PALUBA
April 19, 2024, 02:52:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vanbrodski motori TOMOS  (Read 151225 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #75 on: December 17, 2012, 03:25:43 pm »

Da i mislio sam da je tako nešto u pitanju dosta firmi je radilo po tom principu, ja recimo imam i danas motornu pilu Tomos Husqvarna 61  Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #76 on: December 17, 2012, 03:47:13 pm »

E sad ne znam da li je starija bela kapa sa crvenim ili plavim slovima?


* Tomos 4.jpg (48.09 KB, 450x336 - viewed 241 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #77 on: December 17, 2012, 03:47:56 pm »

Holandska licenca.Pa smo je posle prerađivali.

A zar Penta nije bila švedska firma, koju je posle progutao Volvo??
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #78 on: December 17, 2012, 04:54:39 pm »

a od koje je to holandske firme tomos kupio licencu? pitam, jer apn-aca ima (je bilo) na tone u holandiji i oni misle cak da je to njihova domaca firma. moguce je da je i motor za camac izvozen u holandiju masovno zbog "moju malu trazim po kanalu".
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #79 on: December 17, 2012, 05:59:07 pm »

ljudi, nisam masinac, ali mislim da sam prilikom listanja nekih pravila za motore (motocikle) nalazio na dva podatka o KS.. jedan je bio po SAE, a drugi po nekom drugom standardi (DIN mozda, nisam siguran). moguce je da se KS razlicito definisala, cim se i u tim karakteristikama motocikala nalazila dva podatka. neka neki masinac proveri ovo, a ja cu da probam da nadjem ta uputstva.

SAE je Američki standard a DIN Nemački. Isti motor bi na papiru po SAE imao veču snagu, do razlike dolazi jer se po SAE meri bez ''periferije'' kao što je pumpa za vodu, alternator i šta ja znam šta sve, odprilike tako.

Nisam baš stručnjak za more, ali verovatno i tamo važe zakoni fizike, pa se otpor povečava kvadratom brzine, što znači da je 10 KS, samo malo brža od 4KS, pa opet zavisi i od propelera, itd... Zašto su pravili 10 i 18? Čamci imaju ograničenu snagu koju mogu podneti, a možda su i registracije bile u nekoj zemlji druge. Sigurno je bila neka ''politika'' i smisao.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #80 on: December 17, 2012, 06:19:44 pm »

a od koje je to holandske firme tomos kupio licencu? pitam, jer apn-aca ima (je bilo) na tone u holandiji i oni misle cak da je to njihova domaca firma. moguce je da je i motor za camac izvozen u holandiju masovno zbog "moju malu trazim po kanalu".

Tomos je imao svoju tvornicu u Nizozemskoj, nema nikakve licence, osim Puch za mopede u početku.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #81 on: December 17, 2012, 06:24:34 pm »

Holandska licenca.Pa smo je posle prerađivali.

Nije istina. Svi vanbrodski Tomosi su vlastiti proizvod, jedino kod starog Lama je osnova Puch mašina iz mopeda. Tomos je u Holandiji imao vlastitu tvornicu, jedan dio proizvodnje se radio tamo.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #82 on: December 17, 2012, 06:26:07 pm »

E sad ne znam da li je starija bela kapa sa crvenim ili plavim slovima?

Ovakva bijela četvorka sa uskim naljepnicama je starija. Koja plava slova ?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #83 on: December 17, 2012, 07:04:06 pm »

Kod nas je udomaćen naziv za ove vanbrodske motore "Penta" ,bilo koje marke, no viđao sam također i dosta većih brodskih motora baš original naziva "Volvo - Penta" to je vjerojatno preuzeto od toga pošto je Penta pretpostavljam bila pionir među tim vanbrodskim ili brodskim motorima , šta se tiče KS znam da je razlika u konjima kod automobila recimo negdje se mjeri direkt s radilice a negdje na kotačima gdje je manja naravno, pa možda je sličan princip i kod brodskih motora tipa mjerenje na propeli samoj?
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #84 on: December 17, 2012, 07:05:09 pm »

Holandska licenca.Pa smo je posle prerađivali.


Nije istina. Svi vanbrodski Tomosi su vlastiti proizvod, jedino kod starog Lama je osnova Puch mašina iz mopeda. Tomos je u Holandiji imao vlastitu tvornicu, jedan dio proizvodnje se radio tamo.

U Tomos NL,  u gradu Epe je bila (dali je još, ne znam) samo montaža i farbanje sklopova, koji su bili proizvedeni i poslati iz Kopra. NL je jedno od najboljih tržišta Tomosa. Mopedi su tamo išli za med i bili  cijenjeni.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #85 on: December 17, 2012, 08:43:14 pm »

E sad! piki je stavio prospekt s tomosom 4.8 gdje piše da ima 2.5 kw, tj. 3.4 ks..dok se u idućem postu navodi da tomos 4 ima 4 ks (a po kubikaži je slabiji nego 4.Cool što nije točno
laički ili jednostavnom probom na običnom čamcu ako probamo jednu yamahu 4 ks, a zatim tomosa 4 vidjet ćemo da je tomos daleko od 4 ks



I kod T 4 se u novijem prospektu, kojeg sam postavio poslije onoga za T 4.8, navodi snaga 2,2 KW (3 KS). U starom prospektu je snaga navedena u KS, a kasnije, krajem 70-ih, to se počelo deklarirati KW i od tada dalje se deklarira stvarna snaga na propeli. Ne vjerujem, da bi bila neka strašna razlika između T 4 -4.8 i Yamahe 4, barem ne na deplasmanskom plovilu, gdje brzina prvenstveno ovisi o dužini na vodenoj liniji. Tomos 4 ima i ako ima samo 3 KS na propeli, dosta veliku potisnu silu. Kako snaga igra malu ulogu kod deplasmanskih plovila - barem na mirnom moru- vidjelo se kod testa pasare sa kabinom (5m) Istranke (Kvarnerplastika) sa T 10 i T 4. Desetka je Istranku gurala samo slab čvor i pol brže nego četvorka. Yamaha 4 tu ne bi imala praktički nikakve izmerljive prednosti (0.1, 0.2 čvora ?).

probaj teglit s tomosom i yamahom
a što se tiče T4 i T10 razliku sam i sam probao na deplasmancu...i to u potrišnji
 
tomos bi 4 ks bi eventualno mogao izvuć s rezonantnom cijevi (probao Grin), ali sve u svemu 4 je oznaka za nešto treće T10,18 i 20 se već mogu pohvalit s brojem konja na oznaci
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #86 on: December 18, 2012, 09:48:28 am »

Tačno pomešao sam lončiće  laugh, TOMOS je u NL imao tzv. CKD proizvodnju mopeda i vanbrodskih motora.

Svugde sam tražio i ne mogu da nađem ali ipak mislim da su i vanbrodski motori bili prvobitno po licenci pa možda čak i Volvo-Penta.
I da su ti sa belom kapom i sitnim crvenim slovima bili indentični licenci.
Pominju se i neki sa plavom kapom?

Inače proizvodnja istih je zaustavljena jer su strogi ekološki propisi širom sveta proterali dvotaktne motore sa akvatorija a TOMOS nikada nije razvijao četvorotaktne motore sa ubrizgavanjem i katalizatorom pa nisu pronašli interes da ulažu u razvoj novih savremenih motora.Šteta kod nas bi se još dobro prodavali.

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #87 on: December 18, 2012, 10:59:51 am »

Neki kažu da se radilo o licenci britanskog Perkinsa?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #88 on: December 18, 2012, 11:08:23 am »

Čovek, kod koga sam bio ove godine na dopustu ima u garaži Yamaha sa 4 KS, ali na barci još uvek fura Tomosa 4. Ne menja dok ne crkne..

LPB
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #89 on: December 18, 2012, 11:24:07 am »

A sad nadjoh da je najverovatnije licenca Engleske firme "Ailsa Craig Engines " iz Londona.

Firma radila do 1972-ge.

Pašu svi delovi sa standardne 4-ke za nju pa se po net-u vlasnici savetuju da delove od 4-ke ugrađuju jer su pasent. 


* Alisa Craigh 4HP.jpg (15.54 KB, 360x480 - viewed 265 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.