PALUBA
March 28, 2024, 07:29:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vanbrodski motori TOMOS  (Read 150544 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #90 on: December 18, 2012, 11:27:56 am »

Ja isto vjerujem da se radi o licenci ,kako sam i rekao većina Jugoslavenske industrije iza 2. rata se zasnivala na tome prozvodilo se od igle do lokomotive što se kaže,svojevrsni procvat Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #91 on: December 18, 2012, 11:35:47 am »

A evo i linka za tehničko uputstvo za 4-ke na više SFRJ jezika.
Biće od koristi naručito za nove vlasnike starih 4-ki:

http://www.tomos-autousluga.hr/cms_products/files/2053_file.pdf

kao i linka za shemu T10/T18:

http://www.tomos-autousluga.hr/cms_products/files/2312_file.pdf
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #92 on: December 18, 2012, 11:44:12 am »

I još dve slike Alise Craigh 4HP


* Alisa Craig.jpg (14.97 KB, 225x300 - viewed 1131 times.)

* Alisa Craig unutra.jpg (51.77 KB, 320x240 - viewed 1182 times.)
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #93 on: December 18, 2012, 12:49:06 pm »

Ja isto vjerujem da se radi o licenci ,kako sam i rekao većina Jugoslavenske industrije iza 2. rata se zasnivala na tome prozvodilo se od igle do lokomotive što se kaže,svojevrsni procvat Smiley

Bila je saradnja sa Alisom Craig i njemačkim Koenigom, ali na način, da su  svoj program ove tvrtke popunjavale Tomosovim motorima, a ne obrnuto. Piše to na netu, kao i u knjigi Motorji iz Kopra. Recimo u primeru Koeniga, koji je T 18 ubacio u svoj program 1977 godine, a u YU se proizvodio od 1975 godine.T 18 je razvijen več 1972 godine, piše u spomenutoj knjigi.  Ako skineš poklopac Alise Craig ili Koeniga, piše Tomos, kao i na identifikaciskoj pločici. I upustva su od Tomos 4, na njemačkom i engleskom. Zašto ? Jer je to Tomos 4 sa drugčijim naljepnicama, a naljepnice su jedino što nije Tomos.  Još jednom, vanbrodski motori nisu licenčni, zašto je to tako teško vjerovati ? Ti motori su bili jedni od najuspešnijih proizvoda u YU, posebno Tomos 4, poznat po cijelom svijetu.
« Last Edit: December 18, 2012, 01:17:33 pm by Piki » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #94 on: December 18, 2012, 12:55:10 pm »

Eto sad vjerujem ,nije uopće problem proizvodnje no eto svi znamo lakše je kupit licencu nego sve početi iznova to znatno ubrzava sam proces, na to sam mislio ,no tim bolje da je kompletno YU proizvod i to veoma kvalitetan Wink
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #95 on: December 18, 2012, 02:10:01 pm »

Ti si verovatno u pravu zato što tako piše u izvorima koje si naveo.

Samo čudno je da je nešto što je radilo sa kraja 19-veka pa do 1972-ge godine imalo potrebu da uzima (prodaje) TOMOS.

Uglavnom sve što se proizvodilo u bivšoj SFRJ je bila modifikacija predhodnih licenci bilo u civilnoj bilo u vojnoj industriji.

Bili smo nekakva vrsta balkanskih Japanaca koji nisu imali svoj kompletan razvoj već su poboljšavali ionako dobra rešenja drugih.

Meni se jednom davno učinilo da sam pročitao da su za vanbrodske motore uzeli nečiju licencu.Da su uveli modifikacije kao i da su im čak i vlasnici licence zavideli na uspehu pa su počeli da ih prodaju i kod sebe.

Pošto nigde na net-u sad ne mogu da nadjem ni reč o tome ni na jednom jeziku biće da si 1000% u pravu.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #96 on: December 18, 2012, 02:27:09 pm »

Tačno, dok ne nadješ nešto na bazi česa bi argumentirao to što tvrdiš, ja sam u pravu, jer sam naveo izvore. Zar ti se ne čini čudno, da ne nadješ Alisu Craig 4, koja izgleda kao Tomos Lamo 06 k (koji ima poklopac kao rezervoar od mopeda Colibri)-njegovu sliku imaš u ovoj temi - kako u Tomosu kažu Kardelju prototip Lama iz 1958 godine ? I to ti kaže, da Tomos ne može biti Alisa Craig. Druga priča je Koenig. Imaš stranicu na internetu (dat ču tu link, ako želiš), gdje Koenig u svojoj brošuri piše, da uzima u svoj program Tomos motore. Zar misliš, da bi Koenig uzimao u svoj program nešto licenčno od Alise Craig, zašto onda nije uzeo direktno Alisu Craig, a ne Tomos ? To poslednje je moje razmišljanje, imaš za pročitati mnogo toga o istoriji Tomosa, posebno ako razumeš slovenački, npr. knjigu Motorji iz Kopra, koju je napisao Kustos Tehničnega muzeja iz Bistre iz Slovenije, na bazi tvorničke dokumentacije.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #97 on: December 18, 2012, 02:51:33 pm »

Za Koening mi je jasno.
Slovenački razumem dosta.
Pa ću da potražim knjigu.

Ne sumnjan ja u tvoja objašnjenja.Verovatno sam poodavno zapamtio nečiju pogrešnu argumentaciju u nekakvom tekstu.
Ako je izvorno TOMOS-ova tim još bolje.
4-ka mi je još kao klincu prirasla za srce i ponavljam još jednom grehota je što je nešto tako dobro,jeftino i pouzdano prestalo da se radi bar za područje bivše države dok god ne uđe u EU i ne pooštre se ekološki zahtevi.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #98 on: December 18, 2012, 02:59:18 pm »

Knjiga je rasprodata, ali srečom imamo ovde skeniranu, evo link:


http://www.tomos-riders.com/index.php?topic=15399.0
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #99 on: December 18, 2012, 08:11:27 pm »

Spolja ovaj poklopac veoma liči na Tomosov starije verzije. Proporcije su jednake, kao i otvor za hlađenje.
Logged
Piki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #100 on: December 18, 2012, 08:50:56 pm »

Spolja ovaj poklopac veoma liči na Tomosov starije verzije. Proporcije su jednake, kao i otvor za hlađenje.


Pa da, to je Tomos 4, pročitaj gore.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #101 on: December 18, 2012, 09:39:57 pm »

Ailsa Craig je inače ostrvce blizu ušća reke Clyde, u jugozapadnoj Škotskoj.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #102 on: December 20, 2012, 09:11:41 am »

Kažu veoma lepo i zanimljivo ostrvo.

Firma je osnovana u Škotskoj pa je kasnije prevedena u jedno mesto kraj Londona.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #103 on: December 20, 2012, 12:56:42 pm »

Čitam jutros "Primorske novice", veliki naslov "Tomosovi mopedi najvjerojatnije iz Turske"


Vir: Primorske novice
http://primorske.si/

"Tomosovi mopedi bodo po novem najbrž iz Turčije"
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #104 on: December 20, 2012, 07:50:35 pm »

Za Koening mi je jasno.
Slovenački razumem dosta.
Pa ću da potražim knjigu.

Ne sumnjan ja u tvoja objašnjenja.Verovatno sam poodavno zapamtio nečiju pogrešnu argumentaciju u nekakvom tekstu.
Ako je izvorno TOMOS-ova tim još bolje.
4-ka mi je još kao klincu prirasla za srce i ponavljam još jednom grehota je što je nešto tako dobro,jeftino i pouzdano prestalo da se radi bar za područje bivše države dok god ne uđe u EU i ne pooštre se ekološki zahtevi.

Valjda iole školovan čovek na osnovu opštih znanja može u priličnoj meri razumeti slovenački jezik. Mnogo je teže tečno govoriti i tačno pisati.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.