PALUBA
April 20, 2024, 02:15:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Рат против ватре  (Read 34456 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #60 on: January 18, 2012, 08:10:19 pm »

Evo kako je to lepo i strucno objasnjeno
http://www.zrakoplovstvo.net/so/gasenja.html
Ispada da je cak 11 puta jeftinije

Mi26 troši 4 puta više goriva od CL415, a izračun da je 11 puta jeftiniji mi26 je uz cijenu kerozina od 0.2 dolara po litri, praktično besplatan helikopter, uz korištenje nepostojeće podvjesne posude zapremnine 16000L i vrlo nategnute brojke u smislu korisnosti jednog i nekorisnosti drugog sredstva.
Logged
pilotmi8t
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #61 on: February 13, 2012, 09:54:40 pm »

staviću sadržaj čim prije, izgleda da sam negdje zaturio elektronsku verziju vlastite prve knjige  Huh?
Logged
pilotmi8t
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #62 on: February 13, 2012, 10:00:04 pm »

uglavnom pokušao sam da ukažem na probleme same organizacije gašenja požara iz vazduha, nebitno je čime se gasi, bitno je gasiti ono što se može određenim vazduhoplovom da gasi - kao prvo. i kao drugo mora postojati plan ili barem ideja oko gašenja od strane ljudi ili organizacija koje su zadužene za to jer biti u situaciji da pilot sam odlučuje šta će da gasi - to ne vodi ama baš ničemu police
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #63 on: March 14, 2012, 11:48:47 pm »

Evo i mog doprinosa , slikao sam ispred zgrade 2011 oko Nisa


* helikopter pp.jpg (151.45 KB, 626x900 - viewed 134 times.)

* helikopter sa korpom.jpg (95.75 KB, 800x600 - viewed 93 times.)
Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #64 on: March 24, 2012, 03:18:53 pm »

Batalite koncept aviona za gasenje pozara tipa CL-215/415 jeftinije je kupiti Mi-26 za nasu zemlju.
I to ne samo kupovina same letelice vec i potrosnja goriva i odrzavanje.
Kao drugo gde bi avioni tog tipa kod nas mogli da se dopunjavaju, a i ako ima gde bice vise slucajeva da se jednostavno ne isplati leteti toliko daleko.
Evo kako je to lepo i strucno objasnjeno
http://www.zrakoplovstvo.net/so/gasenja.html
Ispada da je cak 11 puta jeftinije


Ovo je smiješna analiza iz vremena kada je autor očito imao lobiranje da se nabavi helikopter Mi-26 za potrebe HR.
CL-415 nema pandana za gašenje požara u cijelome svijetu. Iz vrlo jednostavnog razloga, avion je specijaliziran za tu namjenu, a nije dorađivan na transportnim letećim platformama...kao 95% postojećih tipova.
Njegov prethodnik CL-215 je poletio još 60.-ih godina i od tada do danas je cijela koncepcija unapređenja do krajnjih granica isplativosti toga aviona.

Pisati da jedan helikopter gigantskih razmjera imam iste karakteristike uzimanja vode kao i specijalizirani avion za namjenu gašenja požara je stvarno u granicama ludila...teoretski računati pretpostavke, pored praktičnih iskustava koja imamo od početka 80.-ih je isto tako suludo i smiješno.
CL-415 ima mogućnost uzimanja vode u jednome satu skoro 5-8 više puta nego šta je autor naveo, samim time i količina izbačene vode je toliko veća u onim tablicama pa računajte o TT značajkama između Mi-26 i CL-415.

Ima on još dosta prednosti ali nemam volje da se raspisujem trenutačno...u svakom slučaju taj aparat je No1, a onda poslije njega idu svi ostali.

Pozdrav
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #65 on: March 30, 2012, 07:35:24 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  
Izvor: vecernji.hr


* Magical Snap - 2012.03.30 07.51 - 001.png (184.79 KB, 713x575 - viewed 278 times.)

* Magical Snap - 2012.03.30 07.52 - 002.png (23.78 KB, 512x607 - viewed 258 times.)

* Magical Snap - 2012.03.30 07.52 - 003.png (10.77 KB, 500x308 - viewed 259 times.)
« Last Edit: April 01, 2012, 12:54:58 pm by leut » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #66 on: July 01, 2012, 12:14:59 pm »

Ako se dobro sjećam, par puta se pokretala diskusija na ovu temu
Pa evo malo nedjeljnog štiva za ovaj vrući dan.
Iz HV br. 73/74 , 2001 g.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gasenje1.jpg (245.61 KB, 878x1280 - viewed 194 times.)

* gasenje2.jpg (237.7 KB, 869x1280 - viewed 215 times.)

* gasenje3.jpg (226.71 KB, 887x1280 - viewed 124 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #67 on: July 01, 2012, 12:16:22 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* gasenje4.jpg (220.45 KB, 890x1280 - viewed 139 times.)

* gasenje5.jpg (252.33 KB, 892x1280 - viewed 135 times.)

* gasenje6.jpg (214.55 KB, 848x1280 - viewed 105 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #68 on: July 12, 2012, 08:07:22 pm »

12.07.2012

Niš: Stiže helikopter iz Rusije
Izvor: Tanjug

Beograd -- U srpsko-ruski humanitarni Centar za vanredne situacije u Nišu ovih dana bi iz Rusije trebalo da stigne specijalni helikopter za gašenje šumskih požara.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić kaže da helikopter, koji ovih dana treba da stigne iz Rusije u Niš, u Srbiji će biti oko mesec i po dana.

Marić je pre desetak dana najavio da će biti završen operativni plan za preventivno angažovanje, u slučaju požara, ruskih letilica u Srbiji i da se planira da prvo stigne helikopter "kamov" nosivosti od pet do sedam tona vode.

Za gašenje požara iz vazduha MUP, kako je tada rekao, ima jedan, a vojska dva helikoptera, a u tu svrhu može da se koristi "jedan broj aviona poljoprivredne avijacije".

Ruske letilice za gašenje požara i prethodnih godina su zajedno sa srpskim gasile požare u našoj zemlji, a bile su smeštene na niškom aerodromu, u sklopu priprema za formiranje srpsko-ruskog humanitarnog centra.

Taj centar, namenjen za brzo reagovanje u slučaju požara, poplava i zemljotresa, 25. aprila ove godine je zvanično počeo sa radom potpisivanjem međuvladinog sporazuma.

Srpsko-ruski humanitarni centar smešten je neposredno uz niški aerodrom koji je prema proceni stručnjaka odlična lokacija za brzo reagovanje u slučaju požara bilo gde u regionu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #69 on: July 12, 2012, 08:44:00 pm »


 Osamdesetih je bio projekat neke " kašike " za uzimanje vode i tako punjenje rezervoara " Dromadera". Time bi se značajno pojačala flota aviona i helikoptera na poslovima gašenja požara.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #70 on: August 06, 2012, 03:38:37 pm »

Izvor: Kurir

U susret vrelim danima

Ruski helikopteri stižu u Niš

06.08.2012.

Letelica, kapaciteta 5 tona vode, više od mesec dana će biti na raspolaganju nadležnim službama u državi kao prevencija u zaštiti od požara u regionu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

NIŠ - U susret vrelim danima i temperaturama iznad 40, kao važan preventivni korak, na niški aerodrom u utorak stiže ruski helikopter za gašenje požara, kapaciteta 5 tona vode. Sa helikopterom stiže i posada iz Rusije koja će u Nišu biti na raspolaganju do 15. septembra.

Prema rečima Žarka Rankovića, gradskog većnika Niša, ovo je izuzetno značajan infrastrukturni potez, jer Srbija trenutno ima letilice koje u proseku mogu da nose oko 2 tone vode. Ovo je produžetak saradnje između Rusije i Srbije, u cilju što efikasnijeg funkcionisanja Regionalnog centra za vanredne situacije Srbije u Nišu.

Prema rečima gradskog većnika Niša, Žarka Rankovića, zaduženog za funkcionisanje grada u vanrednim situacijama, 7. avgusta u Niš sleće ruski helikopter. Letelica će više od mesec dana biti na raspolaganju nadležnim službama u državi, kao prevencija u zaštiti od požara u regionu.

"Stiže helikopter u utorak, tačno u 11.40h, i jako je značajno što ćemo ga imati zbog prevencije jer mi helikoptere tog kapaciteta nemamo", kaže Žarko Ranković za RTV5. 

Iako Regionalni centar za vanredne situacije u Nišu, potpisivanjem međunarodnog ugovora između Rusije i Srbije, postoji već više od dve godine, Ranković napominje da zbog izbornih radnji u Srbiji još uvek nije zakonski sve uređeno da Centar i optimalno funskcioniše. Za sada nema status pravnog lica, ali će gradska vlast u sardnji sa državnim organima uraditi sve da se dokumentacija prikupi u što bržem roku i da Centar i zvanično zakonski počne da funkcioniše.

Ipak, Ranković napominje da i svako od građana može da uradi nešto po pitanju zaštite od požara, pa apeluje još jednom da je strogo zabranjeno paljenje vatre na otvorenom.

"Zakonom je zabranjeno da građani pale bilo šta na otvorenom, a u ovo vreme je nažalost običaj da sami pale strnjike, žbunje, rastinje i još jednom apelujem na sve da to nikako ne rade, jer mala nepažnja može da dovede do strašnih posledica", kaže Ranković.

Sastanak nadležnih službi za funksionisanje u vanrednim situacijama, na državnom nivou, pod vođstvom Predraga Marića, zakazan je takođe za utorak, kaže Ranković.

Pored helikoptera koji će biti stacioniran u Nišu, Srbiji će biti na raspolaganju još dve letilice, nosivosti do 20 tona, koje će po potrebi moći da stignu za dva sata do mesta požara, kaže Ranković.   

Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #71 on: August 06, 2012, 04:13:48 pm »

Zna neko, čiji kanaderi su bili u okolini Gorice prije par dana. Čini mi se, da sam na TV vidio, da su gasili tamo. Koliko ja znam, Slovenija jih nema.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #72 on: August 06, 2012, 05:34:53 pm »

Zna neko, čiji kanaderi su bili u okolini Gorice prije par dana. Čini mi se, da sam na TV vidio, da su gasili tamo. Koliko ja znam, Slovenija jih nema.

Koliko sam čitao, bili su iz Italije (mislim samo jedan).

"Primorske novice" 03.08.2012
Požar, ki je v četrtek izbruhnil na Sveti gori v občini Nova Gorica, je gasilcem s pomočjo italijanskega helikopterja, letala canadier in dveh helikopterjev Slovenske vojske uspelo pogasiti skoraj v celoti. Kot je za STA pojasnil poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, ponekod na tleh še zmeraj tli, zaradi česar bo tam ponoči straža gasilcev.


« Last Edit: August 06, 2012, 05:56:10 pm by duje » Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #73 on: August 06, 2012, 09:43:40 pm »

... gasilcem s pomočjo italijanskega helikopterja, letala canadier in dveh helikopterjev Slovenske vojske uspelo pogasiti
Bemti nepismene novinare. Iz ovog ne možeš znati dal je Taljanski ili od Slovenske vojske. OK, mi tu znamo, da ga SV nema, ali novine su za opču čeljad.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #74 on: August 21, 2012, 04:37:19 pm »

U nedelju sam sa još jednim drugarom obilazio ostrvo Zakintos automobilom. Krenuli smo od uvale Laganas na zapad pa na sever prateći magistralu, obišli nekoliko sela uz put i na kraju kada smo stigli do krajnje severne tačke magistrala nas je povela istočnom stranom ostrva ka jugu i gradu i luci Zakintos. Negde na pola puta ka luci smo primetili dim u brdima, a ubrzo smo uz sam put videli da je vatra zahvatila jedno od brda. Prošli smo pored vatrogasaca i zaustavili se da snimimo prizor, ali smo se ubrzo udaljili kako ne bi smo ometali intervenciju vatrogasaca. Na obližnjem vidikovcu smo zastali da se odmorimo i onda smo videli da su se u akciju gašenja uključili i kanaderi, jer vatrogasci sa zemlje nisu mogli efikasno da gase na onom terenu.

Evo i fotografija, nisu naročito kvalitetne, ali se nadam da će vam dočarati donekle situaciju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P8190400.JPG (276.4 KB, 1024x768 - viewed 105 times.)

* P8190402.JPG (222.68 KB, 1024x768 - viewed 103 times.)

* P8190403.JPG (207.03 KB, 1024x768 - viewed 101 times.)

* P8190404.JPG (198.87 KB, 1024x768 - viewed 95 times.)

* P8190405.JPG (202.46 KB, 1024x768 - viewed 103 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.119 seconds with 22 queries.