PALUBA
April 18, 2024, 04:09:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Barbariga - Paravia  (Read 42021 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #30 on: September 20, 2013, 08:26:32 pm »

Obalna baterija Benedetto. Na vrhu se nalazi položaj za četiri 15 cm obalne topove. Na bokovima su bila smještena po dva 7 cm obalna topa, koja su po šinama mogli biti izvučeni iz zaštićenog-"hangarskog" prostora na borbeni položaj.
Posadu su sastavljali četiri oficiri i 218 vojnika.

Utvrda San Benedeto danas sve više propada, vrijeme i kradljivci-vandali čine svoje. Uz malo truda i dobre volje "struktura" i građana
zainteresiranih za očuvanje utvrda, dalo bi se iskoristiti ih u turističke svrhe. Kao što je to u Puli učinjeno s utvrdom na Verudeli koja je
danas postala Aquarium.
« Last Edit: September 20, 2013, 08:34:36 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #31 on: September 20, 2013, 08:33:50 pm »

Ovih dana sam čuo od nekih Austrijanaca da su neke njihove udruge i finasijeri zajedno s nekim firmama iz Slovenije zainteresirani
za revitalizaciju utvrde Fort Forno. Kada bi se to ostvarilo jedan interesantan objekt bi bio spašen od daljnjeg propadanja i devastacije.
Kada već sami nismo u stanju sačuvati staro onda će nam izgleda opet to uraditi Austrijanci koji su ih i sagradili. Bolje i da su starnci
nego da se nastavi propadanje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #32 on: October 08, 2013, 01:07:43 pm »

Evo usporedbe radi postavio bih ove dvije fotografije obalne utvrde Fort Forno, prva je snimljena 1914. godine kada ju je Austrougarska
dovršavala i opremala, a druga je snimljena u današnje dane 2012. godine. Pozicija snimanja je približno ista pa su zato pogodne za
usporedbu.


* Obalna utvrda Fort Forno 1914.jpg (501.04 KB, 1319x865 - viewed 599 times.)

* Fort Forno 2012.jpg (547.6 KB, 1440x1080 - viewed 917 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #33 on: October 08, 2013, 02:07:21 pm »

Evo usporedbe radi postavio bih ove dvije fotografije obalne utvrde Fort Forno, prva je snimljena 1914. godine kada ju je Austrougarska
dovršavala i opremala, a druga je snimljena u današnje dane 2012. godine. Pozicija snimanja je približno ista pa su zato pogodne za
usporedbu.

Izvrsne fotografije i koja slučajnost da su snimljene gotovo sa istog položaja. Slike utvrde Fort Forno ili kako ga neki nazivaju i Fort Formio
me oduševljavaju. Velika je šteta što je sve to ograđeno i nije moguć pristup osim ilegalno kroz žicu. Bilo bi vrijeme da se omogući ljudima da to ormalno obiđu makar u organiziranim vođenim grupama. Pa ne bi im pojeli životinje koje tamo uzgajaju.

Ako se to moglo organizirati na Muzilu već nekoliko puta zašto tu ne bi moglo?
« Last Edit: October 08, 2013, 02:16:16 pm by zvek » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #34 on: October 08, 2013, 02:45:45 pm »

Evo usporedbe radi postavio bih ove dvije fotografije obalne utvrde Fort Forno, prva je snimljena 1914. godine kada ju je Austrougarska
dovršavala i opremala, a druga je snimljena u današnje dane 2012. godine. Pozicija snimanja je približno ista pa su zato pogodne za
usporedbu.

Izvrsne fotografije i koja slučajnost da su snimljene gotovo sa istog položaja. Slike utvrde Fort Forno ili kako ga neki nazivaju i Fort Formio
me oduševljavaju. Velika je šteta što je sve to ograđeno i nije moguć pristup osim ilegalno kroz žicu. Bilo bi vrijeme da se omogući ljudima da to ormalno obiđu makar u organiziranim vođenim grupama. Pa ne bi im pojeli životinje koje tamo uzgajaju.

Ako se to moglo organizirati na Muzilu već nekoliko puta zašto tu ne bi moglo?

Na toj ili malo široj lokaciji su još dvije utvrde Fort San Benedetto manji od Forna i malo gore je bila i merzerska baterija Caluzzi.
Fort Benedetto je još u relativno dobrom stanju, a Caluzzi je u puno slabijem.

Zašto se ne bi moglo organizirati posjete i obilaske kao na Muzilu? Pa na Muzilu je čuvar MORH i oni su odobrili zamolbu čelnika
grada da se to uz pratnju njihovih vojnika izvede. Paravia je valjda u najmu privatnika pa je možda to teže organizirati, ne radi
životinja već radi ljudi da tko ne padne i razbije se. Ali i ja bih volio da se tamo makar u nekoj grupi prošećem. Možda se netko
od Pulskih ili Rovinjskih čelnika sjeti da to proba organizirati u suradnji s najmoprimateljem tog terena i objekata.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #35 on: October 08, 2013, 02:52:25 pm »

Mislim da je ovaj dio pod NP Brioni.

poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #36 on: October 08, 2013, 03:52:03 pm »

Mislim da je ovaj dio pod NP Brioni.

poz.

Bio je nekada ali sada su ga ja mislim dali nekim privatnicima za uzgoj divljači, da je pod JUNP Brijuni bilo bi lakše.
Ipak probat ću se preko nekih poznanika na Brijunima dodatno raspitati. Iz natpisa na jednom od ulaza radi se o
nekom državnom lovištu ali je teško pročitati. Prilažem sličicu.


* Ulaz u područje kod Barbarige.jpg (581.17 KB, 1400x1050 - viewed 454 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #37 on: October 12, 2013, 07:57:19 pm »

Mislim da je ovaj dio pod NP Brioni.

poz.

Bio je nekada ali sada su ga ja mislim dali nekim privatnicima za uzgoj divljači, da je pod JUNP Brijuni bilo bi lakše.
Ipak probat ću se preko nekih poznanika na Brijunima dodatno raspitati. Iz natpisa na jednom od ulaza radi se o
nekom državnom lovištu ali je teško pročitati. Prilažem sličicu.

To je portun na južnom ulazu u područje. Odmah na kraju puteljka kroz šumarak se naziru obrisi utvrde San Benedetto
ili Sveti Benedikt.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #38 on: October 20, 2013, 08:35:24 am »

Mislim da je ovaj dio pod NP Brioni.

poz.

Bio je nekada ali sada su ga ja mislim dali nekim privatnicima za uzgoj divljači, da je pod JUNP Brijuni bilo bi lakše.
Ipak probat ću se preko nekih poznanika na Brijunima dodatno raspitati. Iz natpisa na jednom od ulaza radi se o
nekom državnom lovištu ali je teško pročitati. Prilažem sličicu.




To je portun na južnom ulazu u područje. Odmah na kraju puteljka kroz šumarak se naziru obrisi utvrde San Benedetto
ili Sveti Benedikt.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #39 on: October 20, 2013, 08:38:28 am »

Mislim da je ovaj dio pod NP Brioni.

poz.

Bio je nekada ali sada su ga ja mislim dali nekim privatnicima za uzgoj divljači, da je pod JUNP Brijuni bilo bi lakše.
Ipak probat ću se preko nekih poznanika na Brijunima dodatno raspitati. Iz natpisa na jednom od ulaza radi se o
nekom državnom lovištu ali je teško pročitati. Prilažem sličicu.




To je portun na južnom ulazu u područje. Odmah na kraju puteljka kroz šumarak se naziru obrisi utvrde San Benedetto
ili Sveti Benedikt.


Točno, malo dolje bliže prema moru je još jedan ulaz. Utvrda San Benedetto se nazire ali je dosta prikrivena borovom
šumom, bliže na jug (ispod stare Barbarige) je i ostatak reflektornice.  Iza te šumice se može vidjeti i Fort Forno u
smjeru prema Rovinju.
« Last Edit: October 21, 2013, 08:56:20 am by Dreadnought » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #40 on: December 07, 2015, 07:09:42 am »

Načuo sam da bi ipak neka Austrijska firma uz suradnju naših probala malo urediti bivši vojni kompleks oko utvrde Forno za oblik izletničog
povijesnog turizma. Da li možda netko zna nešto više o tome ili je to više priča nastala na temelju nekih želja?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #41 on: December 07, 2015, 08:03:16 am »

Ja sam tek danas video ovaj topik. Na fotografijama sam prepoznao objekte u kojima smo jula 1979 bili smešteni na sedmodnevnom
logorovanju.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #42 on: December 07, 2015, 02:19:13 pm »

Ja sam tek danas video ovaj topik. Na fotografijama sam prepoznao objekte u kojima smo jula 1979 bili smešteni na sedmodnevnom
logorovanju.

Topik je zanimljiv, samo je šteta što nema novijih priloga i fotografija. Ako je istina ono o čemu sam prije napisao možda će se pojaviti i
novih "starih" i novih "novih" fotografija i priloga.

Dosta generacija je tu na tim objektima u okolini odslužilo i dio vojnog roka, neki su samo logorovali kao nekada i pitomci MTPŠ Pula,
npr. XIV klasa i neke starije prije nje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #43 on: December 09, 2015, 10:18:16 am »

Barbariga  Fort Forno  Bunker-osmatračnica. Pogled prema jugu i Puli i Brijunima.


* Barbariga Fort Forno Bunker-osmatračnica.jpg (349.77 KB, 1161x771 - viewed 583 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #44 on: December 12, 2015, 02:49:07 pm »

Fort Forno Barbariga 2012. iz zraka, velika utvrda i ako južnim dijelom porušena zanimljiva je za povijesn turizam. Evo još jedne fotografije
snimljene iz zraka.


* Fort Forno Barbariga 2012. iz zraka 1.jpg (332.86 KB, 1150x862 - viewed 942 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.