PALUBA
April 25, 2024, 10:30:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nakajima Kikka  (Read 504 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: November 13, 2021, 07:32:59 am »

Nemci su početkom 1944. godine Japancima u Berlinu otkrili prve detalje o avionu Me-262. Izveštaji o napretku projekta aviona Me-262 koje je japanski vojni ataše iz Berlina slao u Japan, doveli su do toga da je Japan kompaniji Nakađima postavio zahteve za razvoj projekta lovačkog aviona, jednoseda, zasnovanog na Me-262. Od novog aviona je zahtevana maksimalna brzina leta od oko 700 km/č, mogućnost poletanja sa PSS dužine 350 m itd. Jedan od zahteva se odnosio i na to da se krila mogu preklapati, kako bi se stvorila mogućnost za sakrivanje aviona u pećinama i tunelima. Težište u projektovanju je dato na jednostavnosti proizvodnje, s obzirom da bi se avioni proizvodili upotrebom nestručne radne snage.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemci su se jula 1944. složili s tim da Japancima odobre proizvodnju i Me-163 i Me-262. Nacrti oba aviona, motori i gorivo, poslati su u Japan putem podmornica. Krajem jula 1944, Gering odobrava i slanje po jednog primerka aviona u Japan, mada su kasnije odustali od toga pošto nije postojao praktičan način da se to i izvede. U svakom slučaju, planovi za Me-163 su stigli u Japan, dok su planovi za Me-262 kasnili i na kraju, podmornica koja ih je prenosila je 16. maja 1945. pala u ruke savezničkim snagama.

Nakon gubitka planova, Japanci su bili primorani da avion rekonstruišu u skladu sa sećanjem japanskih inžinjera koji su bili u Nemačkoj, kao i iz razne dokumentacije koja im je bila dostupna. Ukupno gledano, konfiguracija Nakađimine Kike dosta liči na nemački Me-262, s tim da je Kika nešto manja po dimenzijama u odnosu na nemački avion. Razlike se primećuju u izgledu krila, kao i u preseku trupa aviona.

Kao i kod Me-262, motori su bili smešteni u gondolama ispod krila. U početku, avion je trebao biti pogonjen motorima Tsu-11, ali su oni ubrzo zamenjeni motorima Ne-12. Ipak, Ne-12 nisu imali dovoljan potisak, te je zvanično interesovanje za avion Kika počelo da opada. U međuvremenu, Japanci dobijaju fotografije nemačkog mlaznih motora BMW 003, te na osnovu njih uspevaju da razviju sličan motor, oznake Ne-20. Uskoro je doneta i odluka da se Kika pogoni novim tipom motora. Od novog motora se očekivalo da avion ostvari tražene karakteristike, te samim tim raste i interesovanje zvaničnika za novi avion.

Prvi prototip aviona poleće 7. avgusta u pomorskoj bazi Kisarazu. Drugi let, koji je izveden četiri dana kasnije, doveo je do oštećenja prototipa, a do koga je došlo zbog lošeg ugla postavljanja RATO raketa.

Kapitulacija Japana dovela je do prekida rada na projektu. U vreme otkazivanja projekta, drugi prototip je bio spreman za ispitivanja, a 18 dodatnih primeraka je bilo u različitim fazama proizvodnje. Najmanje jedan, a verovatno tri aviona, svoj put su našla do SAD; ni jedan od njih nikada nije poleteo. Jedan od njih se nalazi izložen u Nacionalnom muzeju vazduhoplovstva i kosmonautike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Nakajima Kikka u postavci muzeja.

Tip jurišnik bombarder, na mlazni pogon
Model Nakajima Kikka
Poreklo Japan
Raspon krila 10 m
Dužina 8,125 m
Visina 2,95 m
Pogon 2 h Ne-20, potiska po 4,66 KN
Posada 1
Maksimalna poletna masa 4080 kg
Maksimalna brzina leta 696 km/č
Dolet 943 km
Plafon leta 12 000 m
Brzina penjanja 385 m/min
Naoružanje 2 x 30 mm 1 x 500 – 800 kg bombi


* WEB11752-2011h.jpg (210.14 KB, 1000x696 - viewed 3 times.)

* Kikka-@smithsonian.jpg (97.05 KB, 910x642 - viewed 3 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 05:48:57 pm by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.