PALUBA
March 28, 2024, 06:02:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #45 on: May 03, 2012, 04:00:53 pm »

 Ćiro:  "Sa strane Cipele (ja sam ih zvao kondure). Takve smo nisili cijelo vrijeme školovanja i ljeti i zimi. Sad tek vidim koliki smo idioti bili. Stružemo ovu šikaru i umjesto da ih obujemo mi bosi i držimo ih sa strane"

Cipele (cokule) su još nosili neki mornari (1970)  u školi kad sam ja došao. Bile su okovane i od kafene goveđe kože. Izgledale su jako nezgrapno. Moja klasa noslia je niske crne cipele sa kožnim đonom i gumenom petom uz mornarsku uniformu.

Reci mi, jeste li imali "šuferice" ili ste bili toliko "napredni" pa nosili čarape?



Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #46 on: May 03, 2012, 05:33:41 pm »

Ćiro:  "Sa strane Cipele (ja sam ih zvao kondure). Takve smo nisili cijelo vrijeme školovanja i ljeti i zimi. Sad tek vidim koliki smo idioti bili. Stružemo ovu šikaru i umjesto da ih obujemo mi bosi i držimo ih sa strane"

Cipele (cokule) su još nosili neki mornari (1970)  u školi kad sam ja došao. Bile su okovane i od kafene goveđe kože. Izgledale su jako nezgrapno. Moja klasa noslia je niske crne cipele sa kožnim đonom i gumenom petom uz mornarsku uniformu.

Reci mi, jeste li imali "šuferice" ili ste bili toliko "napredni" pa nosili čarape?


Ne, ne. Nisu to bile okovane zvane “cokule”, ne.

To su isto bile duboke cipele kao što se vidi na onoj slici, i taj deo je bio od neke kože. Đon je bio od rebraste dvrde gume i nije bio potkovan i to se vidi na ovoj slici. I naravno imali smo čarape, šuferice su bile već davno van upotrebe u RM (ustvari neznam jesu li se ikad i koristile u mornarici).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A za izlaz u grad dobili smo plitke cipele kad i pitomačke unuforme i to crne. Nosili smo ih i sa ljetnom i sa zimskom uniformom. Nismo imali kaki cipele za ljeto kao starješine. Vide se na  ovoj slici.


* 010 U parkicu kao desetari.jpg (57.29 KB, 1026x690 - viewed 301 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #47 on: May 03, 2012, 06:28:31 pm »

Дује пази весеља:долазимо у школу са 15 година а добијамо опрему од морнара на редовном одслужењу војног рока.то значи кратке панталоне испод колена, црне доколенке преко колена,капа остаје равно без обзира на коју страну се окренуо.срећом негде  код 11 класе су избацили сламарице.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #48 on: May 03, 2012, 07:12:42 pm »


 Ljudi, čitam i samo čekam kad će da neko od vas postavi spisak klase. Da znaju ljudi ko je kad završio. Naprimer, i mene a verujem i vaše mornare bi to interesovalo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #49 on: May 03, 2012, 07:25:31 pm »


 Ljudi, čitam i samo čekam kad će da neko od vas postavi spisak klase. Da znaju ljudi ko je kad završio. Naprimer, i mene a verujem i vaše mornare bi to interesovalo.

 

Šta si bre Srbine navalio.. Grin Će da bidne i spisak. Polako. Ti bi da pročitaš spisak i gotovo, nema te na temi. E to nemože..

Biće "kile..", biće. Samo malo da tema dobije neki snisao. Ima poveći broj slika s kojima želimo prikazati ne samo satav klase nego
kroz to slikom i tekstom prikazati i opisati ta vremena. Kakva god da su bila ima ljudi koji to žele na neki način saznati jer to je za
njih bila svojevrsna enigma.

Obećavam ti, u pogodnom trenutku, lično ću postaviti spisak iz koga će sve biti jasno.  Wink Zadovoljan..
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #50 on: May 03, 2012, 07:50:41 pm »


 Ma, jasno.  pravilo
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #51 on: May 03, 2012, 08:17:23 pm »

"Vlado..", pitanje za tebe:
Na ovoj slici između Banjca i Branisavljevića
na travi skoro leži jedan drugar. Imaš li prestavu o kome se radi ?  Shocked
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #52 on: May 03, 2012, 08:20:35 pm »

Дује пази весеља:долазимо у школу са 15 година а добијамо опрему од морнара на редовном одслужењу војног рока.то значи кратке панталоне испод колена, црне доколенке преко колена,капа остаје равно без обзира на коју страну се окренуо.срећом негде  код 11 класе су избацили сламарице.

Vlade, zaboravio si napisat: kratke SMB gaće, na ućkur, koje vire ispod kratkih hlača (pantalona) Smiley

"код 11 класе су избацили сламарице." Sa slamaricom je išla i "ravnjača" (daska sa kojom se je
morala slamarica poslije svakog spavanja ravnat, da je krevet bio namješten po PS. Angry
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #53 on: May 03, 2012, 10:32:29 pm »

Дује ипак сам ја старији човек,заборави се на неке ствари. Smiley
Киле биће свега само полако,много материјала је спремљено само да га уобличимо.
Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #54 on: May 03, 2012, 11:55:41 pm »

Najprije pohvale Ćiri i Vladi na trudu oko teme....nego,gledam mali krug. Ja sam u ili na njemu bio 20 ak godina kasnije...sve je isto...blizu je i ulaz u trpezariju bio u moje vrijeme.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #55 on: May 04, 2012, 07:57:19 am »

"Vlado..", pitanje za tebe:
Na ovoj slici između Banjca i Branisavljevića
na travi skoro leži jedan drugar. Imaš li prestavu o kome se radi ?  Shocked
Vladimire,  Grin , ja i dalje čekam tvoje mišljenje, pa bilo kakvo da je..
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #56 on: May 04, 2012, 11:02:06 am »

По мом скромном мишљењу то је Вујачић Слободан са Цетиња.са нама је био до 24.06 1965 године.био му је одређен ВЕС РТГ-електроничар.морао сам мало да прекопам сећања,бунио ме је чин десетара.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #57 on: May 04, 2012, 11:11:16 am »

По мом скромном мишљењу то је Вујачић Слободан са Цетиња.са нама је био до 24.06 1965 године.био му је одређен ВЕС РТГ-електроничар.морао сам мало да прекопам сећања,бунио ме је чин десетара.

  Bravo majstore. Da Vujačić, Crnogorac.

Upravo iz istog razloga sam te i konsultovao. I mene buni povezanost njega i ostalih sa činom desetara iz razloga jer je
on napustio pitomce. Nije završio. Međutim to mi sve sa sadašnjeg stanovišta izgleda čudno. Ja sam mislio da je on puno ranije
otišao. Po datumu ispada da je to bilo na samom kraju druge godine. Vjerovatno zbog lošeg uspjeha otišao je zauvijek,
a mi na logorovanje.

Na slici su još, stoje, slijeva: Žerdin, Ančić, Šebenik, Zdravković, Ćiro, Basta.
Sjede, slijeva: Ćadžić, Banjac, Vujačić, Branisavljević, Šindija, Kostić.

Imaš li po dokumentaciji tačan datum kad smo unapređeni u desetare
« Last Edit: May 04, 2012, 11:34:57 am by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #58 on: May 04, 2012, 11:18:40 am »

у чин десетара унапређени смо 30.јула 1964 године.значи на крају Прве године а он је отишао при крају Друге.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #59 on: May 04, 2012, 11:25:30 am »

у чин десетара унапређени смо 30.јула 1964 године.значи на крају Прве године а он је отишао при крају Друге.
U boga ti poljubim.. Huh?

Znači na kraju prve godine, aaaa.... Onda su stvari puno bistrije. Bravo.

To bi onda značilo da smo razvodnika dobili polovinom prve godine, zar ne..
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.