PALUBA
March 28, 2024, 09:57:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva Kobac  (Read 80100 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #135 on: January 17, 2014, 12:21:45 am »

Sada sam video da je ,,Aramis s" na MCM-u napisao 50 mm. Verovatno po visini, ako bi moglo malo da se ukrade u podu bilo bi super, ali dole su komande. Ako preprave poklopac kabine povecace otpor, morace opet u vazdusni tunel, a to kosta. Jedno od ovih SKS sedista (mislim najstarija verzija) se kaci na dve tacke sa strane dosta visoko negde pilotu u visini ramena, sto opet moze biti problem  Wink. Morace da kupe neku noviju verziju ovih sedista koja se koliko vidim kace sa zadnje strane i na podu.
« Last Edit: January 17, 2014, 12:33:31 am by BSD » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #136 on: January 20, 2014, 09:33:06 pm »

Direktor Utve je pre neki dan na RTV-u izjavio da će razvoj i izgradnja prototipa za Kobac trajati još godinu i po do dve.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #137 on: September 11, 2014, 03:00:18 pm »

Школско – борбени двоседи авион са турбоелисним мотором КОБАЦ развијен је из основне верзије авиона ЛАСТА, уз значајна побољшања перформанси авиона, носивости убојних средстава као и интеграције новог нападно-навигацијског система и система за безбедно принудно напуштање авиона.

Наведена побољшања омогућавају значајно проширење дијапазона употребе авиона, укључујући напредну школско-борбену обуку и борбену употребу у блиској ваздушној подршци противпобињеничких и противтерористичких дејстава (Counter Insurgency – COIN). Авион карактеришу и изузетно добре маневарске карактеристике. Пројектован је по домаћем стандарду ЦС-23 за акробатску категорију Н1= +6г и Н2= - 3г, као и за категорију „utility“ (категорија подразумева Н1=+4.4г, Н2=-1.8г при пуној носивости).

Концепт авиона укључује и додатне резервоаре за гориво на крајевима крила, чиме се постиже велики долет, те и дуготрајно „чекање“ у зони циља, што је посебно значајан захтев у категорији COIN авиона. Може да користи, поред аеродрома базирања са бетонским ПСС, и припремљене травнате терене. Опремљен је савременим избацивим седиштима за оба члана посаде.

Подвесно наоружање се може распоредити на 5 подвесних тачака, и то 4 на крилима и једном испод трупа, у укупној маси од 500 кг. Системом наоружања обухваћени су подвесни контејнери са митраљезима калибра 7.62 мм, 12.7 мм и топовима калибра 20 мм, вишецевни лансери ракета, авио бомбе, као и вођено ракетно наоружање.

Авион је опремљен савременим интегрисаним нападно-навигацијским системом (ННС), у чијем се саставу налазе, између осталог, и оптолектронски систем са дневном и термовизијском камером и ласерским даљиномером, централни процесор, монитор за визуализацију података од оптоелектронског система, навигације и летних података, инерцијални систем и ГПС уређај. ННС омогућава осматрање и прецизно дејство разноврсним невођеним и вођеним убојним средствима дању и ноћу, планирање мисије и анализу извршених задатака.
Структура

Пројектовање новог моторског носача и моторске облоге и редизајнирање структуре трупа (веза крило труп) и комплетна модификација кабинског простора, ради уградње:новог кабинског поклопца интегрисаног са ветробраном избацивих седишта (Мартин Бакер МК 15Б опреме са авиона ЛАСТА 95, и новог ННС, класе авиона Г4 новог хидро, горивног, кисеоничког и командних система и климатизације Постојећа структура крила ће бити репројектована због примене машинског фрезовања, повећања резервоарског простора у крилу, друге линије наоружања, повећања размаха и нових терминезона односно допунских резервоара на крају крила. Модификоваће се закрилца, а крилца прилагодити новом размаху.Зависно од прорачуна стабилности модификоваће се и репне површине.
Панцирне облоге кабинског простора једноседа биће израђене од композита типа полиетилен.

Погонска група
Анализа уградње, масе и перфомансе авиона су урађене са:
турбоелисним мотором АИ-450С-2 произвођач „Ивченко-Прогрес“ Украјина и са елисом пречника 2,2 м

Избацива седишта
Мартин Бакер Мк. 15Б са следећим карактеристикама:
Маса опремљеног пилота 56 – 123 кг
Брзина авиона код катапултирања 110 – 550 км/х
Висина лета код катапултирања 0 – 7700 м
Маса седишта 38 кг

Двосед – Електро и електронски системи и опрема
Електро и електронски системи и опрема су у основи идентични као код авиона Ласта 95, проширен са ННС је категорије авиона Г4.
Маса и центража авиона
• Максимални капацитет резевоара за гориво је укупно 346 кг (156 кг у крилним резервоарима и 190 кг у тип танковима) за двоседу варијанту и укупно 400 кг (190 кг у тип танковима и 210 кг у трупном резервоару) за једноседу варијанту.
• Максимална маса на полетању наоружаног авиона са максимално до 450 (500)кг, за утилитy категорију је 1700 кг.

Летне могућности авиона
Прорачунска дужина залета је 192 м, дужина полетања је 296 м, дужина слетања је 510 м при чему је дужина вожења 310 м.

Техничке карактеристике
Маса авиона на полетању                                           1325 кг
Максимална маса на полетању                                    1700 кг
Максимална брзина у хоризонталном лету                     500 км/ч
Максимална дозвољена брзина при понирању                555 км/ч
Маса горива у унутрашњим резервоарима                      156 кг
Маса горива у резервоарима на крајевима крила            190 кг
Маса убојних средства у борбеној намени (ЦОИН)           500 кг

Погонска група: Турбоелисни мотор класе до 100 КС
Дужина полетања до препреке од 15м                          296 м
Дужина слетања са препреком од 15 м                         510 м

Варијанте подвешавања ВУбС
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

yugoimport.com

У тексту сам извршио транслитерацију енглеских појмова.


* slika-5.gif (28.85 KB, 600x324 - viewed 201 times.)
« Last Edit: September 11, 2014, 03:02:30 pm by Adler » Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #138 on: September 12, 2014, 06:41:07 am »

Ово као да је списак лепих жеља...

Какво избациво седиште са Ласте?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #139 on: September 12, 2014, 02:36:09 pm »

Plan a od plana do izrade ko zna šta će sve da ispadne.
Mislim da je brzina bila bar 600-660 km/h da bi bio jako dobar.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #140 on: September 12, 2014, 02:40:34 pm »

Ово као да је списак лепих жеља...

Какво избациво седиште са Ласте?

Ма никакво. Мислим да су заборавили да ставе запету у овом дијелу реченице "Мартин Бакер МК 15Б опреме са авиона ЛАСТА 95", па је све добило други смисао.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #141 on: September 12, 2014, 02:46:59 pm »

Plan a od plana do izrade ko zna šta će sve da ispadne.
Mislim da je brzina bila bar 600-660 km/h da bi bio jako dobar.

Za ovakve avione najveća brzina horizontalnog leta je sekundarna osobina, daleko je važnija početna brzina penjanja i okretnost u vazduhu, jer teško da mogu postojati druge karakteristike, npr. oklop, koje ga mogu spasti od pogotka ili pri pogotku. Kad ga nešto strefi događa se "big ball of fire".
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #142 on: September 12, 2014, 04:49:13 pm »

Rašo je u pravu. Oprema je sa Laste. Zaboravili su da zatvore zagradu i stave zapetu.

Martin-Baker Mk15

SDRP-ovci u engleskoj verziji prospekta tvrde i da će međuremontni resurs aviona biti 3.000 časova, da je vreme između dva sistemska otkaza veće od 300 časova, a celokupne letelice 50 časova. Trajanje preletnog pregleda i punjenje gorivom biće do 20 minuta, a posleletnog pregleda do 30 minuta.

Ono što mene jako brine je ovaj ukrajinski motor.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ai-450-c2.JPG (991.42 KB, 3510x2421 - viewed 270 times.)

* ai-450s21-860x553.jpg (107.7 KB, 860x553 - viewed 207 times.)
« Last Edit: September 12, 2014, 04:52:38 pm by Adler » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #143 on: September 12, 2014, 05:00:15 pm »

Što nudi ovaj proizvod kao novinu te koja mu je prednost u odnosu na konkurenciju tj. u čemu može parirati ostalim avionima iz njegovog segmenta ?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #144 on: September 12, 2014, 05:28:53 pm »

Sve je u ceni. Kobac bi trebalo da bude nešto između italijanskog SF.260 i aviona poput Super Tukana, AT-6...

Ipak, avion se radi po zahtevu stranog naručioca (zapravo ima više zainteresovanih, samo je pitanje u odnosu na pojedine da li će im unutrašnje prilike staviti nabavku Kopca u prioritet ili u zapećak). Kol'ko para tol'ko muzike.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #145 on: September 12, 2014, 10:26:18 pm »

Ne znam zašto, ali meni bode oči što sedište nije 0-0.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #146 on: September 12, 2014, 11:11:31 pm »


Ja mislim da sedište nije 0-0 iz prostog razloga što NI AVION JOŠ NE POSTOJI.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #147 on: September 13, 2014, 03:30:52 am »

Ne znam zašto, ali meni bode oči što sedište nije 0-0.

Koliko vidim, od turboelisnih aviona koji koriste MB-ova sedišta samo Teksan II ima Mk16 klase 0-0.

Možda je alternativa MB-u rusko SKS-94 mada ni ono nije 0-0 već Vi=60-400 km/h i visine od 7 do 4.000 metara.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #148 on: September 13, 2014, 08:48:53 am »

Koliko vidim, od turboelisnih aviona koji koriste MB-ova sedišta samo Teksan II ima Mk16 klase 0-0.

Možda je alternativa MB-u rusko SKS-94 mada ni ono nije 0-0 već Vi=60-400 km/h i visine od 7 do 4.000 metara.

Pa ako misle da služi i za obuku, onda bi ( barem po meni) trebali da ugrađuju sedišta 0-0.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #149 on: September 15, 2014, 08:42:49 am »

Quote
Ono što mene jako brine je ovaj ukrajinski motor.

Мене ништа не брине јер сумњам да ће овај авион бити направљен. Можда грешим.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.