PALUBA
March 29, 2024, 03:07:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 214019 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #150 on: December 13, 2012, 10:08:03 am »

Pribore za jelo i matrikule je posle 1992-ge radila i Zemunska IMPA.

I setih se još nečega vezanog za nepromočivost čizama, što je ja mislim čisti mit a potiče iz priča starih JNA "kajli".
Navodno neko je izmerio vreme nepromočivosti čizama premazanih standardnim pastama za održavanje i još nekim priručnim sredstvima.Pa je postojalo nekakvo pravilo da se maksimalna nepromočivost postiže mazanjem čizama tzv. "topovskom" ili možda "tenkovskom" mašću?Huh?
Što je navodno osim nepromočivosti davalo i maksimalni sjaj.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #151 on: December 13, 2012, 10:30:07 am »

Nismo svi bili u oklopništvu i topništvu. Čime sam ja mogao mazati i glancati? Pastom za lemljenjem i purolom? Bila je ta patina, imalin u neograničenim količinama. Kume, maži i glancaj do visokog sjaja. Tu radnju nitko nije branio.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #152 on: December 13, 2012, 12:53:57 pm »

Jeste dzumba, ja sam te cipele nabavio početkom ovog veka, i od tada ih nosim. Posle toga nisam nigde video takav model cipela.
Izuzetno su kvalitetne, šivene su od prvoklasne, dosta debele a mekane kože. I đon je našiven, a ne samo lepljen, kao kod većine cipela.
Eto, habam ih skoro 10 godina i još su u dobrom stanju.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #153 on: December 13, 2012, 03:22:51 pm »

Pribore za jelo i matrikule je posle 1992-ge radila i Zemunska IMPA.

I setih se još nečega vezanog za nepromočivost čizama, što je ja mislim čisti mit a potiče iz priča starih JNA "kajli".
Navodno neko je izmerio vreme nepromočivosti čizama premazanih standardnim pastama za održavanje i još nekim priručnim sredstvima.Pa je postojalo nekakvo pravilo da se maksimalna nepromočivost postiže mazanjem čizama tzv. "topovskom" ili možda "tenkovskom" mašću?Huh?
Što je navodno osim nepromočivosti davalo i maksimalni sjaj.


mozda je radila i impa, ali ja to nisam video. mada pitanje je, jer koliko ih je vec bilo, imalo je za tri vj sa sve opstom mobilizacijom.

topovska mast je ipak bila relativno nedostupna obicnom vojniku, tako da ja mislim da je to ipak samo legenda. mada je topovska mast odlicna stvar i cak leci psorijazu.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #154 on: December 13, 2012, 03:32:34 pm »

Impa nije radila nikakva maziva.

Mislim da je "Topovska mast" samo legenda.

Pogledajte po apotekama i tražite "Konjsku mast".

Planinarim godinama, moj savet, a grešku sam isprobao na sebi, tj svojim cipelama i to odličnim Alpininim, NEMOJTE NIKAKO koristiti vazelin za mackanje cipela, nikako, on raširi pore na koži i ode mast u propast.

Ima dobrih maziva za cipele (ne sprej, to je pomodno s...nje), koristite "Bivax".

Nekada su Slovenci (neko u sloveniji, privatnik) radio "JELKU", e to je nešto posebno, veooooooma posebno, ovde ima ljudi iz Slovenije, koji mogu više od mene da traže navedenu firmu.

Ako nađu plaćam.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #155 on: December 13, 2012, 03:34:30 pm »

Znam zato što sam te godine imao priliku da mi tadašnji direktor IMPE koji je bio i glavni inžinjer za razvoj pokaže otpresak noža iz pribora za jelo a i matrikulu koju je tek osvojio i proizvodio jer je imao naručeni kontigent.

I nisam ni pomenuo da je IMPA radila topovsku mast.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #156 on: December 13, 2012, 03:38:18 pm »

Ја сам преко 30 година био у војсци и никад нисам чуо ни видео да неко обућу маже топовском (товатном) машћу. Ипак, не искључујем да и тако нешто некоме није пало на памет. Што војска уме да смисли то нико не може Cool

Ловац, још боље чизме имам ја. То је пробна партија тих које ти имаш. Ја их носим 15 година. Мало су се исхабале али су и даље добре и употребљиве. Споља гледано ништа посебно. Мислим да смо негде у некој теми причали о чизмама. То је једини део војничке опреме који нисам вратио када сам одлазио у пензију (биле ми "вишак").
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #157 on: December 13, 2012, 03:46:47 pm »

Svašta je Impa radila.

Masti, maziva mislim da nije Huh?Huh???

Mislim da je njihov kvalitet sečiva bio uvek veoma diskutabilan.

Što se tiče kompleta kašika, nož viljuška to i nije neki problem.

Ja imam "Kordun".

Porcije nemam pojma čije su, i tu je bilo različitih proizvođača, bilo je problema sa plastičnim delovima, neki su bili izvanredno krti.

Jedina firma u EX YU koja je uradila nož od odličnog čelika je Bratstvo Ohrid 440C (na oko 57-58 HRC).

Behu to neka dva modela, kraći i duži, u osnovi slična po obliku Rambo gluposti, šupljih rukohvata, i kožne futrole solidnog kvaliteta.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #158 on: December 13, 2012, 03:52:35 pm »

Evo malo cipela i čizama, ovo traje jako dugo.


* 1010166_710_s11_ok_med_logo.jpg (8.48 KB, 180x163 - viewed 434 times.)

* 1010168_709_s11_ok_med_logo.jpg (9.28 KB, 175x207 - viewed 431 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #159 on: December 13, 2012, 09:21:17 pm »

borise, impa nije radila maziva vec nozeve, i radi se o tome da li je radila onaj pribor za jelo ili ne.

topovska mast jeste legenda, ali istinita. jarko crvene boje i prijatnog mirisa, sluzila je za konzervaciju. provereno leci psorijazu. i nije isto sto i tovatna mast.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #160 on: December 13, 2012, 09:34:34 pm »

Nismo svi bili u oklopništvu i topništvu. Čime sam ja mogao mazati i glancati? Pastom za lemljenjem i purolom? Bila je ta patina, imalin u neograničenim količinama. Kume, maži i glancaj do visokog sjaja. Tu radnju nitko nije branio.

Pasta za lemljenje. Mi smo je zvali "mast za l(j)etovanje".
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #161 on: December 13, 2012, 10:17:28 pm »

Mi smo sada sa vazelina otišli na pastu za lemljenje .....

Šta od toga spada u opremu pešadinca?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #162 on: December 13, 2012, 10:21:57 pm »

mi vazelin nismo koristili, ali mozda neko jeste... Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #163 on: December 13, 2012, 10:28:56 pm »

Mi smo sada sa vazelina otišli na pastu za lemljenje .....

Šta od toga spada u opremu pešadinca?
Ono što ima na sebi i nosi u rancu i torbici.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #164 on: December 14, 2012, 08:52:30 am »

I koristi se ili se koristilo pri svakodnevnom životu i radu tokom službe.

Ma koliko pežorativno zvučalo tu spada i priča o razno-raznim pastama za održavanje obuće koju smo svi glačali tokom službe u OS.


A i možda neko mlađi nešto novo i nauči da ne bi ispalo kao u priči o graničarima da neki nisu prali porcije za jelo jer nisu imali "formacijski" detrdžent.  Grin Grin
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.