PALUBA
March 29, 2024, 02:09:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363677 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: May 02, 2012, 03:36:51 pm »

Jasno mi je, da ste dobili starješinsku uniformu na početku druge godine (tako je bilo i kod moje klase), ali mi nije jasno, da se na tu (starješinsku) uniformu nosi vojnički opasač sa oprtačima Huh? Toga kod nas više nije bilo.
Jbg... pravilo "stranče", takav standard onda bio. Nije bilo para za bacanje. Kad se prešlo na picarenje, sobe za po dvojicu,
čistačice i da pitomac sam ne pere svoju robu, što smo mi inače radili, onda je sve konačno i otišlo u tri... pravilo pravilo 

Ja sam završio školovanje u Puli, zadnja klasa. tamo nije bilo soba za dvojicu i čistačice. Kupanje jednom na tjedan (topla voda) ljeti, a zimi na dva tjedna. U spavaonama nas je bilo 11-18, na katu nije bilo tople vode...
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #31 on: May 02, 2012, 03:48:32 pm »

У средини је класни старешина Мате Андријашевић,осталима лако је погодити име,презиме већ теже:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1073.JPG (474.5 KB, 1452x1077 - viewed 351 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: May 02, 2012, 05:04:02 pm »

У средини је класни старешина Мате Андријашевић,осталима лако је погодити име,презиме већ теже:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je slikano na tzv. malom krugu unutar kasarne. Godina sigurno treća školovanja. Klasni starješina je kap I klase
Mate Andrijašević koji je zamjenio Pavičevića. S njim će mo i završiti školovanje. Po činovima na unuformi, desetari.
Počele se nositi epolete. Na epoleti i traka. Mislim bijele je boje bila.

Na slici 6 (šest) Vladimira  Grin

Stoji slijeva:

- Ćopić Vladimir, poreklom od Petrinje, završiće kao Elektroničar - Radarista i započeti karijeru na Malom Lošinju.
- Županović Vladimir, poreklom od ??, Mašinac, mislim da je žapočeo karijeru na podmornicama.
- Četojević Vladimir, poreklom od ??, Mašinac, započeće karijeru ako se nevaram na higinsima, ali će se zbog bolesti vrlo
                               brzo demobilisati.
- Beronja Vladimir, poreklom iz Kucure, Elektroničar - radiotelegrafista, nemogu se sjetiti gde je započeo kao starješina

i čuče s lijeva:

- Kuljača Vladimir, mislim da je poreklom došao negde od Zagreba, Elektroničar - radiotelegrafista. Mislim da je
                            započeo karijeru na patrolcima. Demobilisao se, po isteku obaveznog roka u JRM. (10 godina).
- Ogar Vlade, poreklom...... pravilo, sam to reci   Grin, započeo karijeru na podmornicama, pa minolovci, pa dalje opet reci.. Grin

Toliko od mene, ostalo nadopuni, šta znaš.. Wink

« Last Edit: May 02, 2012, 05:14:15 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #33 on: May 02, 2012, 05:19:29 pm »

Ja sam završio školovanje u Puli, zadnja klasa. tamo nije bilo soba za dvojicu i čistačice. Kupanje jednom na tjedan (topla voda) ljeti, a zimi na dva tjedna. U spavaonama nas je bilo 11-18, na katu nije bilo tople vode...


Znači bilo ti je otprilike kao i meni, ali si imao ljepši opasač.. Grin
Nego kad pominješ kupanje, da me ubiješ nemogu se sjetiti gde su bila kupatila. Imam osjećaj
kao da se i nismo nikad ni kupali.. Grin naravno šalim se.

Stvarno gde su bila kupatila ?
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #34 on: May 02, 2012, 08:25:01 pm »

купатила су била у подруму испод кантине.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #35 on: May 02, 2012, 08:29:59 pm »

У средини је класни старешина Мате Андријашевић,осталима лако је погодити име,презиме већ теже:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je slikano na tzv. malom krugu unutar kasarne. Godina sigurno treća školovanja. Klasni starješina je kap I klase
Mate Andrijašević koji je zamjenio Pavičevića. S njim će mo i završiti školovanje. Po činovima na unuformi, desetari.
Počele se nositi epolete. Na epoleti i traka. Mislim bijele je boje bila.

Na slici 6 (šest) Vladimira  Grin


Stoji slijeva:

- Ćopić Vladimir, poreklom od Petrinje, završiće kao Elektroničar - Radarista i započeti karijeru na Malom Lošinju.
- Županović Vladimir, poreklom od ??, Mašinac, mislim da je žapočeo karijeru na podmornicama.
- Četojević Vladimir, poreklom od ??, Mašinac, započeće karijeru ako se nevaram na higinsima, ali će se zbog bolesti vrlo
                               brzo demobilisati.
- Beronja Vladimir, poreklom iz Kucure, Elektroničar - radiotelegrafista, nemogu se sjetiti gde je započeo kao starješina

i čuče s lijeva:

- Kuljača Vladimir, mislim da je poreklom došao negde od Zagreba, Elektroničar - radiotelegrafista. Mislim da je
                            započeo karijeru na patrolcima. Demobilisao se, po isteku obaveznog roka u JRM. (10 godina).
- Ogar Vlade, poreklom...... pravilo, sam to reci   Grin, započeo karijeru na podmornicama, pa minolovci, pa dalje opet reci.. Grin

Toliko od mene, ostalo nadopuni, šta znaš.. Wink


Жупановић је од Подорљака село Сапи изнад Рогознице,Четојевић из Челинца-Бања Лука,Куљача је у Новом Саду-песник,издао је две три збирке прозе

« Last Edit: May 02, 2012, 08:34:52 pm by SOLARIS 1972, Reason: qote » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #36 on: May 02, 2012, 08:47:31 pm »

У средини је класни старешина Мате Андријашевић,осталима лако је погодити име,презиме већ теже:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da to je na malom "krugu"-dvorištu unutar kompleksa mašinaske. sasvim lijevo na slici vide se tri stepenice koje vode u prostor gdje je bila u moje vrijeme prostorija za frizera (frizeraj)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #37 on: May 02, 2012, 09:14:34 pm »

купатила су била у подруму испод кантине.

Kupatilo je bilo (druga slika) u prizemlju, desno iz bijelog automobila, i mislim, da nije mijenjalo lokaciju.
U moje vrijeme je kantina bila: prva slika označeno bijelom točkom


* ulaz u kantinu.jpg (27.93 KB, 581x187 - viewed 181 times.)

* AkcijaRojc-1.jpg (58.39 KB, 440x284 - viewed 406 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #38 on: May 02, 2012, 09:57:05 pm »

изгледа да нису мењали локацију купатила,нама је кантина била гледано Дује твоју другу слику изнад белог аута.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #39 on: May 03, 2012, 08:05:32 am »

изгледа да нису мењали локацију купатила,нама је кантина била гледано Дује твоју другу слику изнад белог аута.
Vezano za kantinu, sjećam se slikovitih događaja u vezi krofni i našeg glavnog predavača po pitanju Elektrotehnike.
Naime nama Elektroničarima, glavni predmet Osnove elektrotehnike predavao je u to vrijeme kap. I klase Vukosavljević
Vukosav - Vule. Bio je strog ali pravičan i izvanredan predavač.

Bio je već u dobrim godinama, nikad se nije ženio i glavna preokupacija su mu bili mi pitomci, predavanje i po pričanju ganjanje
"mladih koka".  Grin Inače je bio puniji sa pozamašnijim stomačinom.

I kad bi bila pauza za marendu i on bi kao samac uglavnom svaki dan dolazio u kantinu. Stao bi uz kraj šanka i uzviknuo:
- Mala dajde mi jednu krofnu,- našto bi mu konobarica stvarno na tanjirić stavila krofnu. Ovaj bi je uzeo počeo jesti uz
ponovni povik,
- Dajde još jednu, - i tako jednu po jednu se to odvijalo dok nebi smazao sedam osam krofni i tako svaki put. To mu je bila
jutarnja doza, dok bi ostali pojedinci u prosjeku pojeli jednu eventualno dve.

Evo našeg Viluta...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vukosavljevic Vukosav - Vule.jpg (42.94 KB, 776x1052 - viewed 287 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #40 on: May 03, 2012, 01:11:14 pm »

класо логоровање је било код фора Барбарига:


* 1075.JPG (247.57 KB, 1115x783 - viewed 174 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #41 on: May 03, 2012, 01:16:20 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1076.JPG (270.36 KB, 1155x783 - viewed 301 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #42 on: May 03, 2012, 01:44:01 pm »

класо логоровање је било код фора Барбарига:


Praksa je bila da za vrijeme školovanja pitomci moraju proći i fazu obuke koja je podrazumijevala i tzv. "Logorovanje".
Ustvari radilo se o obuci u prirodnim uslovima iz Pomorstva, Pješadijske obuke, Preživljavanja u prirodi i tome slično.
Uglavnom u to vrijeme to se izvodilo na kraju druge godine školovanja, zadnji mjesec, kompletan sedmi, a nakon toga
se išlo na godišnji odmor.

Naša klasa to je izvodila na području Barbarige, u šumskom pojasu s borovinom u neposrednoj blizini mora i utvrđenja.
Bili smo svi skupa, kompletna klasa, bez izuzetka. Sa nama cijelo vrijeme su boravili i komandiri vodova. S nama Elektroničarima
por Labović, a sa Mašincima - nemogu se sjetiti.

Po potrebi su, koliko se sjećam, dolazili u toku dana i starješine nastavnici koji su u toku školovanja držali teoretski deo predmeta,
a ticalo se i praktičnog izvođenja za vrijeme logorovanja.

Po dolasku prvo se morao osnovati logor, sa svime potrebnim za život i rad. Između ostalog i podizanje šatora, staza i u centru
logora simbol klase i škole, što je već prikazano i na gornjoj slici.

Evo i neki početni radova u logoru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na gornjoj slici, gde čistimo travu, smo ja i jedan kolega. Ja desno. Sa strane Cipele (ja sam ih zvao kondure). Takve smo nisili cijelo vrijeme školovanja i ljeti i zimi. Sad tek vidim koliki smo idioti bili. Stružemo ovu šikaru i umjesto da ih obujemo mi bosi i držimo ih
sa strane.  Huh?


* 001 Uredjenje logora.jpg (40.37 KB, 989x635 - viewed 253 times.)

* 002 Ciscenje trave.jpg (48.42 KB, 1014x676 - viewed 246 times.)
« Last Edit: May 03, 2012, 01:53:08 pm by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #43 on: May 03, 2012, 01:52:57 pm »

класо видим да имаш лепу колекцију слика са" радне акције зване" Логоровање . Cool Cool
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #44 on: May 03, 2012, 02:03:45 pm »

класо видим да имаш лепу колекцију слика са" радне акције зване" Логоровање . Cool Cool

Imam, ja... Tek ćeš da vidiš, samo polagano. Za dans je dosta slika da ne preteramo.  Wink

Skroz gore, prizor sa čamcima, su ustvari nekoliko kutera sa 12 vesala. Dovukli smo ih i na slici se vide koje kakvi radovi na njima.
To je bilo u sklopu pomoračke obuke. Sa njima će mo u toku logorovanja izvoditi obuku iz veslanja, raznih manevara sa njima, obučavati se u pecanju na moru, ma svašta. Glavni nam je u tome bio čuveni kap. kor Čučković. Nezaboravni.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 23 queries.