PALUBA
April 23, 2024, 06:05:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 215532 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #75 on: June 19, 2012, 04:33:17 pm »

trpe grozni misliš li na ovaj ranac?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P6205863.JPG (151.91 KB, 800x600 - viewed 501 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #76 on: June 19, 2012, 07:02:26 pm »

Ово на слици није "борбени ранац", већ класично, старински војнички ранац у који је војник паковао сву опрему, а преко њега и шаторско крило (како је и на слици) или шињел (лети). Војник га је носио на узбини,а и током марша (мислим на пешадинца). У борби  (нападу) га је одлагао у четном траспорту, а у одбрани у склоништу.

Колико видим војници на доњој слици (они који се укрцавају на десантни брод) носе "борбени" ранац, какав се користио од почетка 70-тих година у ЈНА, као и у свим војскама током тачке 11.,а богами виђам га и данас. Шаторско крило носе "одозго" јер на месту где је предвиђено (притезањем трака испод ранца) оно (крило) врло лако испадне, посебно ако се дуже трчи и креће. Иначе, борбени ранац испод поклопца има једну врећу (намењену за ношење хлеба, мада је већина у њој држала прибор за бријање), која се могла извући, тако да виси поред ранца. Ако се у тој врећи не носи ништа или извуче, онда је шаторско крило могло врло лепо да стане "одозго" (притегне се поклопцем борбеног ранца) и тако буде заштићено од губљења.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #77 on: June 19, 2012, 07:55:17 pm »

trpe grozni misliš li na ovaj ranac?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Jeste, bas na taj mislim.

Dzumba, povecao sam fotku skoro tri puta i pokusao da je malo izbistrim. Definitivno nije rec o borbenom rancu koji se danas jos uvek koristi. Neki do duse imaju malo cudnije rance, ali verovatno se radi o nekim platnenim municiskim kutijama, a ne borbenom rancima kakve mi znamo.
Ako pazljivo pogledas, videces da jedan od vojnika ima cak i staru metalnu cuturicu obesenu na racac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Karakteristicno je i naoruzanje, jedan M-53, dva automata M-56, dve PAP M-59/66 i tri M-48.  laugh laugh

Inace sto se satorskog krila na borbenom rancu tice, meni nikad nije pravio problem. Ako je po propisu dobro uvezan, skoro da mena mogucnosti da "landara" i pravi probleme


* DSCF3085.jpg (358.28 KB, 1800x2558 - viewed 572 times.)
« Last Edit: June 19, 2012, 08:01:07 pm by trpe grozni » Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #78 on: June 19, 2012, 08:09:33 pm »

da ovaj prvi ima metalnu čuturicu, meni to izgleda kao standardni borbeni ranac, ona čuturica je možda okačena na onu alku sasatrane jedino mi ta šatorska krila neidu u glavu nevidi se nikakvo remenje koje ih drži na mjestu, a ovaj sistem od dzumbe isto nije jer se sa desne strane vidi kako je šatorsko krilo motano, da je u onoj torbici vidjelo bi se dno torbice jer je otvor torbice na ljevoj strani.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #79 on: June 20, 2012, 08:06:59 pm »

 Ја сам само указао да, ако се у оној врећици (за хлеб) ништа не носи, шаторско крило може без проблема да  стане одозго, с тим да се притегне поклопцем борбеног ранца. На слици заиста изгледа да је крило причвршћено преко поклопца борбеног ранца (јер сам ипак, по облику рамених трака и величини ранца сигуран да је у питању "борбени",а не "војнички" ранац). Немам ранац при руци, па је могуће да је шаторско крило можда причвршћено канапом или сличним.
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #80 on: June 22, 2012, 04:23:32 pm »

da najvjerojatnije da je to običan borbeni ranac a šatorsko krilo je zavezano konopom i vjevatno iz razloga sto ste naveli da lako ispadne sa zateznih traka.
već kad pričamo o rancima imam još jedno pitanje, dali se netko od vas u vojsci susreo sa ovim tipovima ranaca?
oni su po veličini i po rasporedu džepova jednaki ostalo je sve drukčije, evo slika


* IMGP1453.JPG (160.74 KB, 800x600 - viewed 190 times.)

* Copy of IMGP1454.JPG (164.97 KB, 800x600 - viewed 165 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #81 on: June 22, 2012, 07:26:15 pm »

ja ovo prvi put vidim...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #82 on: June 22, 2012, 07:34:42 pm »

Од 1973. године сам "пешадинац" али ово нисам видео. Личи на борбени ранац или нешто слично. Могуће је да се ради  моделима који су дати на испитивање након чега је изабран онај свима познати борбени ранац.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #83 on: September 15, 2012, 11:19:50 am »

... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gde si naso kutiju od SDO-a
Svaka cast na kolekciji   
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #84 on: September 20, 2012, 04:29:51 pm »

Da li neko zna koje su ovo rukavice , i kakve je rukavice imala VJ , mislim da obicna vojska nije imala rukavice ali specijalne jedinice sigurno jesu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2012-09-20_172738.png (260.49 KB, 421x359 - viewed 290 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #85 on: September 20, 2012, 06:37:31 pm »


 Bilo je u vojsci raznih rukavica. Ne znam otkud ti to da obična vojska nije imala rukavice!? " Štrikane" sa tri prsta, kožne, . . . Još će ljudi koji imaju više znanja verovatno da nabroje neke. Bile su i neke postavljene krznom za stražu ili patrolu graničara.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #86 on: September 20, 2012, 08:48:55 pm »

Овакве као на слици, у маскирном дезену ЈНА није имала.

Стандрадне рукавице за заштиту руку војника од хладноће су биле вунене, плетене , са три прста. Старешине су могле набавити и коже рукавице (за КоВ прво смб боје, потом црне). Пилоти су имали посебне кожне  рукавице (врло фине), док је особље за одржавање авиона добијало јако квалитетне кожне рукавице постављене крзном. Никада нисам видео чак ни у продавницама комерцијалне робе тако квалитетне коже рукавице као ове механичарске. Као што рече Киле постојале су и стражарске, споља платно изнутра крзно које су биле доста добре (штитиле су од хладноће). У комплету маскирне униформе биле су навлаке за руке сличне рукавицама али су имале искључиво маскирну фунције, не и заштиту руку од хладноће. Такође, уз одела за АБХ извиђаче ишле су гумене рукавице. У комплету за личну заштиту војник је добијао гумене рукавице (носиле су се у торбици заштитне маске).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #87 on: September 20, 2012, 10:00:05 pm »

Onakav šareni dezen rukavica nisam vidio ni u JNA niti u ZNG i HV. HV ima od početka tamnozelene s pet prstiju.
Onakav rančić dobio sam 1992. godine. Nije trajao niti godinu dana. To smo dobili iz nekog skladišta TO.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #88 on: September 21, 2012, 07:00:56 am »

Ovakve rukavice su vojnici/oficiri sami kupovali u vreme kada je pocela zurka.
Dzumba, postojale su jos jedan tip vunenih rikavica sa pet prstiju sa ojacanjem od neke smole/plastike u vidu sitnih kapljica na povrsini dlanova i prstiju. Do duse i te su pocele da se pojavljuju tek krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #89 on: September 21, 2012, 08:42:45 am »

U JNA su bile i vunene pletene sa 5 prstiju sa unutrasnje strane oblozne nekom plastikom da bi se sprecilo klizanje.

Mislim da su ih koristili vozaci a moguce i neki drugi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.