PALUBA
March 29, 2024, 11:34:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363725 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #15 on: May 01, 2012, 02:23:42 pm »

bravo klaso za sačuvani dokumenat.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #16 on: May 01, 2012, 05:56:43 pm »

bravo klaso za sačuvani dokumenat.
A, eto desilo se.. Grin

U ovom slučaju, bio sam kao pametan, pa ispalo dobro. A koliko sam toga mogao sačuvati da bi danas bilo od koristi, a nisam.
I sam znaš kakva su onda bila vremena. Nije bilo mobilni, čak ni obični telefona za širu javnost. Većina nas je došla iz seoskih
sredina koja nisu ni imala telefone. Sve se odvijalo pismima, razglednicama i dokumentima kao što je i ovaj "Poziv".

I kad smo odlazili kućama na odmor, svako pola godine, ako se sjećaš dobijali smo dokument tzv. "Objavu" u kojoj su bili podaci o
svakom i razlog izbivanja van jedinice - škole, sa kojim smo se morali javiti u mjesnu kancelariju da smo došli i da se odjavimo kad smo završili sa omorom. A oni su preko organa imali vezu u slučaju hitnog poziva.

Takvo vrijeme bilo, šta da mu radimo. Wink

Moraću malo prokopati po starudiji, možda mi je negde i ostao koji primjerak te Objave..
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #17 on: May 01, 2012, 08:22:44 pm »

Javljanje u "mjesnu kancelariju" bilo je obvezno i u moje vrijeme, 1970 pa dalje,  (ja sam se javljao u kasarni Maršal Tito, Roška cesta i to sam morao iči u uniformi, možeš zamislit klinca od 15 godina u bijelo ili modroj uniformi kroz Ljubljanu).
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #18 on: May 02, 2012, 06:45:08 am »

да је позив уручен у праве руке доказује и ово парче папира:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] angel angel


* Fotografija1499.jpg (120.66 KB, 768x1024 - viewed 563 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: May 02, 2012, 11:50:13 am »

Quote

да је позив уручен у праве руке доказује и ово парче папира:

Au, boga ti. Koji dokument. Star oko 47 godina. Vražja arhiva. Bravo, bravo….

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo sam ga obradio, odbacio nepotrebno, nadam se, da se ne ljutiš. Wink

Dokument o Odlikovanju. Datum o 10.10 1965. To je početak treće godine školovanja. Interesantan jedan detalj u dokumentu, skraćenica  “VTMPŠ” (Vojno Tehnička Mornarička Podoficirska Škola). A mi smo u slobodnoj komunikaciji koristili skraćenicu “MTPŠ”, pa i ja u naslovu ove teme. Ali dokument je tu, nema vrdanja..

Dokument o odlikovanju “Medaljom za vojničke vrline”.  Ko bi se toga sjetio. I ko zna gde mi je ona sada. Vukla je djeca i unučad po kući. Ali lijepo se toga sjetiti pod stare dane. Znači Ja, Mile i Janjo.

Koliko se sjećam Mile je završetkom školovanja bio na nekom od brodova, a kasnije do penzionisanja u Lepetanima kraj Tivta. Sad živi u Tivtu.

Janjanin je od samog početka kao starješina počeo na podmornicama i ostao do kraja karijere. Tu je sad s tobom gore u Vojvodini.

A ja, svuda pomalo pa i na Palubi,  Grin da se ne ponavljam.


* Naredba o odlikovanjima.jpg (48.3 KB, 568x716 - viewed 549 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #20 on: May 02, 2012, 12:21:51 pm »

Миле је био на миноловцима у Плочама,Јањо читаву каријеру на подморницама.сада смо често заједно у Новом Саду.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #21 on: May 02, 2012, 12:28:42 pm »

Миле је био на миноловцима у Плочама,Јањо читаву каријеру на подморницама.сада смо често заједно у Новом Саду.
Pozdravi mi Janju i ostale i pokaži im ovaj Topik, pa nek se uključe, bar da prate. Svak će se ponečeg sjetiti, pa će
mo "napuniti korpu".  Grin
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #22 on: May 02, 2012, 12:36:33 pm »

то је на једној наредби, има вас још на другима где се налази још неколико класића.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #23 on: May 02, 2012, 12:54:52 pm »

Evo jednog mog osobnog dešavanja iz života u Rojcu. Pominje se "Struki". Mislim da je on bio
jedan od glavnih predavača vama Mašincima, ako se ne varam... Wink

Moje prvo vojničko spavanje

Dolazim ja k'o klinja u kasarnu Karlo Rojc u Puli 1963 god. u pitomce. Okasnim i stignem na ulaz oko 2230 sati te se javim dež. oficiru. Dežurni bio kap Jovanović zvani "Strule".

Gleda me on, ostali već polegli, te naredi kuriru - mornaru da me smjesti u sobu preko hodnika. Mornar ode, vraća se sa dva ćebeta, daje mi ih, otvara vrata i ne ulazeći protura ruku pali svjetlo i odlazi, zatvarajući vrata. Ja pogledam, a ono soba prazna, samo parket i ništa više. I šta da radim, ko će pitati? Gledam onaj parket, nema druge, prostrem jedno ćebe, drugo smotam da mi prestavlja jastuk, legnem na to malo ustranu i sa ostatkom onog na podu se malo prikrijem. I tako sam ja prespavao svoju prvu slavnu noć u JRM na parketu. Poslije sam razmišljao u čemu je bila fora. Vjerovatno u tome što je Strule mislio da u toj sobi ima krevet kao obično, ali ga je prethodni dana zbog potrebe neko odneo. Ovaj misleći da je još tamo, uputio me je na spavanje.

I gle sudbine. Kad sam pozvan od strane direktora MTRZ Sava kovačević, 2002 god, puk Jovanovića da potpišem dobijeno naređenje za penziju, ja se sjetim onog Jovanovića sa početka moje karijere i počnem se smijati ko blesav.
Jovanović me primio, Jovanović me i otpustio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 005 Ciro - Jesen 1963.jpg (42.81 KB, 762x1014 - viewed 491 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #24 on: May 02, 2012, 01:07:39 pm »

"Струле" је  предавао котлове,иначе велики навијач Динама.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #25 on: May 02, 2012, 01:23:08 pm »

Primo te Strule - poslao u penziju Miško ... oba Jovanović
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #26 on: May 02, 2012, 01:47:40 pm »

Класо коментар теби препуштам:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1159.JPG (510.07 KB, 1541x1090 - viewed 506 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #27 on: May 02, 2012, 02:51:25 pm »

Класо коментар теби препуштам:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sudeći po uniformi radi se o ljetnjem periodu. Nazirući čin razvodnika na Ančićevom rukavu (prvi s lijeva čuči), značilo bi da se radi
o drugoj godini školovanja. Mogla bi biti 1964, jesen. Slikano na velikom krugu ispred škole. Kojim povodom nije se u stanju
zaključiti, ali najvjerovatnije postrojavanje kad je XV klasa polagala zakletvu. S nama je u sredini kap I klase Pavičević Milan, naš Klasni starješina. (Imali smo mi i starješine na nivou vodova, Elektroničari por. Labovića, a Mašinci por. Sajca, ali nisu na slici).

Na osnovu prisutni pitomaca na slici već je određeni broj njih napustilo školovanje. I još će neki završetkom druge godine (drugi s lijeva u zadnjem redu i Dujmović u srednjem redu, lijevo kraj Pavičevića).

Koliko se sjećam čin razvodnika smo dobili sa uspješnim završetkom prve godine. Tek tad smo dobili i ovu ljetnu uniformu u
kojoj smo išli (morali) na ljetni raspust kućama.  Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #28 on: May 02, 2012, 03:07:14 pm »

Jasno mi je, da ste dobili starješinsku uniformu na početku druge godine (tako je bilo i kod moje klase), ali mi nije jasno, da se na tu (starješinsku) uniformu nosi vojnički opasač sa oprtačima Huh? Toga kod nas više nije bilo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #29 on: May 02, 2012, 03:16:08 pm »

Jasno mi je, da ste dobili starješinsku uniformu na početku druge godine (tako je bilo i kod moje klase), ali mi nije jasno, da se na tu (starješinsku) uniformu nosi vojnički opasač sa oprtačima Huh? Toga kod nas više nije bilo.
Jbg... pravilo "stranče", takav standard onda bio. Nije bilo para za bacanje. Kad se prešlo na picarenje, sobe za po dvojicu,
čistačice i da pitomac sam ne pere svoju robu, što smo mi inače radili, onda je sve konačno i otišlo u tri... pravilo pravilo 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.