PALUBA
March 29, 2024, 12:39:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 214054 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #135 on: December 10, 2012, 09:18:07 pm »

Dobijale u se i dve maramice, sa ostalom opremom koja se dužila, maramice se nisu razduživale po završetku odsuživanja vojnog roka.

Pasta za obuću, bilo ih je tri vrste:

Standardna crna, davala je vrlo visok sjaj, zimi smo je palili, kada plamen zahvati celu površinu kruga metalne ambalaže odozgo nabaciš poklopac i ugasiš, dobije se tečnost koja je bila veoma vodoodbojna. Pasta je posle nekoliko "paljenja" gubila na kvalitetu. Razmazivanjem ove paste čak i po mokrom drvetu, drvo se lako palilo

Žuta, vrlo "smrdljiva", dublja kantica INI-TU-JNA, teško se izvlačio sjaj, međutim izvanredno je omekšavala kožu čizama-cipele sa povišenom sarom i bila je vrhunski vodoodbojna, još je imam (nabavio sam lepu količinu)  Grin

Treća, crna, razvlačila se ko žvaka, e to je bilo nešto posebno, to smo drpili iz ABHO magacina. U osnovi ona je bila za zaštitu od bojnih otrova, to je nešto neprejebivo, čizme je posle toga bilo skoro nemoguće ucakliti međutim ni kap vode ne bi prolazila. Bila je pakovana u plastičnu ambalažu a poklopac je bio sa navojem.


Sledeća krema o kojoj nismo pisali a vredna je pomena je krema za nos, uši, prste nogu i ruku, mala pakovanja (5-10gr) Krema protiv smtzavanja, zadužili smo je pre odlaska na Slunj, februar mesec. Jako teško se spirala, uši su nam bile braonkaste boje i imala je gadan slatkasti miris koji je u početku terao na povraćanje, kada se nekoliko slojeva sasuše otpadala je u komadićima.

Pre odlaska na teren podeljene su nam žuto-zelene bočicesa deterdžentom za sudove 20-30 gr. ovo pominjem zato što je neko pominjao da nije imao čime da opere porciju.
Mi nismo koristili osamdesetih kesu za u porciju inače dužio sam onu starinsku porciju sa kašikom (zvali smo je Nemačka), na terenu je uvek bilo vrele vode zimi (to je bila dužnost požarnog),
a da bi iskorenili lenjost među pojedincima, porciju je posle obroka pregledao ili staža ili čak i stariji vodnik, jao lenštinama ako porcija nije blistala, jednog dana smo svi na...li zbog jednog.
Naravno, u toku noći je palo prevaspitavanje   ćebetom.

Još jedna bitna dužnost požarnog je bilo snabdevanje toplim čajem, (čaja je zimi moralo da bude 24 sata) a pošto smo spavali u velikom četnom šatoru sa dve peći od buradi (bubnjare) to i nije bio težak zadatak.
Kapetan Dakić Slavko nas je nemilice "štroio", međutim na Slunju, zimi i leti je zaista vodio računa o svakom borcu, čak je bilo i one tako poželjne kafe, one u kesicama i to ohoho, nekoliko pešadinaca, mojih drugara-sirotana je bilo zapanjeno toplotom, snabdevenošću i kafom kada su došli kod mene.

A o tome da smo se "snabdeli" slaninom i hlebom neću ni da govorim.

Pozdrav, Boris.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #136 on: December 10, 2012, 09:39:21 pm »

borise, tu abho zvaku niste "drpili" nego ste se snasli  Grin inace i ja sam je imao do prosle zime i stvarno je nesto neverovatno.

mast protiv promrzlina,bela kutija, na poklopcu nalepnica na kojoj je pisacom masinom iskucan ovaj tekst. tamno braon, cudnog mirisa. bilo je i toga na tone, ali je u moje vreme (2003/4) niko nije koristio. ja sam, posto sam se mnogo druzio s planinarima, pokupio gomilu od kapetana koj ije bio glavni za sanitet u garnizonu. za prvu kutiju sam ga pitao i rekao mu sto mi treba, a on mi rece da ga i ne pitam ako nadjem. doneo sam ih kuci bar 15tak. ostale mi 2-3 mozda, ostalo je davno podeljeno.

jos jednu mast nismo pomenuli, a bila je cesto vrlo potrebna. mast protiv znojenja ismrada nogu. zaboravio sam joj ime, bela tubica. kad se namaze, izgledalo je kao obloga od sundjera. tesko se skidala.

caj. ovo vreme 2003. prehladim se ja i u kuhinji zamolim za malo mesavine caja. daju mi oni bez reci, i ja to ostavim u kasi komadira voda (bio sam zkv tad). bilo je toga dosta i dosta nas je kuvalo i pilo. medjutim, naidje neka kontrola i "otkriju" to. jao mila majko, koja se frka digla!!! Grin TRAVA!!! mi u nesvest od smeha, a oni na nas drvlje i kamenje. na kraju smo skuvali caj i resili glavobolju.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #137 on: December 10, 2012, 11:08:34 pm »

Snalaženje, nabavka, pad sa kamiona, palete, pravo bržeg itd.

A sve po propisu, dobrih očiju i brzih prstiju, kriv si ako si blesav pa te marnu  Cheesy

E upravo zbog toga smo svi mi u četi imali po dva podmetača, jedan debeli i po jedan tanak.

Bilo je tu i toplog kompota od šljiva, (limenke od 5 kila) verujte mi nikada u životu nisam jeo slađi, ni majčin, strinin, tetkin, čudo jedno ili je bio mnogo dobar ili sam ja bio mnogo gladan.

Pozdrav, Boris.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #138 on: December 11, 2012, 07:02:02 pm »

Тих пасти за обућу АБХО је било доста. Биле су паковане у зелене пластичне кутије (за разлику од оних класичних које су биле у металним). Било их је у јединицама јер су даване на коришћење када би им истекао рок чувања. Иако нису имале сва АБХО своства 8због истеклог рока) биле су добре за заштиту од воде. Касније су потпуно избачене јер су уместо њих уведене тзв. АБХО чарапе, уствари гумиране навлаке које су се навлачиле преко обуће. То је био период крајем 80-тих и тада их је било доста по магацинима и јединицама. Ипак, нису биле добре за естетску страну обуће јер су чизме добијале црну, загаситу боју и никад се нису могле довести да лепо изгледају (сијају).

Пасте за обућу је иглавном правила "Илирија" из Словеније.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #139 on: December 11, 2012, 07:04:06 pm »

HINS Novi Sad.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #140 on: December 11, 2012, 09:58:34 pm »

lin krusevac
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #141 on: December 11, 2012, 10:17:59 pm »


 Zar Vojska nije imala centralnu nabavku sredstava? Ovo, kao uostalom i sve tada mi liči na nabavku kreme za obuću po " ključu" Da nije svaka Vojna oblast imala " svog " dobavljača?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #142 on: December 11, 2012, 10:36:16 pm »

oce biti da se radi o razlicitim vremenima. medjutim, moze biti da je bilo vise proizvodjaca koji su radili za vojsku, ilii da su nabavke isle po republikama. kao i cizme sto su bile raznih proizvodjaca.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #143 on: December 11, 2012, 10:38:28 pm »


 I meni se čini tako. Ja se sećam i neke vršačke paste za obuću!?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #144 on: December 11, 2012, 11:15:01 pm »

bila je i neka siva, boja original ko ziva guma. to sam jednom nagazio i bila je odlicna.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #145 on: December 12, 2012, 09:37:05 am »

Nije bilo ključa, nego se u sistemu organizovanog privređivanja SFRJ vodilo računa o kakvoj takvoj socijalnoj preraspodeli rada po principu nikome premnogo nikome premalo.

Samo je za specifične delove opreme postojao po jedan liferant npr. zaštitne maske "M.Zakić Kruševac" ili porcije za jelo ali samo za ceo komplet porcije kao takav jer je bilo više proizvođača pojedinih komponenti (jedan za futrolu,jedan za pribor za jelo,jedan za posudu za vodu i plastični poklopac, jedan za metalni deo porcije itd.).

Đonove za sve ćizme je proizvodio "Zlatar" Nova Varoš a čizme je finalizovalo više obućarskih fabrika.

I Hemik Kikinda je isporučivao paste za obuću popularne "imaline".

A pomenuto puno ime firme Ilirija je zapravo bilo "Ilirija Vedrog".

Leskovačka firma Leteks je za najveći deo uniformi M55 proizvodila kilometre čojanog štofa a druge firme su šile-finalizovale uniforme.

I svi su radili i relativno solidno i živeli od toga iako su se posle mnogi žalili kako su neki bili povlasćeni u toj preraspodeli po onoj narodnoj "sve je slađe iz tuđeg dvorišta".



Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #146 on: December 12, 2012, 09:43:55 am »

Dobio sam od postolara vazelin za kožne predmete i odjeću. Bijele boje, pakiran u plitke žute metalne kutije. Izvanredno sredstvo za obuću. Prošlu zimu sam namazao čizme koje nisu ni malo propustile bijelila od snijega. Taj vazelin je ostao u skladištu od ex JNA.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #147 on: December 12, 2012, 07:45:57 pm »

pribor za jelo radili su "rad rostfrei", "bratsvo rostfraei", "kordun rostfrei" i jos neka slovenacka firma koje trenutno ne mogu da se setim
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #148 on: December 12, 2012, 08:37:33 pm »

Malo ću otići u off, ali pošto je brodarski spomenuo vazelin moram nešto dodati:

redovno odlazim u planinu i u lov, i već dugi niz godina oblačim kožne diverzantske duboke cipele. Ne znam da li ih je bilo i u kov-u, u RM su te duboke cipele dobijali samo diverzanti (ostala raja samo preko veze).

Izuzetno su udobne i veoma stabilne za gaženje po nedođiji, jer dobro drže zglob, a đon nije napravljen od klizave plastike. Najevća mana im je što su napravljene od prirodne kože, pa propuštaju vlagu. Jedini lek za to jeste - vazelin.

Zato, kada dođem kući iz planine cipele idu na sušenje, a sutradan premažem ih krpicom sa debelim slojem vazelina za ruke (ima u svakoj apoteci).
Iako su cipele dosta stare i pregazio sam u njima jako puno, koža je sada mekana i skoro nepromočiva. Nisu za debelu vodu i lokve (kao gumene čizme), ali posle nekoliko godina mazanja vazelinom, skoro su nepromočive!

Vazelin je najbolje sredstvo da obuća postane nepromočiva. Istina, posle mazanje ne može da se dobije visoki sjaj, ali kada se mast dobro upije, sutradan obuća sjaji nekom umerenom diskrecijom.
 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #149 on: December 12, 2012, 10:46:50 pm »

Набавка неких средства, посебно опште намене, ушта убрајам и пасту за обућу, обављала се и у ЈНА набавком преко тендера. У односу на данашње такве тендере ови су, по мом суду били пошетнији. Ево зашто. Победник тендера није морао увек добити "све" (сву поруџбу). Да би се сачували и други понуђачи и њима дао део "колача" одговорно лице је могло (а најчешће и јесте) да одлучи овако: најбоље пласирани добија 50-60% набавке, другопласирани око 30%, треће пласирани остало. Постојао је један услов, да други и трећи посао обаве по цени коју је излицитираи први (дакле по најнижој). Наравно, сви су морали да се држе стандарда квалитет - СНО (стандард народне одбране), ако је био прописан,а за пасте јесте. И ту је могло да се "штела", али је овај систем обезбеђивао рад већини правих произвођача. Војна контрола квалитета је била доста строга.

Ловац, ако се ради о обући с краја 90-тих година то је посебна, наменски рађена и врло квалитетна обућа.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.