) u Afganistanu.

Prvi dio tečaja održan je u Ostravi u Češkoj Republici gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171, a letačka obuka u Zemuniku provodit će se na hrvatskim helikopterima Mi-8 MTV i Mi-171 Sh te češkom helikopteru Mi-24. Tijekom obuke provest će se i bojno gađanje bočnih strijelaca iz helikoptera na helikopterskom strelištu Crvena zemlja kod Knina.

Tečajem zapovijeda hrvatski pilot bojnik Andreas Duvnjak dok je koordinator aktivnosti ispred HRZ-a i PZO-a bojnik Boris Panić.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu Zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a za Europu (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative Smart Defense odnosno Pametne obrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: HRZ i PZO/M. Karačić, osrh.hr


* 02aatptc.jpg (533.92 KB, 1600x1200 - viewed 106 times.)

* 03aatptc.jpg (456.53 KB, 1600x1200 - viewed 114 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #51 on: February 17, 2015, 04:50:03 pm »

13.2.2015.

Bojno gađanje iz helikoptera kod Knina

Polaznici 9. tečaja zajedničke hrvatsko-češko-mađarske obuke savjetodavnih timova zrakoplovstva (Air Advisory Team Pre-deployment Training Course, 9. AAT PTC) proveli su u 13. veljače 2015. bojno gađanje iz zraka na zemaljske ciljeve na vojnom poligonu „Crvena Zemlja“ kod Knina.

Gađanje je organizirano iz hrvatskog helikoptera MI-171 Sh sa puško-strojnicama M-84 (PKT), a sudjelovali su češki i mađarski bočni strijelci. S ovakvim gađanjem iz zraka postiže se potrebita razina koordinacije za zajedničko djelovanje pilota, tehničara letača i bočnih strijelaca za savjetodavne zadaće u području operacija. Time se naglašava i uloga bočnih strijelaca koji uz aktivnu samoobranu posade i helikoptera imaju i zadaću nadzora prometa u zraku kao i mogućih prijetnji o kojima na vrijeme upozoravaju kapetana posade čime se postiže veća sigurnost djelovanja cijele multinacionalne posade. Uz koordinaciju i uvježbavanje taktičkih radnji važan segment je i suglasje u komunikaciji na engleskom jeziku te standardiziranje postupaka u radu posada.

Tečaj se provodi u vojarni Zemunik u 93. zrakoplovnoj bazi HRZ-a i PZO-a od 2012. godine, a zajednički su ga osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene Sjedinjenih Američkih Država (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative „Smart Defense“, odnosno „Pametne obrane“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: OSRH/ M. Karačić, osrh.hr


* 01knin.jpg (163.29 KB, 1600x1200 - viewed 89 times.)

* 02knin.jpg (205.01 KB, 1600x1200 - viewed 94 times.)

* 03knin.jpg (213.89 KB, 1600x1200 - viewed 101 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #52 on: February 17, 2015, 05:59:24 pm »

Vojni poligon Crvena zemlja je malo širi pojam. Gdje je bila meta unutar poligona?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #53 on: February 17, 2015, 09:52:37 pm »

Врло је тешко прецизно погодити приликом гађања стрељачким оружјем из хеликоптера. Мало лакше са врата када се гађа пушкомитраљезом, атеже са прозора аутоматском пушком. Хеликоптер тресе (вибрира) прилично па је једино могуће осути рафал у зону циља, па "шта буде". Такође, врло је незгодно за организацију јер у правцу гађања не сме бити насеља  ни објеката на пар километара јер меци због трешења и могуће промена правца лета "очас посла" оду даље од мете. Гађање из стрељачким оружјем са бочних прозора и врата има највише смисла код приласка хеликоптера за приземљења и код узлетања под борбом, а тада хеликоптер највише вибрира.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #54 on: February 20, 2015, 05:07:32 pm »

19.2.2015,.

Završio 9. tečaj obuke savjetodavnih zrakoplovnih timova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO u vojarni Zemunik,  u četvrtak, 19. veljače 2015. godine, završio je 9. tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (9. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course) kojim se pripremaju za mentoriranje pripadnika afganistanskog zrakoplovstva u misiji "Resolute Support".

Prvi dio tečaja održan je u Ostravi, u Češkoj Republici gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171, a letačka obuka u Zemuniku provedena je na hrvatskim helikopterima Mi-8 MTV i Mi-171 Sh, te češkom helikopteru Mi-24.

Sveukupno je kroz dosadašnjih devet provedenih tečajeva obuku završilo više od 300 pilota, tehničara letača, bočnih strijelaca i zrakoplovnih tehničara iz hrvatskog, češkog i mađarskog ratnog zrakoplovstva, koji u ovom projektu sudjeluju od njezinog početka 2012. godine.

Tečajem je zapovijedao pilot bojnik Andreas Duvnjak, dok je ispred HRZ i PZO aktivnost koordinirao bojnik Boris Panić.

Bojnik Panić je istaknuo kako pripadnici hrvatskog, češkog i mađarskog ratnog zrakoplovstva dolaze u područje operacije s poptuno ujednačenim standardima mentoriranja, te kao timovi koji su zajedno obučavani i koji se dobro međusobno poznaju, što će im olakšati provedbu zadaća u radu s pripadnicima afganistanskog ratnog zrakoplovstva.

"Raznolikost obuke, što uključuje taktičke letove, prilaze i slijetanja na visinske točke s opterećenim helikopterom, uporabu strojnica i bo čnih strijelaca, simuliranu protivničku vatru i stalne izmjene taktičkog okružja, osigurava visok stupanj pripremljenosti polaznika za misiju. Obuka je slojevita i ne stavlja naglasak isključivo na letenje, nego i na savjetničke i mentorske tehnike. Važno je naglasiti kako se prije dolaska u Republiku Hrvatsku tečaj provodi i u Ostravi u Češkoj Republici, gdje se na simulatoru uvježbavaju izvanredni postupci, postupci slijetanja u složenim vremenskim uvjetima i uvjetima slijetanja na prašnjave terene koje je teško uvježbavati na helikopteru", iznio je bojnik Panić.

Mađarski instruktor letenja, bojnik Csaba Babicska, naglasio je kako je suradnja timova bila odlična. "U Afganistanu sam bio prije tri godine na zadaći treninga afganistanskih pilota. To je bilo dobro iskustvo koje sada prenosimo našim novim generacijama, a ovo je dobro osmišljen projekt koji kroz zajednički rad pruža potpunu spremnost za odlazak u misiju", istaknuo je Babicska.

Bojnik češkog ratnog zrakoplovstva Radek Mičulek naglasio je kvalitetu obuke multinacionalnih posada. "Ovdje radimo kao jedan tim. Ovo je na neki način simulacija stanja iz Afganistana na hrvatskom tlu, zrakoplovne posade stavljali smo u neuobičajene situacije želeći vidjeti njihove reakcije. Ovo je odlična priprema za našu novu misiju mentoriranja pripadnika afganistanskih zračnih snaga", završio je Mičulek.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO/M. Karačić, morh.hr


* zemunik_19022015_1.jpg (47.61 KB, 630x472 - viewed 94 times.)

* zemunik_19022015_2.jpg (47.19 KB, 630x472 - viewed 88 times.)

* zemunik_19022015_3.jpg (69.34 KB, 630x472 - viewed 101 times.)

* zemunik_19022015_4.jpg (60.04 KB, 630x472 - viewed 83 times.)

* zemunik_19022015_5.jpg (57.74 KB, 630x472 - viewed 90 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #55 on: June 03, 2015, 08:41:46 am »

25.5.2015.

Certifikacija mađarskih pilota u EVH

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U cilju organizacije i provedbe drugog dijela Međunarodnog tečaja za obuku zrakoplovnih savjetničkih timova (10. AAT PTC) 22. svibnja 2015. godine u vojarni Lučko u Eskadrili višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a provedena je certifikacija trojice pripadnika Oružanih snaga Mađarske. Voditelj tečaja 10. AAT PTC bio je bojnik Andreas Duvnjak, pripadnik Eskadrile višenamjenskih helikoptera.

Dva pilota i jedan tehničar-letač Mađarskog ratnog zrakoplovstva nakon provedenog teorijskog dijela obuke pristupili su praktičnom dijelu letenja na helikopteru Mi-171Sh, u cilju prilagodbe na taj tip helikoptera.

Nakon provedenog certifikacijskog leta na aerodromu Lučko stekli su sve uvjete za nastavak obuke u sklopu 10. AAT PTC koja će se provoditi u 93. zrakoplovnoj bazi HRZ-a i PZO-a u Zemuniku na helikopterima Mi-171Sh i Mi-8 MTV, zajedno s pripadnicima Oružanih snaga Češke Republike i pripadnicima OS RH.

Tekst i foto: HRZ i PZO/Goran Seretin, osrh.hr


* IMG_20150522_125934.jpg (156.6 KB, 1200x900 - viewed 87 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #56 on: June 03, 2015, 08:43:11 am »

26.5.2015.

Obuka hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ-a i PZO-a u vojarni Zemunik u utorak, 26. svibnja 2015. započeo je 10. tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (10. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course).

Ciklus osposobljavanja multinacionalnih helikopterskih posada pokrenut je 2012. godine sa zadaćom pripreme timova koji su obučavali pripadnike Afganistanskog ratnog zrakoplovstva u operaciji potpore miru ISAF, a nastavljen je kroz pružanje savjetničke uloge zemalja sudionica ovog projekta kroz misiju potpore miru Odlučna potpora (Resolute Support) u Afganistanu.

Prvi dio ovog jubilarnog tečaja održan je u Ostravi u Češkoj Republici gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171, a letačka obuka u Zemuniku provodit će se na hrvatskim helikopterima Mi-171Sh te češkom helikopteru Mi-24. Tijekom obuke provest će se i bojno gađanje bočnih strijelaca iz helikoptera na helikopterskom strelištu Crvena zemlja kod Knina.

Tečajem zapovijeda hrvatski pilot bojnik Andreas Duvnjak dok je koordinator aktivnosti ispred HRZ i PZO bojnik Boris Panić.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane“.

Foto i tekst: HRZ i PZO/ Marinko Karačić, osrh.hr


* 6.jpg (450.74 KB, 1600x1200 - viewed 109 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #57 on: June 03, 2015, 08:46:27 am »

02.06.2015.

10. ciklus pametne obrane u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova koji se po deseti put održava u 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO u vojarni Zemunik u utorak 02. svibnja 2015. akademski filmski snimatelj i autor projekta Milenijske fotografije Šime Strikoman uvrstio je u zbirku milenijskih fotografija.

Bila je to 468. milenijska fotografija Strikomana koji je istaknuo kako od početka bavljenja snimanjem ima odličnu suradnju sa MORH-om i OS RH od kojih je dobivao potporu za snimanjem iz zraka. „Ovo je jedinstvena fotografija jer ima internacionalno značenje i sigurno će zauzeti značajno mjesto u sveukupnoj zbirci milenijskih fotografija kojima su zabilježeni značajni događaji i manifestacije u RH u proteklih 15 godina rada“, naglasio je Strikoman.

Deseti jubilarni tečaj ovjekovječen je sudjelovanjem svih sudionika tečaja, a u kadru su bili izloženi hrvatski helikopteri Mi-171 Sh i BELL-206 B te češki borbeni helikopter Mi-24.

Ciklus osposobljavanja multinacionalnih helikopterskih posada pokrenut je 2012. sa zadaćom pripreme timova koji su obučavali pripadnike Afganistanskog ratnog zrakoplovstva u operaciji potpore ISAF, a nastavljen je kroz pružanje savjetničke uloge zemalja sudionica ovog projekta kroz misiju potpore miru Odlučna potpora (Resolute Support) u Afagnistanu.

Tečajem zapovijeda hrvatski pilot bojnik Andreas Duvnjak dok je koordinator aktivnost ispred HRZ i PZO bojnik Boris Panić.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu Europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst: Marinko Karačić, Foto: Šime Strikoman, osrh.hr


* 1strikoman.jpg (277.55 KB, 1600x1067 - viewed 103 times.)

* 2strikoman.jpg (459.94 KB, 1600x2400 - viewed 95 times.)

* 3strikoman.jpg (296.73 KB, 1600x1067 - viewed 79 times.)

* 4strikoman.jpg (271.19 KB, 1600x1067 - viewed 106 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #58 on: September 11, 2015, 02:17:04 pm »

Vir: Defender.hr

Završetak obuke pilota na simulatoru u Češkoj

Datum objave: 11.09.2015

U Ostravi u Češkoj Republici završena je obuka hrvatskih, čeških i mađarskih pilota na simulatoru helikoptera Mi-171, koja se provodila od 31. kolovoza do 10. rujna 2015 godine. Obuka se provodila u sklopu 11. tečaja zajedničke obuke savjetodavnih zrakoplovnih timova (11. AAT PTC- Air Advisory Team Pre-deployment Training Course) u kojem se multinacionalne posade helikoptera obučavaju za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.
Hrvatska sudjeluje u obuci sa dva pilota helikoptera i dva tehničara letača iz sastava 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane.

Voditelji svih do sada održanih tečajeva bili su hrvatski piloti, a ovim zapovijeda bojnik Tihomir Majerić nastavnik letenja i kapetan posade na helikopterima Mi-171 Sh, dok je pukovnik Marijan Skorija instruktor letenja multinacionalnim posadama helikoptera uz češke i mađarske instruktore. Voditelj i instruktor obuke pripadnici su Eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a. Obuka uključuje sate pojedinačnog naleta te sate teorijske pripreme, a cilj je posade dovesti u uvjete multinacionalnog okružja u kabini helikoptera kako bi se uskladili standardi u normalnim te izvanrednim uvjetima. Posade prolaze kroz letačke zadaće koje uključuju letenje na velikim visinama, slijetanja na nepripremljene terene pokrivene snijegom ili prašinom, reakcije na otkaze motora i druge izvanredne postupke u različitim fazama leta s naglaskom na taktičkoj komponenti obuke.

Nakon provedene obuke na simulatoru u Češkoj Republici posade helikoptera dolaze u Republiku Hrvatsku, u 93. zb HRZ-a i PZO-a gdje će u vojarni Zemunik nastaviti s praktičnom letačkom obukom na hrvatskim helikopterima Mi-171 Sh i češkom borbenom helikopteru Mi-24. Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR), te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", ("Pametna obrana").

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* article-gallery-big-1441976629_610.jpg (82.3 KB, 800x600 - viewed 105 times.)
« Last Edit: September 12, 2015, 09:44:58 am by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #59 on: September 12, 2015, 09:52:49 am »

Završetak obuke pilota na simulatoru helikoptera Mi-171 u Češkoj Republici

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO, morh.hr


* simulator_11092015_4.jpg (200.4 KB, 1200x899 - viewed 89 times.)

* simulator_11092015_5.jpg (133.76 KB, 1200x900 - viewed 86 times.)

* simulator_11092015_6.jpg (163.71 KB, 1200x900 - viewed 88 times.)
« Last Edit: September 12, 2015, 09:53:27 am by leut » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.