PALUBA
March 28, 2024, 04:21:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vanbrodski motori TOMOS  (Read 150540 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« on: February 14, 2012, 05:34:35 pm »

Čini mi se, da nigdje na palubi nije diskutovano o njima. A kao Tomosovi mopedi, i brodski motori su bili svuda širom SFRJ, pa ne ne bi bilo loše da ko ima iskustva, stare slike, literaturu isl. da pridoda nešto na ovu temu.

 Pokrenuo sam ovaj topik zbog toga jer me najviše interesira upotreba vanbrodskih motora u JRM. Naime, iako sam započeo moju karieru u toj legendarnoj fabrici, i to baš u razvoju motora (samo za mopede, brodskih motora više nismo radili), nisam znao da nije ostalo samo kod prototipa u tipičnoj SMB boji, kojeg sam vidjao svakog dana izloženog na putu prema mojoj kancelariji. Bio je to najveći Tomosov vanbrodski motor sa 40 KS. Zna neko nešto o upotrebi u JRM ?

 Danas sam sretnuo inženjera, koji je radio baš na ovim motorima u davnim vremenima, kad je Tomos bio na vrhuncu i malo sam pričao s njim. Pitao sam ga zašto zapravo je Tomos prestao negde u 90-im s proizvodnjom brodskih motora ali i on mi je rekao, da mu to nikad nije bilo jasno, znalo se samo, da je rukovodstvo donijelo takvu odluku. Ali možda je bila konkurencija ipak prejaka i nije se stiglo parirati, ne znam ali šteta. Tih dvotaktnih motora u nekoliko varianti (snaga motora) bilo je dosta po cijeloj SFRJ a i u inozemstvu i koliko znam, bili so robusni, pouzdani i jednostavni za održavanje. Samo usput: 1997 sam bio službeno za Tomos u velikoj Njemačkoj tvornici Sachs i prilikom posjete ljevaone, pitao me direktor, dali mu mogu slati prospekte tih motora, jer hoće da kupi Tomos. Sad, možda i zbog što bi bio jeftin ali ipak mislim, da su ti motori bili na dobrom glasu. A meni nezgodno, da bih rekao čovjeku kako je kod nas donjeta već pre više godina odluka, da se to neće više proizvoditi.

 Inače JRM osim 40-tke, upotrebljavala je - čini mi se - i 18-icu (18 KS) ili neku variantu zvanu 18+.  Tomos 18 imali su u civilstvu za gumenjake i glisere i dobro su išli. Više upotrebljavan je bio Tomos 4, za male čamce za turizam i amaterski ribolov. Elanov čamac "pasara" i T4, klasika.
  Za T40 je bila zainteresovana i Egipatska vojska. Ali nije došlo do posla. T40 je imao veću snagu i manju potrošnju nego primerljiv Johnson, i zato je bio interesantan.

Ne znam tačno kad ali verovatno je proizvodnja vanbrodskih motora prestala 1990-te, kad je tvornica išla u stečaj. Ja sam došao raditi 1994. U najboljim godinama Tomos je imao 2.800 radnika a kad sam ja 1997 otišao, čini mi se samo nekih 400. Nekad su imali jaki institut i razvoj, bilo je puno znanja i svašta su znali napraviti, iako  sve nije išlo u serijsku proizvodnju. Kad sam ja radio u razvoju, to nije više bilo kao nekad, radili smo više "male stvari", a imao sam priliku vidjeti prototip 175ccm motocikla iz dana slave (koji takodjer nije išao u seriju), verujte divota, i danas mi se svidja. Inače koliko ja znam, sve šta je Tomos napravio, to je neuništivo, znam za žage, pumpe, motore, mopede koje rade bez nekih ozbiljnih problema po više decenija. Pa ti kupi sad modernu hi-tech mašinu, pa ti ne izdrži skoro 5 godina, da ne crkne.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: February 14, 2012, 05:48:07 pm »

T18 se upotrebljavao u inzinjeriji najmanje do 2001 a mozda i kasnije. Dosta cesto sam na njemu drzao pocetnu obuku za rukovaoce ali je ipak slab z desantne aluminijumske camce. Paralelno sa T18 su korisceni i Johnson 40.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: February 14, 2012, 05:51:21 pm »

Mi smo u 17.Br.TČ imali vanbrodske motore za upotrebu na čamcima, koje smo mogli uzeti kada smo išli na neke vožnje. Koliko se sječam bila su dva motora Tomos4 u svakom divizionu po jedan.  
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3 on: February 14, 2012, 06:11:09 pm »


 Ja sam za 224 u maju 1989 pred polazak u BG zadužio novu T-4 sa kopčom. Odmah sam kopču po uključenju hoda napred, skinuo i tako je i razdužena penta. Samo im je elektronika paljenja bila jako loša. Bolje je bilo sa klasičnim paljenjem.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: February 14, 2012, 06:18:43 pm »

Jedna stara reklama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* tomos.jpg (152.54 KB, 884x1200 - viewed 1756 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5 on: February 14, 2012, 06:29:46 pm »


 To je novija reklama. Sećate se da su ranije serije motora imale bele poklopce. Crvenim slovima je pisala firma i snaga.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6 on: February 14, 2012, 06:52:33 pm »

Imamo i ove dvije  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tomos1.jpg (172.37 KB, 889x1200 - viewed 1308 times.)

* tomos2.jpg (187.61 KB, 883x1200 - viewed 1009 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: February 14, 2012, 06:59:09 pm »

I još poneki TT podatak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* tomos3.jpg (138.01 KB, 893x1200 - viewed 1499 times.)

* tomos4.jpg (275.06 KB, 876x1200 - viewed 1169 times.)

* tomos5.jpg (187.39 KB, 900x1193 - viewed 1718 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #8 on: February 14, 2012, 07:00:34 pm »

Jedna stara reklama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.

Ovo je zadnja generacija tih motora.

   Napravljen je bio i prototip dvotaktnog sa ventilima umesto kanala. Trebao bi sad da bude u tehničkom muzeju u Bistri.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: February 14, 2012, 07:05:38 pm »

Nadao sam se, da imaš pokoju sliku iz prve ruke, Galeb... Wink
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #10 on: February 14, 2012, 07:26:16 pm »

Nadao sam se, da imaš pokoju sliku iz prve ruke, Galeb... Wink

Eeee, dobro si to rekao ali nemam ništa, tad se mi nije činilo interesantno slikat onu SMB 40-tku. Mislim, da nisam ni onog 175ccm motocikla slikao, imali smo ga u jednoj garaži uff, inače u Bistri je sad. Tomos forever, ko je nekad tamo radio ne zaboravlja ga...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: February 14, 2012, 07:28:04 pm »

Zvuči poznato. Ja nemam nijednu moju sliku od 14 do 24 godine...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #12 on: February 14, 2012, 07:30:25 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tomos_4_aussenborder.jpeg (34.06 KB, 480x640 - viewed 1783 times.)

* Motorblock.jpg (14.82 KB, 400x300 - viewed 4778 times.)
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #13 on: February 14, 2012, 07:48:41 pm »

Galeb, gdje su bile najlepše APN-4?

Inače, Tomos 4 u JRM se upotrebljavao u svrhe preživljavanja, to jest bacanja vrša, polaganja parangala i panulanje. Nekada se njime dovezla hitna pomoč za oficire (i porez za mornare) u tečnom koncentriranom obliku (iznad 50 %vol) i u pakovanju po dvadeset. To se znalo događati, kada brod nije imao izravno kontakta preko siza sa civilizacijo.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #14 on: February 14, 2012, 08:32:27 pm »

Galeb, gdje su bile najlepše APN-4?

  To misliš na Pomorskoj školi u Piranu ? Na Srednoj školi metalne struke u Kopru ih je takodjer dosta bilo. Onda sam ja došao jednog dana sa jednosjedim crvenim A3 sa pedalima,  od starog i još s košarom za spizu pozadi pa se me skoro izbacili iz škole - oni koje su APN-e vozili, hehe. Ali ipak svi su me pitali otkud metalne feltne koje su retkost bile ali ovaj A3 ih je imao.

 Inače imam i sad Colibri (A5) godište 1989, >made in Tomos, Jugoslavija<, lijep metalno siv i plavi. Posle svih ovih godina ide još ko grom, bez nikakvih problema (vozim ga sad samo katkad u ljeto). Ne bih mjenjao za ništa drugo....Tomos mi je u krvi, a neću zaboravit ni fiću ni Y45 iako sad vozim bolja kola, nema veze, w uspomene iz SFRJ.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.