PALUBA
March 29, 2024, 04:58:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 214073 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #45 on: March 28, 2012, 10:03:17 am »

Mislim da se fabrika koja je proizvodila slem zvala Celada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koristila ju je kako vojna, tako i civilna policija.

Onaj drugi slem je bio oznake M-89 i proizvodio se u Eurokompozit 11 Oktomvri iz Prilep-a. Ipak to je bio prvi pokusaj da se u SFRJ napravi kevlarski slem. Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prosto, iskopirali su M-59 i napravili ga u kevlaru.  Grin
Čelada je prosto "šlem" na slovenačkom jeziku.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #46 on: March 28, 2012, 01:34:29 pm »


Čelada je prosto "šlem" na slovenačkom jeziku.

Shvatio sam, ali kasno. Grin Grin Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #47 on: March 28, 2012, 07:37:20 pm »

Соколе, вероватно користим речи које не разумеш. Разлика између шлема М-59 и М-59/85 је у следећем:

1. Шлем М59/85 је опсечен (то значи  исечен око руба шлема)  и то највише онај део који, као код немачких шлемова, прави заштитни руб на задњем делу (изнад врата војника). Код овог "опсеченог" шелма тај руб је доста мањи, посебно на вратном дело. То је урађено због тога што је приликом залегања (када војник легне на земљу) и када војник покуша да нишани, крагна одеће (посебно ветровке, шињела) подизала шлем отпозади и "набацивала га" на очи. Дакле, ниси могао да нишаниш, а да пре тога шлем не гурнеш руком назад.
2. Друга разлика је у тракама које држе шлем на глави. Нове траке су омогућавале боље подешавање шлема и прилагођавање величини главе. Напоменуо сам да се шлем израђивао само у једној величини, па је нови систем трака омогућавао да се шлем подеси према свакој глави (и малој и великој).
« Last Edit: March 29, 2012, 08:47:00 pm by dzumba » Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #48 on: March 29, 2012, 07:46:14 am »

Хвала лепо ! Сада сам разумео ! Видим да имам обични М59  Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #49 on: March 29, 2012, 08:02:25 am »

Хвала лепо ! Сада сам разумео ! Видим да имам обични М59  Smiley

Na prvoj strani imaš slike oba šlema, pa možeš da ih u porediš. Smiley
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #50 on: March 29, 2012, 02:52:04 pm »

Да, већ видим  Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #51 on: April 05, 2012, 09:07:52 pm »

Hms је у комплету војника приказао и мали апарат за гашње пожара. Ради се о противпожарном апарату ХЛ - 0,3 за личну заштиту, односно гашење малих пожара, код паљења одеће и опреме на војнику. Слова ХЛ означавају да је апрат халонски (пуњен халоном) и да је количина гаса у њему 0,2 литре. Апарате је израђивао "Пастро" из Загреба. Ево две слике при чему се јасно види упутство.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овај апарат имам од 1986.године. Добио сам га као део личног индивидуалног комплета. Када сам 1988. одлазио у прекоманду оставили су ми га (нисам га раздужио) са образложењем да му је истекао рок употребе. Сигуран сам да ће и данас да ради јер се осећа да у њему има гаса (мућка се течност јер је халон у течном стању). Имао сам још један овакав па сам га пре пар година проверио - радио је беспрекорно. Чувао сам га у најлонској кеси тако да је и то можа помогло да буде у функцији.


* 27032012439rs.jpg (279.96 KB, 900x1200 - viewed 335 times.)

* 27032012437rs.jpg (539.92 KB, 1412x900 - viewed 338 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #52 on: April 05, 2012, 10:23:33 pm »

A kolike su mu dimenzije? Po slikama to nije baš lako zaključiti, ali rekao bih da staje u šaku i viri malo preko. Nešto sam skeptičan prema njegovoj upotrebnoj vrednosti...dok vojnik izvuče aparat iz ranca, a s obzirom na njegov minijaturni kapacitet, zar nije lakše valjati se po zemlji ili obaviti neki sličan zahvat?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #53 on: April 05, 2012, 10:44:48 pm »

A kolike su mu dimenzije? Po slikama to nije baš lako zaključiti, ali rekao bih da staje u šaku i viri malo preko. Nešto sam skeptičan prema njegovoj upotrebnoj vrednosti...dok vojnik izvuče aparat iz ranca, a s obzirom na njegov minijaturni kapacitet, zar nije lakše valjati se po zemlji ili obaviti neki sličan zahvat?
Мислим да јесте лакше то што ти предлажеш.

У јединицама у којима сам боравио, ово средство неије постојало.
Виђао сам га само на ТТ зборовима.

Љуба
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #54 on: April 06, 2012, 06:51:52 am »

@Roker, pa zato i postoje drugovi, da pomognu kod gasenja.

@Ljubo, kod nas je cucio po magacinima i nije se delio vojsci, barem dok nisu pocela sr***.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #55 on: April 06, 2012, 11:18:52 am »

........................

@Ljubo, kod nas je cucio po magacinima i nije se delio vojsci, barem dok nisu pocela sr***.
Ma памтим ја сва та "sr***", али га није било ни у магацину Grin (а био сам близак са магацином, такорећи, имао сам кључ од нјега Grin)

Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #56 on: April 06, 2012, 02:07:43 pm »

Мала је то направа, дужине 15-так цм, ширине око 10 , дебљине око 5 цм. На послу сам па ћу измерити тачно кад дођем кући. Он се првенствено користио да гасиш оног до себе и тако у низ (један другог). На пример, када на војнике падне напалм. Колико је то практично, друго је питање. Носио се на врху у борбеном ранцу.

Тачно, није се делио војницима у миру, а практично ни у у време тачке 11. јер објективно није ни требало. Ја сам га у јединици (99.чВП) имао за све војнике (и резервисте),а старешине су га задужиле на ЛЛЗ уз ратну опрему. Предпостављам да је 1984-5.г. набављена већа количина ових апарата (док је било пара). Рок употребе му је био 4-5 година, тако да се након истека рока, а то је било већ око 1990. није ни набављао, нити је у ВЈ било предвиђано да буде део опреме војника. Можда је постојала намера, али никад за овако нешто није преостајало пара.

Иначе добар је за мале, почетне пожаре у кући (на пример ако ти се запали уље на штедњаку и сл.).
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #57 on: April 06, 2012, 02:10:50 pm »

Hvala na informacijama. Smiley Da li je pogodan za gašenje elektronskih uređaja? Npr. u automobilu ili TV/kompjutera? Čini mi se praktičnim i za kampovanja i roštiljanje u prirodi ako nešto krene po zlu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #58 on: April 06, 2012, 02:15:38 pm »

Имај у виду да се испразни за 5-6 секунди. За роштиљ је добар,али за ТВ, посебно ако је пожар унутар њега, сумњам да може да угаси, али можда да успори. За компјутер може сигурно, пошто се ови новији (декстоп) лако отварају (бар овај мој).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #59 on: April 06, 2012, 04:08:55 pm »

Imali smo ih mi na brodu, simpatična stvarčica.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.