Aerodrom Zemun

<< < (5/12) > >>

dzumba:
Колико сам приметио чувена кафана "Наша крила" не ради. Има још појединих елемената старог аеродорма који су у функцији. Можда се сетим па једном одем и то фотографишем. Један наш врло активни члан и ради у новом пословном центру (Airport City) који је изграђен на простору бившег аеродорма, па би и он, ако ово прочитао, могао нешто да слика са прозора канцеларије.

markobe:
Vrlo lijep i zanimljiv tekst kolega kosta. Svaka čast. Ja bih imao samo jedan "ispravak krivog navoda" ili kako to već ekipa u Saboru voli reći.  ;) Naime, u dijelu teksta Vam se potkrala greška :

Quote

...a kada je 1962g JAT kupio prvi avion Karavela,nazvana Santa Marija , ona je 12. juna 1962g,sletela na ovaj aerodrom.
JAT-u je prva Karavela isporučena 1963. Kao i većina JAT-ovih SE-210 i ona je imala ime - "Dubrovnik". Avion koji vi spominjete je postojao, no ne radi se o JAT-ovoj SE-210, već o prototipu Karavele serije VII sa GE motorima (umjesto RR Avon motora koje su imale ranije verzije aviona).

Tokom 1962 je "Santa Maria" odletjela nekoliko promotivnih turneja, pa je očito u sklopu jedne od njih i sletjela na Zemunski aerodrom 12.06.1962.

Slika "Santa Marie" sa jos ponekim podatkom se može vidjeti ovdje : 

http://www.airliners.net/photo/Sud-Aviation/Sud-SE-210-Caravelle/1372890/M/

vathra:
Quote from: dzumba on March 08, 2013, 09:47:53 pm

Колико сам приметио чувена кафана "Наша крила" не ради. Има још појединих елемената старог аеродорма који су у функцији. Можда се сетим па једном одем и то фотографишем. Један наш врло активни члан и ради у новом пословном центру (Airport City) који је изграђен на простору бившег аеродорма, па би и он, ако ово прочитао, могао нешто да слика са прозора канцеларије.
Ко је тај "врло активни" члан ;)

Од старог аеродрома мислим да је остао само онај хангар. Прошао сам целом околином, и нема шта да се види - све је нова градња, нема никаквих трагова старе градње. Тешко ће и да се види, јер мислим да је доста песка насуто - до хангара се данас силази степеницама са једне стране. Погледаћу колико је насуто са које стране.

Скоро је грађено доста у околини, али нисам видео да су негде наишли на остатке бетонске писте. Велик је слој песка ту насут.

Иначе сад имам поглед на хангар, али није баш неки. До скоро сам гледао на другу страну, ка згради која се прави (West 65), што је било врло занимљиво. Једино ми није јасно на новој згради што имају велике прозоре, а поглед је један од најгорих на Новом Београду - запуштене пољане, фавеле, пруга, недовршене зграде које годинама стоје, неке грађ. фирме и хангар који вади просек.

----

Има одлична слика савезничког бомбардовања аеродрома на фолд3 сајту. Сад не могу да је скинем па коме се жури мислим да је овде негде:
http://www.fold3.com/browse.php#251|hbSH1CZcRdyfhUm0FlQ69XlIQT95pAnrkUMzSQhOtnrlLaNeV

dzumba:
Она зграда "Југодрава" је такође део бившег војног дела аеродорма. Служила је за смештај војске, односно подофицира.

kosta1961:
O ovom aerodormu nema puno podataka u knjigama,svi ga samo pominju.Tako ,dok sam tražio nešto drugo pojavi se po neki podatak i o njemu.Nešto više ima u knjizi Čedomira Krunića Civilno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije,onaj deo pre rata.Posle rata o njemu nema ništa.Čak i u knjigama o Novom Beogradu ,gde se pominje i selo Bežanija,o njemu ima malo podataka.
Ako nekog zanimaju detalji,gde su te antene elektronskih uredjaja na aerodromu?Postoji jedan deo na Bežaniskoj kosi koji starosedeoci zovu radio stanica,da li to ima veze sa aerodromom?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ova slika je navodno nastala 1941g na Beograskom aerodromu,u pozadini se vidi konstrukcija neke antene.

Nejasno je i koliko je razrušen u bombardovanju 1941g,šta je srušeno za vreme savezničkog bombardovanja 1944g,i šta je ostalo posle Nemaca.Pista je navodno minirana,ali da li je razrušena?
Koji su hangari pravljeni posle rata,meni nije jasno kako je ostao samo jedan deo Milankovićevog .Ako gledate slike koje su napravili saveznici,gde je taj hangar?
Ima još puno nedoumica oko ovog aerodroma koje verovatno može da razreši samo muzej Vazduhoplovstva.

Dobro je da je markobe primetio da sam napravio grešku!Ako još neko misli da sam pogrešio ili lupio neku glupost,neka me ispravi.

Što se tiče šta sve može da se vidi od ostataka,mislim da je vidljiv deo piste.Na raskrsnici  ulica Omladinskih Brigada i Militina Milankovića(Treći Bulevar),je bila hala jedne gradjevinske firme,koja je srušena.Ona je navodno izgradjena baš na ostacima piste.Sada je uklonjena,pa se može videti beton na kojem je bila.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page