PALUBA
March 28, 2024, 08:20:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363633 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #210 on: May 19, 2012, 05:38:03 pm »

похвале годе и хвала свима на томе али и обавезују.ми смо преузели обавезу да отргнемо од заборава једну групу људи која је на неки начин оставила траг у ЈРМ.није да је велик али смо и ми мало загребали.настојаћемо да на достојанствен начин представимо нашу генерацију уз помоћ(надам се)свих знани нама и људи који познају проблематику о којој пишемо.биће грешака али ћемо их у ходу исправљати.највећа помоћ би нам била око наставничког кадра који је у то време предавао у МТШЦ .
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #211 on: May 19, 2012, 05:48:40 pm »

наша класа је за време логоровања под различитим временским условима превеслала 75 наутички миља.то је остварено у оквиру наставе из "Поморства",изведене су четири кутеријаде-три на весла и једна мешовито;весла и једра.о оспособљености питомаца за командира чамца казује и чињеница да је сваки питомац извео у улози к-дира чамца неколико маневара пристајања којом приликом је оштећен један једини чамчани бокобран.у склопу уређења логора израђен је помоћно моло навоз   где се у случају јачег невремена могло извући све чамце.средња оцена класе из поморства 8,26.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #212 on: May 19, 2012, 08:32:57 pm »

наша класа је за време логоровања под различитим временским условима превеслала 75 наутички миља.то је остварено у оквиру наставе из "Поморства",изведене су четири кутеријаде-три на весла и једна мешовито;весла и једра.о оспособљености питомаца за командира чамца казује и чињеница да је сваки питомац извео у улози к-дира чамца неколико маневара пристајања којом приликом је оштећен један једини чамчани бокобран.у склопу уређења логора израђен је помоћно моло навоз   где се у случају јачег невремена могло извући све чамце.средња оцена класе из поморства 8,26.

Da, ... marinero

Nemam ništa više sa logorovanja. "vlade..." ako imaš još šta iz tog perioda okači, inače gremo dalje.. Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #213 on: May 21, 2012, 07:41:47 am »

Idemo dalje. Da se malo vratimo na sam početak formiranja klase.

Godina je 1963, sam početak septembra mjeseca. Mjesto Pula, MŠC "Karlo Rojc". Pristiglo je pitomaca 51, trebala su 55,
ali 4 nisu došla. Formirana su dva voda, vod mašinaca sa oznakom 141 i vod elektroničara sa oznakom 142. Za klasnog
starješinu je postavljen kap I kl. Pavičević Milan. Za četnog starječinu st.vod I kl. Petrović Todor.

S godinama od pridošli pitomaca čak 13 će napustiti školovanje, što zbog bolesti, što zbog slabi ocjena. Završiće 38 pitomaca i unaprediće se u starješine, čina vodnika. Od toga 18 mašinaca, 13 radio-telegrafista elektroničara i 7 radarista-elektroničara.

Jedna slika iz perioda samih početaka. Slikano u parkiću kraj samog ulaza/izlaza iz kruga kasarne.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 S lijeva stoje: Dujić Boško, des Marunić Vlado, Kostoć Vinko

 Čuči: Cingurovski Kosta.

O Kosti i Kosić Vinku sam već pisao na ovom postu.

* Dujić Boško. Mislim da je poreklom negde oko Skradina (nisam baš siguran do kraja). Među sobom smo ga zvali "Duje".
Dije je završio kao radiotelegrafista započevši starješinsku karijeru na Patrolnim brodovima. Poslije nekoliko godina boravka
u floti prelazi u Šibebski sektor gde je službovao sve do Balkanskog cunamija. Danas živi u Tribunju i bavi se turizmom.

Možda ga je negde sretao i naš "brodarski".. Cheesy


* 005 Drugari 1963.jpg (52.3 KB, 1000x705 - viewed 264 times.)
« Last Edit: May 21, 2012, 07:49:58 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #214 on: May 21, 2012, 12:33:15 pm »

Cerovac Ljubiša

Cerovac Ljubiša, rodom iz okoline Vinkovaca, mislim iz sela Mirkovci (ako se nisam zeznuo). Poreklom je iz radničke porodice, otac mu bio otpravnik vozova. Prije dolaska u pitomce završio i to vrlo uspješno dva razreda gimnazije. Kao pitomac uspješno završio
kao radiotelegrafista započevši starešinsku karijeru na Patrolcima. Nakon desetogodišnje obaveze, demobilisao se, te nakon toga završio vanredno dopunsku školu za otpravnika vozova ( kao otac-krv nije voda  Wink ). Potom se zaposlio sa tim novim zvanjem u okolini Pule sve do mirovine. Živi u Puli.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cerini skokovi u vodu

Ljubišu smo među sobom oslovljavali sa nadimkom  ''Cero''. Bio je visok, žgoljav i u pokretima imao se osećaj, kad se gledalo sa strane da će se svakog momenta raspasti (Cero je moj dobar drug....). Elem, kako sam već naglasio, Cera je pre dolaska u pitomce završio čak dve godine gimnazije i kao takav imao široko društvo u zavičaju. Inače je imao vrlo avanturistički duh. Strašno je voleo istoriju i geografiju. Stalno je pričao o nekim gusarima, nešto, malo, malo, pa crtao po mapama i škrabao oko Kariba. Mislim da je to i bilo presudno da se opredelio za Mornaricu.

Kad smo završili prvu godinu školovanja, čitav osmi mjesec smo išli na odmor, svak u svoj zavičaj. I Cero u svoj. Završio se odmor, evo nas ponovo na okupu. Pričamo dogodovštine sa odmora, pitamo i Ceru.

- Ma manite me, - izvlači se on, - jedva sam izvuk'o živu glavu.
- Ma pričaj, jeb.. pravilo ga ti, šta ima veze, - navaljujemo, te on poče....

- Dođem ti ja kući te odmah drugi dan, peškir na rame i pravo na plažu na Bosut (rijeka u okolini Vinkovaca). Naravno prvenstveno da se nađen sa starim društvom. Kad ono tamo ima ih gomila.

- Kad me ugledaše poče vika, - Ma evo nam Cere, gde si stara gusarčino, a vidi nam mornarčine, -  i sve tako redom.

- Pitaju me svašta, te kako plivamo ima li skokova, te ovo te ono, a ja ih mažem i dodajem i šta treba i šta netreba. Ali neleži vraže odjednom jednom pade napamet da im pokažem skok na glavu. Poče vika, naguravanje, skandiranje, nemogu se nikako izvući. Nema druge nego pokazati.

Naravno naš Cero ne da je plivo onako krakat k'o obična daska, nego nije imao veze sa skokovima. Razbio bi se ko dinja.  Grin I nastavlja on.

- Ustanem ja, drveni molo dugačak, ekipa se postrojila u dva reda na početak mola i čeka. Ja se udaljim da se zatrčim, stanem i kao koncentrišem se. Onda se još malo udaljim i čekam.

- Oni skandiraju, viču, - Ma ajde više gusaru stari, .....

- Ja još malo čekam, pa se još udaljim. Opšta napetost. Svi umukli i bulje. Ja ripim iz sve snage i mislim, - ''razbiću se ko kruška''  Huh? .
Trčim iz sve snage za što bolji skok i onda stanem na početku mola ko ukopan. Društvo zinulo od čuda. Okrenem se i pravac peškir. Društvo zamnom, čude se pitaju u čemu je fora, šta bi sa skokom..

- Ja kao objašnjavam, - Žao mi je društvo, nemogu prekršiti zakletvu. Cool Zakletva je ne skakati na glavu bez potrebe. Tako je to kod nas u Mornarici, a zakletva je zakletva. Nema tu mrdanja. Rado bi vam to demonstrirao, ali avaj sad sam vojnik pod zakletvom i tu se ništa nemože. -  I tako se jedva izvukoh......

Među nama nasta opšti smijeh uz komentare, - A svaka ti čast gusarčino dobro si se izvuko. Mogao si izgubiti glavu.
Drugi dodaju, - Sva sreća da si se snašao inače ništa od ove priče, - i sve tako redom.


* Cerovac Ljubisa.jpg (14.37 KB, 362x178 - viewed 263 times.)
« Last Edit: May 21, 2012, 12:55:02 pm by ORIĆAREB » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #215 on: May 21, 2012, 08:28:30 pm »

Dujić a neki iz tog plemena pišu se i Duić su iz Ičeva i Laškovice kod sela Rupe u blizini grada Skradina. Praktički njihova imanja graniče s NP Krka.
Čovjeka na slici ne znam ali teško bi moga proči za Tribunjca. Ipak je ovo pristali čovik od oka.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #216 on: May 21, 2012, 10:18:43 pm »

Дујић Јосе Бошко,из Ићева данас живи у Трибуњу као пензионер.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #217 on: May 22, 2012, 07:28:26 am »

Dujić a neki iz tog plemena pišu se i Duić su iz Ičeva i Laškovice kod sela Rupe u blizini grada Skradina. Praktički njihova imanja graniče s NP Krka.
Čovjeka na slici ne znam ali teško bi moga proči za Tribunjca. Ipak je ovo pristali čovik od oka.

Bravo "brodarski",  
Ma znao sam ja da ćeš ti to najbolje objasniti, zato sam te i prozvao. Pa i ja nisam puno fulao, tu sam se motao oko Skradina.
Naravno da on nije Tribunjac. Tamo se "udao". Grin
Kažeš pristao.. Vidiš ga k'o od brda odvaljen, a dobar ko mila majka, pravi dobrica. Samo mi nikad nije jasno zašto sa tog
područja i gore više prema Kniskom, sve same glavonje. Bumbaru bi trebalo tri dana da je oblete.. Grin  (Duje je inače moj drug,
neće se on ljutiti.. Wink ).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #218 on: May 22, 2012, 07:39:50 am »

Znam njegove mještane. Tu ni MIG ne pomaže.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #219 on: May 22, 2012, 08:21:21 am »

молим вас класа се  ангажовала на развоју туризма у Трибуњу и ту даје пун допринос
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* дујо.jpg (84.8 KB, 720x540 - viewed 254 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #220 on: May 22, 2012, 09:43:38 am »

Bravo majstore, to se zove spajanje ugodnog sa potrebnim. 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #221 on: May 22, 2012, 09:45:17 am »

Stvarno ima pune ruke posla oko prezentiranja gostoljubivosti. Wink
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #222 on: May 22, 2012, 11:44:46 am »

мој Дује таки су ти "влаји" angel
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #223 on: May 22, 2012, 11:50:19 am »

Церо је 1947 годиштеи за наш узраст у то време био је озбиљан.данас живи у Пули и доста је болестан.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0018.jpg (127.59 KB, 737x1034 - viewed 234 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #224 on: May 22, 2012, 11:54:49 am »

Церо је 1947 годиштеи за наш узраст у то време био је озбиљан.данас живи у Пули и доста је болестан.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bravo, bravo.....odlična slika, mora da je iz kartoteke.
Ma opstaće on još dugo, žilav je to stari gusarčina.. Wink
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.