PALUBA
April 19, 2024, 06:17:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 215283 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #270 on: August 17, 2013, 05:10:49 pm »

MNOOOOOOGO ti hvala.

Veliki su mi problem, veliki, posebno što mogu da im priđem samo sa merdevinama.

Izvinjavam se zbog of-a u temi, ali bilo je veoma vredno.

Još jednom hvala i pozdrav, Boris.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #271 on: August 17, 2013, 05:29:51 pm »

A ja sam jednu kupio pre dve nedelje.

Treba mi za prskanje (otrov je za stršljene), imam gnezdo pod rogovima krova.


Uzmi si vreme kad nameštaš masku. Nisu baš 100%, Nagutao sam se suzavca u vreme JNA, nedaj da bi bio neki stvarni otrov. I pazi kako prskaš, budi na otvorenom i promaji/vetru. Mislim da ti otrovi za insekte nisu toliko opasni za ljude uz dobru meru pozornosti.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #272 on: August 17, 2013, 05:32:25 pm »

Kupio sam "Etiol" u poljo apoteci.

100ml na 500lit vode, znači otrov je jeza.

Imam i onu pelerinu koja se nosila uz zaštitnu masku (u torbici).
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #273 on: August 17, 2013, 05:47:20 pm »

Ako si kupio u prostoj prodaji, verovatno nije toliko toksičan za ljude, AKO SE DRŽIŠ UPUTSTVA.

Ne misli da je maska absolutna zaštita. Pogotovu jer su te maske več stare.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #274 on: August 17, 2013, 05:48:02 pm »

Ta pelerina i rukavice od istog materijala nigde ne mogu da se nađu a bile su deo bar oficirskog ratnog kompleta, koliko se sećam.

Jedna verzija kompleta za zaštitu građana ih je imala a u tom kompletu je bila i alu kutija-pljoska za prvu pomoć u ABHO zaštiti ali se ne sećam da li je i ona bila obavezni element vojničkog kompleta?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #275 on: August 17, 2013, 06:13:18 pm »

Ta pelerina i rukavice od istog materijala nigde ne mogu da se nađu a bile su deo bar oficirskog ratnog kompleta, koliko se sećam.

Kako misliš "oficirskog ratnog kompleta"? Zaštitni ogrtač (ta "pelerina") i zaštitne rukavice su dužili i imali svi, od prvog do poslednjeg. Eh, nemojmo od oficira praviti polu-bogove koji su imali sve dok je vojnik bio bosonog i golo**z, nije korektno.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #276 on: August 17, 2013, 06:32:07 pm »

Ma jasno, sad mi je sasvim sinulo.

Bataliću masku kupljenu na buvljaku.

Nabaviću nešto ozbiljno.

Jednokratnu pelerinu i rukavice smo dužili baš svi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #277 on: August 17, 2013, 06:38:53 pm »

Rašo,

Moj otac je od početka 70-tih kao rezervni oficir kapetan, dužio kompletnu ratnu spremu "ratni komplet" za oficire, isti takav je u ratnom stanju bio predviđen i za aktivne oficire.Čojanu uniformu M-55, šinjel, matrikulu, šlem ........itd. i da ne nabrajam šta sve pa čak i prvi zavoj zakačen sa unutrašnje leve strane na donjoj ivici bluze i to u roku trajanja.Falio je samo pištolj koji je obavezno dužio na svim vežbama.Znam da je pelerina bila i u vojničkom kompletu u to vreme.A i nekako je uvek proigravao uloge "crvenog" čak sam i tu traku za rukav našao u njemu.

Kada sam ja došao na red za sve vreme nisam nigde zatekao npr. već pomenutu pelerinu a boravio sam i u jedinici A klase a prvi zavoj sam video tek u jednom od SnK kompleta, četnog bolničara.Da ne pričam da su zadužene zaštitne maske bile sa otpakovanim i cedilima sa odavno isteklim rokom.O ćebadima da i ne govorim.Zašto ovo pominjem.Danas se rasprodaju novi kompleti kao isluženi a u jedinicama nisu na vreme menjali izraubovanu opremu.To samo znači da je novog bilo sasvim dovoljno i previše čim se danas ovoliko baca a nikada nije upotrebljeno.
Pre par dana sam za 4 evra kupio ganc novo vojničko ćebe tip SNO proizvodnja Leskovac 1981, čuveni ambasador nisu mu ni prići a kladim se da i danas po spavaonama nema ni jednog novog u takvom stanju a ja sam ovo kupio jer ga je neki pametnjaković zbog godišta otpisao.

Ja uglavnom pišem ono što znam iz ličnog iskustva i zato navedoh primer ratnog kompleta za oficire jer vojnički iz tog vremena nisam imao prilike da detaljno razgledam.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #278 on: August 17, 2013, 06:44:12 pm »

4 E za novo vojničko ćebe je perfektno !

Gde si to kupio, ako nije tajna.

Ja sam na jednom sajtu našao za 10 E i to je najeftinije.

Pozdrav, Boris.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #279 on: August 17, 2013, 07:03:52 pm »

Kada smo kod lepljenja prideva "oficirski" uz stavke koje se pominju... svedoci smo da je na limundu cela oprema oficirska: od ćebeta, porcije, preko dvogleda i poljskog kreveta.

Zaštitni ogrtač, zaštitne rukavice, čarape itd su bili sastavni deo svakog kompleta opreme. Starešina je dodatno imao starešinsku torbicu (ne oficirsku - nego starešinsku) sa pripadajućim stvarima: komplet olovaka u boji, busola, kurvimetar, odgovarajuća TK, ratni blok, signalna baterijska lampa i sl.

PS Ako već postoji oficirski komplet, morao bi da postoji barem i podoficirski komplet, ako ne i vojnički, komandantski itd.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #280 on: August 17, 2013, 07:06:08 pm »

Izvini preračunao sam se nije 4 nego 8 a evo i linka:

http://www.drmilitary.com/?p=p_35&iPage=2
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #281 on: August 17, 2013, 07:10:54 pm »


PS Ako već postoji oficirski komplet, morao bi da postoji barem i podoficirski komplet, ako ne i vojnički, komandantski itd.

Hvala na korekciji.Ovih dana dosta kopam po istorijatu bivše VKJ podstaknut (bolje reći zblanut) kostimografskim greškama u jednoj TV seriji koja se snima iz tog perioda (možda o tome i postavim temu) pa mi se pojmovi stalno mešaju.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #282 on: August 17, 2013, 07:49:21 pm »

Aha, "Dr militari", spustio je cene, bilo je 10 E.

Pozdrav, Boris.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #283 on: August 17, 2013, 08:29:04 pm »

Sada neznam dali sam siguran o čemu pričate.

Ja nisam zadužio 86/87 nikakvu ABHO pelerinu ni rukavice. Ni u kasarni, ni u karauli, ni kasnje u rezervi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #284 on: August 17, 2013, 10:20:14 pm »

ABH oprema, čuvala se u torbici zaštitne maske.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.