PALUBA
April 19, 2024, 11:58:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 215292 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #105 on: November 13, 2012, 09:27:15 am »

U jedno vreme smo je u nedostatku oficirske torbice smo vojničku tzv. "gušteraču" koristili kao zamenu, dok nam ne zadužiše oficirske.Vrlo korisna stvarčica.Može za vikend a može i za grad.Pre nego što je uvedena u Srpsku vojsku njena preteča je bila čuvena vunena-ispletena šarenica.
Srpski "gedža" je u njoj najčešće nosio nešto sira,proje,vina,jabuku, čarape za presvlaku a i poneku bombu da se nađe.  Grin.
I u nju skupljao sve što mu je bilo zanimljivo na terenu.Kao što je Jakovljević u "Srpskoj Trilogiji" opisao sve što se moglo smatrati interesantnim za povratak kući pa čak i "kljuse" za divljač.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #106 on: November 13, 2012, 09:31:20 am »

Nepomenu slaninu iz torbice.

Obično sapunjaru na koju se "nafata" kojekakva prašina, trunje i slično.

Moja torbica je imala dugmiće a ne tehno varijantu-čišak traku,
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #107 on: November 13, 2012, 09:36:55 am »

Ne znam zašto ali ta sa dugmićima mi je bolja.Iako platno na varijanti sa čičak trakom izgleda kvalitetnije kao plastificirano.

Inače sapunjara se u šarenici nalazila retko, možda na početku mobilizacije a posle je bilo daj šta daš.  Grin
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #108 on: November 13, 2012, 10:06:49 am »

Tako je, ona gumirana ili plastificirana je od boljeg materjala, nepromočiva, čarape, slanina ili hleb a i municija ostaju suvi.

Veoma me čudi da su dizajneri prešli sa dugmeta koje je nečujno na čičak kod koga se pri otvaranju čuje ono karakteristično "krrrrrk".

Zamisli samo da se pri šunjanju zakači za granu, šiblje, posle "krrrrrrk" ide odma psovka i faktor iznenađenja je propao.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #109 on: November 13, 2012, 10:42:04 am »

Nije samo zbog toga.

Čičak trake posle dosta upotrebe postanu neupotrebljive a dugme je dugme.I ako odpadne lako je naći zamensko i zameniti ga.

Verovatno je u proizvodnji lakše našiti čičkove običnom mašinom nego postavljati dugmat specijalnom.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #110 on: November 13, 2012, 10:54:41 am »

A tu su i rupice od dugmeta.

Nema ništa dok se dugme ne ušije rukom.

Na uniformi dodaš malo žice pa obmotaš koncem  Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #111 on: November 13, 2012, 07:01:49 pm »

Sa http://www.limundo.com/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.



* tor1.jpg (96.47 KB, 1024x768 - viewed 309 times.)

* tor2.jpg (77.28 KB, 1024x768 - viewed 307 times.)

* tor3.jpg (117.6 KB, 768x1024 - viewed 295 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #112 on: November 13, 2012, 07:11:49 pm »


 Protokom vremena a i od korišćenja ta guma na platnu iznutra popuca pa izgubi svojstvo " nepromočivosti"
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #113 on: November 13, 2012, 09:08:14 pm »

Не превазиђен систем за закопчавање одеће уопште. И поред производа "новијег" датума ("зип" шнир и "чичак" трака, "дрикери") дугме и рупица су најбољи начин да се закопча војничка одећа и нека опрема. Једноствано, брзо, тихо, ефикасно, даје довољно чврст спој,  квар се лако отклања (зашијеш или отшијеш дугме), може се померити и сл.

Ево два војничка дугмета из времена ЈНА.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Прво је метално, за старешинске службене блузе РВ и ПВО; друго је пластично за закопчавање блуза - и војничких и службених старешинских униформи.

Старешинске униформе за КоВ су се закопчавел са пластичним дугмићима, као и војничке униформе. Са друге стране старешинске службене униформе припадника РВ и ПВо су имала метална дугмад сиве боје. На морнаричким старешинским униформама су била жута дугмад са сидром (ако се не варам).

Војничке блузе за РВ и ПШО су се такође закопчавале пластичним дугмићима, али плаве боје.

Пластична дугмад са петокраком у средини била су на војничким блузама и шињелима. На блузи су била три врста дугмића: већи - за закопчавање блузе (4 ком) спреда, мањи - за закопчавање џепова (4 џепа по једно дугме) и мали - за закопчавање нараменица (два ком). На блузи су било још два дугмета - једно за унутрашњи џепић где се носио први завој, али то је било "обично" дугме (као на шлицу панталона) и једно за закопчавање крагне ("под грло");

На шињелу су била већа дугмад од оних за блузе - за закопчавање спреда у два реда по 6 ком и два дугмића за драгон ("каиш" на леђима шињела). За закопчавање нараменица су коришћени дугмићи као за џепове блузе. Такође, на шлицу шињела су били мали дугмићи (нисам сигуран, мислим 4 ком.)


* Dugmici JNA.jpg (71.3 KB, 2324x340 - viewed 282 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #114 on: November 14, 2012, 09:06:08 am »

Dzumba,

čini mi se da su još za vreme JNA ili VJ na službene uniforme podoficira i oficira kasnije umesto zelenih-plastičnih uvedeni mesingani dugmići.

Znaš li možda kad?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #115 on: November 14, 2012, 11:03:01 pm »

У време ВЈ и то је практично спроведено тек 1997.године. Уведени су жути дугмићи са грбом ВЈ уместо звезде.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #116 on: November 26, 2012, 05:54:31 pm »

Čini mi se da sam pronašao sličicu jedne torbice iz doba kad sam ja služio.
Nije imala ovaj čičak niti je bila iznutra plastificirana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* torba.JPG (45.83 KB, 640x441 - viewed 223 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #117 on: November 26, 2012, 06:30:28 pm »

То је та стара војничка торбица са дугмићима.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #118 on: November 27, 2012, 10:02:30 am »

Hms је у комплету војника приказао и мали апарат за гашње пожара. Ради се о противпожарном апарату ХЛ - 0,3 за личну заштиту, односно гашење малих пожара, код паљења одеће и опреме на војнику. Слова ХЛ означавају да је апрат халонски (пуњен халоном) и да је количина гаса у њему 0,2 литре. Апарате је израђивао "Пастро" из Загреба. Ево две слике при чему се јасно види упутство.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овај апарат имам од 1986.године. Добио сам га као део личног индивидуалног комплета. Када сам 1988. одлазио у прекоманду оставили су ми га (нисам га раздужио) са образложењем да му је истекао рок употребе. Сигуран сам да ће и данас да ради јер се осећа да у њему има гаса (мућка се течност јер је халон у течном стању). Имао сам још један овакав па сам га пре пар година проверио - радио је беспрекорно. Чувао сам га у најлонској кеси тако да је и то можа помогло да буде у функцији.


Jedno upozorenje za sve što još imate ovakve spravice, ili slične aparate za gašenje na osnovi plina. Upotreba na ljudima ili životinjama je opasna jer može da dođe do podhlađenja. Kad se širi plin, smanjuje se temperatura, pa može i daleko pod ledište vode. Budite oprezni.

Ja ga nisam imao u vojsci ali bio je i u civilstvu u prosti prodaji. Moj savet je da si kupite klasičan aparat /bocu na osnovi praha, jeste da je posle sve prljavo, ali ipak je sigurnije.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #119 on: November 27, 2012, 09:36:07 pm »


 Pero tm-izvini što nisam pravilno iskucao nick name

 https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=545.0

 Prelistaj, znam da je tema velika , ali smo obradili upotrebu Halona i Vatrodojavne centrale.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.