PALUBA
April 19, 2024, 05:55:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Aerodrom Nikola Tesla - Beograd  (Read 37405 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #45 on: August 14, 2020, 09:31:58 pm »

Ovo žuto što je označeno na karti - je li to umetnuta pista?
Logged
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #46 on: August 16, 2020, 01:02:55 pm »

Ne, to je hipotetička pista broj 2.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #47 on: September 03, 2020, 08:32:55 am »



Izgled unutrašnjosti Aerodroma "Nikola Tesla" nakon renoviranja


Ekipa B92.net obišla je radove na rekonstrukciji i proširenju beogradskog aerodroma i prva dobila priliku da vidi kako će nakon njih Aerodrom iznutra izgledati.

Dok ćemo na novu pistu i neke druge sadržaje o kojima ćete moći detaljnije da pročitate u posebnoj reportaži još morati da sačekamo, dve nove čekaonice za putnike koji se autobusom prevoze do aviona u završnoj su fazi.

Unutrašnjost je opremljena i uređena u skladu sa Vansijevom praksom, pa se tako aerodrom prestonice Srbije u tome neće razlikovati od bilo kog njihovog objekta širom sveta. Naime, u pitanju su karakteristične boje, materijali i sistem označavanja enterijera za sve vazdušne luke kojima ova kompanija upravlja.

"Verovatno će autobuske čekaonice biti spremne za dve nedelje", kazao je za B92.net Nikola Brus, izvršni direktor za tehniku i naš domaćin tokom obilaska aerodroma.

Prema njegovim rečima, dve dodatne čekaonice služiće za okupljanje putnika pred prevoz autobusima do udaljenih parking lokacija aviona.

Radovi na njima bili su malo produženi jer se radi u unutrašnjosti objekta gde se strogo poštuju mere zaštite od virusa kovid 19.

Gejtovi imaju svoje liftove i stepenice.

izvor


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* aerodrom 1.jpg (43.33 KB, 640x480 - viewed 38 times.)

* aerodrom.jpg (99.1 KB, 640x480 - viewed 38 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #48 on: September 06, 2020, 12:07:20 pm »



Širi se terminal, gradi se pista, niče još jedan sprat


Kompanija Belgrade Airport početkom godine počela je radove na modernizaciji i proširenju Aerodroma "Nikola Tesla". Sada su već uveliko odmakli i polako se stiče jasnija slika kako će sve izgledati kada bude gotovo.

Vansi erports planira da beogradski aerodrom opslužuje 15 miliona putnika godišnje do isteka koncesije 2043. godine, što objašnjava razmere ulaganja i radova na aerodromu prestonice Srbije. Naime, vrednost prve faze radova je viša od 12 milijardi dinara.

Ekipa B92.net imala je ekskluzivnu priliku da se upozna izbliza sa radovima u najvećoj srpskoj vazdušnoj luci, uz detaljna objašnjenja od strane Nikole Brusa, izvršnog direktora za tehniku kompanije Belgrade Airport.

Prema njegovim rečima, najveći deo radova biće završen za tri godine.

Trenutno se odvijaju radovi na proširenju terminala, izgradnji nove (umetnute) piste, dodatnim pozicijama za parkiranje aviona, novoj platformi za odleđivanje aviona, auto-parkingu i pristupnim putevima, a radovi na na novoj čekaonici za putnike su u završnoj fazi.


Proširenje putničkog terminala

Proširenje fingerskog hodnika C deo je prve faze projekta proširenja i rekonstrukcije putničkog terminala. Radovi su početi 4. marta a završetak se očekuje do kraja 2022. godine.

Prva faza podrazumeva dogradnju i rekonstrukciju terminala površine oko 27.000 kvadrata. Hodnik C će imati dodatnih osam izlaza za ukrcavanje u avione sa avio-mostovima, četiri izlaza za ukrcavanje putnika u udaljenim parking pozicijama, dodatni krovni koridor za dolazeće putnike i prostor čekaonice za ukrcavanje i zone za kretanje putnika koji odlaze.

Tako će dolazni i odlazni putnički saobraćaj biti razdvojeni.

"Prvi deo proširenja fingerskog hodnika C dug je 350 metara, tako da se postojeći više nego udvostručuje“, kaže Brus, i dodaje da će gradnja biti nastavljena po okončanju ove faze, krajem septembra 2021, dogradnjom dela dugog 160 metara, sa dodatna četiri izlaza za ukrcavanje u avione sa avio-mostovima. Za to je planirano da izgradnja traje godinu dana.

"Treći, najviši nivo, biće galerija pet metara široka, kao hodnik, potpuno u staklu“, kaže Brus, i dodaje da je cilj da fasada bude završena do kraja februara 2021, zajedno sa krovnim koridorom. Glavni cilj je da se preko zime radovi u unutrašnjosti nesmetanoodvijaju. Zgrada bi u septembru naredne godine trebalo da bude u potpunosti spremna za upotrebu.

Kako objašnjava, odatle će se pokretnim stepenicama stizati do zajedničke transfer zone, odakle će putnici moći da nastave do međusprata u slučaju presedanja ili da nastave dole, do najnižeg nivoa po prtljag, gde se putovanje završava.

Pregled obezbeđivanja će takođe biti centralizovan, i nalaziće se u centralnom delu terminala, čime će biti uklonjene postojeće kontrole ispred svake čekaonice.


Proširenje platformi za avione

Gradnja platforme E započeta je 14. aprila i obuhvata površinu od blizu 25.000 kvadratnih metara. Ovo proširenje omogućiće prihvat aviona na tri stajališta za avione raspona krila do 36 metara (kod C, najčešći tip aviona), čime će se značajno povećati kapacitet istovremenog parkiranja aviona.

"Platforma E biće završena do zime, negde u novembru“, kaže Brus.


Umetnuta pista

Osim redovnog održavanja, postojeća glavna pista nikad nije kompletno renovirana. Da se saobraćaj ne bi remetio tokom renoviranja glavne piste, gradi se nova, umetnuta pista dužine 3.500 metara (duža od postojeće 100 metara). Osim toga izgradiće se i nove rulne i manevarske zone.

Umetnuta pista će ostati u upotrebi nakon renoviranja postojeće kao rulna staza ili u slučaju nužde i doprineće povećanju operativnih kapaciteta aerodroma.

"Radovi na umetnutoj pisti trajaće još dve godine, delom i zato štoradovi moraju da se odvijaju fazno zbog neprekidnog odvijanja saobraćaja, dok će potom kompletno renoviranje postojeće glavne potrajati godinu dana", kaže Brus i objašnjava da će jednom kada obe budu operativne to pružiti dodatne mogućnosti aerodromu, poput prebacivanja saobraćaja na umetnutu pistu u slučaju nekih nepredviđenih događaja, kao i brže oslobađanje piste nakon sletanja aviona.

Kako naglašava, umetnuta pista bila je jedan od uslova koncesije koje je propisala država.


Parking za automobile

Izgrađen je nov i savremen parking na površini od 36.400 kvadrata kao priprema za budući porast saobraćaja na beogradskom aerodromu.

"Parking je gotov i spreman za upotrebu, ali nam nije potreban trenutno, zbog smanjenja saobraćaja usled pandemije", kaže Brus.

Parking ima preko hiljadu i po mesta, od čega 809 za putnike, 330 za zaposlene i 265 za rent-a-kar.

"Taksi vozila će čekati ovde pre nego što budu pozvana da dođu do terminala. Za njih ćemo postaviti kontejnere i sve što im bude potrebno", kaže Brus i napominje da će tu biti i perionica automobila.

"Ovde će biti 120 mesta za taksi vozila, a ispred terminala gde ih je sada 10, ubuduće će biti 35 mesta na dolaznom nivou, kao i novim mestima na nivou odlazaka", dodao je.

Prema njegovim rečima, svi radovi su završeni i čekaju se još samo administrativne procedure.

Kako ističe, taj parking će, budući da je najudaljeniji, biti i najjeftiniji, a od njega i do njega će posetioce aerodroma voziti autobusi.


Čekaonica za pristup udaljenim parking pozicijama

U prizemlju terminala A izgrađena je i oprema se čekaonica sa ukupno 130 mesta. Ima dva direktna izlaza na platformu i koristiće se za letove avionima parkiranim na udaljenim pozicijama.

Čekaonica je prilagođena svim kategorijama putnika (osobama sa smanjenom pokretljivošću, roditeljima s decom itd) a sedišta poseduju priključke za punjenje mobilnih uređaja i USB priključke, dok će na celom aerodromu biti dostupan bežični internet.

"Verovatno će čekaonice za pristup udaljenim parking pozicijama biti spremne za dve nedelje", kazao je za B92.net Nikola Brus, dodavši da ih zbog pada prometa uzrokovanog pandemijom verovatno neće koristiti još neko vreme.

Unutrašnjost je opremljena i uređena u skladu sa Vansijevom praksom, pa se tako aerodrom prestonice Srbije u tome neće razlikovati od bilo kog njihovog objekta širom sveta. Naime, u pitanju su karakteristične boje, materijali i sistem označavanja enterijera za sve vazdušne luke kojima ova kompanija upravlja.

Čekaonice za pristup udaljenim parking pozicijama imaju svoje liftove i stepenice.


Smanjenje uticaja na životnu sredinu

Naredne faze projekta podrazumevaju rad na ekološki održivom poslovanju uz smanjenje uticaja na životnu sredinu, pa je tako da se gradi novo postrojenje za proizvodnju toplotne i električne energije čime će se preći na ekološki efikasnije izvore energije (gas), kao i solarno postrojenje za električnu energiju.

Takođe aerodrom planira da nabavi električna vozila u budućem periodu, kazao nam je Nikola Brus.

Udaljeno parkiralište ima mogućnost punjenja električnih automobila.

Osim toga grade se i postrojenja za razdvajanje čvrstog otpada i tretman otpadnih voda koje su do sada neprečišćene išle u Savu.


Povratak putničkog saobraćaja na leto 2021.

"Niko ne može sa sigurnošću znati kako će se situacija s pandemijom razvijati, ali mi očekujemo povratak u nešto redovniji režim poslovanja na leto 2021. godine", kazao je Nikola Brus. "U narednim mesecima očekujemo postepeni rast saobraćaja, verovatno sa malim skokom u vreme božićnih praznika, ako virus ne bude napredovao, pa bi pravi restart mogao da se očekuje u u aprilu ili maju iduće godine, ukoliko dođe do poboljšanja zdravstvene situacije na svetskom i evropskom nivou", dodao je.


Poslovanje u uslovima pandemije

U prvoj polovini godine broj putnika na Aerodromu "Nikola Tesla" manji je za 61,4 odsto u odnosu na isti period lane (1.008.000 putnika u odnosu na 2.611.000). U ovom periodu broj komercijalnih letova iznosio je 15.452, što je 51,2 odsto manje u odnosu na prvu polovinu 2019. Broj putnika na aerodromu u drugom kvartalu 2020. (april-jun) smanjen je 94,6 odsto. (85.000 u odnosu na 1.577.000), dok je broj komercijalnih letova iznosio 3.090 (skoro 83 odsto manje u odnosu na lane).


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #49 on: October 08, 2020, 10:25:43 am »



Ministar se oglasio o otpuštanju na beogradskom aerodromu; otpremnine za one koji bi da odu


Ministar za rad Zoran Đorđević poručio je da Vlada garantuje poštovanje prava zaposlenih na aerodromu i neće dozvoliti njihovo kršenje.

Đorđević je to izjavio posle sastanka sa direktorom aerodroma Nikola Tesla Fransoa Berizoom i predstavnicima sindikata i radnika.

Kako je saopštilo Ministarstvo, poruka sastanka je da će Vlada nastaviti da se zalaže za unapređenje položaja radnika.

Đorđević je rekao da su prilikom davanja koncesije za aerodrom aktivno bili uključeni i radnici u sve odluke koje su donošene i dodao da njihova prava niko ne sme da krši.

Kako je naveo, neće biti otpuštanja radnika, iako je zbog epidemije koronavirusa broj putnika u prvoj polovini ove godine smanjen za 61,4 odsto, a u drugom kvartalu za čak 94,6 odsto u odnosu na isti period lane, što je sve rezultiralo značajnim smanjenjem prihoda kompanije.

Trenutni obim saobraćaja i putnika je takav da na Aerodromu Nikola Tesla Beograd rade samo delovi Terminala 2, dok Terminal 1 nije u upotrebi.

"Nije bilo prekida ugovora zaposlenima na aerodromu, kompanija je zadržala sve svoje zaposlene na određeno vreme tokom krize izazvane virusom kovid 19 više od šest meseci, uprkos činjenici da su bili na plaćenom odsustvu zbog niskog obima saobraćaja. Onim koji su pronašli bolji posao i žele da se posvete novim karijernim izazovima i žele da prekinu ugovor o radu biće omogućeno da dobiju otpremninu", rekao je on.

Dodao je da je razgovarao i sa zaposlenima, jer je važno da oni znaju da država brine o njima i da u otežanim uslovima poslovanja aerodroma oni neće ostati bez posla.

Ministarstvo je saopštilo da je kompanija Belgrejd erport (Belgrade airport) uputila reči zahvalnosti svim svojim zaposlenima koji su neumorno radili na tome da Aerodrom Nikola Tesla ostane otvoren tokom pandemije.

"Uprkos tekućim izazovima, ostajemo optimistični da će se naš aerodrom oporaviti i zadržati svoju poziciju regionalnog čvorišta i jednog od glavnih pokretača ekonomije zemlje i regiona", poručilo je rukovodstvo ove kompanije, navodi se u saopštenju Ministarstva.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #50 on: October 10, 2020, 09:49:38 pm »

субота, 10.10.2020.
Маријана Авакумовић

Радницима на аеродрому отпремнине до милион динара

Стално запосленим радницима на Аеродрому „Никола Тесла” понуђене се отпремнине између осамсто хиљада и милион динара за добровољни одлазак из фирме, а неким категоријама и више. Колико радника треба да узме радну књижицу још се не зна, али по свему судећи за социјални програм ће се пријавити више него што је планирао француски „Ванси”, којем је београдска ваздушна лука поверена на концесионо управљање.

Тим поводом јуче су се састали представници „Вансија” и синдиката, који су за следећи петак најавили штрајк упозорења. Весна Вилотић, председница синдиката „Заједно” Аеродрома „Никола Тесла”, каже за „Политику” да су прихватили послодавчеве услове и категоризацију, према којој би више од 88 одсто радника добило наведени новчани износ, а за одређене категорије отпремнина би била већа од милион динара. Али заузврат траже да се свим запосленима који се буду пријавили за програм добровољног одласка, то и дозволи. На њихова радна места, према процени синдиката, требало би да буду примљени они који раде на одређено време и којима уговори ускоро истичу, а није планирано да им буду продужени. Међутим, послодавац то одбија.

Вилотићева каже да су им ставови поводом тог питања различити. Зато је договорено да се састану још једном наредне седмице, а и министар рада Зоран Ђорђевић је најавио да ће их такође посетити наредних дана и покушати да дођу до решења.

– Послодавац каже да је овај програм направљен да би био стимулисан одређени број људи да оду, али да не могу угрозити пословање. Ово по њима није програм чија је суштина замена такве врсте и то не могу одобрити. Обећали су да ће тамо где је неопходно задржати одређен број људи, којима истиче уговор. То јесте мали помак јер је првобитно било планирано да свима којима истиче уговор, а таквих је тренутно 300 на аеродрому, не буде даље продужен радни однос – каже Вилотићева. Према њеним речима на београдском аеродрому је тренутно за стално запослено 1.326 људи и 400 оних који раде по уговору. Наша саговорница истиче  да је суштина у томе што још немају систематизацију и не могу од послодавца да добију информацију колико он сматра да има вишка запослених и на којим позицијама.

– Евидентно је да немамо исте ставове поводом тог питања, јер ми видимо да нам у појединим секторима већ сада недостају радници. Незгодно је проценити колико људи ће да се пријави за социјални програм, али по заинтересованости би се рекло да ће их бити много више него што би требало. Да би уштедели они морају да ураде реорганизацију, али нећемо дозволити да то ураде тако што ће једном запосленом додати већи број обавеза – додаје  Вилотићева.

За „Политику” је почетком недеље у компанији „Белгрејд ерпорт” речено да су усвојили  модел реструктурирања како би додатно смањили трошкове услед драстичног утицаја који је вирус ковид 19 имао на ваздушни саобраћај у последњих шест месеци. Реструктурирање подразумева програм добровољног одласка за запослене на неодређено време који за то буду заинтересовани. Тада су имали став да уговори на одређено време који истичу неће моћи да буду обновљени. Како су објаснили, на реорганизацију су  били принуђени јер је број путника у првој половини ове године смањен за 61,4 одсто, а у другом кварталу за чак 94,6 одсто у односу на исти период 2019, што је све резултирало значајним смањењем прихода компаније.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #51 on: October 18, 2020, 06:24:17 am »

субота, 17.10.2020.
Маријана Авакумовић

Смањен број путника отворио многе проблеме

У трећем кварталу број путника мањи за 77,7 одсто у односу на исти период лане

Криза у авио-саобраћају и смањење броја путника за око 80 одсто одразили су се неминовно на пад прихода београдског Аеродрома „Никола Тесла”. Концесионар, француски „Ванси”, најављује резање трошкова и смањење броја радника. Питање које се само по себи намеће јесте да ли концесинар у таквим околностима може да испуни обавезе према држави, односно да плаћа годишњу накнаду и да ли му је измиривање те обавезе евентуално одложено.

Број путника на Аеродрому „Никола Тесла Београд” био је у трећем кварталу мањи за 77,7 одсто у односу на исти период лане и износио је 478.000 путника, саопштено је из компаније „Ванси”, матичне фирме „Белгрејд ерпорта” који управља аеродромом. Укупан број путника за првих девет месеци износио је 1.468.000, што је за 68,7 одсто мање него у истом периоду прошле године, наводи се у саопштењу.

Комерцијални летови на београдском аеродрому су током трећег квартала више него преполовљени, пошто их је било 9.972, односно 55,5 одсто мање у односу на период јул–септембар 2019. године.

Ненад Гујаничић, брокер „Моментум секјуритиза”, каже да сви светски аеродроми имају пад прихода због смањења боја путника и биће им потребно две до три године да достигну ниво од пре пандемије.

Према његовој оцени то у великој мери може да доведе у питање концесију, односно предвиђени план улагања. Није познато шта пише у концесионом уговору, пошто није објављен, али наш саговорник претпоставља да постоји нека клаузула о одлагању или неплаћању концесионе накнаде у случају ванредног догађаја.

– Како је то тачно формулисано ми не знамо. „Ванси” има обавезу да фирми Аеродром „Никола Тесла а. д.”, која надзире концесију, уплаћује годишњу концесиону накнаду, с тим што се то обрачунава и плаћа квартално. У другом кварталу то није уплаћено, што смо видели када је Аеродром „Никола Тесла” објавио финансијски извештај у којем пише да концесиона накнада није измирена због наступања случаја више силе. Докле ће то трајати не знамо. Прилично је извесно да ове године неће плаћати ни у трећем ни у четвртом кварталу. Следеће године ће вероватно наставити да уплаћују јер ће се пословање опоравити – наводи Гујаничић.

Иницијалну концесиону накнаду од 501 милион евра „Ванс” је уплатио по преузимању београдског аеродрома. Када је потписан концесиони уговор у марту 2018. речено је да ће годишња концесиона накнада бити од 4,5 до 16 милиона евра, што значи како се буде повећавао број путника она ће расти. Колико „Ванси” плаћа квартално на име те накнаде није познато, али Гујаничић каже да је један од критеријума да та накнада не буде мања од пет одсто прихода аеродрома. С обзиром на то да су приходи мали тај критеријум ће ове године бити низак, оцењује он.

У финансијском извештају Аеродрома „Никола Тесла а. д.” за друго тромесечје, који је објављен на сајту Београдске берзе пише да је пословна зарада у другом кварталу 2020. износили 14.832.084 динара. Овако остварени приходи знатно су мањи у односу на зараде у истом периоду претходне године, као и у односу на план пословања за други квартал 2020. године.

– Потребно је напоменути да је проглашењем пандемије вируса корона смањена фреквенција комерцијалних путничких летова широм света, па самим тим и на Аеродрому „Никола Тесла Београд”, чиме је дошло до смањења прихода друштва посебне намене („Белгрејд ерпорт”), што се као последица рефлектује и на зараде друштва односно, износа за уплату концесионе накнаде у другом кварталу у односу на исти период претходне године, а све у складу са уговором о концесији, односно наступањем случаја више силе, што пандемија неспорно јесте – наводи се у финансијском извештају.

Компанија „Белгрејд ерпорт”, која управља аеродромом, није се изјаснила да ли плаћа или не плаћа концесиону накнаду и да ли има неки договор о одлагању измирења те обавезе већ су нам само рекли да су у редовном контакту са даваоцем концесије, Аеродромом „Никола Тесла Београд а. д.” и Владом Републике Србије, као и другим заинтересованим странама на тему налажења најбољег могућег начина за ублажавање негативних ефеката пандемије на авио-индустрију.

У компанији Аеродром „Никола Тесла а. д.”, која надзире спровођење концесије, за „Политику” је речено да је концесионар уредно измирио концесионе накнаде у складу са роковима доспећа ових обавеза дефинисаним уговором о концесији што се може видети и у финансијском извештају.

– Давалац концесије је полазећи од могућности из уговора о концесији и препорука Airports Council International, предузео мере ради ублажавања последица пандемије изазване ковидом 19 по концесионара, без последица по целокупне преузете обавезе према даваоцу концесије, укључујући и обавезу плаћања годишње концесионе накнаде – кажу у предузећу Аеродром „Никола Тесла а. д.”

У Министарству финансија такође наводе да су све доспеле обавезе од концесионе накнаде измирене.

Одложен штрајк радника аеродрома

Штрајк синдиката због планираног смањења броја радника, који је био најављен за петак је одложен. У „Белгрејд ерпорту” кажу да са представницима синдиката одржавају редован дијалог по свим кључним питањима која се тичу пословања компаније, а конструктивни предлози су увек добродошли, што је био случај и приликом процеса припреме програма добровољног одласка за запослене на неодређено време који за то буду заинтересовани. Програм је понуђен услед неопходности оптимизације трошкова пословања и усклађивања броја људи са потребама посла у индустрији која најтеже подноси последице ковида. При овоме се, како наводе, строго водило рачуна о лиценцираном особљу од чијег ангажовања зависи безбедно обављање делатности оператера аеродрома и сам сертификат оператера, којима ће пријава на овај програм бити одобрена само у изузетним случајевима уколико се процени да одлазак таквих запослених не угрожава континуитет пословања. Напомињу да је понуђени финансијски пакет фер, атрактиван и конкурентан.

– Имајући у виду драстично смањен обим саобраћаја на београдском аеродрому и чињеницу да број путника у овом периоду износи око 30 одсто у односу на прошлу годину, онима којима истичу уговори о раду на одређено време, а који су иначе запослени на основу повећаног обима посла или рада на одређеном пројекту, уговори ће бити обновљени у случајевима где је процењено да је неопходна пословна потреба за продужетком њиховог ангажмана, о чему активно разговарамо како са синдикатима, тако и свим запосленима – кажу у „Белгрејд ерпорту” за „Политику”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #52 on: October 26, 2020, 06:54:51 pm »

Izvedena vežba simulacije prihvata i otpreme putnika
E.B.T. 26. 10. 2020.

NOVA infrastruktura Aerodroma "Nikola Tesla" prošla je najstrože testove u operativnoj vežbi u novoj čekaonici za pristup udaljenim pozicijama na aerodromu, saopštio je danas beogradski aerodrom.

Testirani su novi infrastrukturni kapaciteti na funkcionalnom i operativnom nivou - navodi se u saopštenju.

- Simulirani su procesi koji odgovaraju realnim uslovima koji prate prihvat, kao i tri scenarija otpreme putnika na let, putem autobusa i novoformiranih pešačkih koridora. U okviru trećeg scenarija simulirano je ponašanje celokupnog sistema u uslovima požara u putničkoj čekaonici, odnosno izvršena je potvrda evakuacionih tokova u vanrednim okolnostima.

Kompanija Belgrade Airport u uvodnim radovima na modernizaciji infrastrukture i proširenju putničkog kapaciteta, podeseća se u saopštenju, izgradila je novu čekaonicu za pristup udaljenim pozicijama, sa ukupno 130 mesta u prizemlju terminala A i dva direktna izlaza na platformu.

- Nekoliko dana nakon ove vežbe, nove čekaonice A7a i A7b biće spremne za operativnu upotrebu, a njihovo korišćenje zavisiće od potreba kapaciteta u skladu sa globalnom pandemijom kovida19 - poručuju iz beogradskog aerodroma. Pored predstavnika menadžmenta kompanije Belgrade Airport, vežbi su prisustvovali i predstavnici davaoca koncesije, kompanije AD Aerodrom "Nikola Tesla", kao i predstavnici Er Srbje, Direktorata civilnog vazduhoplovstva i granične policije MUP-a.

Sve aktivnosti izvedene su u skladu sa preporukama i merama prevencije od kovida 19, koje su propisale nadležne institucije.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #53 on: November 26, 2020, 08:24:28 am »

25.11.2020.

Objavljen tender za izgradnju sistema u novom tornju na beogradskom aerodromu
AUTOR: eKapija

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore SMATSA objavila je tender za izgradnju infrastrukture potrebne za sisteme u okviru novog tornja Aerodromske kontrole letenja u Beogradu.

Procenjena vrednost radova iznosi 31,4 miliona dinara. Kako se navodi, za potrebe instalacije sistema kontrole letenja (KL) potrebna je izgradnja telekomunikacione i elektroenergetske infrastrukture na Aerodromu Nikola Tesla. Rok za prijavu je 25. decembar.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #54 on: November 26, 2020, 11:48:25 am »

Momirović: Radovi na aerodromu gotovi za tri godine
Tanjug 26.11.2020.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović obišao je danas radove na modernizaciji i izgradnji Aerodroma "Nikola Tesla" i izjavio da je uveren da će francuski koncesionar "Vansi" svojim ulaganjima, beogradski aerodrom učiniti centralnim vazdušnim čvorom Jugoistočne Evrope.

Momirović je podsetio da je "Vansi" najavio da će u modernizaciju aerodroma uložiti 732 miliona evra, a da će svi planirani radovi biti gotovi u naredne tri godine.

"Radovi na modernizaciji aerodroma me kao člana Vlade Srbije ispunjavaju ponosom, a oni su rezultat trijumfa politike koja je vođena u prethodnom periodu i trijumfa predsednika Republike koji je započeo pregovore sa Vansijem", rekao je Momirović novinarima na aerodromu. Ističe da Vlada Srbije i francuska kompanija dele istu viziju, a to je da beogradski aerodrom može da opsluži 15 miliona putnika godišnje. Ministar je istakao da će i problemi koje je izazvala pandemija virusa korona ostati iza nas i da će se nastaviti razvoj vazdušnog saobraćaja. Kaže da će država pružiti maksimalnu podršku razvoju avijacije i aerodroma u narednom periodu, kao i da koncesionaru "Vansiju" takođe stoji kao podrška. Apelovao je na rukovodstvo aerodroma da se i u narednom periodu, kao i do sada, pridržavaju epidemioloških mera, kako bi se sačuvali životi i zdravlje putnika i zaposlenih na aerodromu.

Generalni direktor "Beogradskog aerodroma" Fransoa Berizo je rekao da su radovi na modernizaciji i izgradnji aerodroma započeli ove godine i da se odvijaju bez većih zastoja uprkos krizi koju je izazvala pandemija. Istakao je da ulaganja pokrivaju sve glavne aspekte koji će proširiti kapacitet aerodroma, a pod tim se, dodaje, podrazumeva proširenje terminala, izgradnja piste, parking mesta za vazduhoplove, parking mesta za automobile, kao i postrojenja koja čuvaju životnu sredinu. Berizo kaže da je deo radova već završen, kao što je, navodi, parking za automobile.

Radovi koje su danas ministar i rukovodstvo aerodroma obišli jesu oni na proširenju terminala, a Berizo ističe da su oni najznacajniji jer će doneti dodatne kapacitete aerodromu. Dužina tog objekta biće 400 metara, imaće osam novih izlaza, dodatni sprat za bolju uslugu putnika i kao takav predstavlja, kaže Berizo, ključnu tačku u celokupnoj modernizaciji i proširenju. Najavio je da će svi radovi biti gotovi u naredne tri godine. Berizo navodi da je ova zdravstvena kriza uticala na poslovanje svih aerodroma u svetu, pa tako i na beogradski, jer je izgubila veliki deo svojih aktivnosti.

"Svakog dana činimo sve što možemo da umanjimo posledice krize, ali i uprkos tim izazovima mi ni u jednom momentu nismo obustavili radove. Bićemo ovde kao koncesionar 25 godina i čast nam je što smo partneri Vlade Srbije", naglasio je direktor.

Prezentaciju o proširenju i izgradnji radova pokazao je tehnički direktor Beogradskog aerodroma Nikola Brus.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: December 03, 2020, 06:10:55 am »

среда, 02.12.2020.
Маријана Авакумовић

Радници аеродрома страхују за своју судбину

Француски „Ванси” ће од 22. децембра моћи и да отпушта запослене. – За отпремнину се пријавило 280 радника

Послодавац је програм добровољног одласка првенствено наменио администрацији, али запослени у том сектору нису претерано заинтересовани (Фото А. Васиљевић)
Раднике Аеродрома „Никола Тесла” ових дана највише мучи питање који потез ће повући њихов послодавац, француски „Ванси”, после 22. децембра, када му, према концесионом уговору, истиче двогодишњи период у коме не сме никога да отпусти. До сада су му биле везане руке.

Губитке у пословању због пада броја путника покушао је да ублажи тако што је понудио отпремнине између осамсто хиљада и милион динара за 1.326 стално запослених. Преосталих 300 ангажованих по уговору обавештени су да продужетка сарадње за већину неће бити. Весна Вилотић, председница синдиката „Заједно” аеродрома „Никола Тесла”, објашњава да је, када је концесија стартовала, држава издејствовала заштитни период од две године за све стално запослене раднике у ком никога неће моћи да отпусте по основу технолошког вишка.

– Не знамо шта ће се дешавати у наредном периоду. Ситуација је прилично неповољна. Све је некако недефинисано. Шта ће бити после 22. децембра, не знамо и сви страхујемо од тога. Послодавац ништа није најавио, само су рекли да ће бити нова систематизација – каже Вилотићева за „Политику”. Она додаје да тренутно преговарају о колективном уговору, то јест о годишњим одморима, платама и технолошким вишковима.

Према њеним речима, за социјални програм се пријавило 280 стално запослених, али не зна колико их је добило отпремнине. Послодавац је програм добровољног одласка првенствено наменио за администрацију, али запослени у том сектору нису претерано заинтересовани. Наша саговорница каже да су се махом пријавили људи који раде оперативне послове, а они су потребни послодавцу и неће их се лако одрећи. Када је реч о 300 радника којима уговори истичу, Вилотићева каже да имају обећање послодавца да ће задржати трећину.

У „Белгрејд ерпорту” за „Политику” кажу да реструктурирају компанију кроз програм добровољног одласка за запослене на неодређено време који су за то заинтересовани. Програм је понуђен након консултације са синдикатима.

– Одзив запослених је на очекиваном нивоу, с обзиром на то да су понуђени пакети конкурентни и усклађени су са добром тржишном праксом – кажу у овој компанији.

Када је реч о запосленима на одређено време чији уговори истичу до краја године, ангажман се продужава у случајевима када постоји јасна пословна потреба у постојећим околностима значајног смањења обима посла и авио-саобраћаја са нашег аеродрома.

– Напомињемо да је компанија задржала све своје запослене на одређено време током трајања ковид кризе више од осам месеци, упркос чињеници да су били на плаћеном одсуству – истичу у „Белгрејд ерпорту”.

У овој компанији уверавају да ће после реструктурирања, организација компаније бити боље усклађена са тренутним пословним потребама и обимом саобраћаја, што ће јој истовремено омогућити да брзо реагује и подржи евентуалне промене у обиму саобраћаја. Циљ је да се одржи пословање компаније и сачува што је више могуће радних места за будући, постковид раст.

Компанија „Белгрејд ерпорт” усвојила је модел реструктурирања како би додатно смањила трошкове услед драстичног утицаја који је вирус корона имао на ваздушни саобраћај у последњих осам месеци и дуже.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #56 on: December 03, 2020, 01:37:16 pm »

Aerodrom u Beogradu započeo restrukturiranje, usvojen model dobrovoljnog odlaska zaposlenih
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 3.12.2020.

Beograd -- Kompanija Belgrade Airport usvojila je model restrukturiranja kako bi dodatno smanjila troškove zbog velikog uticaja pandemije.

Model se vrši kroz program dobrovoljnog odlaska zaposlenih uz otpremnine, rečeno je danas Tanjugu na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla". Trenutni obim saobraćaja i putnika je takav da na aerodromu "Nikola Tesla" Beograd rade samo delovi Terminala 2, dok Terminal 1 nije u upotrebi.

Odziv zaposlenih je na očekivanom nivou, s obzirom da su ponuđeni paketi konkurentni i usklađeni sa dobrom tržišnom praksom, navedeno je u pisanom odgovoru aerodroma za Tanjug.

"Restrukturiranje se vrši kroz program dobrovoljnog odlaska za zaposlene na neodređeno vreme koji su za to zainteresovani, koji je ponuđen nakon procesa konsultacije sa sindikatima", poručuju.

Kada je reč o zaposlenima na određeno vreme čiji ugovori ističu do kraja godine, angažman se produžava u slučajevima kada postoji jasna poslovna potreba u postojećim okolnostima značajnog smanjenja obima posla i aviosaobraćaja sa aerodroma. Kompanija napominje da je zadrža sve svoje zaposlene na određeno vreme tokom trajanja kovid-19 krize više od osam meseci, uprkos činjenici da su bili na plaćenom odsustvu.

Belgrade Airport navodi, takođe, da je usvojila model restrukturiranja kako bi dodatno smanjila troškove usled drastičnog uticaja koji je virus kovid-19 imao na vazdušni saobraćaj u poslednjih osam meseci i duže. Na aerodromu kažu da će nakon restrukturiranja organizacija kompanije biti bolje usklađena sa trenutnim poslovnim potrebama i obimom saobraćaja. Kako je navedeno, to će joj istovremeno omogućiti da brzo reaguje i podrži eventualne promene u obimu saobracaja, a cilj je da se održi poslovanje kompanije i sačuva što je više moguće radnih mesta za budući post-kovid rast.

Broj putnika u prvoj polovini ove godine smanjen je na beogradskom aerodromu za 61,4 odsto, a u drugom kvartalu za čak 94,6 odsto u odnosu na isti period 2019. godine, što je sve rezultiralo značajnim smanjenjem prihoda kompanije. U trećem kvartalu smanjenje broja putnika na beogradskom aerodromu iznosi čak 77,7 odsto. Beogradski aerodrom podseća da je u 2019. godini imao oko 6,2 miliona putnika, dok u ovom trenutku opslužuje tek trećinu od tog broja putnika. Takav trend se, takođe, očekuje i u narednim mesecima, kažu na aerodromu. Kompanija je zahvalila svim svojim zaposlenima na velikom trudu da aerodrom "Nikola Tesla" ostane otvoren tokom pandemije.

Pojedini mediji su preneli da je na aerodromu najavljena nova sistematizacija i da koncesionar od 22. decembra može da smanjuje radnu snagu pošto ističe dvogodišnja obaveza predviđena ugovorom da u tom periodu ne sme da bude otpuštanja. Takođe, da su radnicima ponuđene otpremnine između 800.000 i milion dinara za 1.326 stalno zaposlenih i da se već prijavilo njih 280, kao i da je preostalih 300 radnika angažovanih po ugovoru obavešteno da sa većinom neće biti produžena saradnja.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #57 on: December 17, 2020, 10:03:42 am »

16.12.2020.

Menanto: Beogradski aerodrom može biti renoviran i proširen do 2023. godine
AUTOR: Beta

Regionalni direktor kompanije "Vinci Airports", koncesionara aerodroma "Nikola Tesla", Emanuel Menanto ocenio je danas da bi renoviranje i proširenje beogradskog aerodroma moglo biti završeno do 2023. godine.

On je u razgovoru sa ministarkom turizma Tatjanom Matić ocenio da je Srbija "turistička destinacija budućnosti".

"Imamo dosta turista koji dolaze u Srbiju ali i onih koji dolaze iz poslovnih razloga. Smatram da je Srbija turistička destinacija budućnosti za koju želimo da pomognemo da razvije i proširi svoje tržište uvodjenjem novih destinacija", naveo je Menanto a prenelo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.

Resorna ministarka je najavila podršku oporavku beogradskog aerodroma od negativnih ekonomskih posledica pandemije korona virusa i dodala da će u periodu po okončanju pandemije prioritet biti privlačenje turista iz regiona i Evrope, ali i da dugoročno treba uzeti u obzir i "veliku zainteresovanost" kineskih turista za dolazak u Srbiju.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #58 on: December 22, 2020, 11:23:07 am »



Kinezi uveli redovnu kargo liniju za Beograd


Đišeng erlajns (Jisheng Airlines) je uveo redovnu kargo liniju između grada Čangša, na jugu Kine, i Beograda, piše portal Eks-Ju aviejšen (Exyuaviation).

Na toj liniji koristi avion boing 747-300 beloruskog avio-prevoznika Transavija eksport.

Redovni letovi uvedeni su tokom decembra i primarno su namenjeni transportu medicinskih potrepština, odeće, auto-delova, senzora i različitih komercijalnih proizvoda.

Uvođenje te linije predstavlja prvu redovnu teretnu avio-liniju između Kine i Srbije, piše portal.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #59 on: January 16, 2021, 04:34:40 pm »

Na beogradskom aerodromu 69,1 odsto manje putnika
BIZNIS Autor: Beta 15. jan. 2021

Broj putnika na beogradskom Aerodromu "Nikola Tesla" je 2020. godine iznosio 1,904 miliona, što je za 69,1 odsto manje nego 2019. godine.

To je objavila kompanija „Vansi erports“ (VINCI Airports), matična grupacija kompanije „Belgrade Airport“, koja upravlja tim aerodromom. Na beogradskom aerodromu je u poslednjem kvartalu 2020. godine opsluženo 418.000 putnika, što je 70,3 odsto manje nego u istom periodu 2019. godine, navedeno je u saopštenju. Komercijalnih letova je u poslednjem kvartalu 2020. godine bilo 8.198, što je skoro upola manje nego u istom periodu 2019. godine. Tokom čitave 2020. godine na beogradskom aerodromu bila su ukupno 33.622 komercijalna leta, 52,2 odsto manje nego 2019. Navedeno je da je usled globalne krize izazvene pandemijom koronavirusa, putnički saobraćaj u mreži aerodroma „Vansi“ opao za 70 odsto 2020. godine, sa ukupno opsluženih 76,6 miliona putnika, dok ih je 2019. bilo 255 miliona.

Aerodromi matične mreže, sa sedištem u Evropi i Aziji, gde su bile najoštrije protivepidemijske mere, imali su pad saobraćaja od 72 odsto, a u Americi 61 odsto.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.