PALUBA
April 24, 2024, 03:14:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Aeromiting Batajnica 2012.  (Read 68013 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #150 on: September 03, 2012, 08:30:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Баш леп овај "Алфа-џет"


* DSC_2701.jpg (175.16 KB, 1600x1065 - viewed 222 times.)

* DSC_2697.jpg (227.1 KB, 1600x1065 - viewed 254 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #151 on: September 03, 2012, 08:40:22 pm »

Траснпортни авиони на стајанци:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Турски авион. Они су прошле године обележили 100 година војног ваздухопловства што је изначено на авиону бројком 100 (на средини трупа).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Могло се ући у авион и разгледати. Ово је једини у који сам ушао, али не и у кабину где се од деце није могло прићи. Иначе, турска посада је била врло љубазна.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* DSC_2734.jpg (235.58 KB, 1600x1065 - viewed 221 times.)

* DSC_3269.jpg (289.22 KB, 1600x1065 - viewed 220 times.)

* DSC_3271.jpg (360.94 KB, 1600x1065 - viewed 210 times.)

* DSC_3274.jpg (238.59 KB, 1600x1065 - viewed 81 times.)

* DSC_3275.jpg (173.3 KB, 799x1200 - viewed 78 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #152 on: September 03, 2012, 08:47:29 pm »

Амерички авион танкер, за попуну авиона горивом у ваздуху. Прилично велики авион.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ово је то "црево" које испусти до авиона који се попуњава горивом
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Пратио сам отварање авиона. Није то урадио један механичар иако би то могло. Он је отворио врата, закочио их и препустио рад другом (да спусти лествице и др.) док је први механичар  отишао да прегледа авион споља.

Авион припада ваздухопловтсву Националне граде савезне државе Охајо

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
И у овај авион се могло ући, али гужва велика.



* DSC_2738.jpg (243.12 KB, 1600x1065 - viewed 93 times.)

* DSC_2740.jpg (186.14 KB, 1600x1065 - viewed 81 times.)

* DSC_2752.jpg (107.26 KB, 799x1200 - viewed 76 times.)

* DSC_2741.jpg (336.69 KB, 1600x1065 - viewed 74 times.)

* DSC_3278.jpg (316.6 KB, 1600x1065 - viewed 77 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #153 on: September 03, 2012, 08:56:48 pm »

Овај руски Ил 76 делује импозантно. Доста је већи од оног америчког. У авион се није могло ући.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Иако је то знатно већи авион, мотори му не делују велики (у односу на амерички)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Овде могу да се упореде по габариту

Иначе, то је исти тип авиона као онај који учествује у гашењу пожара, с тим да је ово траспортна верзија.


* DSC_2766.jpg (202.24 KB, 1600x1065 - viewed 81 times.)

* DSC_2775.jpg (220.9 KB, 1600x1065 - viewed 80 times.)

* DSC_2771.jpg (195.83 KB, 1600x1065 - viewed 69 times.)

* DSC_2755.jpg (207.91 KB, 1600x1065 - viewed 56 times.)

* DSC_2812.jpg (237.06 KB, 1600x1065 - viewed 71 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #154 on: September 03, 2012, 09:01:50 pm »

Ан 12 је постављен на стајанку у недељу. Ово је пратећи авион акро групе "Стрижи".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Траг година је видљив на њему, али очигледно још лети. Оваква два авион је РВ и ПВО ЈНА расходовало крајем 80-тих.


* DSC_3259.jpg (227.62 KB, 1600x1065 - viewed 65 times.)

* DSC_3267.jpg (240.92 KB, 1600x1065 - viewed 73 times.)

* DSC_3264.jpg (288.13 KB, 1600x1065 - viewed 124 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #155 on: September 03, 2012, 09:05:46 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Био сам у овом шатору.
Војникиња је лепо научила причу.

Е сад. Ово је међународна манифестација, па кад се демонстрира нешто, онда то мора бити убрдљиво.

"ово је систем за прађење ситуације у ВаП", рече војникињам и дода
"ово је наш софтвер, који смо ми развили и који је од недавно у употреби".....

Лепо! Само откуд Црна Гора у границама наше суверене домовине. Може да се протумачи неправилно.
Знам да је монитор "од недавно" у употреби, али да не причамо о систему, који је као овакав радио и на пентиум јединици.

Можда је војникиња, као декор, примамљивија за гледање и слушање, од неког искусног уговорца или ПОФ.

Љуба


* Clip.jpg (41.02 KB, 450x299 - viewed 261 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #156 on: September 03, 2012, 09:08:04 pm »

Љубо, слика са Црном Гором је највероватније зато што имамо заједничку Контролу лета ( са Црном Гором) па може тако да се тумачи. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #157 on: September 03, 2012, 09:09:52 pm »

Наш Ан -26

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC_2798.jpg (224.47 KB, 1600x1065 - viewed 78 times.)

* DSC_2797.jpg (189.95 KB, 1600x1065 - viewed 76 times.)

* DSC_2793.jpg (270.22 KB, 1600x1065 - viewed 81 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #158 on: September 03, 2012, 09:12:30 pm »

Бугарски траспортни авион. Рекао бих истог типа као и онај италијански траспортер који је летео и одушевио публику.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC_2802.jpg (215.24 KB, 1600x1065 - viewed 78 times.)

* DSC_2803.jpg (206.25 KB, 1600x1065 - viewed 79 times.)

* DSC_2805.jpg (178.27 KB, 1600x1065 - viewed 66 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #159 on: September 03, 2012, 09:16:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Траспортери на стајанци. Можгу се упоредити габарити.

Авионе који су летели, акасније дошли на посебан део стајанке нисам сликао. Замајавали ме ови са Палубе, па нисам могао. Cool Нека неко постави слике са сајта МО или ВС.

Доста за вечерас. Сутра слике са изложбеног павиљона војне индустрије и још понешто около.


* DSC_2808.jpg (190.88 KB, 1600x1065 - viewed 73 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #160 on: September 03, 2012, 09:22:06 pm »

Љубо, слика са Црном Гором је највероватније зато што имамо заједничку Контролу лета ( са Црном Гором) па може тако да се тумачи. Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ма, не друже мој.
То тамо на монитору је слика са система АС-74 или АС-85.

ВОЈиН корсти приказ само наше територије.


Љуба


* Clip_2.jpg (35.2 KB, 450x299 - viewed 246 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #161 on: September 03, 2012, 09:24:31 pm »


Mozhda јe voјnikiњa, kao dekor, primamљiviјa za gledaњe i slushaњe, od nekog iskusnog ugovorca ili POF.

Љуба

Ima neko foto dokumentacije ovih tvrdnji.  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #162 on: September 03, 2012, 09:37:26 pm »

Па добро Љубо где налете на "уговоркињу". Када сам ја био у шатору беше неки поптпуковник. Ко зна где си ти био. Cheesy
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #163 on: September 03, 2012, 09:56:59 pm »

Видим да неки чланови Палубе говоре о томе како је овај аеромитинг било гори од неких раније одржаних. Можда и јесте тако. Али, с обзиром да сам по први пут у свом животу ишао на овакву приредбу, морам рећи да ово јуче био један од најлепших дана у мом животу (и поред тога што никад нисам нешто посебно био "загрејан" за авијацију, ни цивилну, ни војну).

Једноставно, за некога који је први пут видео борбени авион са те раздаљине како лети, па још прави акробације при том правећи звук од кога ме је константно подилазила језа (она позитивна), није постојао величанственији призор. Мислим да од одушевљења нисам стигао уста да затворим осим док сам пио воду са оних цистерни, које је тако брзо и нестало. Била је таква врућина да мислим да колико год воде да су припремили, попило би се. Све време летачког програма сам провео на оној прашњавој ливади, близу оног момка Руса што је носио мали барјак на леђима, при чему мој друг, иначе алергичан на прашину, није престајао да кија и омета ме у посматрању.

10:59 На самом улазу. Класика. Гужва, зној, деца вриште, балони, шећерна вуна, тезге. Вашар. Стојећи у реду безброј пута на факултету по више сати, постао сам апсолутно антитолерантан на било коју врсту гужве. Сада сам све своје снаге употребио да не полудим и кренем кући. Једноставно не могу да помислим да ћемо икада као народ схватити да такве гужве углавном успоре цео процес уласка. Али нити сам од свиле, нити ми је било до туче, па сам отрпео, некако ушао као да ме експлозија избацила. Доласком до "статике", почео сам да увиђам колику територију заузима аеродром иако сам се уплашио да нема шансе да све обиђем, опустио сам се кад сам решио да не идем назад за НС док не видим све "експонате". Морам да кажем да су сва војна лица ВС била према мени и мојој екипи другара баш љубазна и спремна за разговор, што ме је одушевило. Свака част. Нисмо били такви да пошто-пото ућемо у све у што се може ући, али је један друг тамо негде око 17:00 успео да уђе у наш МиГ 29 да га сликамо (остварена једна од животних жеља), последњи пре него што ће навући ону покривку преко њега. Прво смо стали код Јак-а 40 где се са пилотом сликао други друг.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Након што смо практично претрчали остатак изложбе, отишли смо да гледамо наступе. Падобранци. Никад уживо нисам видео једног. Јуче, чак 5, или 6, забројао сам се. Бленем, и полако разазнајем своју омиљену заставу.  Grin Негде су се приземљили, не видех доскок. Након тога чујем нешто налик звуку усисивача, не видим од масе која се наврзла на ону ограду, шта се дешава, али знам да ПОЧИЊЕ... Неки можда знају тачан редослед наступа како је текао, знам да није било како је писало у оном програму од 50 динара. Углавном, паузе јесу биле дуже, али да сам се досађивао, и нисам, јер је толико било лепих девојака (ваљда јуре пилоте да виде, разумем их, све-један види се, господин човек, витез), да у неком тренутку мислиш како си на неком народном весељу, све је одисало позитивом. Упознао сам две из Краљева  да се похвалим. Него, онај лепи Орао чији постер имам у соби ми је био фантастичан уживо, Г4 је (није што је наш) имао убедљиво најбољи соло наступ. Оно (а богами и све остало) ћу да памтим цео живот! Деловало је да је пилот могао да уради шта год је хтео са њим, тако је изгледало лако и перфектно. Претпостављам да је то тако, кад нешто ради експерт који воли свој позив, машина постаје екстензија сопственог тела. Еурофајтер, исто тако, мада је био посебан по томе какав је звук производио, стерео ураган како сам онако, сам за себе, прокоментарисао кад сам га видео. И не, то никада не би било исто поред ТВ-а, може да ми каже ко шта хоће. Онај Мађар, што је дошао са Грипеном, после свега дотад виђеног, слободно ћу рећи да је отаљао и отишао како је и дошао. Иако се нико нешто посебно није одушевио са оне четири Газеле, могу рећи да ја нисам трепнуо док нису завршиле (стварно волим хеликоптере). Касније сам видео Црног Јастреба, и ту је пала једна од многобројних фотографија мене и неког апарата.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Касније, СТРИЖИ! Мало су ми били досадни у почетку, једнолични, али после сам опет истински уживао као мало дете. И мада ми се није пружила прилика да видим Су 27, ови МиГ-ови су ми били стварно достојна замена. Још сам и приметио колико дима остављају иза себе у неким тренуцима, но добро, и за то постоји неко објашњење... Свеукупно, непроцењиво, прелепо и незаборавно искуство гледати те "челичне" птице. Негде сам чуо како жаморе о склоности ка пићу њихових пилота. Знате шта, ако неко може да пије па да онако вози, ја му се дубоко клањам, иако не занемарујем чињеницу колико то може да буде опасно.

Не причам по редоследу догађаја, још сам под утиском (вероватно ћу бити још који дан), али један авион од јуче има посебно место у мом срцу, и то не неки супербрзи ловац не знам ни ја које генерације, скидан ја капу и данском Ф16 кад га већ не споменух, већ један једини, непоновљиви СПАРТАН!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Звезда аеромитинга. Ја нисам студирао ни физику ни ништа што би могло имати везе са овом темом, али, ако оно није пркошење законима физике, е онда стварно не знам шта јесте. Кад будем у стању да онако укротим онаквог демона од авиона или нешто тог ранга сматраћу да сам се остварио у животу! Од полетања до краја сам тако стезао онај двоглед да су ме очи заболеле. Лети он тако, па окрене за 360, па га успори ко градски аутобус (а он не пропада ни за милиметар), ма ради са њим шта хоће! Кад сам помислио да иде у ниски налет, видим, нешто га Италијан много усмери према земљи. Тад сам се уплашио да ће ту забави да дође крај. Још кад се накривио на десну страну према публици, рекох себи: "Готово, овај изгуби контролу..." А онда, лагано, као моја мајка кад вози Калоса, само га исправи и лагано слете на земљу скоро бешумно. И још се шмекерски шепури док се возао пистом и видим како протура две лепе заставе да се вијоре на ветру... Наравно, аплауз докле има људи, искрен. Мени, скоро сузе на очи док тапшем. Вичем куму из шале: "Овим на свадбу да ми дођеш и оставиш ми кључеве!" Одмах размишљам, знам да се прича како ћемо ми (ВС) да набављамо ловце, али шта је са оним Ан-овима, колико ми се чини један, онај најмлађи и ваља? И онај Ан 2, што ме подсећа на Јункерса? Пусте жеље...али овог Спартанца бих одмах пазарио, да наше делије из 63-ћег (а и остали) добију одговарајућег по квалитету "транспортера". Не би нама требало нешто много све се мислим. Али добро....

"Даме у плавом", како смо их звали, су врло опуштено ступале са нама у разговор, па смо се са њима и сликали. Један из доказног материјала:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Пре него што смо потражили хлад испод Иљушина 76, јер је стварно био позамашна грдосија та машина, мало смо "пуцали по агресору", потајно изнервирани што све цуре иду да се сликају са оним Афро-Американцем, што је као фол чувао Ф16, као да је стелт технологија у питању. Шалим се наравно, уз дубок наклон политичкој коректности. Кум је просто био незадржив...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Пешке смо отишли касније јурећи да некако стигнемо задњи аутобус тог дана, да би тек на станици схватили да смо скроз изгорели од сунца. Ко па још стигао да и о томе мисли...

Извињавам се због обимности и лошијих фотографија. За толико се имало. Још ћу окачити ових дана неке у високој резолуцији, које ће ми дати другарица из Краљева, иначе профи фотограф по занимању...




* kum.JPG (257.36 KB, 1536x2048 - viewed 90 times.)

* ME and the downed Black Hawk.JPG (244.47 KB, 2048x1536 - viewed 75 times.)

* the one and only.jpg (215.5 KB, 2048x1536 - viewed 76 times.)

* kadetkinje.jpg (275.26 KB, 2048x1536 - viewed 88 times.)

* Ospi.jpg (225.39 KB, 2048x1536 - viewed 90 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #164 on: September 03, 2012, 11:30:55 pm »

dzumbo, taj an 12 je '66. godiste. dobro je te jos leti. kako mi je rus rekao, planirano je da leti dok ne napuni 60 godina (ovo sam pitao tri puta znajuci da ne znam ruski, i sva tri puta mi je lepo objasnio da avion ima "sorak i sest ljet" i bice u upotrebi jos 14 godina). inace je na levoj strani topovske kupole zanimljiv "rad" nekog limara Grin ja bi mogo bolje mislim da rekoh (da ne trazim sad) da su u njemu bile stvari i tehnika ljudi iz rsk mig i da zato avion nije otvoren ("ko ce to da pakuje...") inace jedan nas an12 je pao kod jerevana kad je nosio humanitarnu pomoc postradalima u zemljotresu (mislim 88.) iako su rusi ponudili drugi u zamenu, kad vec bese sto bese i ljude niko ne moze da vrati, nasi su to odbili. zasto nemam pojma.

tps je radio i u nedelju i vidla se i realna slika u VaP-u. u radarskoj kabini neve isto su bili vrlo raspolozeni za pricu. usao sam un utra i dobro iscimao onog vodnika sa mali milion potpitanja oko navodjenja raketa. nije ga mrzelo da ukljuci sistem i nisanski radar i da mi pokaze kako se navodi (jos nije bilo guzve pa se to moglo). raspolozeni za pricu bili su i kubasi. nije mi jasno sto nije bilo boforsa i zirafe (ili ih ja nisam vido)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.