PALUBA
April 23, 2024, 07:45:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna vežba teritorijalne odbrane u Ivanjičkom kraju, 1985  (Read 6511 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« on: April 22, 2012, 05:43:23 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Xjxmd4LRKBg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/8rHGWVx_i1Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1 on: April 22, 2012, 09:26:53 am »

А где то се налази ?
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #2 on: April 22, 2012, 10:25:04 am »

na zapadu Srbije , http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D1%86%D0%B0
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #3 on: April 22, 2012, 11:35:17 am »

Хвала ! Smiley
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: April 22, 2012, 06:00:53 pm »

Tek sam prelista prvi video i mogu reći da nikad nisam vidio da se ovako diže zastava.
Valjda se donese do stupa-bandere i onda se podiže ali to su teritorijalci, bit će tu još veselih detalja.

poz.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: April 22, 2012, 08:54:02 pm »

da li je neko cuo naredbu u prvom delu? pohvaljujem (...) vojnike prvog voda SAMOSTALNE PROTIVDIVERZANTSKE CETE (naoruzane tandzarama ) nije ni cudo sto su onako prosli '72. a ovde se radi o '85. 
« Last Edit: April 22, 2012, 09:00:38 pm by ssekir75 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: April 23, 2012, 05:47:55 am »

da li je neko cuo naredbu u prvom delu? pohvaljujem (...) vojnike prvog voda SAMOSTALNE PROTIVDIVERZANTSKE CETE (naoruzane tandzarama ) nije ni cudo sto su onako prosli '72. a ovde se radi o '85. 

Sve je stvar organizacije. Automatskog oružja nije bilo puno, i to što je bilo, večinoma iz II.svj. rata. Oružje ja morala svaka republika (pokrajina) kupovati sama, ali iz domaće proizvodnje (viškova JNA). To sam pisao u temi koja obrađuje TO u Sloveniji (zakon je bio savezni). Zato je i TO Slovenije, vijugajuči kroz zakonodavstvo,  70-tih godina nabavila nešto malo automatskog oružja sa "zapada".
Uvjeren sam, da su onda, kad je sniman ovaj prilog, članovi štaba i prištabskih jedinica nosili automatsko oružje Huh?
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #7 on: April 23, 2012, 08:21:59 am »

da li je neko cuo naredbu u prvom delu? pohvaljujem (...) vojnike prvog voda SAMOSTALNE PROTIVDIVERZANTSKE CETE (naoruzane tandzarama ) nije ni cudo sto su onako prosli '72. a ovde se radi o '85. 

Sve je stvar organizacije. Automatskog oružja nije bilo puno, i to što je bilo, večinoma iz II.svj. rata. Oružje ja morala svaka republika (pokrajina) kupovati sama, ali iz domaće proizvodnje (viškova JNA). To sam pisao u temi koja obrađuje TO u Sloveniji (zakon je bio savezni). Zato je i TO Slovenije, vijugajuči kroz zakonodavstvo,  70-tih godina nabavila nešto malo automatskog oružja sa "zapada".
Uvjeren sam, da su onda, kad je sniman ovaj prilog, članovi štaba i prištabskih jedinica nosili automatsko oružje Huh?

U Zaječaru sam 1987 dosta vremena preživeo u sređivanju jednog magazina TO. Ta jedinica je imala u naoružanju i minobacače M75 120mm (Tu je bila primedba - vidi teritorialce imaju baš bolje naoružanje kao JNA. A onda još - pa dobro i oni su naša vojska.).

Inače u magazinima sam video svašta - od avtomata Tompson, M56 te još raznih repetirki - čak italijanskih Carcano (baš ove su bile karakteristične zbog zatvarača).

Slovenija je za TO davala najviše novca, pa je oko polovina sustava imala PAP i AP. Lošije je bilo jedino stanje kod PO oružja, pošto su tu bile u glavnom još M57 i BST-ji M60, OSA i zolja je bilo malo, maljutki samo 72 lansera.

Sada, kakvo je bilo stanje u TO Srbije neznam. Znam jedino, da je nekad bilo priče, da je TO Slovenije imala 2 puta više PO oruđa nego TO Vojvodine, a da je TO Vojvodine na rvničarskom djelu, kdje bi to trebali, a kod Slovenije su u glavnom brda.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #8 on: April 24, 2012, 09:18:48 pm »

ma dobro, vido sam i ja u vojnom rr magacinu '96. zbrojovke vz30, nije stvar u tome, vec da je PROTIVDIVERZANSTKA ceta naoruzana tandzarama pored onolikih m56 (ako nista drugo). ne verujem da je par m72 koji se vide na snimku moglo da ucini nesto da je trebalo. dalje, nema ni jednog sarca, ili ga ja ne vidim?

duje, clanovi staba i pristapsko osoblje (da ih ne nazovem onako kako smo ih zvali u vojsci Grin ) obicno su daleeeko od fronta. pogotovo ovi dirugi Grin njima vise od pistolja i ne treba, ali PROTIVTERORISTICKOJ jedinici treba najbolje. ma sta ja ima da objasnjavam, pa vi ste pametni i iskusni ljudi, znate sta pricam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #9 on: April 24, 2012, 10:30:25 pm »

Противдиверзантске чете су требале бити попуњене млађим и виталнијим људством и опремљени бољим наоружањем. Да ли ће бити и опремљени зависило је и од капацитета и могућности "Заставе". Ни све јединице ЈНА нису у то време имале аутоматске пушке. Неке јединице РВ и ПВО, везе па чак и артиљерије ЈНА имале су такође "танџаре" (м-48). Није чудно што њих имале и ове јединице. Ипак, то је зависило пре свега од команде ШТО Репубиле, њиховог умећа и способнотсти, као и од зонских штабова ТО који су опремање својих јединица требали да "немећу" онима горе. Колико се сећам свака  већа општина је требала да има противдиверзантску чету. Те чете су требале да буду више, чешће позиване на обуку. Та обука је требала да буде важнија од опреме и наоружања. Међутим, није имао ко то да изводи како треба.

Крајем 70-тих година прошлог века дражо сам наставу резервним официрима војне полиције из ТО Србије. Тада нико није имао аутоматске пушке. Међутим, када сам последњи пут био на вежби са територијалцима 1990.године, вод војне полиције ШТО Р. Србије је био опремљен, једнако као јединице војне полиције ЈНА. Чак је и саства људства био одличан. Ни један резервиста није био старији од 30 године осим командира вода, резервног поручника који је имао 32.

У Пешадијском школском центру у Сарајеву организовани су и спровођени наменски курсеви за командире водова и чета, као и за команданте батаљона - резервне официре, тежишно из ових јединица. Међутим током једне године кроз те курсеве је пролазило једва 60-80 људи што је, узимајући у обзир и флуктуацију, било недовољно.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: April 25, 2012, 06:36:41 am »

Potpuno se slažem s tobom Džumba. "то је зависило пре свега од команде ШТО Репубиле, њиховог умећа и способнотсти"
To je bit i nema se šta dodati. Na početku pisanja o TO Slovenije sam i na pisao, da su kod nas TO prihvatili i shvatili kao mogućnost formirajan svoje "vojske". Zato su i toliko ulagali u njen razvoj i opremanje......(sve do T.11)

SSekir75, ono što sam napisao, gdje je bilo automatsko oružje si dobro razumio. Štabovi su se trebali "pokazat", zato su i imali uvjek novije uniforme, najbolje i najnovije oružje te ostalu opremu....
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.