PALUBA
March 28, 2024, 09:09:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni muzej - aktivnosti  (Read 26708 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #45 on: October 30, 2014, 01:58:54 pm »

Стварно, шта ће све да убаце у ”Филип Кљајић”?
Ради се о великом објекту, старе градње.
Као музеј би био неколико пута већи од музеја на Калемегдану.
Треба то нечим квалитетно и попунити.

Добра ствар је што испред има доста простора за возила, а има и део са надстрешницом.



Mozda je neko procitao ovo http://www.mycity-military.com/Blog/Zasto-ne-bi-smo-imali-i-muzej-vojnih-vozila_4.html
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #46 on: October 30, 2014, 08:55:57 pm »

Kasrana Bubanjski heroji je prodata američkom investitoru "Clean Earth capital". I on ju je u duhu svog naziva "očistio". Ne znam da li je u potpunosti isplatio objekat ali je taj deo namenio za komercijalnu gradwu. Dakle, Vojni muzej se ne može širiti na tu stranu. Drugo, ova zgrada navodno namenjena za Vojni muzej ( tzv. inžinjerijska kasarna) uopšte nije veća od postojeće Vojnog muzeja na Kalemegdanu. Kada bi se sve ono sa spoljnih rovova Kalemegdana prenelo tu, dvorišni prostor bi bio zatrpan oruđima.

Verovatno se želelo tu preneti deo zbirke vojnog dela Muzeja vazduhoplovstva kako bi i Niš, kao mesto gde su počeci vojne avijacije u Srbiji, imao šta da pokaže. Osim toga, baš ta zgrada je jedna od prvih modernih vojnih kasarni (još u vreme izgradnje, mislim početkom 20.veka je imala parno grejanje), u njoj je u vreme Kraljevine Jugoslavije bila najveća inžinjeriska jedinica (1. pionirski puk) pa ima smisla da se tu prenese do zbirke koji se odnosi na inžinjeriju, ali deo koji se odnosi na Prvi svetski rat (Niš je ratna prestonica Srbije od 1914-1915).

Ideja nije loša. Da li će je realizovati pitanje je volje i pre svega para.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #47 on: October 30, 2014, 10:22:28 pm »

Drugo, ova zgrada navodno namenjena za Vojni muzej ( tzv. inžinjerijska kasarna) uopšte nije veća od postojeće Vojnog muzeja na Kalemegdanu. Kada bi se sve ono sa spoljnih rovova Kalemegdana prenelo tu, dvorišni prostor bi bio zatrpan oruđima.

Verovatno se želelo tu preneti deo zbirke vojnog dela Muzeja vazduhoplovstva kako bi i Niš, kao mesto gde su počeci vojne avijacije u Srbiji, imao šta da pokaže. Osim toga, baš ta zgrada je jedna od prvih modernih vojnih kasarni (još u vreme izgradnje, mislim početkom 20.veka je imala parno grejanje), u njoj je u vreme Kraljevine Jugoslavije bila najveća inžinjeriska jedinica (1. pionirski puk) pa ima smisla da se tu prenese do zbirke koji se odnosi na inžinjeriju, ali deo koji se odnosi na Prvi svetski rat (Niš je ratna prestonica Srbije od 1914-1915).
Џумба,
колико ме служи памћење и мерење у ГуглЕрту ниси добро проценио димензије.
Сама зграда касарне је неколико пута већа по квадратури од зграде војног музеја.

Што се тиче спољашњег простора у касарни Филип Кљајић, и он је драматично већи.
Треба имати на уму да се само на западној ивици касарне налазе надстрешнице и да је тај простор отприлике величине оног на Калемегдану. Осим тога, ту је и писта, а рушењем зграда трпезарије и купатила (за које стварно не знам чему би могле да служе) би се спојила оба простора у целину. Ту је и шумарак око зграда, где такође могу да се поставе експонати.
Мислим да та касарна има 2-3 пута више простора и споља и изнутра од војног музеја у Београду. Зато у њу могу да ставе стварно пуно експоната, бојим се више него што може да се обезбеди.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #48 on: October 31, 2014, 09:06:50 am »

Mislim da bi od sredstava kojih još ima po Srbiji, mogla da se napravi odlična zbirka. Pitanje je kasnijeg održavanja
odnosno plaćanja za održavanje i postojanje muzeja, jer sam skoro siguran da se ovakva ustanova nemože izdržavati
na osnovu svojih prihoda od prodaje karata, suvenira i slično. Sigurno da bi ovo trebalo da podrži i ovako siromašna
(materjialno i nažalost duhovno) država.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #49 on: October 31, 2014, 11:45:04 am »

Što se tiče rastavnih eksponata, ima jih dovoljno za odličnu zbirku. Jedan od uvaženih članova dok je bio na poziciji, aktivirao se pa je pokupljao eksponate koji su bili prepušteni propadanju, i smestio jih na jedno mesto. Tako da ima dobra i zanimljiva zbirka eksponata.

Što se tiče financiranja, može se ogledati Muzej u Pivki, koji ima malo zaleđe potencialnih posetitelja (nije pored velikog grada) ali ipak uspeva da se održi i širi svoju zbirku. I pored osnovne delatnosti muzeja ima i dosta porednih aktivnosti da privuče goste (trenutna Martinova ponuda)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #50 on: October 31, 2014, 08:31:47 pm »

Vatrha@ Да управу си што се спољног простора тиче. Када би се срушили помоћни објекти било би прилично места. Када је сама зграда у питању баш и нисам сигуран да је много већа. Ако се мери по дужини вододелнице крова дужа је за око 20%. Када је у питању функционалност самог простора онда сигурно није јер је овај у постојећем Војном музеју већ преуређен, а оно је само обична касарна. Морало би се прилично мењати у унутрашњости простора да би било више, а и ако би било више. Такође, постојећи Војни музеј има депое, што у приземљу и подруму самог музеја, што у капонирима тврђаве, док тога у Нишу нема нити може бити. Како сам живео у том крају знам да се подруми после сваке кише пуне водом. На Калемегдану то није случја (или је мање могуће јер су "на брду"). Но у сваком случају то може бити одличан одељак Војниг музеја са неком тематском збирком.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #51 on: October 31, 2014, 10:18:49 pm »


 Popuna? Pa mojim ocima gledam kako trunu eksponati u Kacarevu....Dusa da pukne. Ima se sa cime popuniti nije problem...ali treba se uloziti para.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #52 on: November 01, 2014, 07:21:25 pm »

Posto sam ovdje boravio neko vrijeme napisati cu nesto, ne nuzno relevantno.

Sama zgrada da bi se pretvorila u muzej trazila bi zbilja velike preinake, recimo po pricama prvi kat su nekada bile konjusnice.
Ogromni visoki prostori, nema grijanja a instalacije dosta dotrajale.

Mozda bi se dalo samo jedan dio iskoristiti za muzej a u ostale djelove useliti neke druge kulturne institucije.

Sta se tice podruma, zgrada ih ima, prvi kat je podignut od nivoa zemlje metar ili vise a ispod su nekakvi prostori.

Pista je ogromna i na nju bi se dalo smjestiti dosta toga i bez rusenja onih objekata, mozda bi se dao tamo urediti neki ugostiteljski objekt ali ona nadstresnica koju je vathra spomenuo je krs i od nje nikakve koristi.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #53 on: November 02, 2014, 05:04:12 pm »

Quote
recimo po pricama prvi kat su nekada bile konjusnice.

To na primer nije tačno. Čak i konji koje su imali svi oficiri držani su izvan kasarne, koliko se sećam očeve priče u Niškoj tvrđavi (koja je u to vreme bila vojni objekat).
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #54 on: November 02, 2014, 05:10:58 pm »

Izvinite, Tihi... ako gledate eksponate u Kačarevu, da li biste ih i mogli slikati? Cheesy

Na temu, eto, ako bi ta orudja i oružja smestili tamo, eto celog muzeja.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #55 on: November 02, 2014, 05:42:28 pm »

Ovo za konje je pricao neko od oficira, spavaona gdje sam ja bio primala je kompletan vod i sa nama su spavali borci sta su radili po kancelarijama cete i bilo je jos mjesta. Zbilja veliki prostor.
To je sa ljeve strane kad se stoji na pisti, dok sa desne strane su bili normalni prostori, tamo sam spavao jedan tjedan dok sam bio na strazi.
Evo listam po netu i vidim da je jedno vrijeme bila bolnica.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #56 on: November 02, 2014, 05:52:12 pm »

Evo par slika iz te kasrane 30-tih godina prošlog veka a koje sam nasledio od oca. Već sam ih posatvio negde, ali nema veze:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Moj otac, u to vreme podnarednik, je treće s leva, sa skupljenim rukama napred

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovde je moj otac sa grupom vojnika kao narednik (1938. godine)

Slika je bilo više, ali je otac originale dao komandi kasarne "Filip Kljajić" za spomen sobu, a kopije koje dobio negde su zaturene.


* 1.pionirski puk IMG_0009.jpg (126.58 KB, 1008x684 - viewed 91 times.)

* 1.pionirski puk IMG_0008.jpg (100.21 KB, 1016x764 - viewed 73 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #57 on: November 02, 2014, 06:01:12 pm »

Bravo, hvala dzumba, evo na prvoj fotki se vide neki prostori ispod prvog kata.
Nikad nisam bio dolje ali mislim da je bilo nesto, valjda podrumi.

Evo sam otisao na GE da nadjem slicicu, vide se ljepo ovi otvori.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I mali ot. slicica kupaone i kantine, znao sam da je tu negdje, ja sam u sjecanju imao neku trafiku ali nije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Netko postavio slicice na GE, hvala.

poz.


* 86772974.jpg (241.64 KB, 1024x768 - viewed 69 times.)

* 69067070.jpg (303.27 KB, 1024x768 - viewed 83 times.)

* 69067244.jpg (222.68 KB, 1024x768 - viewed 72 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #58 on: November 02, 2014, 06:36:08 pm »

Prelijepa zgrada. Vjerujem da će joj se pronaći primjerena namjena. Muzej, knjižnica, studentski prostor. Mnogi gradovi bi rado vidjeli u svojoj sredini takvu građevinu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #59 on: November 02, 2014, 07:17:11 pm »

Da, to je vrlo lepa zgrada i mislim da je pod nekom zaštitom. Na njoj dominiraju prozori kojih zaista ima dosta. Kako je moj otac govorio postojalo je uverenje da ima 365 prozora (što naravno nije tačno).

Na spoljnoj fasadi su u gipsani reljefi sa grbovima inžinjerije i ne znam čega još:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image00001.jpg (442.14 KB, 1355x900 - viewed 69 times.)

* Image00003.jpg (470.29 KB, 1355x900 - viewed 70 times.)

* Image00006.jpg (487.52 KB, 1355x900 - viewed 78 times.)

* Image00002.jpg (491.17 KB, 1355x900 - viewed 69 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.