PALUBA
April 19, 2024, 11:25:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Panzerschreck  (Read 5324 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 18, 2009, 12:54:42 pm »

Panceršrek (Nem: Panzerschreck – teror za tenkove) bilo je popularno ime za protivtenkovsku raketnu pušku (Racketenpanzerbuchse ili skraćeno RPzB) kalibra 88 mm, za višekratnu upotrebu, koja je proizvedena u Nemačkoj tokom Drugog svetskog rata.

Bila je namenjena pešadiji kako bi se povećala njena sposobnost da samostalno napada i uništava protivnička oklopna vozila. Pešadinac je najčešće dejstvovao iz ležećeg ili klečećeg položaja sa bacačem oslonjenim na rame. Panceršrek je ispaljivao granatu na raketni pogon, sa krilatim stabiliztorom i kumulativnim punjenjem. Napravljen je u mnogo manjem broju nego što je to bio slučaj sa Pancerfaustom koji je bio predviđen za jednokratnu upotrebu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada su Nemci zarobili američki raketni bacač M1A1 «Bazuka» u Africi, odmah su uočili prednosti ovog oružja u odnosu na protivoklopne puške koje su se tada nalazile u naoružanju Nemačke vojske zbog čega je ovo oružje poslato na ispitivanje u Nemačku. Bazuka nije bila ništa više od obične čelične cevi zbog čega je bila veoma pogodna za masovnu proizvodnju. Mogla se koristiti višekratno (za razliku od Pancerfausta koji je bio predviđen za jednokratnu upotrebu). Kao razultat nemačkih ispitivanja, nastao je Panceršrek, koji je bio jači od američke Bazuke i koji je imao efektivni domet od oko 150 m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prva verzija imala je oznaku RPzB 43, bila je dugačka 164 cm i teška 9.25 kg. U oktobru 1943. god. zamenjena je modelom RPzB 54 koji je bio opremljen štitnikom koji je štitio operatera od raketnog mlaza koji je nastajao prilikom opaljenja. Zatim je usledio model RPzB 54/1 sa poboljšanim raketnim punjenjem, kraćom cevi i povećanim dometom koji je iznosio oko 180 m.

Prilikom opaljenja RPzB je stvarao puno dima sa obe strane oružja. Zbog toka su ga nemački vojnici prozvali Ofenror (na nemačkom: Ofenrohr – čunak). To je takođe značilo da je Panceršrek odmah nakon opaljenja odavao svoj položaj i izlagao operatera opasnosti da bude pogođen. Zbog toga je operater odmah nakon otvaranja vatre bio prinuđen da promeni položaj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Panceršrek je bio veoma efikasno oružje. Prvi modeli Bazuke imali su problem da probiju oklop nemačkih tenkova, a naročito oklop nemačkih tenkova tipa Tigar, čija je najveća debljina iznosila 100 mm. U poređenju sa Bazukom, Panceršrek je bio znatno moćniji jer je mogao da probije oklop čija je debljina bila veća od 200 mm. Jedan hitac je obično bio dovoljan da uništi bilo koje savezničko oklopno vozilo. U rukama dobro obučenih vojnika, Panceršrek je postajao zaista smrtonosno oružje zbog čega su posade savezničkih oklopnih vozila bile prinuđene da na svoja vozila stavljaju, dodatnu, improvizovanu zaštitu u vidu oklopnih ploča, balvana, vreća sa peskom, žičane mreže i dr.

Tehnički podatci

Tip: Protiv - tenkovski raketni lanser
Zemlja porekla: Nemačka

Istorija
U službi: 1943–1945
Korisnici: Nemačka, Finska

Istorija prizvodnje
Brpj proizvedenih primeraka: 289,151
Varijante: RPzB 43, RPzB 54, RPzB 54/1

Specifikacija
Težina:   11 kg prazan (RPzB 54)
Dužina:   164 cm

Kalibar:   88 mm
Efektivni domet:   150 m (RPzB 54)

Izvor: Wikipedia, Geocities


* 1.jpg (42.56 KB, 640x480 - viewed 316 times.)

* 2.jpg (36.43 KB, 640x480 - viewed 301 times.)

* 3.jpg (60.46 KB, 450x338 - viewed 271 times.)

* 4.jpg (23.91 KB, 376x276 - viewed 259 times.)

* 5.jpg (47.52 KB, 640x428 - viewed 277 times.)

* 6.jpg (42.52 KB, 640x424 - viewed 134 times.)

* 7.jpg (65.11 KB, 640x426 - viewed 142 times.)
« Last Edit: July 24, 2010, 02:55:59 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: April 18, 2009, 01:01:56 pm »

Panceršrek - „Tenkovski teror” je pravljen u fabrici „Adidas”

18/04/2009
„Panceršrek” („tenkovski teror”) bilo je izuzetno efikasno oružje koje je užasavalo posade savezničkih tenkova, a proizvodilo se u istoj fabrici iz koje su samo osam godina ranije izašle Ovensove sprinterice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je nekad ubijalo

Čuvene sprinterice Džesija Ovensa i užasavajuće nemačke bazuke iz Drugog svetskog rata imale su zajedničkog proizvođača, otkrio je nedavno „Špigl” i objavio zanimljivu priču o pretečama „Adidasa” i „Pume”.

Tokom Drugog svetskog rata velike i male industrije širom Nemačke postale su deo Hitlerove ogromne ratne mašinerije. Ova promena uticala je čak i na preteče legendi u proizvodnji sportske obuće – „Adidas” i „Pumu”, koji su, verovali ili ne, proizvodili nemačku verziju bazuke.

Istorija braće Dasler, koji su u Nacionalsocijalističku partiju ušli 1933, ne bi bila kompletna da se ne pomene onaj deo koji se odnosi na Drugi svetski rat. Godine 1944. iznenada se pojavilo oružje koje je uništavalo tenkove saveznika. Krivac za ovo bio je najnoviji antitenkovski raketni lanser nazvan „panceršrek” („tenkovski teror”).

Reč je bila o tome da je nemačka armija „panceršrek” braće Dasler konstruisala po ugledu na američku bazuku: čelična cev koja se ispaljuje sa ramena, težine 9,3 kilograma, dužine 164 centimetra, dometa do 180 metara. Raketa ispaljena iz „panceršreka” mogla je da probije čelični oklop debljine 20 centimetara.

„Konstrukcija ’panceršreka’ bila je toliko jednostavna da su, uz malo prakse, čak i nekvalifikovani radnici gotovo bez ikakvih problema mogli da ih proizvode”, kaže jedan bivši radnik.

Ova malo poznata ekskurzija dvojice čuvenih proizvođača patika u ratnu industriju nije bila izolovan slučaj. Hitlerov režim koristio je mnoge male i kompanije srednje veličine za proizvodnju vojne opreme i naoružanja.

„Za ’totalni rat’ koji je Gebels proglasio početkom 1943. nacistima je bila potrebna ekonomija totalnog rata”, objašnjava Luc Budras, istoričar biznisa na univerzitetu Bohum.

Slične stvari događale su se širom zemlje pa je nemačka industrija sve više ličila na jednu veliku vojnu mašineriju. Tekstilna fabrika „Hugo Bos”, na primer, takođe je bila dobavljač vojske. Od kraja 1944, umesto odela i kožnih jakni, radnici u halama budućeg cara mode proizvodili su kuglične ležajeve. Nemački avio-prevoznik „Lufthanza” proizvodio je radarsku opremu za „Luftvafe”, nemačko ratno vazduhoplovstvo, dok su fabrike nameštaja izrađivale delove borbenih aviona, kao što je to bio „hajnkel He-162”, jedan od prvih vojnih aviona u svetu. S obzirom na to da metala nije bilo dovoljno, ovaj avion prvobitno je pravljen od drveta.

Na frontu su nemački vojnici s nestrpljenjem iščekivali oružje Daslerovih. Uprkos izuzetno jednostavnom dizajnu, bilo je krajnje efikasno.

„Kada je reč o protivtenkovskoj odbrani, ’panceršrek’ je bio kvantni skok za pešadiju”, objašnjava Kristijan Hartman, vojni istoričar na minhenskom Institutu za savremenu istoriju. „Bilo je to prvo oružje koje su pripadnici nemačke pešadije koji su se sami borili mogli da koriste za uništavanje tenkova sa udaljenosti.”

S obzirom na to da su saveznici brzo napredovali i da su bili krajnje superiorni i brojčano, nacisti su sve više isticali da svako može da savlada tenk koristeći isključivo „panceršrek”, ili njegovog malog brata za jednokratnu upotrebu „pancerfausta” („tenkovska pesnica”).

Kratka karijera Daslerovih kao proizvođača naoružanja gotovo da je dovela do njihovog kraha. U aprilu 1945, kada su Amerikanci umarširali u Hercogenaurah, američki tenkovi su se zaustavili ispred fabrike. Vojnici su i dalje raspravljali o tome da li da sruše zgradu kada je Adijeva žena Kete izašla i šarmantno ih ubedila da su kompanija i njeni radnici zainteresovani samo za proizvodnju sportske obuće.

Štaviše, ne samo da je fabrika sačuvana, već se pokazalo da su okupacione snage bile pravi blagoslov za proizvođače. Američko ratno vazduhoplovstvo stacioniralo se u nekadašnjoj vojnoj bazi u Hercogenaurahu. Kada su Amerikanci, ludi za sportom, otkrili da su braća Dasler proizvela sprinterice u kojima je trčao Džesi Ovens, počeli su da kupuju sve proizvode ove kompanije. Uskoro su usledile ogromne porudžbine sportske obuće za košarku i bejzbol (i hokej) i tako podstakle proizvodnju kompanije koja je bivala uspešna i postala poznata i cenjena u celom svetu.

Mračno poglavlje vezano za proizvođača ratnog naoružanja ubrzo je zaboravljeno u kompanijama koje su nastale – „Adidasu” i „Pumi”. Danas su obe firme korporacije u vlasništvu investitora iz celog sveta.

U mirnom Hercogenaurahu, ipak, ostalo je zaveštanje koje će se još dugi niz godina pamtiti – i videti - u vidu cevi koje su po celom mestu postavljene kao slivnici, oluci i stubovi za ograde, umesto originalno smišljenih opakih „panceršrekova” koji su bili strah i trepet za savezničke tenkove.

Izvor: Politika


* 800pxm.jpg (41.98 KB, 640x234 - viewed 160 times.)
« Last Edit: July 23, 2010, 07:13:03 pm by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: May 13, 2012, 01:11:32 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/o9elpbW4c18?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: May 02, 2013, 09:13:03 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* panzerschreck bren carrier.jpg (245.45 KB, 845x599 - viewed 143 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: May 02, 2013, 09:24:06 pm »

Mnogo detalja
http://www.bergflak.com/psindex.html
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #5 on: May 02, 2013, 10:00:19 pm »

Koji je guseničar na prethodnoj slici? Bren carrier?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: May 02, 2013, 10:21:15 pm »

Jeste Bren.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #7 on: May 02, 2013, 10:55:37 pm »

Piše mi ispod slike    Grin

Ima li nekih informacija o upotrebi Panzerschrecka posle DSR?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.