PALUBA
March 28, 2024, 01:56:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 213984 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #120 on: November 28, 2012, 12:34:17 am »


 Pero tm-izvini što nisam pravilno iskucao nick name

 https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=545.0

 Prelistaj, znam da je tema velika , ali smo obradili upotrebu Halona i Vatrodojavne centrale.

Nema veze što nisi pravilno napisao ™. To sam dodao jer je na večini foruma ime/naziv Pero več koriščeno. Kde čemo da dođemo ako čemo se kačiti za takve bezznačajne stvari. Inače tako me zovu prijatelji i naravno prijateljice i u stvarnom životu (naravno bez ™).

Stvarno je velika tema, pročitaču je kad budem imao vremena, sad bi morao da dodam još nešto o graničnim jedinicama, pa polako da zaključim debatu.

Slažem se da je upotreba halona na tehničkim sredstvima, pa makar to bio šporet dosta lahka, ali neko je pomenuo da bi se gasio da ga poliju napalmom. Recimo da se nekome desi da se polije nečim običnim, pa da zagori. Ako bi prekomerno koristio halon, mogao bi da si nanese veliku štetu, možda čak i veču od opekotina. Uvek imam u glavi jednog poznanika, koji je radio daleko godina unatrag kao nočni čuvar, pa mi je rekao, kako su ti aparati dobri za smrzavanje žaba. Ne gledajte me popreko, nisam ja to radio. Hteo sam samo da obratim pažnju na to da nije sve idealno. Zapravo kod opekotina prvo zaboli, kod smrzavanja ne oseča se puno, ali su kasnije povrede dosta opasnije.

Uglavnom pazite kako upotrebljavate te aparate. A i savetujem vam da uložite nešto malo para pa da si kupite pravi aparat za gašenje. Ipak je cena dosta mala prema šteti što može da se uzrokuje vatrom u kuči.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #121 on: November 28, 2012, 09:53:15 am »

Da li iko zna da li postoji mogućnost dopune-obnove istog u specijalizovanim firmama ili je jednokratni aparat po sistemu isprazni i baci?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #122 on: November 28, 2012, 06:19:59 pm »

Овај ПП апарат из опреме пешадинца је за једнократну употребу.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #123 on: November 28, 2012, 06:59:17 pm »

Koliko je meni poznato upotreba halona je zabranjena zbog štetnog delovanja na ozonski omotač. Umesto halona u sličnim sistemima se koriste drugačije gasne smeše.

Opet kažem, koliko je meni poznato, instalacije i uređaji koji su koristili halon ne mogu se korsititi izravno sa novim smešama za gašenje požara već su potrebne određene modifikacije i adaptacije (mlaznice i sl.).
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #124 on: December 08, 2012, 09:12:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sta se kacilo na ovim alkama koje su na opasacu (stari kozni opasac JNA)to jest sta je moglo (valjda su mogle kasikare ako se ne varam) na opasacu su isle po dve te alke  Huh?


* Alka za opasac.png (14.04 KB, 87x108 - viewed 478 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #125 on: December 08, 2012, 09:14:39 pm »

  bombe se nose u fiseklijama.  pravilo

nekad se kacila cuturica
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #126 on: December 08, 2012, 09:17:49 pm »

Nekad cuturica, nekad sablja, nekad pistolj, sve zavisi od toga sta je vojnik duzio.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #127 on: December 09, 2012, 08:24:13 pm »

Те гајке су биле остатак традиције и служиле су углавно да се окачаи оно што је набројао Трпе. Касније, порција и чутурица су се спојиле па ношење качењем за гајку није било могуће, сабље се нису користиле (ни дужиле), наше пиштољске футроле нису имале гарабине (закачаљке) тако да су углавном служиле за украс и да се "закачи" вишак опасача (да не виси). Официр су на гајке официрског опасача (такође их је имао две) могли да закаче планшету (торбицу за крату), али је мало ко то радио јер је било непрактично. Војни (саобраћајни) полицајци су ту (за гајку) често качили лопатицу "стоп". Мотоцоклисти су је (лопатицу) носили заденуту у чизму.

Да, и то, бомба се није носила на гајци, већ искључиво у фишеклији или борбеном ранцу. Разлог је безбедносне природе.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #128 on: December 10, 2012, 05:28:56 pm »

Opet pitanje od mene (nadam se da ne smaram)
U pravilu za pakovanje transportne vrece pise da se pakuje pored ostalih stvari : pribor za sitne opravke , pribor za ciscenje , pribor za brijanje i pribor za licnu higijenu.
Sta se nalazilo u tim priborima i kako se to pakovalo , na slici se vidi da je pribor za sitne opravke duguljast , a ostali pribori kao uvezani u neku tkaninu (to mi nije bas najjasnije). Huh?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #129 on: December 10, 2012, 07:04:59 pm »

Прибор за ситне оправке (попрваке) није био формацијски прибор, дакле не нешто што је војник добијао као припадјаући (следујући) комплет. Ту спадају игла, конац, дугмад, маказице и сл. У кантинама се се 80-тих година могао наће неки комплет који је одговарао томе.

Прибор за чишћење обуће и одеће се састојао из потребног броја четки и пасте за обућу, односно четке за одећу.

Прибор за бријање је такође био индивидуалан и своди се на пасту за бријање, четку за бријање (раније су готове пене биле доста ретке и слабије коришћене), бријач са жилетима (или онај за једнократну употребу) и преносно огледалце.

Прибор за личну хигијену је подразумевао кутију за сапун и сапун (то је било обавезно), али и пасту за зубе и четкицу за зубе. Све остало је било по жељи или могућности војника или старешине. То је спадао и чешаљ, мада се он тражио од војника приликом изласка у град, а не као део борбеног комплета.

Скоро све наведено војник (али и сатрешина) је сам обезбеђивао. Већина војника све наведено (осим прибора за ситне поравке) доносила је од куће при поласку у војску. У позиву за војску је и писало да се то носи са собом.

Инсистирало се да се сви прибори, посебно за личну хигијену сложе - пакују у несесере (или наменске пластичћне врећице које су се могле купити у кантини).

Било је предвиђено да војник током служења војног рока добија месечно "следовање" тоалет папира, сапуна и пасте за обућу (третирано је као "потрошни материјал"). Из праксе знам да се то негде делило (што је било чешће) а негде не. Најчшће не зато што то неко није хтео да дели него више из незнања (млади официри и подофицири често нису знали шта војника и њега, па и јединицу, припада-следује) и лењости (треба састваити и предати требовање).

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #130 on: December 10, 2012, 07:10:43 pm »

ako je neceg bilo u vojsci na tone, to je bila pasta za obucu. i bila je odlicna. bar ona koju sam ja imao.

a najveci problem u nedeljenju istih bila je lenjost. "neka kupe u kantini, kad vec idu na pivo".
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #131 on: December 10, 2012, 07:36:43 pm »

ako je neceg bilo u vojsci na tone, to je bila pasta za obucu. i bila je odlicna. bar ona koju sam ja imao.

a najveci problem u nedeljenju istih bila je lenjost. "neka kupe u kantini, kad vec idu na pivo".

Pastu za cipele smo imali samo ako smo kupili u kantini. Na brodu smo koristili pastu za dekontaminaciju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #132 on: December 10, 2012, 08:03:30 pm »

Паста за обућу је стварно била добра.  Није била за "високи сјај", али је зато била за теренске услове одлична. Дуго је "одбијала" воду. Ја се не сећам да је неко у 975.ВНЦ Сомбор куповао пасту за обућу. Тога је било на све стране. Делила се једна велика кутија месечно, а објективно није требало ни пола од тога. Са друге стране тоалет папира је увек фалило војницима. Ишло је једно паковање (100 листова) месчено, а некима је требало пет пакетића.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #133 on: December 10, 2012, 08:28:30 pm »

Pastu za cipele smo imali samo ako smo kupili u kantini. Na brodu smo koristili pastu za dekontaminaciju.

 

Bilo je dotične paste koliko je trebalo. Nije manjkalo nikad. Bar u mom okruženju.
Kolega "MORNAR", mora da si bio u nekoj "lijevoj" ekipi.. Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #134 on: December 10, 2012, 09:10:39 pm »


  Evo da ja kažem s " obe strane", ( mislim da imam pravo Grin) U 63. brigadi smo imali redovno mesečno sledovanje i paste i papira. E sad, papir se delio lično i normalo da ga nije bilo dosta. Pasta je stajala u soškama s obućom i nikada nije nedostajala. Na TČ je isto koliko znam bar paste bilo. DO T -11 i papir se dobijao, šta je i kako ko upotrebljavao to su druga pitanja.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.