PALUBA
March 29, 2024, 12:04:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Опрема пешадинца JНА  (Read 214050 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #300 on: August 19, 2013, 07:51:16 am »

Ako smem da primetim ono nije slika iz kultnog filma "Marš na Drinu".

Ovo je nešto novo, ll rat je ovo, "Ravna Gora"...........zadnja klapa je pala skoro, pre neki dan.

BoriseP nema greške ja sam i rekao da je ista kao sa postavljene slike bila i u filmu "Marš na Drinu" a fotografije i jesu iz serije koju pominješ o greškama u njoj sam i pisao u delu foruma o sedmoj umetnosti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #301 on: August 19, 2013, 08:42:35 am »

Radetu i Dzumbi.... ja nisam dužio nikakav ABH kolplet osim gas maske. Na žalost tako je bilo 86/87 Zapamtio bi da je bilo išta osim gas maske u torbici. Gas masku smo upotrebljavali svake toliko. Zapamtio bi.

Dozimetar... nikad nisam čuo u JNA da to postoji...

Vi ste onda bili srećni... nema normiranih radnji tipa "uskupna upotreba sredstava ABHO" i sl. Smiley
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #302 on: August 19, 2013, 10:22:56 am »

Trpe, ja verujem da je ABH komplet bio nekde, ali mi ga nismo imali. A u stvari šta bi nam služio, nismo bili u ratu.

Na karauli smo imali pelerine (ne ABH, nego protiv lošeg vremena), ali su bile toliko masivne da nebi išle u torbicu od gas maske. Zapravo jih i nismo upotrebljavali. 
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #303 on: August 19, 2013, 10:35:20 am »

Radetu i Dzumbi.... ja nisam dužio nikakav ABH kolplet osim gas maske. Na žalost tako je bilo 86/87 Zapamtio bi da je bilo išta osim gas maske u torbici. Gas masku smo upotrebljavali svake toliko. Zapamtio bi.

Dozimetar... nikad nisam čuo u JNA da to postoji...

Vi ste onda bili srećni... nema normiranih radnji tipa "uskupna upotreba sredstava ABHO" i sl. Smiley


Uskupna upotreba....

Dali možeš to da mi malo razjasniš. Stvarno prvi put čujem za to. Barem na brzinu da znam o čemu se radi.

Inače dosta vremena sam proveo sa gas maskom. Ali najružnije sečanje je bilo kad je jedan desetar bacio suzavac, pa ga je odnelo prema jednom selu. Jadni ludi su bili tamo, nisu imali ni asfalta, kuče su izgledale kao iz 19 stoleča... Tako idemo mi kroz  selo sa gas maskama, šljemovima, oružjem... kao neki vanzemaljci,, deca plaču, majke jih sklanjaju u kuču... tada stvarno nisam bio ponosan da sam u JNA.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #304 on: August 19, 2013, 10:43:01 am »

Најједноставнија информација о зрачењу је промена у биолошкој структури људи који се изложени дејству зрачења. Према томе, сваки човек (војник) је дозиметар par exelans, са занемарљивом разликом радиосензитивности.  У сврху дозиметрије, као јединица, служи тзв. еритемна доза која представља ону количину зрачења која проузрокује црвенило коже као на пр. код  реш печеног прасета. Нису, дакле, у право они који говоре да у ЈНА нису постојали дозиметри.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #305 on: August 19, 2013, 10:53:58 am »


Vi ste onda bili srećni... nema normiranih radnji tipa "uskupna upotreba sredstava ABHO" i sl. Smiley


Uskupna upotreba....

Dali možeš to da mi malo razjasniš. Stvarno prvi put čujem za to. Barem na brzinu da znam o čemu se radi.

"Uskupna upotreba" podrazumjeva upotrebu svih zaštitnih sredstava istovremeno. A onda kad nabaciš sve to na sebe, redovno se desi da upotrebiš nešto i iz kompleta LPD i PDLO. A artiljerce redovno obraduje i supozicija sa upotrebom kompleta PDAO i PDV.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #306 on: August 19, 2013, 10:54:32 am »

"Pero" te masivne pelerine koje ste dužili nisu bile ABHO to je bila stražarska pelerina, (verovatno ste imali i par onih masivnih stražarskih bundi).

Pored lične opreme tenkovska četa je dužila i drugu opremu za dekontaminaciju vozila, a svaki tenk je imao i sonde na patosu za merenja.

ABHO pelerina je jednokratna, mesto joj je bilo u onom velikom džepu u torbici maske.

Ja je imam slikaću je, čak sam uspeo ponovo da je složim mada je sada skoro duplo deblja.

Nove, nekorišćene su bile u debelom najlonu i vakumirane, lakče za manipulaciji i nošenje u torbici.

Dužio sam komplet, polovnu masku, pelerinu, rukavice i kremu (ABHO čizme sam video ali ih nismo dužili, znam da su i one bile jednokratne).

Dozimetre i čitače su nam pokazali kao i upotrebu ličnog kompleta za dekontaminaciju, atropin iz kompleta smo koristili ali nekoliko praznih fiola za trening, probadali smo neko staro-"džems" ćebe  Smiley.

Prve zavoje su nam podelili pe odlaska na Slunj-poligon uz onu braon kremu protiv promrzlina i žuto zelene bočice Taš deterdženta za pranje porcija.  
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #307 on: August 19, 2013, 11:41:22 am »

Jason: ja znam šta je dozimetar. Verujem da je postojao i u JNA, ali ja ga nisam imao, i neznam čemu bi mi služio, jer ipak nisam bio u ratu. Inače kad si crven od radijacije, gotov si, prije ili kasnije, ako si reš pečen, još si bliže kraju.

Rašo: hvala za obrazloženje.

Boris: ne treba da me stavljaš u navodnice. Svi me zovu Pero, a onaj TM sam stavio jer je obično Pero po večini foruma več zauzeto.

Znam da ona debela pelerina nije deo ABH zaštite, ali nismo je ni nosili, ipak smo imali dobre skoro nove uniforme, pa nisu propuštale  kišu. Govorim za Karaulu! Imali smo samo jednu stražarsku bundu pa su je stražari menjali sa smenom straže.
Iako je 25 i kusur godina, znam šta sam dužio.  ABH kompleta nisam. U JNA mi niko nije pokazao kako se daje injekcije. Kremu protiv smrzavanja smo i mi imali na raspolaganju, ali to je bilo zaduženje karaule, ne lično.

Deterđent za lični komplet nismo imali, na obuci bi mi na logorovanju dobro došao, na karauli nisam imao takvih situacija, a i ulazak u kuhinju je bio slobodan. Na teren nismo išli sa čuturama i porcijama, bilo je dosta izvora da se pije bez toga.

Imali smo i zavoj za prvu pomoč, ali to smo stavili u borbeni ranac, nikad ga nismo nosili. Iako bi imalo smisla!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #308 on: August 19, 2013, 11:51:00 am »

Pretpostavaljam da misliš na pelerinu smb boje, sa one dve dugačke trake koje su se vezivale oko vrata? Čisto kao kišna pelerina.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #309 on: August 19, 2013, 12:12:42 pm »

Lični komplet za dekontaminaciju i atropin siretu video sam još na časovima ONO i DSZ u gimnaziji.

Što su svi građani i građanke bivše države pre punoletstva  morali da nauče za prelaznu ocenu iz istog predmeta koji se ranije zvao i predvojnička obuka a ocenjivao se i na fakultetima u okviru opštih predmeta.

Ali i pored toga me čudi što ispada da čak ni u JNA nisu svi prošli tu vrstu osnovne obuke pri služenju vojnog roka.

Nije da sam neverni Toma.Disciplina je očigledno opadala tokom protoka vremena.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #310 on: August 19, 2013, 12:13:52 pm »

Najverovatnije da su procene govorile da nema opasnosti od RHB oružja... zato se URA!!! uvežbavalo do iznemoglosti, naravno - kad neprijatelj klone Smiley
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #311 on: August 19, 2013, 12:21:55 pm »


ABHO pelerina je jednokratna, mesto joj je bilo u onom velikom džepu u torbici maske.

Ja je imam slikaću je, čak sam uspeo ponovo da je složim mada je sada skoro duplo deblja.

Imam je i ja, takodje imam problem kako ponovo da je smotam
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #312 on: August 19, 2013, 12:22:32 pm »

Imaćeš još veći problem kada ti parčići budu ostali u rukama prilikom sklapanja Smiley
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #313 on: August 19, 2013, 12:40:13 pm »

Eh, ONO i DSZ pa to i nije bilo tako bezveze, ko je želeo mogao je da nauči i usvoji nešto korisno.

Ako ništa drugo ono da naučiš da previješ povrede pri saobraćajnim udesima, pa čak i da naučiš da koristiš PP aparat, mislim da su te dve stvari neophodne skoro svaki dan smo u saobraćaju.

Minimum dva puta u životu to je bilo presudno.

Šta mislite od 100 ljudi na ulici, 100 muškaraca koji nisu profi vatrogasci, koliko njih bi znalo da se snađe sa PP aparatom, koliko bi ljudi gasilo zapaljeno vozilo vodom.

Bilo je zanimljivo i odlaziti u Bubanj Potok na gađanje, M-48.

Raspakovanu ABH pelerinu pokušaj da spakuješ po starim savijenim ivicama a onda je stavi u kesu pa pod kutijetinu sa alatom, ima lepo da je ispresuješ  laugh

Pozdrav, Boris.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #314 on: August 19, 2013, 02:46:40 pm »

Ili kupiš Cepterov Vacsy sistem i kese pa je po slaganju vakumiraš.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.