PALUBA
April 25, 2024, 08:21:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 215911 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #225 on: February 21, 2013, 09:24:52 pm »

"Џока" је обично чобанска "кабаница" од овчијег руна (грубог сукна). Војна униформа то ипак није, мада би и права џока могла да буде корисна у некој ситуацији. И те 1999. године користила се униформа које је било на лагеру. Ни једна војска не одбацује баш тако лако и брзо униформе које има. Када се уведе нови модел уноформе стари се носи барем још 10-так година. Обично то носе резерне и помоћне јединице, као у овом случају са 2попом".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #226 on: February 21, 2013, 09:34:28 pm »

a koriste se i kao radne uniforme. steta da se baci kad je vec u magacinu. pored toga, svi znamo da je rezerva opremu cuvala kuci. tu je doduse cesto bilo smejurije jer ljudi nisu mogli da udju u pantalone Grin ali se i to brzo resavalo cim se stigne gde treba. ovde su zamenjene titovke beretkama i teraj dalje...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #227 on: February 21, 2013, 09:37:03 pm »

Znam da ih je bilo, ali su fotografije retke. Osim na ovoj, JNA bluze sam video na samo još jednoj fotografiji, i to onoj srušenog F-177.
Imam jedno pitanje, postavio bih na drugoj temi, ali čini mi se da nemamo nijednu o uniformama uopšteno: koje godine su kačketi ušli u upotrebu u VS/VSCG/VJ?

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #228 on: February 22, 2013, 08:53:32 am »

Čini mi se da su prvi modeli u maskirnoj šari M-89 bili u malom broju u trupi na probi (u pokušaju) već u prelaznom periodu između JNA-JA-VJ, znači negde 90-91.

Uglavnom kad se nešto novo uvodilo od delova uniforme, uvek su probne serije deljene višim oficirima značajnijih komandi i ustanova ili specijalnim jedinicama npr.

Dzumba je već nešto slično opisao prikazujući svoje "specijalne" čizme sa zipom sa strane.

Ima negde i slika generala Viktora Bubnja na manevrima u posebnoj vetrovci koja je opitovana ali kao takva nije uvedena ali je iz nje proistekla vetrovka po modelu M-77.

Ili jakna (slična popularnoj "fajerci"-Alfa A1 pilotska jakna) generala Pavkovića kao načelnika generalštabna u maskirnoj šemi M-93 tokom bombardovanja 1999-te.

Bilo je mnogo takvih "opitovanja" sa raznim delovima uniforme-opreme.



Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #229 on: February 22, 2013, 11:25:08 am »

Ranija verzija uniforme M-89 (valjda joj je oznaka bila M-87) ili nezvanicno nazvana "slovenacka sara" ili "sitnija sara", bila je dana na opitovanje sredinom osamdesetih, i to uglavnom u nekim "specijalnim" jedinicama, kao sto su diverzanti, izvidjaci, padobranci i slicno.
Interesantno je sto ja nisam video oficire/foteljase koji su nosili tu uniformu pre devedesetih, verovatno zbog toga sto je to bila ratno/radna uniforma i nije se nosila svakodnevno.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #230 on: February 22, 2013, 11:43:38 am »

U jednoj temi imali smo odlične slike ispitivanja maskirnih šara u JNA. Mislim da je Dzumba postavio, ali ne znam gde je ta tema.

LPB
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #231 on: February 22, 2013, 12:02:31 pm »

Masovno je puštena u uvođenje 1992 nakon promene imena i amblema JNA-JA.

Javnost je postala svesna postojanja nove uniforme kada su na snimcima TV kuća viđene na nekim oficirima koji su bili eksponirani tokom dejstava na samom početku događaja iz T11.

Na žalost neki od ratnih zarobljenika koji su dužili taj komplet ili bar deo (platnene uprtače sa opasačem npr.) su mnogo loše prošli tokom zarobljavanja jer ih je suprotna strana smatrala nekakvim mrskim "specijalcima".

Proizvođači (da se neki ne uvrede) uglavnom misleći da će njihov proizvod tako biti brže uveden opitne primerke najčešće prvo podele krupnijim "foteljašima" iz odeljenja,ustanova i komandi pa tek posle budu prosleđeni nekim delovima elitnijih trupnih sastava na probu.

Bilo kako bilo komplet uniforme M-89 se dugo do duše sve više sporadično (naručito postepenim uvođenjem M-93) zadržao u trupi skoro do današnjih dana.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #232 on: February 22, 2013, 12:14:24 pm »

Uglavnom evo sleda oznaka kompleta uniformi JNA-JA-VJ-VSCG-VS poslednjih 36 godina:

M-77, M-89, M-93 (razlika u odnosu na M-89 je u boji i obliku šare i postojanju simetričnih pravougaonih džepova na bluzi i vetrovci sa gornje strane, dok je kroj pantalona ostao isti), M-03 (samo opitovana u nekim jedinicama VSCG sa njom je prvi put uveden kačket sa oblikom šajkače i neki visoki oficiri se i danas u njoj pojavljuju u javnosti, pamtimo gen.Ponoša npr.) i prošle godine zvanično uvedena M-10 (sa digitalnom šarom, nešto drugačijeg koncepta upotrebe potkošulje,košulje,bluze i opasača,nego predhodno).

« Last Edit: February 22, 2013, 12:41:11 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #233 on: February 22, 2013, 12:40:42 pm »

Uzgred jel neko zna koju oznaku je imao komplet uniforme pre modela M-77?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #234 on: February 22, 2013, 05:03:28 pm »

valjda bese m69, ali je postojao jos jedan pre njega isto cojani, m50 i nesto.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #235 on: February 22, 2013, 05:54:50 pm »

kad smo vec kod cojanih(cohanih) uniformi, moze li neko da mi objasni kako se one peru(na koliko stepeni)?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #236 on: February 22, 2013, 06:18:36 pm »

kad smo vec kod cojanih(cohanih) uniformi, moze li neko da mi objasni kako se one peru(na koliko stepeni)?

Mislim, da čoja ide samo na kemijsko čiščenje!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #237 on: February 22, 2013, 09:39:52 pm »

ja sam moj sinjel prao i nista mu nije falilo
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #238 on: February 22, 2013, 11:21:17 pm »

Ni jedan uniforma (od ovih u zadnjih 40-tak godina) nije predviđena za pranje kao osnovni način održavanja, već je predviđeno hemijsko čišćenje. Osnovni razlog je vrsta materijala  koji nisu pogodni za to (odnosno, to je uslovljeno tehnologijom izrade materijala). Ranije je bila od vune a sada uglavnom od kombinacije sintetike sa prirodnim vlaknima (pamuk) sa raznim "premazima" koji se brže skidaju pranjem. Ako se moraju prati peru se na 40 stepeni. Ipak, znam da se ovaj materijal koji korista VS ispitivao i na iskuvavanje (100 stepeni) i da se dobro pokazao, ali se to ipak ne preporučuje jer oštećuje materijal.

A što se tiče dodeljivanja probnih ili opitnih serija "foteljašima" to nikada nije bilo masovno. Tako je uniforma M-89  podeljena diverzantima izviđačima i starešinama Obaveštajne uprave kojih nije bilo mnogo. Ostali je nisu ni dobili. Kada se uniforma usvoji i kada se pređe na "redovno" snabdevanje onda Intendantska uprava pravi prioritete i uvek kao jedan od prvih za opremanje bude SSNO. I tu ne vidim ništa nenormalno. Tako se radi u svim vojskama. Neće biti da u američkoj, ruskoj, kineskoj ili bilo kojoj drugoj vojsci načelnik generalštaba poslednji dobije novi tip uniformi. Dobije je prvi. I naravno oni oko njega.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #239 on: February 23, 2013, 08:22:51 am »

Nisam ni mislio da je nenormalno.

Samo sam hteo da ukažem na princip kojim se dešava da uočimo na primer na nekim snimcima delove opreme koji nisu zvanično uvedeni a ima onih koji ih koriste.

"Foteljaše" je neko pre mene spomenuo pa mi se učinilo da mogu to da upotrebim kao skraćenicu bez pežorativnosti umesto da koristim rogobatni opis "Visoki oficiri u MO i komandama" npr.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 23 queries.