PALUBA
April 16, 2024, 03:38:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogućnost zajedničke srpsko-ukrajinske proizvodnje letjelica  (Read 6234 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: March 21, 2012, 06:39:52 pm »

Ministar obrane Dragan Šutanovac sastao se danas s ministrom obrane Ukrajine Dmitrom Salamatinom u Domu Garde na Topčideru. Posjeta ukrajinskog ministra obrane realizirana je radi unaprjeđenja suradnje dviju zemalja u području obrane. Ministri su razgovarali o političko-sigurnosnoj situaciji u regiji, reformi sustava obrane, zatim o regionalnoj i suradnji sa Europskom unijom i unaprjeđenju vojnotehničke suradnje, priopćilo je Ministarstvo obrane Republike Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Šutanovac je napomenuo da su teme današnjeg sastanka bile suradnja dvije zemlje u području vojnog školstva, obuke, zajedničkih vježbi, a najvažnija tema je bila vojnotehnička suradnja.

Postoji obostrana potreba da se naše postrojbe spremaju kako u Srbiji tako i u Ukrajini, da imaju zajedničke vježbe i obuku, a također postoji i interes za suradnju u području vojnog školstva u Srbiji i u Ukrajini - rekao je ministar Šutanovac.

On je posebno naglasio kako je ustrojena mješovita komisija za vojnotehničku suradnju koja će uskoro zasjedati po treći put, a da postoji i suradnja u remontu naoružanja i vojne opreme.

On je takođe izrazio očekivanja da će dvije zemlje udružiti snage na proizvodnji koju bi plasirali na treće tržište.

- Ukrajina je jedna od velesila u proizvodnji naoružanja i vojne opreme i kao takva jako je interesantna za suradnju - rekao je ministar Šutanovac i dodao da je protekla godina u Srbiji bila rekordna i da je ostvaren izvoz u visini od oko 250 milijuna USD dolara.

Ministar obrane Srbije također je istaknuo da je u posljednje četiri godine više od milijardu i petsto milijuna USD ugovorenih poslova u području vojne industrije.

- Kao i Srbiji, i u Ukrajini je primarni vanjskopolitički cilj pristupanje Europskoj uniji. Na tom putu želimo da im pružimo naša iskustva koja su se pokazala jako dobrim. Podsjećam da je Vojska Srbije već pristupila radu vojnog odbora Europske unije a da 22. ožujka očekujemo konačnu potvrdu odluke o otvaranju pregovora Ministarstva obrane Srbije sa Europskom obrambenom agencijom, rekao je ministar Šutanovac i dodao da će to biti veliki poticaj za obrambenu industriju.


Izražavajući zadovoljstvo današnjom posjetom Srbiji, ministar Salamatin je zahvalio na srdačnom prijemu i dobroj atmosferi tijekom pregovora.

- Mi smo danas razgovarali i razmatrali suradnju počevši od vojnog obrazovanja a završavajući vojnotehničkom suradnjom. Došli smo do zaključka da nema problema i da u budućnosti neće biti problema u međusobnoj suradnji naših dviju zemalja. Zato smo vrlo zadovoljni pregovorima koji su upravo završeni, rekao je ministar Salamatin.

Ukrajinski ministar obrane dodao je da se njegova zemlja nalazi u procesu velike reforme vojske i da će im iskustvo Srbije poslužiti za primjer, kao i da se nada da će se kontakti ove dve zemlje i dalje širiti.

Na pitanja o remontu letjelica i o tome šta Srbija može izvesti u Ukrajinu kao i što Ukrajina može da ponuditi Srbiji, ministar Šutanovac odgovorio je da je Ukrajina jedna od najjačih zemalja kada je reč o vojnim letjelicama i da oni obavljaju modernizaciju ruskih helikoptera.

- Ukrajina proizvodi avion An26 koji mi posjedujemo, a sa druge strane obavlja modernizaciju ruskih helikoptera Mi8, Mi17, Mi24 i Mi35 za koje smo zainteresirani. Naš Vojnotehnički institut je u posljednje vrijeme radio na važnim projektima, kao što su bespilotne letelice, koje također mogu biti produkt zajedničkog rada dviju zemalja kako bismo nastupili na trećim tržištima. Do sada je Srbija nabavljala određene ukrajinske proizvode u manjim količinama, ali mi danas nismo vodili razgovore kao prodavać i kupac već kao partneri, rekao je ministar Šutanovac.

Ukrajinski ministar obrane Dmitar Salamatin dodao je da postoje pregovori o mogućnosti suradnje u vojnotehničkoj sferi i ta pitanja su vrlo interesantna za obje države. Ministar obrane Ukrajine posjetio je danas i Vojnotehnički institut i JP Jugoimport - SDPR.

Izvor : defender


* article-gallery-big-1332331466_936.jpg (112.85 KB, 800x533 - viewed 265 times.)
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #1 on: March 22, 2012, 01:07:58 pm »

       Baš su našli jake partnere! Ali kako kaže ona narodna: "Prema svecu i tropar!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #2 on: March 30, 2012, 11:32:31 am »

Srbija | petak 30.03.2012 | 00:19

Srbi i Ukrajinci prave helikopter

Izvor: Blic
Preuzeto sa B92

Beograd -- Zajednički rad na proizvodnji helikoptera bila je jedna od tema nedavnog sastanka srpskog i ukrajinskog ministra odbrane, Dragana Šutanovca i Dmitra Salamatina.

Kako za Blic kaže izvor blizak Ministarstvu odbrane, i jedna i druga strana imaju interesa da se upuste u taj projekat.

Interes Srbije je da njena vojska dobije nove helikoptere, ali i da dalje razvija vojnu industriju koja je samo u prošloj godini izvezla naoružanje i vojnu opremu u vrednosti od oko 250 miliona američkih dolara.

Ukrajina je, sa druge strane, na 11. mestu svetske liste izvoznika naoružanja, sa godišnjim izvozom od milijardu dolara.

 Ideja je da se radi na projektu srednjeg transportnog helikoptera. Vazuhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani Vojske potrebne su letelice ovog tipa, koje bi trebalo da zamene postojeće helikoptere tipa Mi-8 i Mi-17.

 Reč je o srednjim transportnim helikopterima, a u naoružanju ViPVO trenutno je pet ovakvih letilica. Od 93 helikoptera tipa Mi-8, koji su iz SSSR-a uvezeni od 1968. do 1981, u službi su ostala samo tri i ona su na listi prioriteta za remont.

 Inače, nedavni projekat bespilotne letelice „pegaz“ naišao je na odlične komentare u evropskim vojnim krugovima.

 Prva srpska bespilotna letelica, projektovana u Vojnotehničkom institutu a proizvodena u Vazduhoplovnom zavodu „Moma Stanojlović“, registruje svaki pokret, ali i najmanje temperaturne promene, prepoznajući objekte, tela čoveka ili sitne životinje. Može da se spakuje u vojnički ranac.
« Last Edit: March 30, 2012, 03:09:59 pm by leut » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #3 on: March 30, 2012, 11:34:35 am »

Sta ti je predizborna kampanja jos malo pa ce Kinezi od nas kupovati Nosac aviona iz Srpskih recnih brodogradilisata.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #4 on: March 30, 2012, 06:00:48 pm »


 Halo, nemoj da se naljutimo!!! Tri nosača aviona ćemo da napravimo iz inata Grin dva za izvoz jedan ćemo da ostavimo nama . Neka " šparta " Dunavom! Da imaju " novi avioni i helikopteri s čega da polete"
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: March 30, 2012, 06:53:05 pm »

auuu, bog te vido! ala ima da se letiiiii pilot 

ajde sad realno: ko bi radio i cime? recimo da je onaj helikopter s kraja jugoslavije u pitanju (vhn90, ako me secanje dobro sluzi). mi realno nemamo nikakvu mogucnost za izradu helikoptera veceg od gazele (a mislim ni to). no obzirom da je u pitanju kooperacija, moguce je da bi se jedan manji i manje zahtevan deo radio kod nas. drugo logicno pitanje, kolike su zaista nase potrebe za srednjim helikopterom? u najboljem slucaju ne vise od 30 letelica. znaci nedovoljno za neko ulaganje u proizvodnju. a pored rusa, amera i francuza tesko da se mozemo probiti na trziste. no ajde da vidimo, nismo verovali ni da ce lasta da poleti, pa eto...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: March 30, 2012, 07:36:34 pm »

Realno, osvojili smo tehnologiju proizvodnje glavnih rotora helikoptera za Mi-8. Motor, teško da bi mogli mi da razvijemo, a kamoli proizvodimo. Trup i stajni trap, možemo i mi da proizvedemo. Od ostalih sistema verovatno možemo još po nešto, ali daj da ostavimo nešto i ukrajincima da rade, kad se već šlepaju na ovom projektu, neka i rade nešto Wink
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #7 on: March 30, 2012, 08:16:15 pm »

   Pa mogli bi i elisu rotora, pošto je od drveta. Samo malo propustiš kroz diht i dobro.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #8 on: March 30, 2012, 09:05:17 pm »

Ajmo mi lepo mic po mic... Šta Srbija ima? Ima razrađene projekte za NH-90 (koliko-70%???) te NA (oko 85%). Šta Srbija treba od naoružanja? To znate sami najbolje-ali veći dio toga je s područja aviacije i PVO. Ili modernizacije ili remonti ili nabavka novih sistema. Ukrajinci to imaju odnosno mogu obezbediti. A isto tako imaju i kapacitete i veći dio tehnologija za realizaciju nikada ostvarenih projekata JNA. To, što će već u bliskom periodu Ukrajina trebati nove avione, a znamo, da je situacija sa Rusijom ko ljubav (malo vruća, malo ledena) verovatno će tražiti neku svoju vlastitu opciju. Pa je takva suradnja svrsishodna za obje strane. A i Ukrajinci bi se domogli starije ali ipak zapadne tehnologije. Barem si tako zamišljam.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #9 on: March 30, 2012, 09:53:02 pm »

Da ne razmatraju mogućnost proizvodnje interkontinentalne rakete iz doba J.B.Tita ? Roll Eyes
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: March 30, 2012, 10:04:44 pm »

Naučna fantastika.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #11 on: March 31, 2012, 10:04:29 am »

Kliko se secam,obe zemlje do sada nisu proizvodile helikoptere i lovacke avione.A da bi se Srbija upustila u kooperaciju,treba novca i vremena.A biti kooperant za 10-15 aviona i helikoptera-cista ekonomska nelogicnost.Ali idu izbori,sve opcije dobro dodju ,a posle-ko se vec sjeca.......................
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #12 on: April 01, 2012, 01:55:31 pm »

Negde sam procitao da Ukraina zeli da proizvodi modernizovane Mi-2 helikoptere, sto bi po nosivosti trebalo da budu pandan americkim UH-1 helikopterima.
Kolko ce uspeti, ostaje da vidimo.

Do duse, sada za sada, njihova armija prezivljava na onome sto uspe da remontira i proda (ili proda, pa remontira), tako da su oni u jos goroj ekonomskoj situaciji od Srbije, samo sto imaju vece stokove naoruzanja ostavljenog od bivseg SSSR-a.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #13 on: April 01, 2012, 02:34:46 pm »

Mi-2 je zastareo helikopter po svim parametrima,a ni po čemu nije bio revolucionaran ni kad se pojavio, pre 50 godina, za razliku od UH-1, koji je u novijim varijantama još uvek upotrebljiv.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #14 on: April 01, 2012, 05:18:03 pm »

Stvari otprilike stoje ovako:

Posto su u Srbiji pronadjene ogromne kolicine naftnog skriljca (Aleksinac), zlato za preko 50 milijardi dolara (okolina Bora i Zajecara, kazu 2,5 grama po toni a ide i do preko 10 grama, normana isplativa kolicina je kazu oko 0,15 gr), dragog kamenja na 50-ak lokacija itd. (moze biti da sam nesto zaboravio) i posto ce u Srbiji biti otvoreno otprilike 1500 fabrika (kada se saberu sva obecanja) i zaposli 36 miliona gradjana Srbije (otprilike toliko u tim novim fabrikama i porodicnim firmama) onda cemo da napravimo i taj helikopter a mozda i spejs satl. Doduse za spejsa satl vec imamo nesto - firma Mile Dragic je pre neku godinu prikazala astronautsko odelo. Dobicemo i prvog srpskog kosmonauta, bicemo prvi narod koji ce imati i svoju koloniju van planete Zemlje.... ma smao da prodje Djurdjevdan i da odaberemo prave i ima da nam procveta.

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.