PALUBA
April 26, 2024, 04:29:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva Kobac  (Read 80493 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #90 on: October 01, 2012, 11:28:43 am »

Koje vodjeno oružje bi mogao Kobac nositi?
Logged
Wewerac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #91 on: October 01, 2012, 04:43:53 pm »

Da li se zna koliko je naruceno i koja ga je zemlja narucila???Zixo ja sam isto to cuo da je narucen iz inostranstva...da li oni placaju i razvoj ili samo gotove komade?Da li ce se cela porudzbina proizvoditi(mislim sklapati zmaj,elektronika,motor i ostalo se uvozi) kod nas ili ce ga i oni proizvoditi po licenci?Da li je to bio samo predizborni trik Sutanovca ili nije,kad ce biti gotov ili nece biti?Zixo ne znam zasto bi neko narucio razvoj novog aviona i time platio i pumpu i biciklu,kad vec imas gotovih proizvoda dokazanih na trzistu...Sa razvojem i gotovim komadom koliko bi ga ispala cena po avionu???mozda bi nulirao u odnosu na konkurenciju kad bi narucio preko 150 komada...sa obrzirom da se samo zmaj sklapa kod nas,a sve ostalo uvozi mozes ustedeti samo na radnoj snazi(ali zato sve ostale komponente skuplje platiti).Ja mislim da ce da bude dva Supertucano za jednog kopca koj je ispod po perfomansama od pomenutog tucana...ovi nasi bi trebali da promene malo politiku po sajmovima jer ovako samo smanjuju ugled koji je yugoimport ranije imao kad je izvozio oruzija za ogromne pare i bio ozbiljna firma...to sto pokazuju makete je smesno i neke budzevine iz vreme Tita i prodaju maglu...kome oni pokazuju maketu Novog aviona YU superonica da budem precizniji i kopca?Nude nesto sto ne postoji...neka budu malo realniji...
Wermez odgovor na tvoje pitanje je od vodjenih oruzija trenutno nema nista,koliko sam ja video po onome sto je izlozeno(a i od vodjenih oruzija za napad na zemaljske ciljeve za avione ovog tipa nemamo nista)U razvoju su Grom B i Laserski vodjena bomba koje ovaj avion ne moze da nosi...znaci ako ga bude to vodjeno oruzije ce biti uvezeno iz nekih zemalja po narudzbi zemlje koja je i narucila ovaj avion(ako ga je stvarno narucila),posto od vodjenih sredstava za napad iz vazduha nemamo nista u planu u manjim gabaritima.Pokazivali su glavu za tv vodjene rakete grom B u manjem precniku,jedino ako odatle razviju raketu koja ce biti automatski skupa u odnosu na konkurenciju,jer je glava za laserko navodjenje jeftinije od glave Tv navodjenja...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #92 on: October 01, 2012, 04:50:50 pm »

U cenu seriskog aviona se uvek uracuna i trosak razvoja.

Sumljam da ce ukupna kolicina za ino kupca biti veca od 16 - 20 aviona.
Logged
Wewerac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #93 on: October 01, 2012, 05:24:23 pm »

Da uracuna se...sto je manja serija veca je cena...Brazilu je recimo trebalo oko 50  miliona dolara za razvoj Super tucana iz verzije tucano(elektronika,oklop,novi motor) i iz naoruzane verzije short tucano(rakete V-V,nevodjena oruzija za superTucano) koji je bio namenjen za izvoz,a koji su razvijali privatno sami.brazil je narucio za 214 miliona dolara seriju od 99 aviona(2001 godina.. ako dr bude izracunalo u sadasnjim parama, a ako je godisnja srednja inflacija bila 5 posto za svaku godinu, bi ispala preko 388 miliona iliti malo preko 3,9 miliona po komadu za seriju od 99 aviona).Pa pogledaj amerika proizvodi ogromne serije Texana pa ne moze da je ispadne jeftino za nju samu, a proizvedeno je 600 komada (cena je oko 4 miliona za trenazera za USAF)
« Last Edit: October 01, 2012, 05:38:15 pm by Wewerac » Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #94 on: October 01, 2012, 07:04:05 pm »

Sve se zna oko Kobca, i naručilac i potrebne karakteristike - i na njemu se uveliko radi... biće baziran na prvoj (staroj) Lasti koja će biti redizajnirana prema potrebi projekta. Ona maketa koja se nalazi na stolu je otprilike kako će izgledati Kobac na kraju, mada će sigurno biti još izmena spolja na prototipu.

Trenutno se najviše radi na razvoju i integraciji elemenata koji idu unutar aviona (kabina, instrumeti, borbeni sistem,... dosta toga je i predstavljeno javnosti), imaće naravno izbaciva sedišta, a još uvek nije odlučeno koji će konkretno motor da bude ugrađen ali se zna potrebna snaga.
Kad se sve to završi praviće se prototip od ovog postojećeg trupa koji sada služi kao 'model 1:1' tj. 'atrapa'!

Naoružanje uvek bira kupac, a proizvođač tome prilagodi borbeni sistem (sad se uglavnom samo preradi software u kompjuteru)

Ovoliko filzofiranje na temi nije potrebno, sigruno neće biti uzeto u razmatranje od strane VTI inžinjera.
Logged
Wewerac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #95 on: October 01, 2012, 07:36:34 pm »

Vodjena oruzija koja bi mogla da se ispaljuju sa ovakvih aviona se uglavnom nalaze u arsenalu borbenih helikoptera i nekih COIN aviona
sa obzirom na nosivost kopca od 500kg oruzija(ako je ovo tacno onda je verovatno da su unutrasnji nosaci nosivosti oko 150kg i spoljni od nekih 100kg):
za udare na zemlju :
http://en.wikipedia.org/wiki/AGM-114_Hellfire
http://en.wikipedia.org/wiki/9M120_Ataka-V
http://en.wikipedia.org/wiki/Euromissile_HOT
http://en.wikipedia.org/wiki/Spike_(missile)
http://en.wikipedia.org/wiki/PARS_3_LR
http://en.wikipedia.org/wiki/Nag_missile
http://en.wikipedia.org/wiki/Mokopa
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Attack_Guided_Rocket

ne znam da li imaju laserske vodjene bombe u masi od 100kg

za v-v mogo bi mogao da ponese rakete kratkog dometa:

http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-9_Sidewinder
http://en.wikipedia.org/wiki/Molniya_R-60
http://en.wikipedia.org/wiki/Mistral_missile
http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-92_Stinger

od nevodjenih sredstava su nasi vec prikazali na statickoj izlozbi nas asortiman koji bi mogao da zadovolji korisnika.
To su od prilike sredstva koje bi mogao da koristi,spisak sam napravio na osnovu spiska oruzja koje poseduju neki borbeni helikopteri i COIN avioni a koji nemaju vecu masu od 150kg ,sa kim bi nasi usli u saradnju,koja zelja korisnika i dali bi nasi sami razvijali oruzije...ovo je sta bi bilo kad bi bilo...

Airsuba ja se izvinjavam, a ko je kupac?cena?koje karakteristike?a da li ce rusi da daju sistem za vodjenje oruzija ako se koristi americko vodjeno oruzije???da li su nasi razvili sitem za vodjenje oruzija?daj recite zanima me(nisam ironican,ako ste saznali podelite sa svima nama)
« Last Edit: October 01, 2012, 07:56:49 pm by Wewerac » Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #96 on: October 02, 2012, 06:29:46 am »

Што се тиче наручиоца типујем на Ирак. Smiley Број авиона отприлике 15-20.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #97 on: October 02, 2012, 08:54:14 am »

Cim narucuju avion od nas CENA im je glavni faktor za odlucivanje.
Prema tome i njegovoj nameni najisplativije je naoruzati ovaj avion sa raketnim zrnima sa laserskim vodjenjem.
Eventualno sa nekom vodjenom raketom (npr AGM-114
Hellfire) ali one su dosta skupe tako da je to opcija za precizne napade na izuzetno vredne i/ili pokretne ciljeve.
Mislim da se upotreba vodjenih bombi u danasnjem vremenu podrazumeva.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #98 on: October 02, 2012, 09:00:10 am »

Pošto se radi komercijalno za treću(e) stranu, zvaničan naručilac/posrednik je SDPR.
Krajnji kupac/kupci će se svakako saznati kad za to dođe vreme, a može i pre - ako zatreba u dnevnopolitičke svrhe... kako to kod nas već ide  Smiley

@ Wewerac - "a da li ce rusi da daju sistem za vodjenje oruzija ako se koristi americko vodjeno oruzije???"  Grin 
Logged
Wewerac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #99 on: October 02, 2012, 04:54:44 pm »

Airsuba to sam lupio u zargonu mi taj sistem nemamo,sta ako hocemo da uzmemo taj sistem od Rusa,a Rusija ne zeli da izveze tu tehnologiju u tu zemlju zato sto su americki saveznik,a recimo Usa i ne zeli da nam proda taj sistem??? Ako je narucilac sdpr onda se sve to finansira iz naseg dzepa,sto znaci da na kraju moze da bude i da nece niko da ga kupi(da li je neko rekao Lazar?Huh?)Pa sta mislis da se odlazeca vlast na kraju svog mandata ne bi na sva usta hvalila kako je sklopila posao stoleca za proizvodnju i razvoj nekog aviona i otkrila sa kojom zemljom? Bitno je da ce da se ugrade svi u razvoj.Ako je razvoj za super tucano kostao 50 miliona dolara u to vreme,neka bude za nas 50 miliona u sadasnjem vremenu pa podeli sve to sa 20(ako je serija aviona 20 komada) posto u cenu ulazi u razvoj (dobijas u startu da taj avion kosta samo 2,5 miliona po komadu,pa plus motor,+ elektronika,+ materijali za izradu zmaja,+ rad masina,+ ruke radnika+izbaciva sedista+da se neko ugradi+ ostalo sto sam zaboravio)bolje bi bilo da se bace na razvoj izbacivog sedista za lake avione i nisanske sisteme za vodjenje oruzija(koji bi mogli da se montiraju na COIN avione,helikoptere i da vrse modernizacije...) i neko vodjeno oruzije,da guraju da modifikuju Lastu u COIN svrhe i za sportsku civilnu varijantu,to ih nece ispasti mnogo(modifikacija je mnogo jeftinija varijanta nego sam razvoj novog aviona),a mogli bi dosta da dobiju. I sam je jedan clan pricao o tome da kod akrobatskih sportskih aviona lasta ima samo jednog konkurenta u evropi(a covek se radi u proizvodnji sportskih aviona,pisao je u temi lasta o tome.
Pvanja uglavnom ce to biti glavno sredstva koje si ti nabrojao,ako zemlje koje prodaju to oruzije zele da nam ga izvezu(tacnije toj zemlji naruciocu)ja sam nabrojao od prilike sta bi mogao sve da koristi ,sta sve koriste drugi COIN avioni:)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #100 on: October 02, 2012, 09:49:21 pm »

Meni nikako ne ide u glavu zbog čega se ne iskopa tehnička dokumentacija veterana iz II Sv. rata i na njih ugradi savremena avionika i oružni sistemi. Te letelice su višestruko dokazale svoju vrednost, umesto ovih sportskih lakih letelica na koje se neko setio da ugradi par bombi i mitraljeza. Kobac kao ima veće šanse da bolje obavi zadatak i pri tom preživi od npr. IL-2 ili Lajtninga ili Tanderbolta? U poređenju s njima, on je igračka.


@Wewerac

Stvarno mnogo bode oči...nije oružIje, nego oružje. Smiley
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #101 on: October 02, 2012, 10:08:41 pm »

Nešto tako je pokušano sa Mustangom osamdesetih http://en.wikipedia.org/wiki/Piper_PA-48_Enforcer

Moje lično mišljenje je u tome što su letelice tipa Kobac od 1700 kg lakše, prostije i jeftinije za korišćenje, od recimo Il 2 od 6200 kg. Plus današnji COIN avioni bi trebalo da nose vodjeno oružje koje bi moglo da se lansira iz sigurne daljine. Il 2 je nekada jurišao na tenkiće, dok Kobac to neće raditi. Kobac će lepo poklopiti pobunjenika dok je on u poljskom WCu.
"Moderni" Il-2 ne bi bio ništa drugo do Su-25 bez mlaznog motora.
« Last Edit: October 02, 2012, 10:18:28 pm by wermez » Logged
Wewerac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #102 on: October 02, 2012, 11:38:24 pm »

Obraticu paznju sledeci put sto se tice oruzja i oruzija rocker Smiley pravim dosta gramatickih,slovnih gresaka i svestan sam toga(recimo desava mi se da napisem jel umesto jer iako znam razliku,uvek nekako krecem po automatici da pisem jel) To je sto na brzinu pisem postove koji su obimni i tesko je pregledati i naci sve te greske...
Sto se tice tvojih iskopanih tehnickih dokumentacija ti avioni nisu po perfomansama  bolji od danasnjih...
To bi bilo isto ko kad bi rusi rekli,ajde da zeznemo T-50 i suhoja Su-35 i krenemo ponovo da proizvodimo su-7 i mig-21 ,oni su bili dokazani u ratovima ... ti sportaci su ustvari evolucija tih aviona  iz drugog svetskog rata sto se tice elisne avijacije,sa boljim aerodinamickim i nekim modernijim resenjima...to bi bilo ko da budzis Yuga umesto da kupis novi BMW i misliti da ces moci da se trkas sa njim Smiley
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #103 on: October 03, 2012, 12:00:26 am »

Mislim da je Rocker mislio ne da se npr Il-2 nabudži, već da se napravi nova letelica, sa većom nosivosću, snagom motora i oklopnom zaštitom, plus boljom elektronikom. Takva letelica prema Tukanu baš i ne bi bila ono sto je nabudženi Jugić prema BMW  Smiley
« Last Edit: October 03, 2012, 12:19:15 am by wermez » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #104 on: October 03, 2012, 12:44:01 am »

Tako nekako. Mada sam više ciljao na to da se uštede pare za razvoj i upotrebi neki već postojeći zmaj i konstrukcija uz savremena unapređenja. Šta će COIN avionu akrobatske manevarske karakteristike. Mada bi Spitfajer, Lavočkin, Fokevulf sigurno bili na nivou zadatka. To su mašine pravljene za borbu, žilave i izdržljive. A ako je poenta COIN aviona isključivo stand off borba uz pomoć skupih navođenih projektila, onda se njihova upotreba baš i ne isplati. Onda bolje koristiti naoružane BPL.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.