PALUBA
March 29, 2024, 05:43:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363692 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #225 on: May 22, 2012, 02:26:24 pm »

Moj drug Cero.Zvani Caplja.....slikaiz moje kolekcije.jasam
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #226 on: May 22, 2012, 03:05:19 pm »

Moj drug Cero.Zvani Caplja.....slikaiz moje kolekcije.jasam
Huh?

Samo mi nema nešto te slike...mora da se zagubila. Undecided
Oćemo li ponoviti. Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #227 on: May 22, 2012, 03:14:26 pm »

молим вас класа се  ангажовала на развоју туризма у Трибуњу и ту даје пун допринос
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svaka čast. Treba da učimo od starijih. Wink
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #228 on: May 22, 2012, 07:51:12 pm »

Moj drug Cero.Zvani Caplja.....slikaiz moje kolekcije.jasam
Huh?

Samo mi nema nešto te slike...mora da se zagubila. Undecided
Oćemo li ponoviti. Wink
misli se na prethodnu sliku
« Last Edit: May 22, 2012, 07:56:09 pm by Bozo13 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #229 on: May 22, 2012, 07:54:12 pm »



Naravno, naravno. Pokušaj poniviti. Ako neznaš obrati mi se na PP.
Vidim nov si, bez straha, na muci se poznaju junaci... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #230 on: May 23, 2012, 09:50:28 am »

Dolaskom u pitomce, kako je već ranije naglašeno, oformljena su dva voda, mašinci i elektroničari. Smješteni smo u spavaone, dosta velike, kolektivne. Mi elektroničari u dve, jednu manju od desetak kreveta i veću ostatak voda. Za mašince nemogu se sjetiti da li su bili u jednu ili dve spavaone.

U manju je bilo deset kreveta. Nisu bili na sprat. Tu su bili smješteni prvih deset po abecedi. Ančić, Basta, Banjac....... Ja sam bio odmah do Beršnaka, a preko glave u drugom redu mi je bio Branisavljević. Beršnak je bio Slovenac, visok, ogroman momak i krajnje miroljubiv. Znao je ponekad zahrkati, a ja bi mu ujutro rekao: '' Jeb.. pravilo  te taj tvoj šnjorkl (nos), hrčeš k'o slon'', a on bi se samo nasmijao.

Tako smo na taj način bogami, cijelu prvu godinu proboravili. Kasnije je bilo neki pretumbavanja.

Jedna slika također iz samih prvih dana školovanja. Slikana u parkiću blizu kapije centra. Taj parkić je inače bio i jedino parče zelenila u krugu kasarne.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S lijeva stoje:

- Oražem Franc. Već je pisano o njemu ovde.

- Ilić Ante. Isto o njemu pisano ovde. Nažalost nije više među živima.

S lijeva srednji red:

- Jedan od pitomaca koji je napustio školovnja. (nemogu se sjetiti imena).

- Ivanišević Milan. Već je pisano o njemu ovde.

- Još jedan koji je napustio školovanje na samom početku.

S lijeva sjede:

- Dujuć Boško. Već je pisano o njemu ovde.

- Jedan od pitomaca koji je napustio školovanje.

- Ćiro, opisano na ovom postu.

- Đurić Vaso. Poreklom od Bosanskog Broda – selo Poloj. Starešinsku karijeru započeo je u Floti na Higinsima. Poslije nekoliko godina je završio kurs za Intedante te radio u pozadinskoj bazi u Novom Sadu odakle je otišao u mirovinu. Živi u Novom Sadu.

- Čadžić Milan. Poreklom iz Mladenova kraj Bačke Palanke.

Jedan od prekrasni momaka, moj veliki drug i veliki tragičar. Primjeran pitomac i veliki sportista – fudbaler. Starješinsku karijeru je započeo na Brijunima na radarskoj stanici kao radiotelegrafista. I ostao je na Brijunima samo što je kasniji godina prešao u jedinicu flotni snaga na Brijunima. Balkanski cunami ga je 90-ti godina ''doneo'' u Tivat u Boku.
Tad sam ga i sreo poslije puno godina. Već je nevolja s alkoholom u kombinaciji sa porodičnom situacijom, te Balkanskim cunamijem vidno stavila traga. Bio sam veoma tužan zbog toga. Nisam u njemu mogao više prepoznati moga starog druga s kojim sam čak i neko vrijeme stanovao u Pulu dok sam i ja bio na Brijunima.

Ubrzo potom otišao je u penziju, vratio se u zavičaj i nakon nekog vremena, zauvjek nas napustio. Laka mu zemlja Balkanska.




* Septembar 1963.jpg (115.36 KB, 974x738 - viewed 245 times.)
« Last Edit: May 23, 2012, 10:19:49 am by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #231 on: May 23, 2012, 12:41:19 pm »

средњи ред први са лева треба да је Садиковић Златко;рођен у Бања Луци а у питомце је стигао (нисам сто посто сигуран) из Сарајева.нажалост збо болести је морао прекинути школовање.напустио нас је на крају прве године где је има в.добар просек оцена.
доњи ред лежи Петковић Младен из Смедеревске Паланке.он је прекинуо школовање на крају друге године због недисциплине и лоших оцена.међутим то му је био начин да напусти питомце,иначе одличан друг.омиљена псовка му је била"килџо,слепче један".
 
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #232 on: May 23, 2012, 12:43:58 pm »

Петковић Младен
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Петковић Младен.jpg (98.95 KB, 627x957 - viewed 257 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #233 on: May 23, 2012, 06:41:40 pm »

Quote

- Čadžić Milan. Poreklom iz Mladenova kraj Bačke Palanke.

Jedan od prekrasni momaka, moj veliki drug i veliki tragičar. Primjeran pitomac i veliki sportista – fudbaler. Starješinsku karijeru je započeo na Brijunima na radarskoj stanici kao radiotelegrafista. I ostao je na Brijunima samo što je kasniji godina prešao u jedinicu flotni snaga na Brijunima. Balkanski cunami ga je 90-ti godina ''doneo'' u Tivat u Boku.

Još jedna slika mog dobrog prijatelja i drugara Čadžić Milana.
Neposredno nakon unapređenja u vodnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 047 Cadjic Milan 1966.jpg (52.06 KB, 768x990 - viewed 244 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #234 on: May 24, 2012, 11:15:18 am »

Spavaonice u kojima smo spavali i odmarali se, sami smo održavali. Nije bilo nikakvih čistačica ili tome slično kao kod kasniji
generacija od polovine 70-tih godina pa dalje. Zapovješću se određivalo koji pitomac i u koje dane je pospremao i čistio
spavaonu. Svake  sedmice, subotom pre podne bilo je veliko čišćenje spavaone i drugih prostorija. Gurnuli bi se kreveti u jednu
stranu sobe, a potom  bi se pristupilo tzv. žicanju parketa. Pod je bio od nelakiranog hrastovog parketa. Trebalo ga je posebnom
žucom očistiti (ostrugati), potom to očistiti, namazati posebnom mašću za parkete, a onda nakon pola sata izglancati.
Postojale su posebne glancarice s kojima se parket ucaklio da se sija ko staklo. I tako za vrijeme cijelog školovanja.

Jedna slika iz proljeća 1966 god. Desetari u zimskoj uniformi sa dolamicama. Naravno slikano u parkiću kruga kasarne.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S lijeva stoje:  Ćiro Bera, Šindija Marjan.

S lijeva čuče: Čadžić Milan, Beronja Vladimir, Basta Rade.

Basta Rade, poreklom iz sela Naprelje kraj Sanskog Mosta.
Elektroničar – radiotelegrafista. Starešinsku karijeru započeo na podmornicama u Puli. Mislim da je na njima ostao sve do
prelaska jedinice u Split. Poslije toga nastavlja karijeru u Puli u okviru regritnog centra (ako se nisam zabunio). Živi u Puli.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Proljece 1966.jpg (34.41 KB, 661x979 - viewed 222 times.)

* 019 Basta Rade 1964.jpg (52.42 KB, 744x1050 - viewed 207 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #235 on: May 25, 2012, 08:37:18 am »

Kao pitomci, za vrijeme cijelog školovanja bilo smo radnim danima angažovani po cijeli dan, od ustajanja do povečerja. Prije podne
nastava i zanimanje, popodne samoučenje. Slobodno vrijeme i odlazak u grad moglo se samo srijedom popodne te subotom popodne
i nedeljon po cijeli dan. Koliko se sjećam izlasci su se završavali negde oko poladeset uveče.
Izlasci sredom bili si uglavnom zamišljeni da bi se moglo i ponešto nabaviti i kupiti od kakvi sitnica. Imali smo i neki oblik male platice,
čini mi se, ali to je bilo malo, čisto za sitnice.
Na izlazak je mogao samo onaj koji nije bio u nikakvoj službi dežurstva. Znolo se biti i kažnjeno s nekoliko puta neizlaska , ako se šta
skrivilo. To je bila za pitomca najgora kazna. Izlaske smo uglavnom koristili za odlazak u kino, kakvu utakmicu, a najviše u neku šetnju.

Jedna od, bar meni, najdraži relacija je bila na periferiju Pule, tzv. Zlatne Stijene. To je bilo područje sa hotelima uz samu obalu mora.
U blizini je bila i jedna useklina u obalu koju smo zvali ''Tarzanove stijene''. Litice su bile bogami i dvadesetak metara visoke. Najviše ih
je naravno merkao naš drugar Cero, ali nikad nije imao smjelosti za skok na glavu, kao ni ostali. Sjećam se jedne prilike, bili smo na toj
lokaciji, a tek je bila polovina Aprila mjeseca. Dan topao 30 stepeni. Poče pusto nagovaranje da se okupamo, svi se snebivaju, a Cero
kao stari gusarčina u gaće, (kratke sivomaslinaste) pa buć u more. Iskočio je brije nego što je ušao. Naravno more hladno, preseklo ga,
mogao nam je i zakovrniti.

Jednom smo ja, Cero, Čadžić i još neko, nemogu se sjetiti, na nagovor Cere, jedne nedelje krenuli pješke na relaciji Pula - vrh Kamenjaka.
Put dug preko 20  kilometara. Cijeli dan smo potrošili za tamo i natrag. Slomili smo se načisto od pješačenja. Dječje budaleštine. Zapamtio
sam tu rutu za čitav život.

Jedna slika sa slične šetnje uz obalu mora na periferiji Pule. Negde u okolino Zlatni stijena. Godina je 1966, sam početak proljeća. Plava
uniforma sa tzv. ''Šuškavcima''. Najgornji deo unuforme, prvenstveno za zaštitu od kiše, ali je kod pokreta šuškao pa smo ga tako zvali.
Bio je lagan pa smo ga voljeli nositi. Inače za svaki izlazak bilo je naređeno kako se za dotični dan obući i  moći izaći. Nije mogao da bira
kako se kome prohtelo.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S lijeva:  Basta Rade, Beršnak Anton, Ćiro.


Beršnak Anton. Poreklom iz mjesta Sevnica kraj Celja. Slovenac. Strješinsku službu započeo kao radiotelegrafista na patrolcima
u Puli (PBR-524, kasnije na 512).  Sredinom 70-desetih na DTM brodovima. Početkom 80-tih se iskrcava i prelazi u Pulski CAOP.
Krajem 1991 god. odlazi u invalidsku mirovinu. Danas živi u svom zavišaju u Sevnici u Sloveniji. Živ mi bio Antone…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 039 Sa drugarima 1966.jpg (41.57 KB, 1049x685 - viewed 118 times.)

* 020 Bersnak 1966 Zlatne stijene.jpg (64.3 KB, 672x1074 - viewed 132 times.)
« Last Edit: May 25, 2012, 08:45:44 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #236 on: May 26, 2012, 09:57:52 am »

Da se malo relaksiramo. Kapija tj. glavni ulaz u školski centar "Karlo Rojc".
Lijevo iza prijavnice je parkić u kome smo često boravili i tu je najviše nastalo slika na ovom
Topiku. Na jarbolu je zastava Ratne Mornarice. Slikano je puno kasniji godina, početkom
sedamdesetih.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

              (Slika je iz kolekcije slika moga drugara "duje")


* Kapiija skolskog centra.jpg (120.06 KB, 627x938 - viewed 152 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #237 on: May 26, 2012, 03:46:03 pm »

Jedna sportska, čekam "vadin" komentar.. Wink


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sportski tim - masinci.JPG (378.55 KB, 1527x1122 - viewed 125 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #238 on: May 26, 2012, 04:52:35 pm »

Да класо управу си;вод 141 у овом саставу прваци МТПШ-а у малом фудбалу.сваке године одржавало се такмичење на нивоу МТПШ-а,такмичила су се оделења(водови).На нивоу школског центра такмичење је било на нивоу класа МТПШ-а,МТВА и МТШРО.негде напред има слика пехара који је наша класа освојила као свеукупни победник у МТШЦ-у.
на овој фотографији су:
Владе Огар живи у Новом Саду
Станковић Иван живео у Новом Саду (умро)
Иванишевић Милан-о њему смо причали
Миливој Суботић,први по рангу у класи,заљубљеник у шах-шаховски судија.живи у Ветернику-Нови Сад.
доњи ред:Владе Жупановић -Сплит
Фране Мариновић-Плоче
Миле Петровић негде у Боки
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #239 on: May 26, 2012, 05:32:30 pm »

Quote
Миле Петровић негде у Боки

Živi u Tivtu.   Wink
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.